Προς το περιεχόμενο

Συνυπεύθυνοι οι λογιστές για ανακριβείς δηλώσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριοι

Τι φωνάζουμε για το υπουργείο οταν η τράπεζες το εκαναν κιολας.

Πριν απο μια ωρα η ΕΤΕ επέστρεψε ολο το φάκελλο των οικονομικών στοιχείων

(ισοζύγια ισολογισμους κτλ) στον πελάτη διοτι δεν ειχαν σφραγίδα και υπογραφή του λογιστή.

να η απαντηση της τράπεζας οταν τους ρωτησα γιατι αυτό?

" Εαν δεν υπάρχει σφραγίδα και υπογραφή σε κάθε εντυπο απο το λογιστή ο οποιος με την υπογραφή του

βεβαιώνει την αλήθεια τον οσων εναφέρονται στα εγγραφα δεν μπορουμε να στειλουμε το αιτημα."

και τους ρωταω τι θα συμβεί αν??

" μου απάντησαν οτι εαν κατι συμβεί, επειδή το αιτημα στηρίζεται στα οικονομικά στοιχεία θα πρεπει να ειναι σιγουροι οτι η επιχειρηση δεν λεει ψεματα."

Αρα χωροφυλαξ - λογιστης διασφαλίζει τα συμφέροντα της τράπεζας..

και εμεις ακομα το κουβεντιάζουμε.................................................................

Δεν θα ήταν καλύτερα να λέγαμε στο υπουργείο εαν θελει να μας βαλει να κανουμε τον αστυνόμο

να μας εκοβε και ενα μισθό αστυνόμου??? και τι εννοώ

Να αναγκάζεται η κάθε επιχείρηση και επιχειρηματίας να καταβάλει μέσω τράπεζας στο λογαρισμό του λογιστή

την αμοιβή του η οποιά δεν θα μπορεί να είνα κάτω απο το ποσό .... (μην ακουσω τιποτα για 10-20 η 30 ευρω)

δηλαδι πως γινεται με μηχανικούς, δικηγόρους κτλ

Κυριε κατέθεσες το ποσό στην τράπεζα (ας τα βαζουν στο ΟΕ) και να μας τα διανέμει ας κανουν οτι θελουν..

αλλα δήλωση στην εφορία δεν θα παραλαμβάνεται απο κανεναν εαν δεν εχει το καταθετήριο μέσα.

Ναι ετσι και συνυπέυθηνος και οτι θες γινομαι. Διοτι παραγγελίές δινει οποιος πληρώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κύριοι

Τι φωνάζουμε για το υπουργείο οταν η τράπεζες το εκαναν κιολας.

Πριν απο μια ωρα η ΕΤΕ επέστρεψε ολο το φάκελλο των οικονομικών στοιχείων

(ισοζύγια ισολογισμους κτλ) στον πελάτη διοτι δεν ειχαν σφραγίδα και υπογραφή του λογιστή.

να η απαντηση της τράπεζας οταν τους ρωτησα γιατι αυτό?

" Εαν δεν υπάρχει σφραγίδα και υπογραφή σε κάθε εντυπο απο το λογιστή ο οποιος με την υπογραφή του

βεβαιώνει την αλήθεια τον οσων εναφέρονται στα εγγραφα δεν μπορουμε να στειλουμε το αιτημα."

και τους ρωταω τι θα συμβεί αν??

" μου απάντησαν οτι εαν κατι συμβεί, επειδή το αιτημα στηρίζεται στα οικονομικά στοιχεία θα πρεπει να ειναι σιγουροι οτι η επιχειρηση δεν λεει ψεματα."

Αρα χωροφυλαξ - λογιστης διασφαλίζει τα συμφέροντα της τράπεζας..

και εμεις ακομα το κουβεντιάζουμε.................................................................

Δεν θα ήταν καλύτερα να λέγαμε στο υπουργείο εαν θελει να μας βαλει να κανουμε τον αστυνόμο

να μας εκοβε και ενα μισθό αστυνόμου??? και τι εννοώ

Να αναγκάζεται η κάθε επιχείρηση και επιχειρηματίας να καταβάλει μέσω τράπεζας στο λογαρισμό του λογιστή

την αμοιβή του η οποιά δεν θα μπορεί να είνα κάτω απο το ποσό .... (μην ακουσω τιποτα για 10-20 η 30 ευρω)

δηλαδι πως γινεται με μηχανικούς, δικηγόρους κτλ

Κυριε κατέθεσες το ποσό στην τράπεζα (ας τα βαζουν στο ΟΕ) και να μας τα διανέμει ας κανουν οτι θελουν..

αλλα δήλωση στην εφορία δεν θα παραλαμβάνεται απο κανεναν εαν δεν εχει το καταθετήριο μέσα.

Ναι ετσι και συνυπέυθηνος και οτι θες γινομαι. Διοτι παραγγελίές δινει οποιος πληρώνει.

Τώρα τα έχω πάρει στο κρανίο!

Δηλαδή, ρε φίλε, 25 χρόνια στο κουρμπέτι - 15 Οικονομικός Διευθυντής με λογιστήρια στο τομέα μου, ήμουν χωροφύλακας;

Αυτό είναι η δουλειά μας.

Πες μου τι άλλο όφελος δίνουμε στον πελάτη μας πάρεξ την αξιοπιστία των δεδομένων των οικονομικών του πράξεων;

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ

Και το θεωρούμε χωροφυλακίστικο;

Αρλούμπες μπορεί να τις συντάξει και μόνος του ο επιχειρηματίας. Δεν χρειάζεται να πληρώνει χαραμοφάηδες να του τις συντάσσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τα έχω πάρει στο κρανίο!

Δηλαδή, ρε φίλε, 25 χρόνια στο κουρμπέτι - 15 Οικονομικός Διευθυντής με λογιστήρια στο τομέα μου, ήμουν χωροφύλακας;

Αυτό είναι η δουλειά μας.

Πες μου τι άλλο όφελος δίνουμε στον πελάτη μας πάρεξ την αξιοπιστία των δεδομένων των οικονομικών του πράξεων;

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ

Και το θεωρούμε χωροφυλακίστικο;

Αρλούμπες μπορεί να τις συντάξει και μόνος του ο επιχειρηματίας. Δεν χρειάζεται να πληρώνει χαραμοφάηδες να του τις συντάσσουν.

Lands , Με έβγαλες απο την δύσκολη Θέση.

Πιστέψτε με , κανένας Οικονομικός Διευθυντής ή Υπεύθυνος Λογιστηρίου δεν θα θεωρούσε τον ευατό του χωροφύλακα και θα θεωρούσε αυτονότητη την τοποθέτηση υπογραφής σε οποιαδήποτε οικονομική κατάσταση έδινε στην Τράπεζα.

Αυτές τις τοποθετήσεις τις ακούς μόνο από ελεύθερους "επαγγελματίες" λογιστές .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lands , Με έβγαλες απο την δύσκολη Θέση.

Πιστέψτε με , κανένας Οικονομικός Διευθυντής ή Υπεύθυνος Λογιστηρίου δεν θα θεωρούσε τον ευατό του χωροφύλακα και θα θεωρούσε αυτονότητη την τοποθέτηση υπογραφής σε οποιαδήποτε οικονομική κατάσταση έδινε στην Τράπεζα.

Αυτές τις τοποθετήσεις τις ακούς μόνο από ελεύθερους "επαγγελματίες" λογιστές .

Ωπ ! γιατί αυτό ?

Μια ζωή θεωρούσα αυτονόητο σε οποιοδήποτε ‘χαρτί’ που αποτύπωνε οικονομικά στοιχεία πελάτη μου και πήγαινε σε τράπεζα ή οργανισμό ή ……. να βάζω την σφραγίδα μου και την υπογραφή μου . Και είμαι ελεύθερος επαγγελματίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lands , Με έβγαλες απο την δύσκολη Θέση.

Πιστέψτε με , κανένας Οικονομικός Διευθυντής ή Υπεύθυνος Λογιστηρίου δεν θα θεωρούσε τον ευατό του χωροφύλακα και θα θεωρούσε αυτονότητη την τοποθέτηση υπογραφής σε οποιαδήποτε οικονομική κατάσταση έδινε στην Τράπεζα.

Αυτές τις τοποθετήσεις τις ακούς μόνο από ελεύθερους "επαγγελματίες" λογιστές .

Nikkap μη το γενικεύεις.

Τόνισε καλύτερα το γεγονός ότι τη λέξη "επαγγελματίες" την έβαλες σε εισαγωγικά για να μη γράψεις "χαμηλής επαγγελματικής συνείδησης" και άστο εκεί. Υπάρχουν πολλοί

Δεν πήρα μέρος στη κουβέντα, γιατί αρχικά αναρωτιώμουν, "γιατί να γκρινιάζουμε για κάτι τέτοιο ;" κατόπιν ήρθε η τοποθέτηση του a.a. και με κάλυψε.

Με λίγα λόγια, η τοποθέτηση του a.a. λέει ναι στην συνυπευθυνότητα, αφού όμως εξασφαλιστεί το απαραίτητο κύρος. Και αυτά σε ότι έχει να κάνει με τους φορατζήδες.

Τέλος, ενώ δεν πρέπει να παραξηγούμε τους νέους συναδέλφους όταν, ακολουθώντας τον συρμό, "τη λενε" στο "δημόσιο", πρέπει να είμαστε αυστηροί όταν μπερδεύουν την εγκυρότητα με την συνυπευθυνότητα.

Και, εδώ που τα λέμε,γιατί να τη μπερδέψουμε και αυτή με την συνενοχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη iek forotexnikoy
Ωπ ! γιατί αυτό ?

Μια ζωή θεωρούσα αυτονόητο σε οποιοδήποτε ‘χαρτί’ που αποτύπωνε οικονομικά στοιχεία πελάτη μου και πήγαινε σε τράπεζα ή οργανισμό ή ……. να βάζω την σφραγίδα μου και την υπογραφή μου . Και είμαι ελεύθερος επαγγελματίας.

αυτονόητο αυτονοητότατο!!!!!!!!!!!!!! τι δουλεια έχει η χωροφυλακή με την πυροσβεστική και με τα λογιστικά ακόμα (άντε να βγούεν τώρα και οι παλιοί χωροφυλακοι να ζητάνε δικαώματα λογιστή φοροτέχνη)δεν το έπιασα, τελικά έχουμε γεμίσει γραφικές φιγούρες μήπως είναι της μόδας?, δηλαδή οι οικονομικές καταστάσεις δεν έχουνε συντάκτη?έτσι μόνες τους γίνανε? η εννοια της υπογραφης ποια είναι τότε?, ρε τι αλλο θα ακούσουμε, θα καραφλιάσουμε΄απο τα πρώτα νειάτα μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υπογραφή και άρα η ανάληψη ευθύνης για την ορθότητα των καταστάσεων που οι επιχειρήσεις χρησιμοποιούν σε διάφορες υπηρεσίες, φορείς, τράπεζες κλπ, είναι δεδομένη. Αυτό είναι που επιζητάμε, και με τον τρόπο αυτό κατοχυρώνουμε το κύρος μας σαν επαγγελματίες (ελεύθεροι ή μη). Βασική προϋπόθεση, βέβαια, είναι η ορθότητα και η αντικειμενικότητα (βάσει των στοιχείων που μας παρέχονται από τον επιτηδευματία) των καταστάσεων που υπογράφουμε. Είναι προφανές ότι δεν μπορούμε να γνωρίζουμε την φύση κάθε συναλλαγής. Είναι πολύ πιθανόν, μάλιστα, κάποιες συναλλαγές να είναι ανύπαρκτες ή εικονικές (συνάδελφοι με μεγάλη πείρα και ΙΣΩΣ να μπορούν να αναγνωρίσουν ένα πλαστό τιμολόγιο). Αυτό όμως δεν έχει να κάνει ούτε με την επαγγελματική μας υπόσταση, ούτε με τις υποχρεώσεις που πρέπει να έχουμε ως επαγγελαμτίες. Όταν υπογράφω (και πάντα υπογράφω) ένα ισοζύγιο, δεν το κάνω για να διαφυλάξω τα συμφέροντα της τράπεζας, αλλά τα συμφέροντα του πελάτη μου. Και επειδή την υπογραφή τους στα ισοζύγια την θέτουν οι περισσότεροι συνάδελφοι, οι τράπεζες "ψυλιάζονται" τα ανυπόγραφα και δεν τα δέχονται - και καλά κάνουν, αν θέλετε τη γνώμη μου. Προσωπικά, σε όσες (ελάχιστες) περιπτώσεις μου ζητήθηκε "παρέμβαση και μετατροπή" στα οικονομικά στοιχεία που ήδη υπέγραψα, αρνήθηκα μετά βδελυγμίας, χωρίς να φοβάμαι ότι θα χάσω τον πελάτη. Καλύτερα να χάσω έναν "απατεωνίζοντα" πελάτη, παρά την καλή μου φήμη και γαλήνη. Από αυτό όμως, μέχρι το σημείο να θεωρούμαι συνυπεύθυνος γιατί ο πελάτης Χ δεν πλήρωσε το ΦΠΑ ή γιατί μου απέκρυψε φορολογικά στοιχεία, είναι μεγάλη απόσταση. Ερωτώ όμως: Είμαι ή δεν είμαι συνυπεύθυνος όταν αποδεδειγμένα συμπράττω με τον επιτηδευματία στην φοροδιαφυγή; (π.χ., όταν υπολογίζω αυξημένες φορολογικές αποσβέσεις χωρίς να έχω το δικαίωμα, όταν χρησιμοποιώ για έκπτωση δαπάνες οι οποίες δεν μπορούν να εκπέσουν και "τις αφήνω λογιστικές διαφορές για τον έλεγχο", όταν κάνω αυτοπεραιώσεις με φουσκωμένα έξοδα, και άλλα τέτοια ωραία...). Συνάδελφοι και συναδέλφισσες, ασκούμε ένα φοβερά δύσκολο και ψυχοφθόρο επάγγελμα, όπου δεν αρκεί μόνο η επαγγελματική μας κατάρτιση, αλλά και η ορθή μας κρίση. (Ερώτημα 2ο: Για την απόκτηση και την ετήσια ανανέωση άδειας άσκησης επαγγέλματος λογιστή, οποιασδήποτε κατηγορίας -άλλη σαχλαμάρα αυτό- προβλέπεται απόσπασμα ποινικού μητρώου; Δεν το θυμάμαι να μου το ζήτησαν όταν απέκτησα την άδεια, πάντως για την ανανέωση κάθε χρόνο, το μόνο που μου ζητούν είναι τα φράγκα...). Σαφώς υπάρχουν φαινόμενα διαφθοράς ΚΑΙ στον κλάδο μας και πρέπει εμείς πρώτοι να τα πατάσσουμε, και να μην οχυρωνόμαστε πίσω από συντεχνιακές θέσεις, γιατί αλλιώς, όσο εμείς γενικεύουμε και λέμε "όλοι μας είμαστε καλοί", τόσο θα γενικεύουν και θα λένε, κάθε φορά που θα προκύπτει κάποιο κρούσμα " είστε όλοι κακοί και αυξήστε τις αμοιβές σας για να πληρώνετε τα πρόστιμα που θα σας ρίξουμε"

Με μεγάλη εκτίμηση και σεβασμό, τόσο σε όλους τους συναδέλφους, όσο και στο επάγγελμά μου,

Αχιλλέας Ε. Αρχοντής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη iek forotexnikoy

στην θεωρία όλα ωραία και καλά , άς πάει ένας να πεί ότι οικονομική κατάσταση που ζητάει η τράπεζα δεν την υπογράφει, και για αυτό δεν θά γίνει η χρηματοδότηση της εταιρείας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη iek forotexnikoy

μάλλον κάποιοι δεν καταλάβανε για ποιές οικονομικές καταστάσεις μιλάμε ...και τον ρόλο των τραπεζών ..και γιατί κάποιοι δεν θέλουν να τις υπογράψουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ποτέ δεν δέχτηκα να "φτιάξω" οικονομικές καταστάσεις.

Και όταν τύχαινε πελάτης να μου πει "μα άλλοι το κάνουν", η απάντησή μου πάντα ήταν... τότε πάνε στους άλλους.

Και φυστικά κανένας δεν πήγε.

Πάντως για την ιστορία, γνωστός μου συνάδελφος είναι σήμερα στον εισαγγελέα, γιατί "έφτιαχνε" τέτοιες καταστάσεις και η τράπεζα μετά από 3 χρόνια το ανακάλυψε. Έστειλε τον φάκελο μαζί με τον επιχειρηματία, σε χρόνο dt.

Δεν αξίζει συνάδελφοι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EIXA ΧΘΕΣ ΣΤΟ ΓΑΡΦΕΙΟ ΜΟΥ ΤΗΝ ΥΠΕΕ ΓΙΑ ΠΕΛΑΤΗ

ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΚΛΗΤΟΣ ΣΕ ΠΕΛΑΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΟΦΕΙΛΕΣ , ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΣΩ ΕΓΩ .

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΗ ΣΕ ΚΑΤΙ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EIXA ΧΘΕΣ ΣΤΟ ΓΑΡΦΕΙΟ ΜΟΥ ΤΗΝ ΥΠΕΕ ΓΙΑ ΠΕΛΑΤΗ

ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΚΛΗΤΟΣ ΣΕ ΠΕΛΑΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΟΦΕΙΛΕΣ , ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΣΩ ΕΓΩ .

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΗ ΣΕ ΚΑΤΙ ?

Ποια είναι ακριβως η περιπτωση σου ???

Σε τι μορφη εταιρειας εισαι αντίκλητος ???

Αντικλητος ή καποια άλλη σχεση ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΚΛΗΤΟΣ ΣΕ ΦΥΣ.ΠΡΟΣΩΠΑ - ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ - ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΑΝ ΟΙΚΟΠΕΔΑ , ΝΑ ΧΤΙΖΟΥΝ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ Ή ΝΑ ΖΟΥΝ ΕΔΩ 6 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΚΛΠ

ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΛΠ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αντικλητος ειναι απλα και μονο για την ενημερωση οταν δεν βρησκουν το υποειμενο

δεν εχει σχεση ουτε με τριτεγγυητη ουτε με πληρεξουσιο

Γιωργια αστους να λενε αστους να πουν

δεν εχει καμια ευθυνη

θα στο πω χοντρα και μην παρεξηγηθης

εισαι απλα μια ταχυδρομικη θυριδα τιποτε αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΜΠΗΚΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΩ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΟΥ

ΔΕΝ ΠΑΡΕΞΗΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ " ΤΑΧΥΔΡ. ΘΥΡΙΔΑ " , ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΕΩΝ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλημέρα σε όλους!

Ξαναφέρνω το θέμα διότι λόγο των ημερών ο κάθε επιχειρηματίας απαιτεί οτιδήποτε κουλό και οποιαδήποτε Μα@!*ια του έρθει στο κεφάλι προκειμένου να γλυτώσει φόρους.

Πως το αντιμετωπίζετε?

Με ενδιαφέρει πάρα πολύ η γνώμη σας θα ήμουν ευγνώμων εαν μου απαντούσατε, γιατί τα νεύρα μου έχουν γίνει τσατάλια με τον κάθε καραγκιόζη.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

Ξαναφέρνω το θέμα διότι λόγο των ημερών ο κάθε επιχειρηματίας απαιτεί οτιδήποτε κουλό και οποιαδήποτε Μα@!*ια του έρθει στο κεφάλι προκειμένου να γλυτώσει φόρους.

Πως το αντιμετωπίζετε?

Με ενδιαφέρει πάρα πολύ η γνώμη σας θα ήμουν ευγνώμων εαν μου απαντούσατε, γιατί τα νεύρα μου έχουν γίνει τσατάλια με τον κάθε καραγκιόζη.

Ευχαριστώ!

Με προσοχή , με πολύ μεγάλη προσοχή .

Ο επιχειρηματίας που απαιτεί , να παιρνει και την ευθύνη για τις απαιτήσεις του .

Αρκετα έχουμε να αντιμετωπίσουμε , δεν μπορούμε να έχουμε και τις παράλογες απαιτήσεις τους .

Δεν νομοθετουμε εμείς , δεν βγαζουμε αποφάσεις εμείς , δεν απολογούμαστε για το ΥΟ εμείς .

Να γλυτώσει φόρους , εμείς δεν λέμε όχι , αλλα να έχει την ευθύνη , αν οι τρόποι δεν είναι οι σωστοί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

Ξαναφέρνω το θέμα διότι λόγο των ημερών ο κάθε επιχειρηματίας απαιτεί οτιδήποτε κουλό και οποιαδήποτε Μα@!*ια του έρθει στο κεφάλι προκειμένου να γλυτώσει φόρους.

Πως το αντιμετωπίζετε?

Με ενδιαφέρει πάρα πολύ η γνώμη σας θα ήμουν ευγνώμων εαν μου απαντούσατε, γιατί τα νεύρα μου έχουν γίνει τσατάλια με τον κάθε καραγκιόζη.

Ευχαριστώ!

Πώς του έρχεται ?

Προφανώς κάποιοι του λένε κάτι

Δε λέω......, να μην πληρώσει!

Αλλά να την πληρώσεις εσύ ?

Αν όμως δεν σου έχει εμπιστοσύνη ή δεν μπορείς να τον πείσεις ?

Μήπως μιά λύση θα ήταν να τον στείλεις στον ..... αγύριστο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προσοχή , με πολύ μεγάλη προσοχή .

Ο επιχειρηματίας που απαιτεί , να παιρνει και την ευθύνη για τις απαιτήσεις του .

Αρκετα έχουμε να αντιμετωπίσουμε , δεν μπορούμε να έχουμε και τις παράλογες απαιτήσεις τους .

Δεν νομοθετουμε εμείς , δεν βγαζουμε αποφάσεις εμείς , δεν απολογούμαστε για το ΥΟ εμείς .

Να γλυτώσει φόρους , εμείς δεν λέμε όχι , αλλα να έχει την ευθύνη , αν οι τρόποι δεν είναι οι σωστοί .

Πρωτ' απ' όλα σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

Ο συγκεκριμένος πελάτης που για κακή μου τύχη είναι "μεγαλοπελάτης" (φέρνει από τις εταιρείες του το μισό εισόδημα στο γραφείο μου) απαιτεί να επεμβαίνει ακόμη και στις εγγραφές που γίνονται στα βιβλία των εταιρειών του. Με αποτέλεσμα να περνιούνται τα πάντα να εκπιπτεί το ΦΠΑ των πάντων και να δηλώνονται όχι τα πάντα.

Η μόνη λύση που περνάει από το μυαλό μου είναι να μου υπογράψει Υ/Δ ότι όλλες οι ενέργειες - καταχωρήσεις και υποβολές δηλώσεων γίνονται μετά από δική του απαίτηση και υπόδειξη και ότι έχει ενημερωθεί πλήρως για τις τυχών κυρώσεις και επιπτώσεις που θα έχει από πιθανό έλεγχο των βιβλίων και στοιχείων του.

Και αυτή είναι η αλήθεια.

Αν έχετε κάτι καλήτερο να προτείνετε το περιμένω!

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτ' απ' όλα σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

Ο συγκεκριμένος πελάτης που για κακή μου τύχη είναι "μεγαλοπελάτης" (φέρνει από τις εταιρείες του το μισό εισόδημα στο γραφείο μου) απαιτεί να επεμβαίνει ακόμη και στις εγγραφές που γίνονται στα βιβλία των εταιρειών του. Με αποτέλεσμα να περνιούνται τα πάντα να εκπιπτεί το ΦΠΑ των πάντων και να δηλώνονται όχι τα πάντα.

Η μόνη λύση που περνάει από το μυαλό μου είναι να μου υπογράψει Υ/Δ ότι όλλες οι ενέργειες - καταχωρήσεις και υποβολές δηλώσεων γίνονται μετά από δική του απαίτηση και υπόδειξη και ότι έχει ενημερωθεί πλήρως για τις τυχών κυρώσεις και επιπτώσεις που θα έχει από πιθανό έλεγχο των βιβλίων και στοιχείων του.

Και αυτή είναι η αλήθεια.

Αν έχετε κάτι καλήτερο να προτείνετε το περιμένω!

Ευχαριστώ!

Μετά απο αυτό

Αποσύρω την προηγούμενη απάντησή μου

"Μήπως μιά λύση θα ήταν να τον στείλεις στον ..... αγύριστο?"

Τώρα Οσον αφορά την Υ.Δ.

Αν υποβάλλεις Δηλώσεις με σημαντικές διαφορές (που δεν μπορεί να εκληφθουν ως σύνηθες Λάθος)

Τότε μάλλον κινδυνεύεις.

Του έχεις επισημάνει οτι τέτοιες ενέργειες μπορεί να οδηγήσουν σε απόρριψη των βιβλίων ? και οτι μπορεί να τον "κουρέψουν με την Ψιλή"?

Ομως να σου πώ και κάτι άλλο?

Μήπως έχουν δίκιο , αφου μπορεί νά έρθει μια ωραία - ωραία περαίωση και θα "καθαρίσουν"?

Οπως επίσης μπορούν να "καθαρίσουν" και σε περίπτωση ελέγχου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι εγγραφές βασίζονται σε υπαρκτά παραστατικά.. και τα δεδομένα των δηλώσεων όλων των φόρων βασίζονται στα βιβλία..

δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα.

Αν δλδ ο Πελάτης απαιτεί να εκπέσεις π.χ. το ΦΠΑ των ΕΙΧ ή δεν δέχεται να αναμορφώσεις τα αποτελέσματα "εξαιρώντας" τα έξοδα που δεν αναγνωρίζονται .. δεν είναι και του θανατά..

Αν όμως απαιτεί εγγραφές με ανύπαρκτα παραστατικά ή μη καταχώρηση υπαρκτών εσόδων ή ασυμφωνία δηλώσεων με βιβλία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

................................

Αν δλδ ο Πελάτης απαιτεί να εκπέσεις π.χ. το ΦΠΑ των ΕΙΧ ή δεν δέχεται να αναμορφώσεις τα αποτελέσματα "εξαιρώντας" τα έξοδα που δεν αναγνωρίζονται .. δεν είναι και του θανατά..

................................

.... γιατί, αναμορφώνονται φορολογικά αυτά.....????????? <_<:(:D

.... τι σημαίνει δλδ ότι δεν αναγνωρίζονται......????????? εγώ άμα τα δω, τα αναγνωρίζω....... :D:D:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... γιατί, αναμορφώνονται φορολογικά αυτά.....????????? <_<:(:D

.... τι σημαίνει δλδ ότι δεν αναγνωρίζονται......????????? εγώ άμα τα δω, τα αναγνωρίζω....... :D:D:)

Και σε συνέχεια αυτών... Γιατί δεν έχω δικαίωμα να έχω διπλό κρεβάτι - μπάρμεκιου - και ψύκτη για μπύρες στο γραφείο μου???

Η μήπως θα ψάξει να βρεί κανείς τα φυτά αξίας 11.000,00???

Ξεραθηκαν και τα πέταξα!

Και άλλα πολλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...