Προς το περιεχόμενο

Το Νομοσχέδιο του Υπουργείου Απασχόλησης. Δελτίο Τύπου του Υπουργείου 24/5/2007


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακολουθεί το νομοσχέδιο του Υπουργείου Απασχόλησης:

http://www.ypakp.gr/uploads/docs/2005.pdf

Για την κατάτμηση δεν γράφει κάτι συγκεκριμένο και είμαι περίεργος σε τι μπελάδες θα μας βάλουν πάλι.

Φαίνεται πάντως ότι αποτελεί έθιμο σε κάθε Υπουργείο ο νέος Υπουργός να βγάζει και έναν Νόμο.

Αν κρίνω από Ρέππα και μετά, μόνο μπελάδες και προβλήματα.

Ειδικά το αλαλούμ με τη νομοθεσία για την ετήσια κανονική άδεια των εργαζομένων όπου κάθε χρόνο ψηφιζόταν και ένας νόμος που μπέρδευε παρά απλοποιούσε τα πράγματα.

Τώρα πάλι θα αλλάξει το καθεστώς αδειών με τις αλλαγές στην κατάτμηση αδείας.

Ίδωμεν...

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ Δημήτρη το ίδιο ακριβώς αναρωτήθηκα όταν είδα ότι θα αλλάξει κάτι σχετικά με τις άδειες...ΩΧ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ...ήταν αυτό που είπα μόλις το είδα.

Αντε...υπομονή.... :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως..

σήμερα το πρωϊ άκουσα στην TV ..ότι με το νομοσχέδιο θα επιτραπεί τελικά η κατάτμηση της αδείας ..

με μόνη δέσμευση το ένα τμήμα να είναι τουλάχιστον 10-12 εργάσιμες..

Υ.Γ. με το Νομοσχέδιο θα δοθεί η δυνατότητα και για εξόφληση με έκπτωση 40% των δανειοδοτούμενων από τον Ο.Ε.Κ. της περιόδου 1997 και μετά.. για όποιον θυμάται το θέμα που είχα ανοίξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Από το άρθρο που παρέθεσε ο Δημήτρης Κ.:

Ειδικά για την άδεια προβλέπεται ότι μπορεί να χορηγείται τμηματικά, σε περισσότερες των δύο περιόδων από τις οποίες η μια πρέπει να περιλαμβάνει τουλάχιστον 10 εργάσιμες ημέρες (και 12 εργάσιμες αν πρόκειται για ανήλικο εργαζόμενο).

Μίλησα σήμερα με στέλεχος του ΣΕΠΕ και μου είπε ότι θα καταργηθεί η τμηματικοποίηση (κατάτμηση) της αδείας και το νέο σύστημα θα είναι το εξής: Θα λαμβάνουν οι εργαζόμενοι 10 εργάσιμες υποχρεωτικά από 1/5-30/9 και τις υπόλοιπες όποτε θέλουν, όσες ημέρες θέλουν.

Τα πάντα θα πρέπει να καταχωρίζονται στο βιβλίο αδειών και να υπογράφουν σε αυτό οι εργαζόμενοι.

Αν τελικά γίνει κάτι τέτοιο νομίζω ότι είναι θετικό για όλους μας και θα μας απαλλάξει από πολλές σκοτούρες.

Μαγγίνα αγάπη μου I will eat my hat τελικά...

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λετε εσεις εγω παντως ήμουν και εξακολουθώ να είμαι ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ σε οποιαδηποτε κατατμηση αδειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ είσαι υπέρ της εικονικής πραγματικότητας .. :rolleyes:

εκτός και αν αναφέρεσαι σε άλλη χώρα..

γιατί για την Ελλάδα μιλώντας.. η άδεια σπάει σε όσα κομάτια χρειάζεται εδώ και δεκαετίες..

και δεν μιλάω για εργοδοτική αυθαιρεσία αλλά για επιθυμίες των εργαζομένων..

σκέψου δλδ μια εργαζόμενη μητέρα με παιδιά στο Δημοτικό..έναν εργαζόμενο με χωραφάκι στο χωριό..κ.λ.π.

η σύγκρουση υπάρχει όχι στην κατάτμηση αλλά στην επιλογή του χρόνου χορήγησης..

σ'αυτό το σημείο θα πρέπει να μπουν κάποιοι κανόνες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο οπως το θετεις αλλα εγω το βλεπω απο τη μερια των εργαζομενωνς των εταιριων που εκπροσωπω.

ΔΕΝ μπορεις να φανταστεις ποσα παραπονα μου κανουν καθημερινα για αδειες και τα ρεπο τους.

ΚΑΙ ΕΞΗΓΩ: μου ερχονται εργαζομενοι και μου λενε η Χ εταιρεια που εχετε μας υποχρεωνει να παρουμε την καλοκαιρινη αδεια σε 2 (και σπανια σε 3 δοσεις) εμεις θα παμε για διακοπες επειτα θα γυρισουμε και επειτα θα ξαναπαμε κλπ. - ποιος θα καλυψει τα εξοδα μεταφορας (εισητηρια κ.λπ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ μου λες ότι γνωρίζεις εργαζόμενους που έχουν την δυνατότητα να ανταπεξέλθουν σε ένα μήνα συνεχόμενων διακοπών και αναγκάζονται να πάνε δύο φορές διακοπές λογω αυθαίρετης κατάτμησης... :rolleyes:

θα έλεγα ότι το "είδος" που μας περιγράφεις σπανίζει και πρέπει να τεθεί υπό προστασία.. κάτι σαν τις καρέτα-καρέτα..

τα άλλα που λες για ρεπό κ.λ.π. έχεις δίκαιο..

υπόψιν όμως ότι με τις σημερινές διατάξεις δεν κατοχυρώνεται πουθενά καλοκαιρινή άδεια..

το ήμισυ των εργαζομένων λέει ο Νόμος και όχι η μισή άδεια όπως θεωρείται από πολλούς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπόψιν όμως ότι με τις σημερινές διατάξεις δεν κατοχυρώνεται πουθενά καλοκαιρινή άδεια..

το ήμισυ των εργαζομένων λέει ο Νόμος και όχι η μισή άδεια όπως θεωρείται από πολλούς..

ΔΙΑΦΩΝΩ ΣΤΟ ΕΞΗΣ: απο τη στιγμη που οι επιχειρησεις δηλωνουν οτι δινουν το επιδομα αδειας τον Αυγουστο στους εργαζομενους, ΟΦΕΙΛΟΥΝ να δινουν και την αδεια τον Αυγουστο.

ΟΧΙ αλλα δηλωνουμε στο ΙΚΑ και αλλα στους εργαζομενους και μετα λεμε στο δικηγορο βγαλε το φιδι απο τη τρυπα !!! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ μου λες ότι γνωρίζεις εργαζόμενους που έχουν την δυνατότητα να ανταπεξέλθουν σε ένα μήνα συνεχόμενων διακοπών και αναγκάζονται να πάνε δύο φορές διακοπές λογω αυθαίρετης κατάτμησης... :rolleyes:

θα έλεγα ότι το "είδος" που μας περιγράφεις σπανίζει και πρέπει να τεθεί υπό προστασία.. κάτι σαν τις καρέτα-καρέτα..

Με τη κριση που υπαρχει δεν διανοουμε να σκεφτω οτι υπαρχουν εργαζομενοι που κανουν normal διακοπες αλλα μιλαω για την πλειονοτητα των εργαζομενων που παιρνουν την καλοκαιρινη αδεια και επειτα κατηφορηζουν για το χωριο των γονιων τους ή τα εξοχικα των συγγελων και φιλων για να δουν λιγο θαλασσα !!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...