Προς το περιεχόμενο

ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΛΟΓ. ΓΡΑΦΕΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω λειπει μια αναφορα απο συναδερφους και στο θεμα το πρακτικο αλλα και ζωτικό ενός λογ. γραφειου ή και λογιστηριου γενικοτερα:

προτασεις και αποψεις ή και εμπειρίες και συμβουλές για το πως διαμορφωνουμε τα γραφεια μας με τα επιπλα , τον ηλεκτρονικο εξοπλισμό μας και ότι αλλο απλο ,απαραιτητο ή ακόμα και αισθαντικό ζητάμε να έχουμε στο χωρο μας.

Επίσης, θα μπορούσε να γινει αναφορά σε θεματα σωστού φωτισμού, εξαερισμού και άλλων χρήσιμων παραμέτρων για το στήσιμο αλλά και την εξέλιξη την τεχνική ας πουμε ενός γραφειου , περα απο το αντικειμενο εργασιών του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ, ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ''ΚΡΥΦΑ'' ΣΗΜΕΙΑ, ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΥΤΕ ΤΑΜΠΕΛΑ!!!

ΔΙΟΤΙ -ΑΜΑΝ- ΠΩΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΟΤΑΝ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ Ο ΚΑΘΕ -ΓΝΩΣΤΟΣ-ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΚΑΛΑΜΠΟΥΡΙ ΚΑΙ ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ???

ΚΑΙ ΟΣΟ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΩΞΕΙΣ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ...ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΤΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΒΛΕΠΕΙΣ!!!

ΟΠΟΤΕ ΜΙΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΣΟ ΘΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΓΡΑΦΕΙΟ ΣΤΗ ''ΠΙΑΤΣΑ'', ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΜΠΟΥΜΕΡΑΓΚ ΣΟΥ ΓΥΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ..

ΘΕΛΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΟΥ,

ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ!

ΓΙΝΕΤΑΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΤΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ.ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ.ΣΥΝΗΘΩΣ Σ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΠΙΑΤΣΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΓΙΑ ΗΣΥΧΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΕΡΙ ΘΕΣΕΩΝ ΕΝΟΣ ΛΟΓ. ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΧΟΥΜΕ? ΓΙΑ ΤΟ ΦΩΤΙΣΜΟ ΕΝΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΜΕΡΙΜΝΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΕΡΙ ΘΕΣΕΩΝ ΕΝΟΣ ΛΟΓ. ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΧΟΥΜΕ? ΓΙΑ ΤΟ ΦΩΤΙΣΜΟ ΕΝΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΜΕΡΙΜΝΑ?

Θα σου πρότεινα να πάρεις φωτιστικά όρθια με ντιμερ, έτσι ώστε ο φωτισμός αφενός να διαχέεται προς τα πάνω και εφετέρου να ρυθμίζεται ανάλογα και όχι φωτιστικά οροφής που ο φωτισμός πέφτει προς τα κάτω και είναι σταθερός. Επίσης, να προσέξεις τα χρώματα και τη διακόσμηση γύρω σου. Βάλε λουλούδια ή πίνακες ζωγραφικής, έτσι ώστε όταν σηκώνεις το κεφάλι σου να ξεκουράζεται το μάτι σου και να μην νιώθεις απέχθεια για το περιβάλλον σου (αρκετή αυτή που νιώθεις για τη δουλειά σου). Διάλεξε απαλά χρώματα, το καλύτερο για μένα είναι το υπόλευκο και το βεραμάν. Εκμεταλλεύσου όσο μπορείς το φως της ημέρας. Μην πας σε ισόγειο, ο πελάτης που θα έρθει σε σένα δεν θα έρθει γιατί βρήκε την πόρτα ανοιχτή, αλλά θα έρθει συστημένος. Ο όροφος σου δίνει πιο πολύ κύρος (δεν ξέρω γιατί, ίσως είναι ψυχολογικό θέμα των πελατών). Αν έχεις χώρο, διαμόρφωσε ένα σαλονάκι αναμονής και αν μπορείς απομόνωσε τον προσωπικό σου χώρο από το υπόλοιπο γραφείο, να μην βλέπει δηλαδή αυτός που περιμένει αυτόν που είναι έξω και αντίστροφα. Πρόσεξε την επίπλωση να είναι εργονομική, ειδικά η πολυθρόνα, γιατί εκεί θα φας πολλές ώρες της ημέρας. Έχε δίπλα σου μια βιβλιοθήκη για τα βιβλία και τα περιοδικά σου, αλλά ποτέ του φακέλους των πελατών σου με τα ονόματά τους σε εμφανές σημείο. Γενικώς, κάνε τον χώρο εργασίας κατάλληλο για χώρο διαβίωσης. Αν σκεφτώ κάτι άλλο ή αν θες καμία γνώμη ακόμα θα σου πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία πρόταση από εμένα, από μία εμπειρία που είχα και παραλίγο να την πατήσω...

Αν βάλεις σοβαρό/ά μηχανήματα για server, φρόντισε τη θερμοκρασία του χώρου. Μου το λέγανε και δεν το πίστευα.

Έφτιαξα ένα μικρό-μεσαίο data center στο γραφείο μου (με rack και όλα τα σχετικά), σε ξεχωριστό και ανεξάρτητο χώρο, που δεν τον βλέπει ήλιος υγρασία, σκόνες κλπ...

Μου είχανε πει να προσέξω τις θερμοκρασίες, αλλά γελούσα. Πέρυσι το καλοκαίρι (που σημειωτέο ήταν σχετικά φυσιολογικό σε θερμοκρασίες), ο χώρος έπιασε 60 βαθμούς. Ο ΤΑΦΟΣ ΤΟΥ ΙΝΔΟΥ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ. Το χειρότερο ήταν ότι ο πανάκριβος server άρχισε να κάνει χαζά, μέχρι που έκανε μόνος του shut down και restart, γιατί δεν μπορούσε να αντέξει τις θερμοκρασίες (καλά που είχε και τέτοια safety features γιατί θα καιγόμασταν όλοι στην οικοδομή). Όπως καταλαβαίνετε έτρεξα να βάλω air condition στο χώρο, το οποίο βαράει μέχρι και σήμερα 365 μέρες το χρόνο για να έχει σταθερή θερμοκρασία (inverter μου είπαν γιατί έχει χαμηλότερες καταναλώσεις... τους πίστεψα και τα έχωσα). Ευτυχώς από όλη την ιστορία, το "θύμα" ήταν μόνο ένα φτηνό patch-panel, του οποίου έλιωσαν κάποιες κολλήσεις !!!!

Βέβαια όταν πήγα εγώ τελευταία στιγμή για τον κλιματισμό, δεν είχαν ετοιμοπαράδοτο τίποτα της προκοπής, οπότε αναγκάστηκα και έμεινα χωρίς server (με τον παλιό και με χίλια προβλήματα) καμία βδομάδα. Αλλά αν συνέχιζα με αυτές τις θερμοκρασίες, κυριολεκτικά θα τιναζόμουν στον αέρα.

Στερνή μου γνώση, να σ' είχα πρώτα !

Τα μηχανήματα έχουν αποκτήσει τρομερές επεξεργαστικές δυνατότητες και οι θερμοκρασίες μπορούν να φτάσουν σε απίστευτα σημεία.

Προσοχή λοιπόν.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα καλό λογιστικό γραφείο,πάνω από όλα πρέπει να είναι λειτουργικό από όλες τις απόψεις.

Πέρα από τον πλήρη ηλεκτρονικό του εξοπλισμό και τα εργονομικά (για τον λογιστή) έπιπλα, αντε και καμμία καρέκλα για τους καλούς πελάτες ( στους κακούς δίνουμε σκαμπώ πλαστικό η χαλί στο πάτωμα),πρέπει να διαθέτει απαραίτητα κουζίνα,ψυγείο και μπαρ.Δεν υπάρχει καλλίτερο τον χειμώνα να βγάζεις ΦΠΑ και δίπλα στην κουζίνα να βράζει ένας καταπληκτικός πατσάς.Η το καλοκαίρι να είναι το ψυγείο γεμάτο φρούτα,χυμούς αναψυκτικά και παγωτά.

Ο φωτισμός πρέπει να είναι λειτουργικός.Προτείνω φωτιστικά που να μετατρέπονται σε φωτορυθμικά.Οπότε τα βράδυα μετά από τους ισολογισμούς μετατρέπουμε το λογιστικό γραφείο σε μπαράκι και γίνεται της μουρλής. :)

ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΔΙΘΕΣΙΟ ΚΑΝΑΠΕ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΡΕΒΑΤΙ...ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΛΗΜΑ : ΙΣΟΓΕΙΟ Ή ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΥΣ ΜΑΛΛΟΝ Ε? ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΣΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΠΑΣ ΟΤΑΝ ΜΑΖΕΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΠΛΕΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΩΡΟ ΜΕ ΛΟΓΙΚΟ ΕΝΟΙΚΙΟ).

Η ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΛΛΩΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΓΥΡΩ ΑΠΟ ΕΦΟΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ? ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΙ ΑΥΤΗ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΛΛΟΝ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ : ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΣΗΜΕΙΟ ΣΥΧΝΑ? ΕΧΩ ΔΕΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΣΥΧΝΑ ΑΝΑΛΟΓΩΣ Π.Χ. ΤΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απόσταση από τη ΔΟΥ δεν έχει να κάνει τόσο με την "προσέγγιση πελατών" -να το πω κομψά- όσο με τη δική σου ευκολία να μπορείς να πας εκεί χωρίς να διανύσεις αποστάσεις. Επειδή τρώμε πολλές ώρες με πηγαινε-έλα στη ΔΟΥ, προτιμάμε να είναι κοντά. Να πω ακόμα μια φορά, ότι δεν είναι η απόσταση από τη ΔΟΥ, ούτε το ισόγειο ή ο όροφος που θα σου φέρουν πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΟΛΥ ΕΝΤΥΠΩΣΗ Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ , ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΙ ΜΕΣΑ ΠΕΛΑΤΕΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΟΛΥ ΕΝΤΥΠΩΣΗ Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ , ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΙ ΜΕΣΑ ΠΕΛΑΤΕΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ....

...επειδή όταν κάποιος σου εκθέτει το πρόβλημά του ή περιμένει να στο εκθέσει, αισθάνεται άβολα όταν νιώθει να τον παρατηρούν. (γράψε με μικρά σε παρακαλώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σπουδαιότερο είναι η επιλογή της γραμματέας. Είναι η "πρόσοψη" με τους πελάτες . Κατά προτίμηση καλοφτιαγμένη και ντυμένη υπερησιακά και προκλητικά. Πάντα χαμογελαστή και πρόθυμη να εξυπηρετήσει. Δεν χρειάζεται να ξέρει λογιστικά. Πιστεύω, ότι μας δίνει προστιθέμενη αξία μια ωραία παρουσία. Από εμπειρική έρευνα, μια τέτοια κίνηση, βραχυπρόθεσμα δίσει 20% αύξηση. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η γυναίκα σου. (εαν είσαι παντρεμένος).

ΦΙΛΙΚΑ

ΣΩΤΗΡΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σπουδαιότερο είναι η επιλογή της γραμματέας. Είναι η "πρόσοψη" με τους πελάτες . Κατά προτίμηση καλοφτιαγμένη και ντυμένη υπερησιακά και προκλητικά. Πάντα χαμογελαστή και πρόθυμη να εξυπηρετήσει. Δεν χρειάζεται να ξέρει λογιστικά. Πιστεύω, ότι μας δίνει προστιθέμενη αξία μια ωραία παρουσία. Από εμπειρική έρευνα, μια τέτοια κίνηση, βραχυπρόθεσμα δίσει 20% αύξηση. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η γυναίκα σου. (εαν είσαι παντρεμένος).

ΦΙΛΙΚΑ

ΣΩΤΗΡΗΣ

Θα συμφωνήσω, αλλά με μια παρέκκλιση: Κομψά, όχι προκλητικά. Μπορεί και να παρεξηγηθύμε και δικαίως... Κομψότητα, δροσιά και ευχάριστη συμπεριφορά, καλός χειρισμός του τηλεφώνου, ευγένεια και πάνω απ' όλα αξιοπρέπεια. Λογιστικά όμως καλό είναι να ξέρει (ή να μάθει), γιατί θα χρειαστεί κάποια στιγμή να πάει και σε κάποια υπηρεσία, να καταθέσει ή να παραλάβει κάποιο έγγραφο. Εξυπακούεται ότι δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται με σεξισμό (ειδικά από κάτι μουστερήδες - πελάτες...) και να προέχει πάντα η εργασιακή σχέση σε συνάρτηση με την ανθρώπινη. Κοινώς, να είστε φιλαράκια, αλλιώς παντρέψου την... Σε δυο περιπτώσεις συναδέλφων που γνωρίζω, παντρεύτηκαν τις γραμματείς τους (ο ένας είμαι εγώ.... :angry: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα και αλλοι συναδερφοι συμφωνουν οτι ?

1.το γραφειο καλο ειναι να βρισκεται σε όροφο με ησυχια?

2.Ο φωτισμός ειναι πολύ σημαντικός? *καποια εμπειρία και αποψη για το ''θαμπωμα '' υπάρχει ?

2.Πιο λειτουργικός είναι ο χωρος με 2 τουλαχιστον υποχώρους?

3.Η γραμματέας παιζει σημαντικό ρολο?ανεξαρτήτως γνωσεων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό λογιστικό γραφείο έχει τρία μανουλομάνουλα υπαλλήλους και έναν παπαγάλο στο κλουβί. :angry:

ΥΓ. σόρι για το σπαμ, δε θα ξανασυμβεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά βρε Μήτσο,

Ο παπαγάλος που παίζει? :angry:

Για καταγραφή των συζητήσεων με τους πελάτες όταν μετά λεν ότι αλλιώς μας τα είπαν. Που να στήνεις τώρα μικρόφωνα... Ενώ ο παπαγάλος είναι και οικολογικός!!! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη NIKANOR
To σπουδαιότερο είναι η επιλογή της γραμματέας. Είναι η "πρόσοψη" με τους πελάτες . Κατά προτίμηση καλοφτιαγμένη και ντυμένη υπερησιακά και προκλητικά. Πάντα χαμογελαστή και πρόθυμη να εξυπηρετήσει. Δεν χρειάζεται να ξέρει λογιστικά. Πιστεύω, ότι μας δίνει προστιθέμενη αξία μια ωραία παρουσία. Από εμπειρική έρευνα, μια τέτοια κίνηση, βραχυπρόθεσμα δίσει 20% αύξηση. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η γυναίκα σου. (εαν είσαι παντρεμένος).

ΦΙΛΙΚΑ

ΣΩΤΗΡΗΣ

Εσύ καλά τα λες.Κι εγώ μαζί σου.

Και θα είμαστε και "κύριοι" απέναντι στη γραμματέα μας, γιατί το στεφάνι μας το τιμούμε...

Να σου δώσω τώρα τη γυναίκα μου στο τηλέφωνο να της τα εξηγήσεις γιατί δεν λέει να καταλάβει όταν της τα λέω εγώ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να συνανταμε τους πελατες πριβε *(δηλαδη να υπαρχει ωποσδηποτε δευτερος χωρος ) θεωρειται ξεκαθαρα δεδομενο ότι πιο λειτουργικο ΚΑΙ ωφελιμο για ένα γραφείο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα και αλλοι συναδερφοι συμφωνουν οτι ?

1.το γραφειο καλο ειναι να βρισκεται σε όροφο με ησυχια?

2.................................................................

εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι το υπόγειο είναι η καλύτερη λύση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι το υπόγειο είναι η καλύτερη λύση ?

Κατοχικο συνδρομο το λενε....

...οχι σπανιο το φαινομενο... πολλοι ακομα νομιζουν οτι κανουν αντισταση ... κρυβονται σε υπογεια ... ψαχνουν διεξοδους για τα βουνα ....

εγω βεβαια δεν την εζησα την εποχη, μεταπολεμικη ειμαι, και δεν καταλαβαινω...γιατι προτιμουσαν τα βουνα και οχι τη θαλασσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...