Jump to content
  • 0

ΣΥΓΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ -ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΟ ΕΠΙΔ.ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ


Guest SAVEFST
 Share

Question

Guest SAVEFST

__ΑΣΦΑΛΙΖΟΜΕΝΟΙ ,ΣΥΓΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ (ΑΔΕΛΦΗ ΚΑΙ Α΄ΞΑΔΕΛΦΟΣ) ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ (ΠΑΚ.ΚΑΛΥΨΗΣ 0154 ΕΙΔ.ΠΕΡ. 8) ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΛΟΓΩ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΤΟΥΣ, ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΩΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ;

___ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΚΑΟΩΜΑΤΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

Να ρωτησω και εγω με την σειρα μου .

Καποιος που εργαζετε σε ΑΕ και παραλληλα διατηρει ατομικη επιχειρηση . Ασφαλιζεται κανονικα και το ΙΚΑ απο την ΑΕ και στον ΟΑΕ απο την ατομικη επιχειρηση αν απολυθει απο την ΑΕ δικαιουται ταμειο ανεργειας ?

ΟΧΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Γιαννης guest

ΟΧΙ

Μηπως μπορω να εχω και την λογικη του ΟΧΙ , γιατι οι εισφορες υπερ ΟΑΕΔ πληρωνονται κανονικα .

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ναι μπορεί, αλλά ετσι κι αλλιως με τον νέο κανονισμο ασφαλισης του ΙΚΑ που μολις ψηφιστηκε,

θα προστεθουν και οι εισφορες υπερ ΟΕΚ, ΟΑΕΔ και Εργατικης Εστίας.

Aυτό ομως, ...σηκωνει ερωτηματα.

http://www.taxheaven.../circular/13673

Με το άρθρο 1 του Κανονισμού προβλέπεται ρητά η υπαγωγή των παραπάνω πρόσωπων ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, για όλους τους κλάδους ασφάλισής του, καθώς και του ΕΤΕΑΜ. Οι πιο πάνω ασφαλισμένοι δεν καλύπτονται για τους κλάδους και λογαριασμούς του ΟΑΕΔ, ΟΕΕ και ΟΕΚ, επειδή θεωρείται ότι δεν παρέχουν εξαρτημένη εργασία. Κατά τη θεωρία και τη μέχρι σήμερα διαμορφωμένη νομολογία, εξαρτημένη είναι η εργασία που παρέχεται αυτοπροσώπως, έναντι καταβολής μισθού, κάτω από την επίβλεψη και τον έλεγχο του εργοδότη, ο οποίος καθορίζει και τον τόπο και το χρόνο εργασίας του μισθωτού. Χαρακτηριστικό επομένως της εξαρτημένης εργασίας είναι η απασχόληση του μισθωτού κάτω από τον έλεγχο και την καθοδήγηση του εργοδότη. Επειδή το παραπάνω χαρακτηριστικό δεν απουσιάζει από την απασχόληση σε οικογενειακές επιχειρήσεις, δεν είναι δικαιολογημένη η διαφοροποίηση της ασφάλισης των παραπάνω προσώπων από τους λοιπούς ασφαλισμένους που εργάζονται με τις ίδιες συνθήκες και δεν είναι σύζυγοι, ή συγγενείς πρώτου και δευτέρου βαθμού συγγένειας με τον εργοδότη τους. Για το λόγο αυτό προτείνεται η ρητή υπαγωγή των προσώπων που παρέχουν εργασία σε εργοδότες με τους οποίους είναι σύζυγοι, ή συγγενείς πρώτου και δευτέρου βαθμού συγγένειας στην ασφάλιση όλων των κλάδων και λογαριασμών του Ο.Α.Ε.Δ., του Ο.Ε.Κ. και της Εργατικής Εστίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest επισκεπτης

απο ποτε τ" αλλαζουμε? εχουν ισχυ απο τη δημοσιευση του νομου. δεν βλεπω την ημερομηνια?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...