Jump to content
  • 0

ΣΥΓΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ -ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΟ ΕΠΙΔ.ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ


Guest SAVEFST
 Share

Question

Guest SAVEFST

__ΑΣΦΑΛΙΖΟΜΕΝΟΙ ,ΣΥΓΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ (ΑΔΕΛΦΗ ΚΑΙ Α΄ΞΑΔΕΛΦΟΣ) ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ (ΠΑΚ.ΚΑΛΥΨΗΣ 0154 ΕΙΔ.ΠΕΡ. 8) ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΛΟΓΩ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΤΟΥΣ, ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΩΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ;

___ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΚΑΟΩΜΑΤΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
__ΑΣΦΑΛΙΖΟΜΕΝΟΙ ,ΣΥΓΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ (ΑΔΕΛΦΗ ΚΑΙ Α΄ΞΑΔΕΛΦΟΣ) ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ (ΠΑΚ.ΚΑΛΥΨΗΣ 0154 ΕΙΔ.ΠΕΡ. 8) ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΛΟΓΩ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΤΟΥΣ, ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΩΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ;

___ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΚΑΟΩΜΑΤΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΗΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΥΠΕΡ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΟΕΚ- ΟΕΚ , ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΜ ΕΠΙΧ ΚΑΙ ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΔΕΛΦΟΣ, ΔΕΣ ΘΕΜΑ Α ΕΞΑΔΕΛΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 ΟΣ ΒΑΘΜΟΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ << ΠΛΗΡΕΣ >> ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΙΔ ΒΙΒ ΝΕΟ / ΝΩΝ ΙΚΑ . ΟΤΑΝ ΑΠΟΛΥΕΙΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΕΙΣ ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΧΕΙ Η ΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΟΑΕΔ .ΣΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΣΥΓΓΕΝΩΝ

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Υπάρχει και διαφορετική άποψη αν θελεις διαβάζεις

Ν1759/88 Αρθρο 1.

1. Στο τέλος του άρθρου 2 του α.ν. 1846/1951 (ΦΕΚ 179) όπως

τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε, προστίθεται διάταξη ως εξής:

"Επίσης, υπάγονται στην υποχρεωτική ασφάλιση του νόμου αυτού τα

πρόσωπα που παρέχουν εργασία εντός των ορίων της χώρας κατά κύριο

επάγγελμα σε εργοδότες με τους οποίους είναι σύζυγοι ή συγγενείς

πρώτου και δεύτερου βαθμού συγγένειας, εφ' όσον για την εργασία τους

αυτή δεν υπάγονται υποχρεωτικά ή προαιρετικά στην ασφάλιση άλλου φορέα

κύριας ασφάλισης. Με κανονισμό ορίζονται οι όροι και οι προϋποθέσεις

για την πραγματοποίηση της ασφάλισης των παραπάνω προσώπων. Οι

ασφαλιστικές εισφορές δεν μπορεί να υπολογιστούν σε κατώτερη από την

ασφαλιστική κλάση που αντιστοιχεί στο ημερομίσθιο του ανειδίκευτου

εργάτη που ισχύει κάθε φορά".

Υ.Α. Φ. 21/3288 (Κοιν. Ασφαλίσεων) της

20.12.88/9.1.89. Κανονισμός ασφάλισης στο ΙΚΑ

των προσώπων που απασχολούνται σε

επιχειρήσεις μελών της οικογένειάς τους.-(Β'4).

Αρθρο 1

Ασφαλιζόμενα πρόσωπα - Προϋποθέσεις

Στην ασφάλιση του ΙΚΑ, για όλους τους κλάδους ασφάλισης του καθώς

και του ΙΚΑ-ΤΕΑΜ υπάγονται υποχρεωτικά τα πρόσωπα που παρέχουν εργασία

μέσα στα όρια της χώρας κατά κύριο επάγγελμα σε εργοδότες με τους

οποίους είναι σύζυγοι ή συγγενείς α' και β' βαθμού συγγενείας, εφόσον

για την εργασία τους αυτή δεν υπάγονται υποχρεωτικά ή προαιρετικά στην

ασφάλιση άλλου φορέα κύριας ή επικουρικής ασφάλισης

Αρθρο 4

Αριθμός ημερών ασφάλισης

Ο αριθμός ημερών ασφάλισης κάθε μήνα, εκτός των μηνών έναρξης και

διακοπής της απασχόλησης, προσδιορίζεται υποχρεωτικά σε είκοσι πέντε

(25) ανεξάρτητα από τη διάρκεια της πραγματικής απασχόλησης μέσα στο

συγκεκριμένο μήνα, εκτός αν ...

Επίσης και η ασφάλιση έχει να κάνει με τον Νόμο του ΟΑΕΔ και όχι του ΙΚΑ , πολλοί το μπερδεύουν .

Αρθρ. 12.

Πρόσωπα εξαιρούμενα

"1. Εξαιρούνται της ασφαλίσεως ανεργίας :

α) Οι ανήλικοι μέχρι συμπληρώσεως του 15ου έτους της ηλικίας των και

οι μαθηταί τεχνίται περί ων το Β.Δ. της 6.6.1952 "περί εκπαιδεύσεως

μαθητών τεχνιτών".

β) Οι σύζυγοι, οι γονείς ή τα τέκνα εφ όσον απασχολούνται εις

επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις ασκουμένας υπό του (ή της) συζύγου,

πατρός ή μητρός ή τέκνου.

γ) Οι εκ των ανωτέρω προσώπων υπό στοιχείον β απασχολούμενοι εις

επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις αι οποίαι λειτουργούν υπό μορφήν

εταιρίας, εφ' όσον εν ή περισσότερα εκ των συγγενικών τούτων προσώπων

συμμετέχει εις την εταιρίαν κατά ποσοστόν μείζον του 50%.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλησπέρα, με αφορμή τη συγκεκριμένη ανάρτηση θα ήθελα να ρωτήσω το εξής,

Κόρη απασχολείται στην ατομική επιχείρηση του πατέρα απο το 2002. Ο πατέρας έκανε πρόσφατα διακοπή εργασιών λόγω συνταξιοδότησης, για τον λόγω αυτό την απέλυσε για να πάρει το Επίδομα ανεργίας απο τον ΟΑΕΔ.

Στον ΟΑΕΔ κατά την κατάθεση των δικαιολογητικών της ανέφεραν ότι δεν δικαιούται το επίδομα λόγω α' βαθμού συγγένειας και ότι δεν θεωρείται σχέση ''εξαρτημένης εργασίας'' όπως χαρακτηριστικά αναφέρουν. !

Καρτέλα ενσήμων που ζήτησα απο το ΙΚΑ μηχανογρ/νη απο το 2002 εμφανίζονται όλες τις χρονιές τα ένσημα της κανονικότατα!!

Υπάρχει κάποια νομοθεσία που να στερεί στους α' βαθμους συγγενείς να μην δικαιούνται το επίδομα ανεργίας ??? Αυτοί δεν είναι εργαζόμενοι ?? :o Καμία Βοήθεια ?

Παρακαλώ τις απόψεις σας απο την εμπειρία σας,

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Δε θυμάμαι τώρα διαταγή αλλά όντως δε δικαιούται επίδομα ανεργίας..

Οι ασφαλιστικές εισφορές δε περιλαμωβάνουν κρατήσεις για τον ΟΑΕΔ..

Ουσιαστικά οι εισφορές είναι λιγότερες απο τις κανονικές ??

Αν θυμάται κάποιος καμία απόφαση,διαταγή, ΦΕΚ....:blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ουσιαστικά οι εισφορές είναι λιγότερες απο τις κανονικές ??

Αν θυμάται κάποιος καμία απόφαση,διαταγή, ΦΕΚ....:blink:

Διαβασε στο παρακατω το Ν 1759/88 με τον οποιο ασφαλιζονται τα μελη οικογενειας σε ατομικη επιχειρηση

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=35339

Δε δικαιουνται επιδομα ανεργιας κλπ παροχες γιατι ασφαλιζονται με μειωμενο ασφαλιστρο που δεν περιλαμβανει τις εισφορες υπερ τριτων φορεων δλδ ΟΑΕΔ, ΕΕ κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Όπως γράφει και το ίδιο το Ι.Κ.Α.: "Ο υπολογισμός των ποσοστών ασφαλίστρων είναι πολλές φορές αποτέλεσμα μιας κοπιαστικής αναζήτησης σε νόμους, κανονισμούς και εγκυκλίους. Το Ίδρυμα Κοινωνικών Ασφαλίσεων, στα πλαίσια του εκσυγχρονισμού των διαδικασιών του και της εφαρμογής του νέου συστήματος ασφάλισης από 1/1/2002 μέσω των Αναλυτικών Περιοδικών Δηλώσεων, εξέδωσε τον Οδηγό Σύνδεσης Κωδικών (Ο.ΣΥ.Κ.), ένα ολοκληρωμένο εργαλείο το οποίο χρησιμοποιήθηκε για την ορθή υπαγωγή των εργαζομένων στην ασφάλιση του ΙΚΑ."

Έτσι, οι Κ.Α.Δ. της εφορίας ομαδοποίηθηκαν στους Κ.Α.Δ. του Ι.Κ.Α. και αυτοί συνδέθηκαν με διάφορες σχετικές "Ειδικότητες". Η κάθε ειδικότητα συνδέθηκε με ένα "Πακέτο Κάλυψης". Το πακέτο κάλυψης αντιστοιχίζεται με ένα σύνολο ποσοστών (σύνταξης, ασθένειας, εισφορά Εργατικής Εστίας, εισφορά Ο.Α.Ε.Δ., εισφορά Λ.Α.Ε.Κ. κ.λπ.).

Για να καλυφτούν ορισμένες περιπτώσεις / εξαιρέσεις υπάρχουν οι "Ειδικές περιπτώσεις", οι οποίες αντιστοιχίζονται σε άλλα Πακέτα Κάλυψης.

Στην ιστοσελίδα http://www.ika.gr/gr/infopages/yphr/searchOsyk1.cfm υπάρχει η κωδικοποίηση όλων των ανωτέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Η αλήθεια είναι ότι έπειτα απο ψάξιμο βρήκα μια ανάρτηση του Διαχειριστή KAROLOS και επισυνάπτω ένα μέρος του Ν.1759/1988

Αρθρο 1. 1. Στο τέλος του άρθρου 2 του α.ν. 1846/1951 (ΦΕΚ 179) όπως τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε, προστίθεται διάταξη ως εξής: "Επίσης, υπάγονται στην υποχρεωτική ασφάλιση του νόμου αυτού τα πρόσωπα που παρέχουν εργασία εντός των ορίων της χώρας κατά κύριο επάγγελμα σε εργοδότες με τους οποίους είναι σύζυγοι ή συγγενείς πρώτου και δεύτερου βαθμού συγγένειας, εφ' όσον για την εργασία τους αυτή δεν υπάγονται υποχρεωτικά ή προαιρετικά στην ασφάλιση άλλου φορέα κύριας ασφάλισης. Με κανονισμό ορίζονται οι όροι και οι προϋποθέσεις για την πραγματοποίηση της ασφάλισης των παραπάνω προσώπων. Οι ασφαλιστικές εισφορές δεν μπορεί να υπολογιστούν σε κατώτερη από την ασφαλιστική κλάση που αντιστοιχεί στο ημερομίσθιο του ανειδίκευτου εργάτη που ισχύει κάθε φορά". ***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Κατά το άρθρο 39 παρ. 7 του Ν. 1892/1990 (Α' 101): "Το παρόν άρθρο δεν εφαρμόζεται για τους μερικώς απασχολουμένους κατ' οίκον του εργοδότη, καθώς και για τους συγγενείς του εργοδότη, για τους οποίους προβλέπει η παρ. 1 του άρθρου 1 του ν. 1759/1988 και για τους οποίους ισχύουν οι κείμενες κάθε φορά ασφαλιστικές διατάξεις".

Εφόσον έριξα μια ματιά και στη σελίδα του ΙΚΑ που με κατατόπισε το μέλος ATGOLIARAS είδα ότι τίθεται κωδικός ασφάλισης ειδικής περίπτωσης Νο. 8 :<Ασφαλισμένοι σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.1759/88, συγγενείς Α και Β βαθμού εργοδότη που έχει ατομική επιχείρηση>

Το ερώτημα είναι βέβαια ότι το Π.Κ της κόρης ήταν το 103 (λόγω κ 2ου ταμείου) και οι εισφορές ήταν κανονικότατες χωρίς να είναι μειωμένες. Πόσο μειωμένες μπορεί να είναι σε κάποιο ποσοστό ...δε μπορώ να το ξέρω

Αν όμως ο εργοδότης απο παράλειψη του πλήρωνε κανονικές εισφορές και όχι μειωμένες όπως αναφέρεται, μπορέι να κάνει κάποιου είδους ένσταση και να του επιστραφεί κάποιο μέρος χρημάτων ??? Είναι και αρκετά, αν συλλογιστεί κανείς απο το 2002 !! :o

Μάλλον ΟΧΙ εεε....ή να φανταστώ ότι θα βγεί η απόφαση το 20........++++ ????

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αφου το πακετο ειτε απο λαθος ειτε για οποιο δηποτε λογο ειχει πληρη καλυψη ,πηγαινε τα δικαιολογητικα,καταγγελια,εκκαθαριστικο ΔΟΥ την ταυτοτητα σου, το ΙΒΑΝ λογαριασμου εθνικης που να εισαι πρωτος δικαιουχος, και κανε τον βλακα...,και αν τυχον το δουν??να το παλαιψεις .εγω πεστουςθελω παροχες διοτι τοσα χρονια σας πληρωνα ΟΑΕΔ και θεωρω φυσιολογικο οτι εχω το δικαιωμα να εισπραξω οτι δικαιουμαι βασει των εισφορων μου ,αλλιως θα σας κανω αιτηση επιστροφης,αν τις κατεβαλλα υπερ πιστεως.......δεν προκειται να σας τις χαρισω. για πεξτο και θα δουμε.

εξ αλλου....ο νομος πεστους λεει,οτι, επιδομα ανεργιας δικαιουνται οι:

Μισθωτοί των οποίων καταγγέλθηκε από τον εργοδότη ή έληξε η σύμβαση εργασίας και που έχουν ασφαλισθεί στον κλάδο ανεργίας του ΟΑΕΔ μπορούν με ορισμένες προϋποθέσεις να εισπράξουν από τον ΟΑΕΔ επίδομα ανεργίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αφου το πακετο ειτε απο λαθος ειτε για οποιο δηποτε λογο ειχει πληρη καλυψη ,πηγαινε τα δικαιολογητικα,καταγγελια,εκκαθαριστικο ΔΟΥ την ταυτοτητα σου, το ΙΒΑΝ λογαριασμου εθνικης που να εισαι πρωτος δικαιουχος, και κανε τον βλακα...,και αν τυχον το δουν??να το παλαιψεις .εγω πεστουςθελω παροχες διοτι τοσα χρονια σας πληρωνα ΟΑΕΔ και θεωρω φυσιολογικο οτι εχω το δικαιωμα να εισπραξω οτι δικαιουμαι βασει των εισφορων μου ,αλλιως θα σας κανω αιτηση επιστροφης,αν τις κατεβαλλα υπερ πιστεως.......δεν προκειται να σας τις χαρισω. για πεξτο και θα δουμε.

εξ αλλου....ο νομος πεστους λεει,οτι, επιδομα ανεργιας δικαιουνται οι:

Μισθωτοί των οποίων καταγγέλθηκε από τον εργοδότη ή έληξε η σύμβαση εργασίας και που έχουν ασφαλισθεί στον κλάδο ανεργίας του ΟΑΕΔ μπορούν με ορισμένες προϋποθέσεις να εισπράξουν από τον ΟΑΕΔ επίδομα ανεργίας.

Μόνο έτσι...αφου έχουν πληρωθεί όλες οι εσφορές και με το παραπάνω...Αλλά θεώρώ τον ΟΑΕΔ να σε παραπέμπει στο ΙΚΑ (γιατί να ασχοληθεί με τις εισφορές του ΙΚΑ, θα σου πούν ''δεν είναι στην δικαιοδοσία μας''πήγαινε στο ΙΚΑ) και αν ξεκινήσεις διαδικασίες επιστροφής εισφορών, που όταν με το καλό βγούν (αν βγούν) η επιχείρηση θα έχει κλείσει λόγω συνταξιοδότησης. ΦΟΒΕΡΟ !!!

Grecia !!!!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Μόνο έτσι...αφου έχουν πληρωθεί όλες οι εσφορές και με το παραπάνω...Αλλά θεώρώ τον ΟΑΕΔ να σε παραπέμπει στο ΙΚΑ (γιατί να ασχοληθεί με τις εισφορές του ΙΚΑ, θα σου πούν ''δεν είναι στην δικαιοδοσία μας''πήγαινε στο ΙΚΑ) και αν ξεκινήσεις διαδικασίες επιστροφής εισφορών, που όταν με το καλό βγούν (αν βγούν) η επιχείρηση θα έχει κλείσει λόγω συνταξιοδότησης. ΦΟΒΕΡΟ !!!

Grecia !!!!;)

Μιλαμε για εισφορες υπερ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ,που εισπραττει το ΙΚΑ στα ενσημα που πληρωνες και αφορουν τον ΟΑΕΔ, εγω για αυτες σου λεω να πης..αυτες δεν ειναι του ΙΚΑ ειναι του ΟΑΕΔ. εαν πληρωνες μειωμενα ενσημα αυτη την εισφορα υπερ ανεργειας δεν θα την ειχαν μεσα τα ενσημα σου .

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ειναι συννωνυμια κυριοι...ναι αλλα μας ειπες...οχι κυριοι ειναι συννωνυμια.

Γιατι οχι ?και αυτο ας πουμε ... συμβαινει.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Μιλαμε για εισφορες υπερ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ,που εισπραττει το ΙΚΑ στα ενσημα που πληρωνες και αφορουν τον ΟΑΕΔ, εγω για αυτες σου λεω να πης..αυτες δεν ειναι του ΙΚΑ ειναι του ΟΑΕΔ. εαν πληρωνες μειωμενα ενσημα αυτη την εισφορα υπερ ανεργειας δεν θα την ειχαν μεσα τα ενσημα σου .

Ευχαριστώ FAZEXA....Προχωράμε και ο θεός - βοηθος που λένε,,,ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλησπέρα, με αφορμή τη συγκεκριμένη ανάρτηση θα ήθελα να ρωτήσω το εξής,

Κόρη απασχολείται στην ατομική επιχείρηση του πατέρα απο το 2002. Ο πατέρας έκανε πρόσφατα διακοπή εργασιών λόγω συνταξιοδότησης, για τον λόγω αυτό την απέλυσε για να πάρει το Επίδομα ανεργίας απο τον ΟΑΕΔ.

Στον ΟΑΕΔ κατά την κατάθεση των δικαιολογητικών της ανέφεραν ότι δεν δικαιούται το επίδομα λόγω α' βαθμού συγγένειας και ότι δεν θεωρείται σχέση ''εξαρτημένης εργασίας'' όπως χαρακτηριστικά αναφέρουν. !

Καρτέλα ενσήμων που ζήτησα απο το ΙΚΑ μηχανογρ/νη απο το 2002 εμφανίζονται όλες τις χρονιές τα ένσημα της κανονικότατα!!

Υπάρχει κάποια νομοθεσία που να στερεί στους α' βαθμους συγγενείς να μην δικαιούνται το επίδομα ανεργίας ??? Αυτοί δεν είναι εργαζόμενοι ?? :o Καμία Βοήθεια ?

Παρακαλώ τις απόψεις σας απο την εμπειρία σας,

Ευχαριστώ,

Εχω περιπτωση ομοια. Την πρωτη χρονια εβαζα 10% μειον ενσημα και ταμειον ανεργ. παπα. Την δευτερη τα βαζω κανονικα, παει ΟΑΕΔ, της λενε αυτο που γραφεις. Εγω ομως εχω ολα τα ενσημα. Της λεω, πηγαινε να πεις οτι ειναι συνωνυμια. Παει σε αλλο ΟΑΕΔ και 5 χρονια τωρα παιρνει το ανεργειας καθε χρονο, διοτι το καταστημα ειναι σε τουριστικη περιοχη. Της βαζω ενσημα ιουνιο-οκτωβριο καθε χρονο και της κανω κανονικη απόλυση.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Φυσικα αφου ειναι συγγενης Α βαθμου δεν δικαιουται ακόμα και κανονικα ενσημα να εχει.. Η λογικη του νομου ειναι οτι ο πατερας σου μπορει να σου βαζει ενσημα λιγους μηνες και μετα να παιρνεις επιδομα οαεδ και να συνεχισεις να δουλευεις νομιμοτατα ( αφου δεν εισαι υποχρεωμενος να βαζεις ενσημα) και μετα παλι προσληψη και παλι επιδομα κλπ κλπ.. Οποτε για να παρει έπιδομα πρεπει να πεισεις οτι δεν ειναι συγγενεις... Με κανενα αλο τροπο!

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Kalhspera! Oloi anafereste se atomikh epixeirhsh. Ti ginetai omws sthn periptwsh pou o ergodoths einai syggenhs A vathmou alla h etaireia einai OE? Dikaiousai tameio anergias?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Kalhspera! Oloi anafereste se atomikh epixeirhsh. Ti ginetai omws sthn periptwsh pou o ergodoths einai syggenhs A vathmou alla h etaireia einai OE? Dikaiousai tameio anergias?

Δικαιουται γιατι ασφαλιζεται με ολοκληρο ασφαλιστρο και οχι σαν μελος οικογενειας, που ισχυει μονο για ατομικες επιχσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Σε εταιρία, από τη στιγμή που πληρώνεται ολόκληρο το ασφάλιστρο) όσον αφορά την ασφάλιση των συγγενών (α και β βαθμού) η απασχόληση πρέπει να είναι πλήρης- 25 ένσημα?

Επίσης η ασφάλιση συγγενών σε εταιρία είναι υποχρεωτική ή ισχύει ότι και στις ατομικές...?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Σε εταιρία, από τη στιγμή που πληρώνεται ολόκληρο το ασφάλιστρο) όσον αφορά την ασφάλιση των συγγενών (α και β βαθμού) η απασχόληση πρέπει να είναι πλήρης- 25 ένσημα?

Επίσης η ασφάλιση συγγενών σε εταιρία είναι υποχρεωτική ή ισχύει ότι και στις ατομικές...?

Στην εταιρεια δεν ασφαλιζεσαι στον συγγενη σου, αλλα στο νομικο προσωπο, Για αυτο η απασχοληση,μπορει να ειναι ειτε πληρης,ειτε μερικη.για τον ιδιο λογο η ασφαληση ειναι υποχρεωτικη.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Γιαννης guest

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

Να ρωτησω και εγω με την σειρα μου .

Καποιος που εργαζετε σε ΑΕ και παραλληλα διατηρει ατομικη επιχειρηση . Ασφαλιζεται κανονικα και το ΙΚΑ απο την ΑΕ και στον ΟΑΕ απο την ατομικη επιχειρηση αν απολυθει απο την ΑΕ δικαιουται ταμειο ανεργειας ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...