Προς το περιεχόμενο

ΑΥΞΗΣΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΣΕ ΑΛΛΟΔΑΠΟ ΓΙΑ ΑΔΕΙΑ ΔΙΑΜΟΝΗΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ €7,500 ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ €11.500 ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ..

ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟΥ ΔΗΛΩΣΩ ΓΕΩΡΓΙΚΑ, ΠΡΟΒΑΤΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ Η ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΙΖΕΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ:::

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΥΠ.ΔΗΛΩΣΗ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ (ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΚΗΠΩΝ, ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ , ΜΕΡΕΜΕΤΙΑ ΚΛΠ ΣΕ ΙΔΙΩΤΕΣ ) ΚΑΙ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 507 ΠΙΝΑΚΑΣ Δ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θέλεις να βγάλεις τα ματάκια σου? Αν δεν έχει το απαραίτητο εισόδημα τότε δυστυχώς.....

http://www.taxheaven.gr/show.php?id=5633&a...t&mode=html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μόνη λύση και όχι παράνομη, είναι να προβείς στην συμπλήρωση μιας υπεύθυνης δήλωσης με την οποία θα δηλώνεις ότι "εργάστηκα σε διάφορες αγροτικές εργασίες και έλαβα το Χ ποσό κατα το έτος 2006"

κωδ. 507 Ε1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΡΧΙΚΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΤΟΠΙΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΓΩ, ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΣΑΝ ΠΟΣΟ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΟΡ. ΔΗΛΩΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΘΩΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ, Η ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ, Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΠΟ ΚΑΛΟΘΕΛΗΤΕΣ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΜΟΥ!

ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΜΙΣΕΙ ΑΠΟ ΔΑΥΤΟΥΣ (ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ)!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μόνη λύση και όχι παράνομη, είναι να προβείς στην συμπλήρωση μιας υπεύθυνης δήλωσης με την οποία θα δηλώνεις ότι "εργάστηκα σε διάφορες αγροτικές εργασίες και έλαβα το Χ ποσό κατα το έτος 2006"

κωδ. 507 Ε1

Δεν στέκει αυτό Μαρίνα μου.

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΡΧΙΚΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΤΟΠΙΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΓΩ, ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΣΑΝ ΠΟΣΟ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΟΡ. ΔΗΛΩΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΘΩΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ, Η ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ, Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΠΟ ΚΑΛΟΘΕΛΗΤΕΣ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΜΟΥ!

ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΜΙΣΕΙ ΑΠΟ ΔΑΥΤΟΥΣ (ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ)!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! :D

Ότι δεν κατέχεις από λαμόγιες εννοείς προφανώς, από την άλλη σίγουρα ξέρεις καλύτερα για το τι πρέπει ή τι μπορείς να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΠΙΦΕΡΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ....

Π.Χ. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΝ ΕΝΣΗΜΑ....

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ....

ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΕ ΔΟΥ, ΜΕ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ, ΗΤΑΝ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΗΝ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟ ΑΦΜ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ.

ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ, ΔΙΟΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΘΑ ΔΗΛΩΝΕ ΟΤΙ ΗΘΕΛΕ!!!

ΕΓΩ ΠΟΣΩΠΙΚΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ. ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΣΥ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ (ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ), ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΤΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΥΨΟΥΝ, ΑΣ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΕΞ΄ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΑΣ ΦΩΤΙΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συμπληρωση και υπογραφή μιας ψευδούς υπευθυνης δήλωσης επιφέρει τις κυρώσεις του Ν.1599/1986.

Αν ο αλλοδαπός ψεύδεται τότε ας γίνει το "σύστριγγλο".

Ψεύδεται όμως?

Γιατί σχεδόν ολοι οι αλλοδαποί που βρίσκονται στην χώρα μας εργάζονται και ειναι λάθος των Ελλήνων εργοδοτών το ότι δεν τους ασφάλισαν,

Μη την ξεκινήσουμε όμως αυτή τη συζήτηση γιατί προβλέπω να ανοιγουμε εθνικό ζήτημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και συμπληρώνω μόνη μου!

Αν ο αλλοδαπός κατονομάσει εναν-εναν τους εργοδότες που τον απασχόλησαν ......θα "καούν" κάμποσοι!!

Γι αυτό αναγράφει "αφηρημένως" ......"σε διάφορες εργασίες"!

Οι περισσότεροι αλλοδαποί εισπραττουν πολυ περισσότερα απο όσα απαιτουνται για την άδεια παραμονής.

Ειναι δικό τους μόνο λάθος που δεν μπορούν να το αποδείξουν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ €7,500 ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ €11.500 ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ..

ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟΥ ΔΗΛΩΣΩ ΓΕΩΡΓΙΚΑ, ΠΡΟΒΑΤΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ Η ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΙΖΕΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ:::

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

συνάδερφε, ως προς το θέμα των αγροτικών τώρα.

Υποψιάζομαι οτι ο αλλοδαπός δεν έχει αποκτήσει γή στην Ελλάδα.

Αρα που καλλιέργησε ότι καλλιέργησε?

Τα πρόβατα, ναι μεν δεν καλλιεργούνται, αλλα κάπου βοσκούν.

Δεν είναι ...αντε πηραμε 10 προβατα και τα αμολαμε οπου βρούμε.

Η θα έχει δική του γή ή θα νοικιάζει ιδιωτική ή κοινοτική περιουσία.

Οπότε...άκυρον!

Υ.Γ. Η επιλογή πρόβατο και μπαλκόνι......δεν "παίζει"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνάδερφε, ως προς το θέμα των αγροτικών τώρα.

Υποψιάζομαι οτι ο αλλοδαπός δεν έχει αποκτήσει γή στην Ελλάδα.

Αρα που καλλιέργησε ότι καλλιέργησε?

Τα πρόβατα, ναι μεν δεν καλλιεργούνται, αλλα κάπου βοσκούν.

Δεν είναι ...αντε πηραμε 10 προβατα και τα αμολαμε οπου βρούμε.

Η θα έχει δική του γή ή θα νοικιάζει ιδιωτική ή κοινοτική περιουσία.

Οπότε...άκυρον!

Υ.Γ. Η επιλογή πρόβατο και μπαλκόνι......δεν "παίζει"!

ΕΝΤΑΞΕΙ, ΣΥΜΦΩΝΩ, ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΜΠΩ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΕΒΛΕΠΑ ΑΠΟ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ.. ΜΟΝΟ ΚΑΛΛΙΕΡΓΙΕΣ ΑΝΑΝΑ ΚΑΙ ΙΝΔΙΚΗΣ ΚΑΡΥΔΑΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑ!! ΑΡΑ, ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΟΧΗ ΓΑΙΩΝ -ΓΙΑΤΙ ΖΗΤΟΥΣΑΜΕ ΚΑΙ Ε9- ΔΕΝ ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΝ ΜΑΛΛΟΝ... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΝΤΑΞΕΙ, ΣΥΜΦΩΝΩ, ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΜΠΩ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΕΒΛΕΠΑ ΑΠΟ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ.. ΜΟΝΟ ΚΑΛΛΙΕΡΓΙΕΣ ΑΝΑΝΑ ΚΑΙ ΙΝΔΙΚΗΣ ΚΑΡΥΔΑΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑ!! ΑΡΑ, ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΟΧΗ ΓΑΙΩΝ -ΓΙΑΤΙ ΖΗΤΟΥΣΑΜΕ ΚΑΙ Ε9- ΔΕΝ ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΝ ΜΑΛΛΟΝ... :D

Οτι δεν το ψαχνουν.....είναι γεγονός!

Εδω δεν ψάχνουν άλλα και άλλα....αυτό θα ψάξουν?

Το θέμα είναι να μη γράφουμε και πράγματα που κάποια στιγμή στο μέλλον ενδέχεται να προσβάλλουν το κύρος της δουλείας μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοιο πρόβλημα με πελάτη αλβανικής καταγωγής είχα κι εγώ.

Μόλις αρνήθηκα να του φτιάξω υπ.δηλωση για 3000 εισοδηματα τι εκανε λέτε?

Πήγε σε άλλο συνάδελφο και έκανε κι αυτος τη δουλεια του και ο λογιστής άλλη μια δήλωση.

Άρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι αλλοδαποί εισπραττουν πολυ περισσότερα απο όσα απαιτουνται για την άδεια παραμονής.

Ειναι δικό τους μόνο λάθος που δεν μπορούν να το αποδείξουν??

Έλα ντε οι κακοί οι Αλλοδαποί που ενώ οι καλοί εργοδότες τους παρακαλούν να τους κολλήσουν ένσημα αυτοί δεν θέλουν , και τότε έρχεται ο Ρομπερ τον Δασών (Παυλόπουλος ) και τιμωροί τους κακούς Αλλοδαπούς και τους υποχρεώνει να εξαγοράζουν τα ένσημα τους …

Που είναι όμως αυτοί οι καλοί άνθρωποι που πληρώνουν πολύ περισσότερα από τα 11.500 τους αλλοδαπούς γιατί ειλικρινά θα γίνω αλλοδαπός και γω μπας και βγάλω κάνα φραγών παραπάνω…

Ελπίζω sarimarina τα λογιστικά γραφεία να ανήκουν στην ομάδα των καλοπληρωτών εργοδοτών εεε …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως αν δήλωνα κι εγώ 8.000,00 ευρώ εισόδημα.. μου κόβαν την άδεια παραμονής στην Αθήνα..

και με απελαύνανε στο χωριό μου?..μήπως? :D

έξω οι βλάχοι απ'την Αθήνα..Αγρελιά σούρχομαι.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη SOTIRIS X.

1.ΥΠΟΒΑΛΕΙΣ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕ Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ. (εισοδήματα από φιλοδωρήματα,είσοδο σε club,πόρτα σε οίκο κ.λ.π)

2.ΤΗ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ ΜΕΣΩ WEB.(προτιμητέο το web)

3.ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΜΕ Ο,ΤΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΘΕΛΕΙΣ. (φρόντισε να έχει μόνο μισθωτές)

Ο ΧΡΙΣΤΑΙΝΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ (άδεια παραμαονής στον .. παράδεισο)

ΕΣΥ ΚΑΛΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ.

ΟΛΟΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ.(και η στατιστική υπηρεσία, ανεβάζεις το μέσο όρο.)

ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΠΟ ΕΓΚΡΙΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ, ΛΕΙΠΕΙ Η ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ Σ.Ε (ολομέλεια παρακαλώ)

ΦΙΛΙΚΑ

ΣΩΤΗΡΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοιο πρόβλημα με πελάτη αλβανικής καταγωγής είχα κι εγώ.

Μόλις αρνήθηκα να του φτιάξω υπ.δηλωση για 3000 εισοδηματα τι εκανε λέτε?

Πήγε σε άλλο συνάδελφο και έκανε κι αυτος τη δουλεια του και ο λογιστής άλλη μια δήλωση.

Άρα?

δε σε κατάλαβα καλως!!!

αρνηθηκες να του φτιαξεις υπευθυνη δήλωση???

με ποιο δικαίωμα??

δική του ειναι η υπευθυνη δήλωση ότι θέλει γραφει πάνω!!

πολυ καλά εκανε ο συνάδερφος, που του εφτιαξε την δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε σε κατάλαβα καλως!!!

αρνηθηκες να του φτιαξεις υπευθυνη δήλωση???

με ποιο δικαίωμα??

δική του ειναι η υπευθυνη δήλωση ότι θέλει γραφει πάνω!!

πολυ καλά εκανε ο συνάδερφος, που του εφτιαξε την δήλωση.

Και τι είναι η Υ.Δ. φραπές? Να την φτιάξει μόνος του :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι Γρηγόρη μου?

Εσυ τους φραπέδες πάντα μονός σου του φτιάχνεις???

Στους καφενέδες βαστας μαζί το σεικερ σου????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω εγώ μια άλλη ερώτηση?

Όταν στέλνεις φορολογική δήλωση μεσω Η/Υ ή ταχυδρομείου είναι όλα μια χαρά!!!!

Τί γίνεται όμως όταν μετά απο χρόνους και καιρούς, μακρυνούς ή κοντινούς καλέσουν τον αλλοδαπό στη ΔΟΥ, είτε για τυχαίο έλεγχο, είτε γιατί έπεσε η εκ ταχυδρομείου απεσταλμένη δήλωση, στα χέρια ενός υπαλλήλου κατά τον έλεγχο, που ή έχει πρόβλημα με τους αλλοδαπούς ή θέλει να είναι πιο τυπικός στη δουλειά του... και ο αλλοδαπός απαντήσει:

ΕΓΚΩ ΝΤΕΝ ΚΣΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΕ.... Ο ΤΑΔΕ...ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΗΝ ΝΤΗΛΩΣΗ?

ΤΙ ΑΠΑΝΤΑΣ ΕΣΥ ΣΤΟΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ, ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΥΓΧΑΝΕΙ ΝΑ ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΦΥΣΙΟΓΝΩΜΙΚΑ, ΔΙΟΤΙ ΣΕ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ?

Ε!!! ΝΑ ΜΩΡΕ ΞΕΡΕΙΣ....ΑΜΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΘΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΣΩ ΕΓΩ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μου έτυχαν ορισμένες παρόμοιες περιπτώσεις, επιτρέψτε μου να συνεισφέρω στη συζήτηση:Κατ' αρχήν, να διαχωρίσουμε τους εργοδότες-επιτηδευματίες που απασχολούν προσωπικό και έχουν υποχρέωση ασφάλισης στο ΙΚΑ, παρακράτηση και απόδοση ΦΜΥ, και όλες γενικά τις υποχρεώσεις που απορρέουν από την ιδιότητά τους αυτή από τους γεωργούς που απασχολούν -περιστασιακά ή μη- αλλοδαπούς για αγροτικές εργασίες. Οι αλλοδαποί της δεύτερης περίπτωσης (αυτο)αφαλίζονται στον ΟΓΑ . Μεταφέρω από την ιστοσελίδα του ΟΓΑ:

Τέλος, σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.2910/01 οι αλλοδαποί, που απασχολούνται κατά κύριο βιοποριστικό επάγγελμα στην αγροτική οικονομία και διαμένουν μόνιμα στη Χώρα, υπάγονται στην ασφάλιση του ΟΓΑ.
. Στην περίπτωση αυτή, οι αγρότες που τους απασχολούν δεν έχουν υποχρέωση ασφάλισης στο ΙΚΑ. Οι αλλοδαποί εργαζόμενοι, κατά την υποβολή της φορολογικής δήλωσης, συνυποβάλλουν Υ.Δ. ν.1599 όπου αναφέρεται το όνομα και ο ΑΦΜ του (η των) παραγωγού-εργοδότη. Υπάρχει μια διάσταση απόψεων με ορισμένους προϊσταμένους ΔΟΥ, αν υπάγονται στις διατάξεις του αρ. 57, παρ.1 β, σ' αυτήν την περίπτωση όμως θεωρώ ότι παραβιάζεται η έννοια του (κατ' αυσίαν) αυτοαπασχολούμενου εργάτη γης. Εν κατακλείδι, κατά την ταπεινή μου άποψη, στην πρώτη περίπτωση σαφώς και πρέπει να υπάρχει βεβαίωση αποδοχών του εργοδότη με κρατήσεις ΙΚΑ, ΦΜΥ (αν προκύπτει) κλπ. Στη δεύτερη περίπτωση πρέπει να υπάρχει ΥΔ του εργοδότη (ή των εργοδοτών) με τα πλήρη στοιχεία του, τις ημέρες απασχόλησης και το ύψος του ημερομισθίου. Σημειωτέον ότι κατά τη διαδικασλια υποβολής δικαιολογητικών από τους αλλοδαπούς για την ανανέωση της άδεια παραμονής, απαιτείται η προσκόμιση του Ε1 του εργοδότη, όπου ελέγχεται αν έχει γεωργικό εισόδημα. Όταν λοιπόν αλλοδαπός - ή μη- έρχεται για φορολογική δήλωση με αγροτικά ημερομίσθια, του ζητάω την Υ.Δ. του εργοδότη του. Όταν δεν έχει ή δεν μπορεί να αποκτήσει, είτε επειδή δούλευε σε εργοδότη που δεν τον ασφάλιζε στο ΙΚΑ - ενώ είχε υποχρέωση - είτε επειδή δεν δούλευε πουθενά, τον παραπέμπω "παραπάνω" (να βρει δηλαδή αυτός ένα γραφείο της επιλογής του και να κάνει τις "μαϊμουδιές" του) και δεν κάθομαι να νομιμοποιήσω κανέναν. Να προσθέσω ακόμα, ότι το φαινόμενο αυτό παρατηρείται και σε παρα πολλούς Έλληνες πολίτες που θέλουν να πάρουν σύνταξη του ΟΓΑ (κυρίως νοικοκυρές οι οποίες - ω της αθλιότητος! -θεωρούνται ...άνεργες) και εξαναγκάζονται να βρίσκουν μεροκάματα από αγρότες, προκειμένου να συμπληρώσουν τις προϋποθέσεις της "παχυλής" σύνταξης του ΟΓΑ

Με εκτίμηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω εγώ μια άλλη ερώτηση?

Όταν στέλνεις φορολογική δήλωση μεσω Η/Υ ή ταχυδρομείου είναι όλα μια χαρά!!!!

Τί γίνεται όμως όταν μετά απο χρόνους και καιρούς, μακρυνούς ή κοντινούς καλέσουν τον αλλοδαπό στη ΔΟΥ, είτε για τυχαίο έλεγχο, είτε γιατί έπεσε η εκ ταχυδρομείου απεσταλμένη δήλωση, στα χέρια ενός υπαλλήλου κατά τον έλεγχο, που ή έχει πρόβλημα με τους αλλοδαπούς ή θέλει να είναι πιο τυπικός στη δουλειά του... και ο αλλοδαπός απαντήσει:

ΕΓΚΩ ΝΤΕΝ ΚΣΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΕ.... Ο ΤΑΔΕ...ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΗΝ ΝΤΗΛΩΣΗ?

ΤΙ ΑΠΑΝΤΑΣ ΕΣΥ ΣΤΟΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ, ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΥΓΧΑΝΕΙ ΝΑ ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΦΥΣΙΟΓΝΩΜΙΚΑ, ΔΙΟΤΙ ΣΕ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ?

Ε!!! ΝΑ ΜΩΡΕ ΞΕΡΕΙΣ....ΑΜΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΘΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΣΩ ΕΓΩ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ?

Δεν ξερω σε ποιους λογιστές αναφέρεσαι αλλα εγω δεν πρότεινα ή χρησιμοποίησα καμία παράτυπη τακτική ή πράξη.

Ειναι δουλεία μου να μεταφέρω στο έντυπο τις βεβαιώσεις που μου φέρνει ενας φορολογουμενος.

Δεν ειμαι "χωροφύλακας" να ελέγχω την εγκυρότητα τους ή οχι.

Αν αμφιβάλλω για την ακεραιότητα είτε του φορολογούμενου είτε των εγγράφων που μου προσκομίζει , τότε διαγράφω την ένδειξη ο λογιστής, και συμπληρώνω "ο συντάξας με βάση τα στοιχεία οπως αυτά μου δόθηκαν", σφραγίδα και υπογραφή.

Επίσης θα συμπληρώσω ότι καμία δήλωση του γραφείου μου δεν αποστέλλεται ηλεκτρονικώς, ούτε ταχυδρομικώς αρα εχω επίγνωση των συνεπειών των πράξεων μου και δεν κρύβομαι απο αυτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή όμως όταν συντάσσουμε υπεύθυνες δηλώσεις αλλοδαπών -ΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΕΘΝΙΚΟΤΗΤΑΣ!!! - γιατί αν αυτά που δηλώνουν είναι ψευδή και που εμείς με κάθε καλή διάθεση συντάσσουμε, όταν τους κάτσει η στραβή, επικαλούνται άγνοια της γλώσσας και λένε "δεν ξέρω τίποτα, με έβαλε αυτός να υπογράψω". Την έπαθα και ξέρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον παραπέμπω "παραπάνω" (να βρει δηλαδή αυτός ένα γραφείο της επιλογής του και να κάνει τις "μαϊμουδιές" του) και δεν κάθομαι να νομιμοποιήσω κανέναν.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...