Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΕΒΕ - ΑΠΑΛΛΑΓΕΣ - ΠΟΙΟΙ ΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΙ


Επισκέπτης

Ερώτηση

Γνωρίζει κάποιος τις περιπτώσεις για τις οποίες δεν απαιτείται η εγγραφή

στο ΤΕΒΕ? Υπάρχει διάταξη που να ορίζει πως αν η επιχείρηση λειτουργεί πριν την 01/07/1992 τότε απαλλάσεται από το ΤΕΒΕ? Και αν ναι τότε μήπως πρέπει να ασφαλιστεί ο επιχειρηματίας κάπου αλλού.

Μας ενδιαφέρει για ατομική επιχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Σταθης

Είμαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ από το 1986. Από 2006 είμαι ομόρυθμο μέλος σε ΟΕ. Γνωρίζει κανείς να μου πει αν ήμουν εταιρόρθυμο μέλος σε ΕΕ με τι ποσοστό θα είχα απαλλαγή από το ΤΕΒΕ. Ή αν γνωρίζει κανείς να μου πει τρόπο να το γλυτώσω. Πληρώνω τις εισφορές για κλάδο σύνταξης και δεν νομίζω ποτέ να πάρω σύνταξη από τον φορέα αυτό διότι κάτι θα βρουν να πουν μέχρι τότε ότι τα παράλληλη ασφάλιση δεν αναγνωρίζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΙΜΑΙ ΓΡΑΜΕΝΗ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΑΠΟ ΤΟ 2002,ΕΧΩ ΑΔΙΑ ΛΑΙΚΩΝ ΑΓΟΡΩΝ,ΕΧΩ ΜΙΑ ΛΑΙΚΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ,ΕΠΙΔΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΖΙΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΙΨΗ ΤΗΣ ΑΝΑΝΓΕΣ ΜΟΥ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟ ΝΑ ΧΡΟΣΤΑΩ ΣΤΟ ΤΕΒΕ,ΠΟΣ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΑΠΑΛΑΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΒΕ?ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΛΕΝΕ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ,ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΛΑΙΚΕΣ ΣΤΙΝ ΠΕΡΙΟΧΙ ΜΑΣ,ΔΕΝ ΠΡΕΠΙ ΝΑ ΜΕΤΡΙΣΟΥΝ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γνωρίζει κάποιος αν είναι έτσι γιατί εμένα στο ν ΟΑΕΕ της περιοχής μου μου είπαν ότι αρκεί να έχει ο ασφαλισμένος έστω και 5 ένσημα το μήνα στο ΙΚΑ και δεν τους ενδιαφέρει αν θα έιναι πλήρης ή μερικής απασχόλησης.

Εαν κοιταξεις στο παρακάτω νήμα θα δεις ότι δεν ισχύει, με εγκύκλιο βέβαια του ΟΑΕΕ

με οτι επακόλουθω έχει για την νομιμοτητά του.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=83064

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εαν κοιταξεις στο παρακάτω νήμα θα δεις ότι δεν ισχύει, με εγκύκλιο βέβαια του ΟΑΕΕ

με οτι επακόλουθω έχει για την νομιμοτητά του.

http://www.taxheaven...showtopic=83064

Επειδή πήγα κα ξαναπήγα στον ΟΑΕΕ της περιοχής μου, επιμένουν ότι με 5 μόλις ένσημα έστω και μερικής απασχόλησης δίνουν απαλλαγή και ότι αυτό το κάνουν από το 1993 και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγώ αυτό γνώριζα, μάλιστα πρίν από δυο χρόνια είχα πάρει αιτήσια εξαίρεση λόγω ΙΚΑ και τότε μου είχαν πεί ότι θα πρέπει να έχω κάθε μήνα έστω 1 ένσημο. Τώρα που ρώτησα ξανά την πρώτη φορά μου είπε ένας υπάλληλος ότι τους είχε ενημερώσει η προισταμένη που είχε μιλήσει με κεντρικά ότι απαιτούνται 15 ένσημα κάθε μήνα. Όταν πήγα ξανά στο ΤΕΒΕ είπα να ρωτήσω την ίδια και μου είπε αυτά που αναφέρω παραπάνω και μάλιστα ήταν κάθετη. Τέλος, σε τηλεφωνική ερώτηση που έκανα ξανά σε υπάλληλο μου είπε ότι απαιτείται πλήρης απασχόληση δηλαδή από 20 ένσημα και πάνω και ότι δεν τους ενδιαφέρει οι ώρες εργασίας. Όπως καταλαβένετε δεν ξέρουν τι τους γίνεται, το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω κάτι επίσημο που να ορίζει μέρες ασφάλισης και ώρες και αν τηρήσουν την διαδικασία που ισχυρίζεται η προισταμένη θα συνεχίζω να πληρώνω ΤΕΒΕ μέχρι να βγεί η τελική απάντηση της τοπικής επιτροπής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή πήγα κα ξαναπήγα στον ΟΑΕΕ της περιοχής μου, επιμένουν ότι με 5 μόλις ένσημα έστω και μερικής απασχόλησης δίνουν απαλλαγή και ότι αυτό το κάνουν από το 1993 και μετά.

Μπορείς να μας πεις σε ποίο υποκατάστημα ρώτησες ώστε να ξέρουμε να τους απαντήσουμε ότι

σε άλλο υποκατάστημα δίνουν κανονικά την απαλλαγή και να μην μας δημιουργούν πρόβλημα;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη νικος ζαντοπουλος

γεια σας. ονομαζομαι Νικος Ζαντοπουλος και ειμαι ιδιοκτητης ενος μικρου ξενοδοχειου 30 δωματιων. την επχειρηση την εχω ανοιξει απο το 2008 και εχω παρει απαλλαγη εως το 2011. τελικα μετα απο 3 χρονια πηγα στο τεβε και μου ειπαν οτι εχει αλλαξει ο νομος και τελικα πρεπει να πληρωνω τωρα 6000 ευρω για 3 χρονια σχεδον. και εκτος αυτο ο ιλιθιος λογιστης μου, μου εχει κανει εγγραφη απο το τελος του 2008 χωρις να ι ξερω και χωρις το τεβε να μου εχει στειλει μια επιστολη οτι εχω εγγραφη στο τεβε η οτι εδω και 3 χρονια ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ τιποτα. ηθελα να μαθω αν το τεβε ειναι υποχρεωμενο να στειλει μια επιστολη η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για επιστολη δε ξερω αλλα καθε διμηνο επρεπε να σου στελνει τα ραβασακι με την εισφορα αν εισε γραμμενος απο το 2008 πρεπει να σου στελναν καθε 2 μηνες ειδοποιηση για τη πληρωμη ταχυδρομικος απο οσο ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή πήγα κα ξαναπήγα στον ΟΑΕΕ της περιοχής μου, επιμένουν ότι με 5 μόλις ένσημα έστω και μερικής απασχόλησης δίνουν απαλλαγή και ότι αυτό το κάνουν από το 1993 και μετά.

Καλημέρα ύπάρχει κάτι νεότερο για αυτό το ζήτημα;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Χρηστος Σκ.

Για σας μέλος επιχείρησης Ο.Ε με συμμέτοχη 5% το 2011 έδρα καφετερία-ειδή λαϊκής τέχνης-εκθεσιακός χώρος , με πρώτη ασφάλιση μετά το 2000 σε ΙΚΑ δικαιούται απαλλαγή τι παίζει με την εγκύκλιο 113 του 2009 ; http://www.fede.gr/n...EE_113_2009.pdf .

Εάν κατάλαβα δεν δικαιούνται απαλλαγή όσοι έχουν μόνιμη έδρα ; Δηλαδή μουσικοί κλπ απαλλάσσονται;

Εάν απαλλάσσετε από τον ΟΑΕΕ το ΙΚΑ πλέον για την έκδοση βιβλιάριου υγείας χρειάζεται από το 01/03/09 (60) ένσημα και κάθε χρόνο ανεβαίνει με μέγιστο μέχρι στιγμής (ας ελπίσουμε) μέχρι το 2013 τα (100) δηλαδή με λίγα λόγια το 2011 (80) και το 2012 (90) ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά γιατί με την πίστωση καήκαμε ....... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Eίμαι ασφαλισμένη μετά το 1993. Διατηρω καταστημα απο το 2002. Απο τον Σεπτέμβριο του 2009 είμαι συγχρόνως και υπάλληλος. Πήγα στον Οαεε για να απασφαλιστώ μετα απο 5 μήνες και μου είπαν ότι άργησα να το κάνω οπότε δεν εχω δικαιωμα να απασφαλιστώ.Αυτη την στιγμή πληρώνω στον Οαεε μονο τα συνταξημα ένσημα. τι μπορω να κανω να απασφαλιστω τελειως απο τον Οαεε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Eίμαι ασφαλισμένη μετά το 1993. Διατηρω καταστημα απο το 2002. Απο τον Σεπτέμβριο του 2009 είμαι συγχρόνως και υπάλληλος. Πήγα στον Οαεε για να απασφαλιστώ μετα απο 5 μήνες και μου είπαν ότι άργησα να το κάνω οπότε δεν εχω δικαιωμα να απασφαλιστώ.Αυτη την στιγμή πληρώνω στον Οαεε μονο τα συνταξημα ένσημα. τι μπορω να κανω να απασφαλιστω τελειως απο τον Οαεε?

Η προθεσμία 6 μήνες πρέπει να είναι αν δεν απατώμαι, δεν άργησες 5 μήνες αλλά παραπάνω αν η πρόσληψη είναι το Σεπτ. του 09.

Anyway.... Απόλυση, επαναπρόσληψη και επιλογή ταμείου εντός 6 μηνών ίσως θα ήταν μια λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για σας μέλος επιχείρησης Ο.Ε με συμμέτοχη 5% το 2011 έδρα καφετερία-ειδή λαϊκής τέχνης-εκθεσιακός χώρος , με πρώτη ασφάλιση μετά το 2000 σε ΙΚΑ δικαιούται απαλλαγή τι παίζει με την εγκύκλιο 113 του 2009 ; http://www.fede.gr/n...EE_113_2009.pdf .

Που είναι η ΟΕ? σε περιοχή κατω των 2000 κατοίκων? Σε πόλη? Σε τουριστική περιοχή κατω των 1000 κατ.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σας.Θα ηθελα να σας ρωτησω ειμαι ιδιωτικος υπαλληλος με ασφαλιση ικα και παραλληλα διατηρω μια εμπορικη επιχειρηση στο ονομα μου, απο την οποια παιρνω απαλλαγη απο το ΤΕΒΕ καθε χρονο.Στο εκαθαριστικο μου φαινεται η απασχοληση αυτη ως εμπορικες επιχειρησεις με εισοδημα περιπου γυρω στις 3.000 το χρονο!Σε περιπτωση απολυσης απο την δουλεια μου δικαιουμαι να παρω ΟΑΕΔ;Αφου το εισοδημα απο την εμπορικη επιχειρηση ειναι πενιχρο;

Σας ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Θανάσης

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι τακτικός επισκέπτης του forum αν και δεν ανήκω στον κλάδο. Παίρνω το θάρρος να ρωτήσω κάτι με αφορμή και το παρακάτω απόσπασμα που εντόπισα:

Τα πρόσωπα που εξαιρούνται της επιλογής ασφ/κού φορέα είναι: (...) γ) Οι «νέοι» ασφαλισμένοι του ΕΤΑΑ (πρώην ΤΣΑΥ, ΤΣΜΕΔΕ και Ταμείου Νομικών) όπου η ασφάλιση σε αυτό είναι υποχρεωτική και απαλλάσσονται δικαιωματικά από την ασφάλιση του ΟΑΕΕ.

Είμαι "νέος" ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ (ΕΤΑΑ), δραστηριοποιούμαι στην Αθήνα και για να προσθέσω στην Εφορία ΚΑΔ υπηρεσιών εκτός μηχανικού (αρθρογραφία, εμπορία διαφημιστικού χώρου στο διαδίκτυο κτλ) μου ζητήθηκε χαρτί εγγραφής στον ΟΑΕΕ.

Ψάχνοντας έμαθα ότι δικαιούμαι εξαίρεση (με βάση το N 2084/92 αρ 39) και μάλιστα πήρα και το σχετικό χαρτί από το ΤΣΜΕΔΕ (ΕΤΑΑ).

Έχω όμως δύο ερωτήματα ως εξής:

α) Η απαλλαγή/εξαίρεση που θα πάρω είναι ισόβια ή ισχύει αυτό που είδα ότι μια φορά το χρόνο θα πρέπει να κάνω την ίδια διαδικασία (βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ -> ΕΤΑΑ);

β) Υπάρχει τρόπος αποφυγής εξ' ολοκλήρου της εγγραφής στον ΟΑΕΕ με δεδομένο το παραπάνω εδάφιο του Stefanos_her ;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αντώνιος Κ.

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα τα φώτα σας για ένα συγκεκριμένο θέμα. Είμαι μηχανικός, και πρόκειται για ένα άτομο που θα εργαστεί στο γραφείο μου, ως σχεδιαστής, το οποίο από το 2005 είχε ατομική επιχείρηση και εργαζόταν ως διακοσμητής, και φυσικά ήταν ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ. Κάνοντας τώρα διακοπή από διακοσμητής, του είπαν πως δεν μπορεί να φύγει από το ΤΕΒΕ γιατί εν τω μεταξύ το 2008 είχε γίνει μέλος σε Κοινοπραξία με αντικείμενο κατασκευή οικοδομής, η οποία είναι ακόμα ενεργή.

Δεν δικαιούται απαλλαγή ασφαλιστικών εισφορών στο ΤΕΒΕ, από την στιγμή που θα εργάζεται ως μισθωτός στο γραφείο μου?

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να γίνει, για να μην πληρώνει στο ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ)?

Παρακαλώ, τα φώτα σας επί του θέματος...

Σας ευχαριστώ πολύ.

Αντώνιος Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αντώνιος Κ.

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα τα φώτα σας για ένα συγκεκριμένο θέμα. Είμαι μηχανικός, και πρόκειται για ένα άτομο που θα εργαστεί στο γραφείο μου, ως σχεδιαστής, το οποίο από το 2005 είχε ατομική επιχείρηση και εργαζόταν ως διακοσμητής, και φυσικά ήταν ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ. Κάνοντας τώρα διακοπή από διακοσμητής, του είπαν πως δεν μπορεί να φύγει από το ΤΕΒΕ γιατί εν τω μεταξύ το 2008 είχε γίνει μέλος σε Κοινοπραξία με αντικείμενο κατασκευή οικοδομής, η οποία είναι ακόμα ενεργή.

Δεν δικαιούται απαλλαγή ασφαλιστικών εισφορών στο ΤΕΒΕ, από την στιγμή που θα εργάζεται ως μισθωτός στο γραφείο μου?

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να γίνει, για να μην πληρώνει στο ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ)?

Παρακαλώ, τα φώτα σας επί του θέματος...

Σας ευχαριστώ πολύ.

Αντώνιος Κ.

Έχει κανείς άποψη για το θέμα παιδιά? το τοπικό υποκατάστημα τεβε έχει κολλήσει, ο δε λογιστής σήκωσε τα χέρια ψηλά με την ασχετοσύνη τους. δηλ. μισθωτός, ασφαλισμένος του ΙΚΑ, εργάζεται ως ιδιωτικός υπάλληλος, και συγχρόνως συστήνει μια κοινοπραξία με κάποιον άλλον, ο συγκεκριμένος μισθωτός παίρνει απαλλακτικό από τεβε - έτσι όπως λένε, ενώ για την παραπάνω συγκεκριμένη περίπτωση, δεν μπορεί να διαγραφεί από τεβε, ενώ είναι στο ΙΚΑ? το συγκεκριμένο άτομο, τελικά το ασφάλισα στο ΙΚΑ, παρεπιπτώντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα. θα ηθελα να ρωτησω κι εγω με την σειρα μου κατι. ελευθερος επαγγελματιας, με μινι μαρκετ σε χωριο κατω των 2000 κατοικων δικαιουται απαλλαγη απο το τεβε? το ετησιο εισοδημα του τα τρια τελευταια χρονια ειναι 5800 6300 και 6000 τον τελευταιο χρονο. σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ίσως να δικαιούστε - διαβάστε παρακάτω

http://www.oaee.gr/asfalish.asp?catasf_id=172&cat_id=0&banner_pgc=11

Ασφάλιση

Υπαγωγή στην Ασφάλιση του ΟΑΕΕ σε περιοχές με ειδικά πληθυσμιακά κριτήρια

Από 1/1/2003 με τις διατάξεις του άρθρου 9 του Ν.3050/02 καθιερώθηκε εισοδηματικό κριτήριο για την ασφάλιση στον Ο.Α.Ε.Ε. των επαγγελματιών, βιοτεχνών και εμπόρων, που ασκούν δραστηριότητα σε περιοχές κάτω των 2.000 κατοίκων και στους έξι (6) Νομούς, Αττικής, Βοιωτίας, Αχαΐας, Κορινθίας, Εύβοιας, Θεσ/νίκης, κάτω των 1000 κατοίκων.

Σύμφωνα με την παρ. 4 του άρθρου 46 του Ν. 3518/06 το εισοδηματικό κριτήριο ισχύει από 1/1/07 και για τους επαγγελματίες, βιοτέχνες και εμπόρους που κατοικούν μόνιμα σε νησιά με πληθυσμό κάτω των 3100 κατοίκων και ασκούν τη δραστηριότητά τους σε αυτά.

Οι διατάξεις του άρθρου 9 του Ν. 3050/02, όπως είχαν τροποποιηθεί και ίσχυαν, αντικαταστάθηκαν από αυτές του άρθρου 25 του Ν. 3846/10, οι οποίες ισχύουν πλέον από 11/5/10 (Δείτε περισσότερα στη σχετική εγκύκλιο 80/10).

Οι ασφαλισμένοι του καταργούμενου ταμείου ΤΣΑ, καθώς και τα πρόσωπα που θα ασκήσουν μετά την 1/1/07 δραστηριότητες ασφαλιστέες στο πρώην ΤΣΑ (π.χ. ιδιοκτήτες, χρήστες, εκμεταλλευτές Δ.Χ. αυτοκινήτων κ.λ.π.) δεν διέπονταν από τις διατάξεις του Ν. 3050/02, ούτε από τις νεότερες διατάξεις του άρθρου 25 του Ν. 3846/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συναδελφοι, περιπτωση οπου πελατης μου εχει καφετερια στο ονομα της και πληρωνει ΤΕΒΕ κανονικα και θελει παραλληλα να απασχοληθει με μερικη απασχοληση ως καθαριστρια σε ιντερνετ καφε με προσληψη-ικα.

Μπορει να παρει απαλλαγη απο το ΤΕΒΕ? Ενσημα μου ειπανε οτι και 4 το μηνα αρκει. Αυτο που ρωτω ειναι αν μπορει να παρει απαλλαγη γιατι ενω εχει την καφετερια παραλληλα θα προσληφθει σαν καθαριστρια, παιζει ρολο το οτι οι δυο αυτες δραστηριοτητες δεν εχουν καμμια σχεση μεταξυ τους?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα κι εγώ τα φώτα σας.

Είμαι νέα δικηγόρος, ασφαλισμένη στο ΕΤΑΑ από το 2006. Διδάσκω κατά καιρούς νομικά μαθήματα και μάλιστα δύο φορές έχω συνεργαστεί και κόψει αποδείξεις σε φροντιστήριο, χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα.

Πρόσφατα μου έγινε μια πρόταση συνεργασίας από φροντιστήριο και μου είπαν ότι θα πρέπει να κάνω επέκταση δραστηριότητας (προσθήκη δευτερεύοντα ΚΑΔ για επιμορφωτικά σεμινάρια) και ότι θα πρέπει να εγγραφώ στον ΟΑΕΕ, από όπου όπως είπαν θα πάρω απαλλαγή από την ασφάλιση.

Δεδομένου ότι την τελευταία φορά (αρχές 2011) που έκοψα απόδειξη σε φροντιστήριο, αλλά και πρόσφατα που έκανα κάποια δοκιμαστικά μαθήματα, δεν μου τέθηκε κανένα τέτοιο θέμα, και έχω πολλούς συναδέλφους οι οποίοι είτε έχουν κάνει μόνο επέκταση δραστηριότητας, είτε και τίποτα απολύτως από τα παραπάνω, ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε τι ισχύει.

Δεν θέλω καθόλου να μπλέξω με το ΤΕΒΕ και με έχουν βάλει σε σκέψεις.

Εάν αυτά ισχύουν, μήπως γνωρίζετε ποια είναι η διαδικασία; Πάω πρώτα στο ΤΕΒΕ και μετά στην εφορία; Και τι δικαιολογητικά χρειάζεται;

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Φυσικοθεραπευτης

Καλησπερα σας! Εχω μια ερωτηση να σας κανω. Ειμαι φυσικοθεραπευτης και μενω σε χωριο (500 περιπου κατοικοι) και θελω να κανω εναρξη επαγγελματος. Εχει αρκετα χωρια η γυρω περιοχη οποτε εκτος απο εδω θα πηγαινω και στις γυρω περιοχες για κατ'οικον συνεδριες. Η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να εχω ασφαλιση απο τον ΟΓΑ αντι για ΤΕΒΕ. Διπλα στο σπιτι μου εχουμε ενα μεγαλο χωρο που μπορει να διαμορφωθει ως επαγγελματικος οποτε το σκεφτομαι να ξεκινησω ετσι. Ειναι εφικτο αυτο η πρεπει να εχω ΤΕΒΕ αναγκαστικα; Ειμαι νεος σε αυτα και δεν εχω γνωσεις οποτε η βοηθεια σας μου ειναι πολυτιμη! Σας ευχαριστω για το χρονο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κεραμοποιός , μπορεί να κάνει μεταβολή στο Μητρώο ως Εποχιακή δραστηριότητα και στο ΟΑΕΕ να πληρώνει εισφορές μόνο για τους μήνες της δραστηριότητάς του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκκαθαριστής σε ΕΠΕ η οποία έχει τεθεί υπο εκκαθάριση είναι υποχρεωμένες να πληρώνει εισφορές στο ΟΑΕΕ?? ( ήταν και μέλος της)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...