• 0
Sign in to follow this  
Followers 0
Guest christofer

ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΟΕ (ΒΙΒΛΙΑ Β'ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ) ΣΕ ΑΕ

Question

Καλημέρα σε όλους.

Σε μετατροπη από ΟΕ ΣΕ ΑΕ όταν η ΟΕ κρατά βιβλία β' κατηγορίας η μετατροπή υπάγεται στο Ν.1297/72 αν δεν κάνω λάθος.

Η υπεραξία υπολογίζεται στην καθαρη θέση εννοώντας το αναπόσβσετο μέρος των παγίων?

Επίσης η υπεραξία που θα υπολογισθεί συμψηφίζεται με το απαιτούμενο μετοχικό κεφάλαιο της σχηματισθείσας ΑΕ?

Ευχαριστώ

Χρήστος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 answer to this question

  • 0
Καλημέρα σε όλους.

1)Σε μετατροπη από ΟΕ ΣΕ ΑΕ όταν η ΟΕ κρατά βιβλία β' κατηγορίας η μετατροπή υπάγεται στο Ν.1297/72 αν δεν κάνω λάθος.

2)Η υπεραξία υπολογίζεται στην καθαρη θέση εννοώντας το αναπόσβσετο μέρος των παγίων?

3)Επίσης η υπεραξία που θα υπολογισθεί συμψηφίζεται με το απαιτούμενο μετοχικό κεφάλαιο της σχηματισθείσας ΑΕ?

Ευχαριστώ

Χρήστος.

1) Σωστά

2) Όταν συνταχθεί ο τελικός ισολογισμός της θα πρέπει τα στοιχεία του Ενεργητικού και Παθητικού να προσαρμοσθούν στις αξίες της επιτροπής του άρθρου 9 του Ν. 2190/20 με τις παρακάτω λογιστικές εγγραφές στα βιβλία της Α.Ε. Μετά τις παραπάνω εγγραφές οι διαφορές εκτίμησης όπως έχουν καταχωρηθεί στο λογαριασμό 41.96 Υπεραξία από μετατροπή Ν.Δ.1297/72

3) Η υπεραξία που προκύπτει από την μετατροπή απαλλάσσεται της φορολογίας εισοδήματος μέχρι της διαλύσεως της νέας εταιρίας και με την προϋπόθεση ότι θα καταχωρηθεί σε ιδιαίτερους λογαριασμούς (τάξεως). Η υπεραξία εάν κεφαλοποιηθεί θα εμφανισθεί στο λογαριασμό κεφαλαίου, διαφορετικά εάν δεν κεφαλοποιηθεί ή κεφαλοποιηθεί μέρος αυτής, η μη κεφαλοποιηθείσα υπεραξία θα εμφανισθεί σε λογ/σμό ιδίων κεφαλαίων 41.96 "Υπεραξία από μετατροπή βάση διατάξεων Ν.Δ.1297/72".

Το Ν.Δ.1297/72 δίνει τη δυνατότητα της μεταφοράς των αφορολόγητων αποθεματικών σε ιδιαίτερους λογαριασμούς της νέας εταιρίας, εκτός εάν κεφαλοποιήσει αυτά με την καταβολή του αναλογούντος φόρου εισοδήματος.

Επίσης, εάν υφίσταται ακάλυπτη αξία επενδύσεων του Ν.1892/90 ή Ν.2601/98 ή άλλου αναπτυξιακού νόμου δικαιούται η νέα εταιρία (ΑΕ) να σχηματίσει αφορολόγητα αποθεματικά.

Ως εισφερόμενο κεφάλαιο μπορεί να θεωρηθεί η καθαρή θέση της μετατρεπόμενης εταιρίας

(με εξαίρεση "τα μη κεφαλοποιούμενα αποθεματικά"), πλην όμως για τα μη φορολογηθέντα αποθεματικά θα καταβληθεί ο φόρος εισοδήματος.

Ως εκ τούτου για παράδειγμα έστω οτι κεφαλοποιήσαμε το υπάρχον εταιρικό κεφάλαιο 100.000 ευρω, την υπεραξία 50.000 ευρώ, το Τακτικό Αποθεματικό 20.000 ευρώ και τα κέρδη του διαστήματος μετατροπής 30.000 ευρώ συνολικά ύψους 200.000 ευρω, χωρίς την καταβολή φόρου εισοδήματος.

Έτσι για την συμπλήρωση του κατώτατου ορίου κεφαλαίου που απαιτείται για την νέα εταιρία ΑΕ θα πρέπει να καταβληθούν μετρητά από τους παλαιούς εταίρους ή νέους τρίτους, ποσό ευρώ 100.000 (Το κεφάλαιο της νέας ανώνυμης εταιρίας πρέπει να είναι τουλάχιστον 300.000 ευρω)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.