Jump to content
  • 0

ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΥ


Guest teosim

Question

Guest teosim

ΒΟΗΘΟΣ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ 5 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΝΤΕ ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ . ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΤΟΥ? ΜΕ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
Guest teosim

Που μπορω να βρω την συμβαση εργασιας των βοηθων σερβιτορων?

Εργαζεται με μερικη απασχοληση 5 ωρες την ημερα για πεντε ημερες την εβδομαδα. Το τεκμαρτο ημερομισθιο του απο οτι ειδα στην σελιδα του ικα ειναι 31,41 ευρω . Πως θα υπολογισω τις αποδοχες του για να βγαλω την μισθοδοσια του μηνος?

Ευχαριστω

Link to post
Share on other sites
  • 0
Οι αποδοχές του ;

Με ότι προβλέπει η συλλογική σύμβαση εργασίας των σερβιτόρων . (εργαζόμενοι στα επισιτιστικά επαγγέλματα)

ΣΥΓΓΝΩΜΗ!!!

ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΟΙ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΙ ΚΑΙ ΒΟΗΘΟΙ ΑΜΟΙΒΟΝΤΑΙ ΒΑΣΕΙ Σ.Σ.Ε (ΕΠΙΣΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ Ή ΑΛΛΗ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΑ???

Link to post
Share on other sites
  • 0

ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΙ ΚΑΙ ΒΟΗΘΟΙ ΣΕΡΒΟΤΟΡΟΙ ΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΕΚΜΑΡΤΟ (ΟΡΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΣΕ ΤΕΚΜΑΡΤΕΣ ΚΛΑΣΕΙΣ) ΑΣΧΕΤΩΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ( 1 ΩΡΑ Ή 8 ΩΡΕΣ). ΤΟΣΑ ΤΕΚΜΑΡΤΑ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΟΣΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΗΜΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ. ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΗΘΗΚΑΝ ΗΜΕΡΗΣΙΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΤΩΝ ΤΕΚΜΑΡΤΩΝ...ΟΠΟΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ

Link to post
Share on other sites
  • 0

ΔΗΛΑΔΗ ΕΑΝ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΙΟΥΝΙΟ 20 ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟ 5 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΗΜΕΡΑ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ 31,41 Χ 20 = 628,2 ΜΙΚΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ?. ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΩΡΑ ΕΟΡΤΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to post
Share on other sites
  • 0

ΑΝ Η ΑΡΧΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΦΟΡΑ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΟΤΕ ΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΙ ΒΑΣΕΙ ΤΕΚΜΑΡΤΟΥ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟΥ ΤΗΣ ΣΧΕΤΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΑΣΗΣ(ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΟΥΣ Η 11Η ΜΕ Τ.Η. 31,41).

ΑΝ ΑΦΟΡΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΚΑΤΑΒΑΛΛΟΜΕΝΕΣ ΣΤΟΝ ΜΙΣΘΩΤΟ ΤΟΤΕ Η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΠΟΣΟΣΤΑ.

Link to post
Share on other sites
  • 0

CRIST ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟ EITE 1 ΩΡΑ ΕΙΤΕ 8.

ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥΣ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΗΜΕΡ/ΘΙΟ ΓΙΑ ΠΛΗΡΕΣ ΩΡΑΡΙΟ. ΑΠΛΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ MINIMUM ΤΗΣ 1ης ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΑΣΗΣ.

Link to post
Share on other sites
  • 0

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΟΡΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΙΚΑ 15/2004

Διευκρινίζονται ακόμη τα ακόλουθα:

α) Οι εισφορές υπολογίζονται με βάση τα τεκμαρτά ημερομίσθια των ασφ/κών κλάσεων της κατάταξης, όπως αυτά διαμορφώνονται κάθε φορά.

β) Η κατάταξη ισχύει τόσο για τον υπολογισμό των μηνιαίων εισφορών ΙΚΑ, όσο και για τον αυτοτελή υπολογισμό των εισφορών για τα δώρα εορτών (Χριστουγέννων - Πάσχα) και το επίδομα αδείας.

γ) Η κατάταξη αυτή είναι ανεξάρτητη από τη διάρκεια της ημερήσιας απασχόλησης και σ΄ αυτήν περιλαμβάνονται οι χορηγούμενες παροχές σε είδος (τροφή, κατοικία, κ.λ.π.), τα επιδόματα προϋπηρεσίας, γάμου, οι υπερωρίες, κ.λ.π.

) Όταν οι κατώτατοι μισθοί ή τα κατώτατα ημερομίσθια, που προβλέπονται από τις οικείες Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας (Γενική και Ειδικές), συμπεριλαμβανομένων και των γενικών επιδομάτων που χορηγούνται σε όλους ανεξαιρέτως τους μισθωτούς, οι οποίοι υπάγονται στην εκάστοτε ισχύουσα οικεία κλαδική Συλλογική Σύμβαση, είναι ανώτεροι των τεκμαρτών μισθών ή των τεκμαρτών ημερομισθίων των κλάσεων της κατάταξης, τότε χωρεί αυτόματη κατάταξη στις ασφαλιστικές κλάσεις που εμπίπτουν οι νόμιμοι αυτοί μισθοί ή τα ημερομίσθια.

ε) Η ανωτέρω κατάταξη ισχύει ανεξαρτήτως φύλου. (ΧΕ ΧΕ !!!!)

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ

Ο τρόπος ασφάλισης των μισθωτών που αναφέρονται στον κοινοποιούμενο πίνακα κατάταξης δεν ισχύει:

• για τους αμειβόμενους αποκλειστικά και μόνο με σταθερές αποδοχές, οι οποίες όμως δεν πρέπει να είναι κατώτερες των Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας (Γενική και Ειδικές) για κανονική και πλήρη απασχόληση.

• για τους αμειβόμενους με σταθερές αποδοχές και ποσοστά, φιλοδωρήματα κ.λ.π. (π.χ. περιοδεύοντες πωλητές, πλασιέ), όταν οι σταθερές αποδοχές τους υπερβαίνουν τις τεκμαρτές, της κλάσης κατάταξής τους. Σ΄αυτήν την περίπτωση, ασφαλίζονται επί των σταθερών αποδοχών τους (άρθρο 18 παρ.6 του Κ.Α. ΙΚΑ).

Ως σταθερές αποδοχές, νοούνται οι συμφωνημένες, υπό την προϋπόθεση να είναι ανώτερες της Γενικής ή της Οικείας Ειδικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας.

ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΥΟΥΣΑ ppanos

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ

Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest teosim

Η ΑΡΧΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΒΟΗΘΟΣ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΥ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ 5 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ (ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ) , ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΙΟΥΝΙΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to post
Share on other sites
  • 0

Αφού βρείς πόσες ακριβώς μέρες δούλεψε μέσα στο μήνα (από τη σύμβαση μερικής απασχόλησης που πρέπει να έχεις καταθέσεις στην Επιθεώρηση Εργασίας μαζί με τον πίνακα απασχόλησης προσωπικού), πολλαπλασιάζεις με το 31,41 και το γινόμενο Χ 69,20.

Link to post
Share on other sites
  • 0
Αφού βρείς πόσες ακριβώς μέρες δούλεψε μέσα στο μήνα (από τη σύμβαση μερικής απασχόλησης που πρέπει να έχεις καταθέσεις στην Επιθεώρηση Εργασίας μαζί με τον πίνακα απασχόλησης προσωπικού), πολλαπλασιάζεις με το 31,41 και το γινόμενο Χ 69,20.

Φυσικά εννοώ Χ 69,20%.

Link to post
Share on other sites
  • 0

[quote="Anonymous

ΣΥΓΓΝΩΜΗ!!!

ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΟΙ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΙ ΚΑΙ ΒΟΗΘΟΙ ΑΜΟΙΒΟΝΤΑΙ ΒΑΣΕΙ Σ.Σ.Ε (ΕΠΙΣΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ Ή ΑΛΛΗ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΑ???

Σαφώς αμείβονται με ποσοστά . Αυτό προβλέπει η σύμβαση η οποία προβλέπει και κατώτερο μισθό αν τα ποσοστά είναι λιγότερα .

Link to post
Share on other sites
  • 0
[quote="Anonymous

ΣΥΓΓΝΩΜΗ!!!

ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΟΙ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΙ ΚΑΙ ΒΟΗΘΟΙ ΑΜΟΙΒΟΝΤΑΙ ΒΑΣΕΙ Σ.Σ.Ε (ΕΠΙΣΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ Ή ΑΛΛΗ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΑ???

Σαφώς αμείβονται με ποσοστά . Αυτό προβλέπει η σύμβαση η οποία προβλέπει και κατώτερο μισθό αν τα ποσοστά είναι λιγότερα .

Μπορεις να αναφερεις την συμβαση που προβλεπει(υποχρεωτικά) την αμοιβη των σερβιτορων με ποσοστα ?

Link to post
Share on other sites
  • 0
[quote="Anonymous

ΣΥΓΓΝΩΜΗ!!!

ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΟΙ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΙ ΚΑΙ ΒΟΗΘΟΙ ΑΜΟΙΒΟΝΤΑΙ ΒΑΣΕΙ Σ.Σ.Ε (ΕΠΙΣΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ Ή ΑΛΛΗ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΑ???

Σαφώς αμείβονται με ποσοστά . Αυτό προβλέπει η σύμβαση η οποία προβλέπει και κατώτερο μισθό αν τα ποσοστά είναι λιγότερα .

Μπορεις να αναφερεις την συμβαση που προβλεπει(υποχρεωτικά) την αμοιβη των σερβιτορων με ποσοστα ?

Link to post
Share on other sites
  • 0

αν πάς στην ιστοσελίδα του ΟΜΕΔ και δεις τις κωδικοποιημένες μέχρι το 2002 Συλλογικές συμβάσεις Εργασίας των εργαζόμενων στα επισιτιστικά επαγγέλματα

http://www.omed.gr/agreements/2000/CODE%20...2000/K16R00.pdf

θα δείς ότι αναφέρει στο κεφάλαιο Δ τα των αμοιβών των σερβιτόρων .

Link to post
Share on other sites
  • 0

Αρα , οι σερβιτοροι υποχρεωτικά αμοιβονται μονο με ποσοστά Ν2224/94 αρθ.54, η ασφαλιση τους στο ΙΚΑ μονο με τεκμαρτα . Για την ασφαλιση δεν ισχυει η μερικη απασχόληση ,δηλ. ειτε 1ωρα ειτε 8 ειτε 1 μερα ειτε 25 , πρεπει για την ασφαλιση να ειναι αποδοχες= εργασιμες του μηνα x τεκμαρτο ημερ. Σωστά ή κανω λάθος ?

Παντως η αποφ.του ΣΤΕ 2551/1991 δεχεται και μερικη απασχοληση και σταθερη αμοιβη για σερβιτορους .

Link to post
Share on other sites
  • 0
Αφού βρείς πόσες ακριβώς μέρες δούλεψε μέσα στο μήνα (από τη σύμβαση μερικής απασχόλησης που πρέπει να έχεις καταθέσεις στην Επιθεώρηση Εργασίας μαζί με τον πίνακα απασχόλησης προσωπικού), πολλαπλασιάζεις με το 31,41 και το γινόμενο Χ 69,20.

Φυσικά εννοώ Χ 69,20%.

Συγνώμη για τα απανωτά λάθη μου. Και 'γω δεν ξέρω τι είναι το 69,20 !!!!!

Πρέπει να πολλαπλασιάσεις με το 44,06%. Ποσοστό εργαζόμενου 16,00% + ποσοστό εργοδότη 28,06%.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Η ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΩΝ ΣΕΡΒΙΤΟΡΩΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΕΚΜΑΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ

ΕΙΤΕ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΕΙΤΕ ΠΛΗΡΕΣ ΩΡΑΡΙΟ Η ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕ ΠΛΗΡΕΣ ΩΡΑΡΙΟ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ "ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ" ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΕΠΟΠΤΗ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΦΥΣΙΚΑ.

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΤΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΥΠΟΤΥΠΟΔΕΣ ΗΜΕΡΟΣΘΙΟ ΚΑΙ ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΑ

Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest teosim

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟ ? ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ?

Link to post
Share on other sites
  • 0

ΝΑΙ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ (ΜΕΙΩΜΕΝΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ)

ΜΕΣΑ ΣΕ 15 ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΕΣ ΑΠΟ ΕΝΑΡΞΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Επισκέπτης

ΒΟΗΘΟΣ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ 5 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΝΤΕ ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ . ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΤΟΥ? ΜΕ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to post
Share on other sites
  • 0

συναδελφοι καλησπερα και καλη δυναμη σε ολους εύχομαι αυτόν τον καιρό

 

μια ερώτηση θα ήθελα να κανω? έχω μια πρόσληψη σερβιτόρου και επειδή μου τυχαίνει πρώτη φορά θέλω μια επιβεβαιωση στη σκέψη μου γιατι έχω κάψει λαμπάκια τέτοια ώρα

τον προσλαμβάνω με τεκμαρτό ημερομίσθιο  για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

υπολογιζω λοιπον : (στην 10 η κλαση που ανήκει) 34,69 * 25 ημερες=867,25

 

μπαίνει στο 101 πακετο κάλυψης οπότε κάνω κρατήσεις (εργοδότη και εργαζομένου) στο ποσό των 867,25 ευρώ

 

κάνω κάτι λάθος σε αυτό?

 

 

εν τω μεταξύ έχω και το άλλο θέμα: μπαίνει μέσω προγράμματος οαεδ που μου επιδοτεί το 80% των εισφορων εργαζομένου-εργοδότη αλλά στα 751 ευρώ.....οπότε να καταλάβω ότι τα υπόλοιπα τα πληρώνω εγώ ? στην Απδ θέλω να δω πως θα εμφανίζεται αυτό το κουβαρομπέρδεμα.....

 

σας είπα τον πόνο μου βραδιάτικα, όποιος έχει καποια γνώμη για τα παραπάνω θα χαρώ να την ακούσω και να την συζητήσω

Link to post
Share on other sites
  • 0

συναδελφοι καλησπερα και καλη δυναμη σε ολους εύχομαι αυτόν τον καιρό

 

μια ερώτηση θα ήθελα να κανω? έχω μια πρόσληψη σερβιτόρου και επειδή μου τυχαίνει πρώτη φορά θέλω μια επιβεβαιωση στη σκέψη μου γιατι έχω κάψει λαμπάκια τέτοια ώρα

τον προσλαμβάνω με τεκμαρτό ημερομίσθιο  για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

υπολογιζω λοιπον : (στην 10 η κλαση που ανήκει) 34,69 * 25 ημερες=867,25

 

μπαίνει στο 101 πακετο κάλυψης οπότε κάνω κρατήσεις (εργοδότη και εργαζομένου) στο ποσό των 867,25 ευρώ

 

κάνω κάτι λάθος σε αυτό?

 

Σε 101  πακέτο αρκεί να μην δουλευει τις περισσότερες μέρες του μήνα μετά τις 10 το βράδυ και για τουλάχιστον 3 ώρες, αν είναι έτσι τότε θα πάει 105, τσέκαρε και εδώ για να δεις αυτό που σου λέω "18. Σερβιτόροι με νυκτερινή απασχόληση (απασχολούμενων τουλάχιστον 3 ώρες μεταξύ της 10ης βραδυνής και της 6ης πρωινής της επόμενης ημέρας." http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/13418

 

εν τω μεταξύ έχω και το άλλο θέμα: μπαίνει μέσω προγράμματος οαεδ που μου επιδοτεί το 80% των εισφορων εργαζομένου-εργοδότη αλλά στα 751 ευρώ.....οπότε να καταλάβω ότι τα υπόλοιπα τα πληρώνω εγώ ? στην Απδ θέλω να δω πως θα εμφανίζεται αυτό το κουβαρομπέρδεμα.....

ναι τα υπόλοιπα θα τα πληρώνεις εσύ! μπορείς να κάνεις αυτή την εγγράφη σαν 2, δηλαδή μέχρι του ποσού του ΟΑΕΔ τη μία και την άλλη ως κανονική.

 

σας είπα τον πόνο μου βραδιάτικα, όποιος έχει καποια γνώμη για τα παραπάνω θα χαρώ να την ακούσω και να την συζητήσω

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...