Προς το περιεχόμενο

Εκπτωση των Δαπανών ΕΙΧ αυτοκινήτου ελεύθερου επαγγελματία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι απαραίτητη προϋπόθεση για την έκπτωση των Δαπανών ΕΙΧ αυτοκινήτου ελεύθερου επαγγελματία (βεβαίως το 25% αυτών έως το 3% των Ακαθ.Εσόδων), η αγορά του ΕΙΧ με Τιμολόγιο και η καταχώριση της αγοράς του ως παγίου??? (εκτός φυσικά των αποσβέσεων)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΣΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ και οι ΔΑΠΑΝΕΣ

Εφ' όσον είναι μέσα στα όρια του Νόμου,δεν θα απορρίψει τίποτα ο έλεγχος,

άσχετα απο την καταχώριση ή τη μη καταχώριση του ΕΙΧ στα βιβλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σκάσω αν δεν το πω. Πάντα αυτη η διάταξη μου καθότανε στο λαιμό και την βρισκω πέρα ως πέρα παράλογη. Δηλαδή εγώ που έχω ατομική και αποδεδειγμένα με τις ΑΠΥ που εκδίδω και τα συμφωνητικά οι πελάτες μου είναι Θεσσαλονίκη και Χαλκιδική με τα χιλιόμετρα που κάνω είναι δυνατόν τα εξοδα βενζίνης και συντήρησης (δεν λεω για ΦΠΑ ΙΧ ειναι) να εκπίπτουν σε τοσο μικρό ποσοστό?

Οι καρεκλοκένταυροι του Υ.Ο δεν εμαθαν ακόμα οτι το λιτρο απλής αμόλυβδης κοστιζει σημερα 1,07ευρω? Αυτοί ξοδευουν για συντηρηση το 3% μόνο του εισοδήματος?

Γαϊδούρι ξεσαμάροτο θα αγοράσω θα το χωσω στα πάγια θα του κάνω και αποσβέσεις και το πετάλωμα και το σαμαρι προσθηκη παγίου θα το περνάω

Αμα πια!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΖΙΣΟΥ .ΕΧΩ Μ.Ο. 285 χλμ την εβδομαδα

ΟΧΙ 3% ΑΛΛΑ 100%......

ΑΛΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕ ΚΑΝΕΙΣ......ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ ΚΙΟΛΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σκάσω αν δεν το πω. Πάντα αυτη η διάταξη μου καθότανε στο λαιμό και την βρισκω πέρα ως πέρα παράλογη. Δηλαδή εγώ που έχω ατομική και αποδεδειγμένα με τις ΑΠΥ που εκδίδω και τα συμφωνητικά οι πελάτες μου είναι Θεσσαλονίκη και Χαλκιδική με τα χιλιόμετρα που κάνω είναι δυνατόν τα εξοδα βενζίνης και συντήρησης (δεν λεω για ΦΠΑ ΙΧ ειναι) να εκπίπτουν σε τοσο μικρό ποσοστό?

Οι καρεκλοκένταυροι του Υ.Ο δεν εμαθαν ακόμα οτι το λιτρο απλής αμόλυβδης κοστιζει σημερα 1,07ευρω? Αυτοί ξοδευουν για συντηρηση το 3% μόνο του εισοδήματος?

Γαϊδούρι ξεσαμάροτο θα αγοράσω θα το χωσω στα πάγια θα του κάνω και αποσβέσεις και το πετάλωμα και το σαμαρι προσθηκη παγίου θα το περνάω

Αμα πια!!!!

Ψάχνοντας στον γούγλη (και τι δεν βρίσκεις αυτόν τον άτιμο) σου βρήκα, και κοντά σου, όλα τα αναγκαία.

http://www.viozoiki.com/horse.asp

(τα στολίδια και φυλαχτά που κρεμάν στα χάμουρα εκπίπτουν?

Το ΦΠΑ για τον σανό ? – αν κρίνω απ την βενζίνη μάλλον κατ αναλογία δεν εκπίπτει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη PANAGIO

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΕΙΤΕ ΕΚΔΟΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ, ΕΙΤΕ ΕΚΔΟΣΗΣ ΔΙΚΗΣ ΣΟΥ

ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΘΕΙ Η ΔΑΠΑΝΗ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ

ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΕΙΤΕ ΕΚΔΟΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ, ΕΙΤΕ ΕΚΔΟΣΗΣ ΔΙΚΗΣ ΣΟΥ

ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΘΕΙ Η ΔΑΠΑΝΗ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ

ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ.

Τι ακριβώς εννοείς;; ,διότι υπάρχουν τα Φ.Ι.Χ και τα ΕΠΙΒΑΤ.Ι.Χ σε μία επιχείρηση.

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ συνήθως εννοούμε αυτά που έχουν οι μεταφορικές εταιρείες και τα ΤΑΧΙ.

Φαντάζεσαι ένα λογιστή να καλεί το TAXI να τον μεταφέρει στους πελάτες του,για ενημέρωση

Βιβλίων,προκειμένου να εκπέσει ΝΟΜΙΜΑ την δαπάνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχε θέσει και ο Κωστής (Σταυρουλάτσης) σαν ερώτημα στην μελέτη που είχε κάνει .

Κάπου έχω διαβάσει ότι μπορούμε να το περάσουμε και σαν αξία 0,01 το αυτοκίνητο εφόσον ήδη το έχουμε στην τελευταία σελίδα του βιβλίου .

Κατά τα λοιπά γνώμη μου είναι πως δεν μπορεί να απορίψει με ελαφρά την καρδία ο έλεγχος τις δαπάνες αυτές .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛΛΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΓΙΑ Ε.Ι.Χ ΣΤΙΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΣΥΝΤΑΣΕΤΑΙ Η ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ.

ΠΑΝΤΩΣ ΕΤΣΙ Ή ΑΛΛΙΩΣ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΘΑ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΨΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΘΑ ΓΡΑΨΕΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΤΟ Ε.Ι.Χ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΑΠΑΝΕΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΑΦΟΡΟΥΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΤΗΝ ΦΘΟΡΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 years later...

Καλημέρα,

Θα ήθελα να κάνω και εγω μια ερώτηση. Βενζίνη Ε.Ι.Χ. που δεν ανήκουν στην εταιρεία αλλά πραγματοποιούντε είτε από μισθωτούς είτε από τον διευθυντή είτε από μελος του Δ/Σ συμπεριλαμβάνονται σε ποσοστό 100% στις λοιπες δαπάνες που δεν αναγνωρίζονται για έκπτωση (κωδικός 022 έντυπο Φ-01)?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...