Προς το περιεχόμενο

ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΤΑΜΕΙΟ ΜΙΑΣ ΕΠΕ


επισκέπτη Επισκέπτης-ΛΙΤΣΑ-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης-ΛΙΤΣΑ-

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΙΑ ΕΠΕ ΑΓΟΡΑΣΕ ΜΕ ΔΑΝΕΙΣΜΟ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ 980000,00 ΕΥΡΩ. ΟΤΑΝ ΕΦΤΑΣΑΝ ΣΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΧΕ ΣΥΜΦΩΝΙΣΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΙ Η ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ 500000,00 ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ειπράξανε, τα πληρώσανε.

Μόνο που 'γράψανε' λιγότερα.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι το εξής: Έδωσε η Τράπεζα μετρητά σχεδόν ένα εκατομμύριο; Δώσανε αυτοί μετρητά το αντίτιμο ; Κάτι δεν μου στέκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και άντε βρίσκεις τρόπο και "τακτοποιείς" το Ταμείο..

εκείνος ο έλεγχος στραβός είναι?

δεν θα δει δάνειο Χ ποσό για αγορά ακινήτου αξίας Ψ.. τι συμπέρασμα θα βγάλει?

μάλλον σας βλέπω να πληρώνετε την διαφορά των φόρων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-ΛΙΤΣΑ-

ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΑΥΞΗΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ 270000, 00 ΕΥΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕ Η ΤΡΑΠΕΖΑ.

ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 1000000,00 ΤΑΜΕΙΟ. ΕΓΩ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙ, ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.

ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΤΑΓΕΣ ΜΕΓΑΛΑ ΠΟΣΑ..., ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ 10000,00 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΜΕΙΩΣΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιανού δουλειά του ποδαριού να πρωτοθαυμάσεις ! Του "επιχειρηματία" ; του πωλητή του ακινήτου ; της Τράπεζας; (Καλά η τελευταία πάει για εκληματικά αμέλεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα που έχεις Λιτσάκι δεν είναι καθόλου "αστείο"!

Τα ταμεία δεν "εξανεμίζονται" έτσι απλα και εύκολα!

Εδώ είναι που κολλάει το "ενός κακού ...μύρια έπονται"!

Ο επιχειρηματίας δεν συμβουλεύτηκε ούτε λογιστή, ούτε δικηγόρο πριν προβεί στην "θεσπέσια" αυτή κίνηση?

Οποια συμβουλή κι άν σου δώσουμε για το πώς να καλύψεις το ταμείο σου.....είναι "μαγείρεμα"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-ΛΙΤΣΑ-

ΛΟΙΠΟΝ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΤΕ ΜΟΛΙΣ ΜΕ ΠΗΡΕ ΤΗΛ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΛΥΣΗ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙ ΑΛΛΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ, ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΛΥΨΕΙ ΜΕ ΥΠΕΡΤΙΜΟΛΟΓΗΣΕΙΣ. ΝΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΟΥ ΒΑΛΑΝΕ ΤΡΙΚΛΟΠΟΔΙΑ. ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, ΑΝΤΙ ΑΥΤΟΥ ΑΥΤΟΣ ΑΓΟΡΑΣΕ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ, ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ. ΜΗΠΩΣ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΣΕΤΟΦΩΝΑΚΙ....!

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ.... ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-ΚΩΣΤΑΣ-
το πρόβλημα που έχεις Λιτσάκι δεν είναι καθόλου "αστείο"!

Τα ταμεία δεν "εξανεμίζονται" έτσι απλα και εύκολα!

Εδώ είναι που κολλάει το "ενός κακού ...μύρια έπονται"!

Ο επιχειρηματίας δεν συμβουλεύτηκε ούτε λογιστή, ούτε δικηγόρο πριν προβεί στην "θεσπέσια" αυτή κίνηση?

Οποια συμβουλή κι άν σου δώσουμε για το πώς να καλύψεις το ταμείο σου.....είναι "μαγείρεμα"!

Μία ΄... αντιμετώπιση και όχι λύση είναι να

μεταφέρεις στους χρεώστες το ποσό.

Θετικό (:rolleyes: αποτέλεσμα ότι στον Ισολογισμό - Ισοζύγιο δεν θα φαίνεται αμέσως το ταμείο.

Aρνητικό -( σίγουρο ) χαρτόσημο δανεισμο 2,4% σε ενδεχόμενο έλεγχο και υποψία εφαρμογής άρθρου 13 παρ 2 Ν2238 περί αυτοτελούς φορολόγησης

Οι επιλογές είναι του επιχειρηματία και 'οχι του λογιστή . καλο είναι να υπογράψει ότι του κοινοποίησες τις επιπτώσεις ... γιατί ην ώρα του ελέγχου ξεχνούν πολύ εύκολα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ΄... αντιμετώπιση και όχι λύση είναι να

μεταφέρεις στους χρεώστες το ποσό.

Θετικό (:rolleyes: αποτέλεσμα ότι στον Ισολογισμό - Ισοζύγιο δεν θα φαίνεται αμέσως το ταμείο.

Aρνητικό -( σίγουρο ) χαρτόσημο δανεισμο 2,4% σε ενδεχόμενο έλεγχο και υποψία εφαρμογής άρθρου 13 παρ 2 Ν2238 περί αυτοτελούς φορολόγησης

Οι επιλογές είναι του επιχειρηματία και 'οχι του λογιστή . καλο είναι να υπογράψει ότι του κοινοποίησες τις επιπτώσεις ... γιατί ην ώρα του ελέγχου ξεχνούν πολύ εύκολα......

Ο δανεισμός είναι πάντα μια λύση.... ή οπως πολυ σωστά το έθεσες....αντιμετώπιση!

Αλλά αυτό δεν αναιρεί την έννοια του "μαγειρέματος"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ΄... αντιμετώπιση και όχι λύση είναι να

μεταφέρεις στους χρεώστες το ποσό.

Θετικό (:rolleyes: αποτέλεσμα ότι στον Ισολογισμό - Ισοζύγιο δεν θα φαίνεται αμέσως το ταμείο.

Aρνητικό -( σίγουρο ) χαρτόσημο δανεισμο 2,4% σε ενδεχόμενο έλεγχο και υποψία εφαρμογής άρθρου 13 παρ 2 Ν2238 περί αυτοτελούς φορολόγησης

Οι επιλογές είναι του επιχειρηματία και 'οχι του λογιστή . καλο είναι να υπογράψει ότι του κοινοποίησες τις επιπτώσεις ... γιατί ην ώρα του ελέγχου ξεχνούν πολύ εύκολα......

Καλά όλα αυτά, αλλά το μεγάλο του πρόβλημα θα είναι η σύμβαση με την τράπεζα και οι υπογεγραμμένες εντολές εκταμίευσης προς τον λογαριασμο του δικαιούχου.

Καραμπινάτα "φορολογικά" "εγκλήματα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΙΠΟΝ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΤΕ ΜΟΛΙΣ ΜΕ ΠΗΡΕ ΤΗΛ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΛΥΣΗ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙ ΑΛΛΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ, ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΛΥΨΕΙ ΜΕ ΥΠΕΡΤΙΜΟΛΟΓΗΣΕΙΣ. ΝΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΟΥ ΒΑΛΑΝΕ ΤΡΙΚΛΟΠΟΔΙΑ. ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, ΑΝΤΙ ΑΥΤΟΥ ΑΥΤΟΣ ΑΓΟΡΑΣΕ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ, ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ. ΜΗΠΩΣ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΣΕΤΟΦΩΝΑΚΙ....!

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ.... ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

Δηλαδή , με λιγα λόγια άλλαξε λογιστή .

Αυτή όντως θεωρείται από πολλούς μία πολύ καλή λύση σε τέτοιου είδους προβλήματα . :rolleyes:

Πάντα θα υπάρχουν συνάδελφοι που τα κάνουν όλα και συμφέρουν .

Να φύγει Λίτσα , να φύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή , με λιγα λόγια άλλαξε λογιστή .

Αυτή όντως θεωρείται από πολλούς μία πολύ καλή λύση σε τέτοιου είδους προβλήματα . :angry:

Πάντα θα υπάρχουν συνάδελφοι που τα κάνουν όλα και συμφέρουν .

Να φύγει Λίτσα , να φύγει.

...Και να μη ξαναγυρίσει, συναδέλφισσα Λίτσα... Κάτι τέτοιες περιπτώσεις μόνο κακό μπορούν να μας κάνουν, ασχετα με τα (βραχυπρόθεσμα )οικονομικά οφέλη, τα οποία δεν αποτιμώνται με τίποτα. Και μην στενοχωριέσαι! Εσύ κράτα τον επαγγελματισμό σου και την αξιοπρέπειά σου εκεί που είναι, και χαμένη δεν θα βγεις. Η Ιστορία πάντα ξεβράζει τα λαμόγια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Αν μπορείτε θα ήθελα και εγώ την συμβουλή σας σε παρόμοιο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με μία ΕΠΕ λόγω 'αφανών' αμοιβών προς υπαλλήλους.Αποτέλεσμα, το ταμείο έχει ακουμπήσει τις 500.000 και εγώ τρέχω και δεν φτάνω.Αν θέλετε πιο ιδιάτερη απάντηση στο email [email protected]. Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια.Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΜΕ ΜΕΙΩΣΗ ΜΕΤΟΧΙΚΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΙΚΕΣ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ

ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΩΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΙΔΡΥΣΗ ΜΙΑΣ Ο.Ε. ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ

ΤΗς Ε.Π.Ε. ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΠΟΣΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αλληλοβοηθηθούμε βρε παιδιά.Εγώ δεν μπορώ με τίποτα να συμμαζέψω το πιστωτικό ταμείο της ΕΠΕ που εργάζομαι.Φτάσαμε τις 70,000 ευρώ και συνεχίζουν ακάθεκτοι τις ανοησίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαύρη τρύπα του ταμείου πολλών επιχειρήσεων με γ΄κατηγορίας βιβλία.

Τι κάνουμε;

όπως είπε και η συνάδελφος sarimarina ότι και να πούμε είναι μαγείρεμα;

Αυτό που έχω καταφέρει να μαγειρέψω είναι να χρησιμοποιώ στο τέλος του χρόνου τον λογαρισμό 35, δίνοντας κάποια ποσά στον διευθύνων σύμβουλο για να εκτελέσει κάποια εργασία (ώστε το ταμείο μου στον ισολογισμό να είναι σε λογικά επίπεδα),

και για μην χρησιμοποιώ τον 33 χρεώστες που σημαίνει χαρτόσημο προσπαθώντας να υποψιάζω λιγότερο τον έλεγχο.

Προσωρινή λυση μαγειρέματος ισολογισμού.

Που θα πάει στο τέλος θα γίνουμε οι καλύτεροι μάγειρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην θελει ενημερωση του επιχειρηματια οτι δεν ειναι παιχνιδι το ταμειο και να του εξηγησουμε, οπως μπορει να το αντιληφθει ο καθενας, πως δουλευει το συστημα λογιστικο-πραγματικο ταμειο.

Τα μαυρα εξοδα ,που ειναι αυτα που κατα κυριο λογο μας κανουν τη ζημια, εγω τα βαζω οσο τα ξερω βεβαια σε ενα συγκεκριμενο λογαριασμο 64.98κατι και στο τελος τα κανω απο μονος μου λογιστικη διαφορα η τα αφηνω να τα ορμηξει ο ελεγχος για να μην εχει παραπανο και ο ελεγκτης.

Πιστευω οτι ειναι μια λυση που ειναι κοντα και στην πραγματικη απεικονιση της οικονομικης κατασταςη της επιχειρησης.

Το οτι δεν εκπιπτει μια δαπανη προσωπικη του δν/νων συμβουλο μιας αε ας πουμε ,δεν σημαινει οτι δεν εγινε η συγκεκριμενη δαπανη με ταμειο της εταιριας.

Αλλα πανω απο ολα ειναι η επικοινωνια με τον επιχειρηματια οσο δυσκολο και εαν ειναι αυτο τις περισσοτερες φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΙΑ ΕΠΕ ΑΓΟΡΑΣΕ ΜΕ ΔΑΝΕΙΣΜΟ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ 980000,00 ΕΥΡΩ. ΟΤΑΝ ΕΦΤΑΣΑΝ ΣΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΧΕ ΣΥΜΦΩΝΙΣΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΙ Η ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ 500000,00 ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.

Μια λύση θα ήταν, εάν έχεις κέρδη στην τρέχουσα χρήση, κέρδη προηγούμενων χρήσεων ή ακόμη και πιστωτικό υπόλοιπο στον 53.01 (δηλαδή λογαριασμός "Μερίσματα" ), είναι να κάνεις διανομή μερισμάτων από τα κέρδη και να καταβάλεις το ποσό ταμειακά, καθώς επίσης να καταβάλεις και το πιστωτικό υπόλοιπο του 53.01. ΄Ετσι το ταμειο θα μειωθεί, κάπως. Βέβαια, αν πρόκειτε για ΑΕ θα υπάρχει παρακράτηση 10% στα μερίσματα, αλλά στις ΕΠΕ νομίζω ότι δεν έχει ισχύ, χωρίς βέβαια να είμαι και απολύτος σίγουρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Καλησπέρα - καλησπέρα.....

Σε παρόμοια περίπτωση, ΕΠΕ "απέκτησε¨" τεράστιο ταμείο - μή διαχειρίσιμο και μή δικαιολογημένο - μετά από δύο διαδοχικές "εικονικές" αυξήσεις κεφαλαίου που έκανε το 2009 (συνολικού ποσού 250.000,00 ευρώ περίπου) για κάλυψη ίδιας συμμετοχής σε επένδυση του Ν. 3299/2004, για τη δημιουργία Φωτοβολταϊκού Σταθμού.

Τώρα τα χρήματα αυτά μας "περισσεύουν" στο ταμείο και έχω απορία, αν μπορούμε να κάνουμε ΜΕΙΩΣΗ κεφαλαίου στα αρχικά επίπεδα, προκειμένου να κατεβάσουμε το ταμείο σε λογικά ποσά, ή δεσμευόμαστε από το Νόμο λόγο της Επένδυσης να κρατήσουμε το Κεφάλαιο Σταθερό???

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα - καλησπέρα.....

Σε παρόμοια περίπτωση, ΕΠΕ "απέκτησε¨" τεράστιο ταμείο - μή διαχειρίσιμο και μή δικαιολογημένο - μετά από δύο διαδοχικές "εικονικές" αυξήσεις κεφαλαίου που έκανε το 2009 (συνολικού ποσού 250.000,00 ευρώ περίπου) για κάλυψη ίδιας συμμετοχής σε επένδυση του Ν. 3299/2004, για τη δημιουργία Φωτοβολταϊκού Σταθμού.

Τώρα τα χρήματα αυτά μας "περισσεύουν" στο ταμείο και έχω απορία, αν μπορούμε να κάνουμε ΜΕΙΩΣΗ κεφαλαίου στα αρχικά επίπεδα, προκειμένου να κατεβάσουμε το ταμείο σε λογικά ποσά, ή δεσμευόμαστε από το Νόμο λόγο της Επένδυσης να κρατήσουμε το Κεφάλαιο Σταθερό???

Ευχαριστώ πολύ.

Θα δεις την απόφαση για την επιχορήγηση. Αν έχεις μεγαλύτερο κεφάλαιο από όσο απαιτείται για την ίδια συμμετοχή, μπορεί να κάνεις μείωση χωρίς να παραβιάζεις τους όρους της επιχορηγήσεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα - καλησπέρα.....

Σε παρόμοια περίπτωση, ΕΠΕ "απέκτησε¨" τεράστιο ταμείο - μή διαχειρίσιμο και μή δικαιολογημένο - μετά από δύο διαδοχικές "εικονικές" αυξήσεις κεφαλαίου που έκανε το 2009 (συνολικού ποσού 250.000,00 ευρώ περίπου) για κάλυψη ίδιας συμμετοχής σε επένδυση του Ν. 3299/2004, για τη δημιουργία Φωτοβολταϊκού Σταθμού.

Τώρα τα χρήματα αυτά μας "περισσεύουν" στο ταμείο και έχω απορία, αν μπορούμε να κάνουμε ΜΕΙΩΣΗ κεφαλαίου στα αρχικά επίπεδα, προκειμένου να κατεβάσουμε το ταμείο σε λογικά ποσά, ή δεσμευόμαστε από το Νόμο λόγο της Επένδυσης να κρατήσουμε το Κεφάλαιο Σταθερό???

Ευχαριστώ πολύ.

Λογικά δεν θα μπορείς , αν είναι πολύ μεγάλο το πρόβλημα δειτε μηπως σας συμφερει καμια αγοράς εταιρείας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα - καλησπέρα.....

Σε παρόμοια περίπτωση, ΕΠΕ "απέκτησε¨" τεράστιο ταμείο - μή διαχειρίσιμο και μή δικαιολογημένο - μετά από δύο διαδοχικές "εικονικές" αυξήσεις κεφαλαίου που έκανε το 2009 (συνολικού ποσού 250.000,00 ευρώ περίπου) για κάλυψη ίδιας συμμετοχής σε επένδυση του Ν. 3299/2004, για τη δημιουργία Φωτοβολταϊκού Σταθμού.

Τώρα τα χρήματα αυτά μας "περισσεύουν" στο ταμείο και έχω απορία, αν μπορούμε να κάνουμε ΜΕΙΩΣΗ κεφαλαίου στα αρχικά επίπεδα, προκειμένου να κατεβάσουμε το ταμείο σε λογικά ποσά, ή δεσμευόμαστε από το Νόμο λόγο της Επένδυσης να κρατήσουμε το Κεφάλαιο Σταθερό???

Ευχαριστώ πολύ.

Πόσες άραγε να είναι οι επιχειρίσεις (ΕΠΕ) οι οποίες να έχουν τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις και να μην σε

επισκεφτούν ΑΜΕΣΩΣ από το ΥΠΟΙΚ και να σας πηδήξουν με τις μ@λ@κίες που γράφετε εδώ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...