Προς το περιεχόμενο

κάπνισμα .... ποιό το ... σχόλιό σας ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως πολύ πολύ πρώην καπνιστής θα καταθέσω τις απόψεις μου.

Ξεκίνησα το τσιγάρο ως μαθητής για τη γνωστή μαγκιά. Λίγο πολύ όλοι έτσι το αρχίζουν, άρα ας προβληματιστούν γιατί το συνεχίζουν. Το έκοψα το 1982 πριν πάω στο στρατό. Υπήρξαν φορές που υπέκυπτα στον πειρασμό κι επειδή δούλεψα και νύχτα (μουσικός) οι προκλησεις και οι υπαναχωρήσεις πολλές. Μέχρι που κάποτε είπα, τέλος, ούτε ένα κι έτσι έχω πάνω απο 20 χρόνια καθαρός και φανατικός αντικαπνιστής.

Να σας πω την αλήθεια, λυπάμαι όσους καπνίζουν. Τους λυπάμαι για την εξάρτηση που έχουν κι όπως κάθε άλλη εξάρτηση ψάχνει δικαιολογίες και προφάσεις. Οχι δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Αυτά που χάνετε είναι απείρως περισσότερα απο την ικανοποίηση του τσιγάρου. Οταν θα σας το κόψει κάποιος γιατρός θα ψάχνετε δικαιολογίες για το αντίθετο. Θα καταλάβετε τη διαφορά αλλά θα είναι αργά.

Καταλαβαίνω πως ο καπνιστής δεν μπορεί να φανταστεί καμιά λειτουργία του χωρίς τσιγάρο. Αυτά που με εκνευρίζουν όμως είναι:

- Η συμπεριφορά απέναντι στους άλλους, ακόμη κι απέναντι στα παιδιά του ή στα παιδιά που εγκυμονούν (οι γυναίκες). Με ενοχλεί που επισκέπτομαι πελάτες και μετά βρωμάω ολόκληρος.

- Με ενοχλεί να γίνομαι παθητικός καπνιστής

- Η δικαιολογία πως κάνουν κακό μόνο στον εαυτό τους, ενώ το κόστος στα νοσήλεια δεν καλύπτεται απο τους φόρους που εισπράττονται. Αν δεν ήταν έτσι κανένα κράτος δεν θα έκανε αντικαπνιστική εκστρατεία.

- Το "όλοι θα πεθάνουμε" είναι απλοϊκή δικαιολογία. Τα ίδια λένε και τα πρεζόνια.

- Με ενοχλεί που ένας τσόγλανος σχεδόν κάθε μέρα πετάει το άδειο πακέτο μπροστά στην εξώπορτά μου. Δε θα τον βρώ; :angry:

Y.Γ. Δημήτρη (Tzimdim) η Κατερίνα Γώγου έλεγε αυτά που έλεγε, αλλά αυτοκτόνησε κιόλας. Δεν νομίζω οτι αξίζει για πρότυπο.

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ Εύη, εγώ!!!

Οι καπνιστές είναι άτομα αδύναμα, χαμηλής αυτοεκτίμησης, επιρρεπή στα πάθη τους, αδύναμα να ελέγξουν τον εαυτό τους, απείθαρχα και ενίοτε αυτοκαταστροφικά.

Αν κάποιος καπνιστής διαφωνεί, τον καλώ να κόψει το τσιγάρο τώρα για να μου αποδείξει ότι τίποτα από τα παραπάνω δεν τον αφορά!

:angry:

Τι είπες ρε Λούκυ Λούκ??? Ξέρεις αυτό είναι χοντρή βρισιά :D:D

Είμαι επιρρεπής σε πάθη, αδιόρθωτος, ανεξέλεγκτος, απείθαρχος, πειραχτήρι μέχρι αηδίας, ίσως και αυτοκαταστροφικός μερικές φορές, :blink: αθυρόστομος και άλλα πολλά...... αλλά ξέρεις κατι? μου αρέσω υπερβολικά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είπες ρε Λούκυ Λούκ??? Ξέρεις αυτό είναι χοντρή βρισιά ;):D

Είμαι επιρρεπής σε πάθη, αδιόρθωτος, ανεξέλεγκτος, απείθαρχος, πειραχτήρι μέχρι αηδίας, ίσως και αυτοκαταστροφικός μερικές φορές, :angry: αθυρόστομος και άλλα πολλά...... αλλά ξέρεις κατι? μου αρέσω υπερβολικά :blink:

Λοιπόν Γρηγόρη σε διαβεβαιώ ότι ο doctor απολαμβάνει πολύ καλύτερα από εσένα, τα κοψίδια, τα ψάρια, εν γένει τις τροφές και τα ποτά. Ξεχωρίζει μεταξύ τους πολύ περισσότερα είδη μπύρας από ότι εσύ, χαίρεται το καλό κρασί καλύτερα από σένα, και πιθανότατα όταν του σερβίρουν μπόμπα ουίσκυ, το καταλαβαίνει μόλις το μυρίσει και βάλει στο στόμα του τη πρώτη γουλιά.

Επίσης, πιθανότατα, λαχανιάζει (ανεβαίνοντας σκάλες, λέμε τώρα) πολύ αργότερα από ότι εσύ, και ίσως και να φτάνει (τη κορυφή της σκάλας ντε! ) πιο αργά.

ΟΙ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ ΥΣΤΕΡΟΥΝ ΣΕ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΣΤΟ ΥΠΟΓΡΑΦΩ.

(Είπαμε, με το κόψιμο του τσιγάρου, το φράξιμο των αρτηριών δεν αντιστρέφεται, τα ...άλλα βελτιώνονται)

Βέβαια, χρειάζεται κάποιος χρόνος αποτοξίνωσης (μου λένε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν Γρηγόρη σε διαβεβαιώ ότι ο doctor απολαμβάνει πολύ καλύτερα από εσένα, τα κοψίδια, τα ψάρια, εν γένει τις τροφές και τα ποτά. Ξεχωρίζει μεταξύ τους πολύ περισσότερα είδη μπύρας από ότι εσύ, χαίρεται το καλό κρασί καλύτερα από σένα, και πιθανότατα όταν του σερβίρουν μπόμπα ουίσκυ, το καταλαβαίνει μόλις το μυρίσει και βάλει στο στόμα του τη πρώτη γουλιά.

Επίσης, πιθανότατα, λαχανιάζει (ανεβαίνοντας σκάλες, λέμε τώρα) πολύ αργότερα από ότι εσύ, και ίσως και να φτάνει (τη κορυφή της σκάλας ντε! ) πιο αργά.

ΟΙ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ ΥΣΤΕΡΟΥΝ ΣΕ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΣΤΟ ΥΠΟΓΡΑΦΩ.

(Είπαμε, με το κόψιμο του τσιγάρου, το φράξιμο των αρτηριών δεν αντιστρέφεται, τα ...άλλα βελτιώνονται)

Βέβαια, χρειάζεται κάποιος χρόνος αποτοξίνωσης (μου λένε)

Τα ξέρω Σταύρο μου δυστυχώς για μας τους καπνιστές έτσι ακριβώς είναι, το κάπνισμα έχει να προσφέρει ΜΟΝΟ σοβαρά μειονεκτήματα και τίποτα άλλο. Η αλλοίωση της γεύσης, της όσφρησης είναι μια απειροελάχιστη ζημιά μπροστά στα άλλα που στην πορεία προκύπτουν. Έκανα μια προσπάθεια πρόσφατα, το έκοψα για ένα μήνα αλλά μετά όπως κατάλαβες.... Θέλω να πιστεύω ότι μέχρι τέλη Μαίου (τότε υπολογίζω ότι θα ηρεμήσω κάπως από την δουλειά) να το κόψω οριστικά. Το ευτυχές είναι ότι καπνίζω μόνο 4-5 χρόνια, αν μπορεί να το πει κανείς ως θετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Εύη
Εγώ Εύη, εγώ!!!

Οι καπνιστές είναι άτομα αδύναμα, χαμηλής αυτοεκτίμησης, επιρρεπή στα πάθη τους, αδύναμα να ελέγξουν τον εαυτό τους, απείθαρχα και ενίοτε αυτοκαταστροφικά.

Αν κάποιος καπνιστής διαφωνεί, τον καλώ να κόψει το τσιγάρο τώρα για να μου αποδείξει ότι τίποτα από τα παραπάνω δεν τον αφορά!

:angry:

Λοιπόν .... ευχαριστώ πολύ για τους "χαρακτηρισμούς" .... :blink:

Τί να την κάνει κανείς μετά την ... ψυχανάλυση ... ;)

Ξέρω - ξέρω για καλό το λές ....

Λοιπόν ... είμαι 28 και παντρεύομαι σε λίγο καιρό ...

Εχω ήδη αποφασίσει ότι πρέπει να το κόψω, γιατί θα κάνει κακό στο παιδί όταν μείνω έγγυος !

Απλά προς το παρόν κι ΕΓΩ ... είμαι επιρεπής ... Τόοοοοοοοσο κακό είνα ? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπνίζω απο τα 17 στον απολυτο συνδυασμο ( φραππε+τσιγάρο+διάβασμα)

20κατι χρονια αργοτερα το έκοψα για χάρη του Ορφέα, όσο ήμουν έγκυος και όταν τον θήλαζα.

( 2 χρονια δηλαδη)

Μετα είπα να κάνω μια τζούρα γιατι μου έλειπε αφάνταστα.

Είπα να κρατησω μόνο την απόλαυση των 3-4 τσιγαρων την ημερα αλλα...

Είμαι τελικα επιρρεπής στις κακές συνηθειες...

Κακές συνήθειες back2.gif

Στίχοι: Μιλτιάδης Πασχαλίδης

Μουσική: Μιλτιάδης Πασχαλίδης

Πρώτη εκτέλεση: Μιλτιάδης Πασχαλίδης

Από παιδί θυμάμαι προσπαθώ

να κλέψω το γλυκό μέσα απ' το βάζο

με ξύλινα σπαθιά να πολεμώ

και μια ζωή στα πόδια να το βάζω

Μα ό,τι μας δένει στα παλιά

είναι οι κακές συνήθειες

το νιώθω τώρα καθαρά

πως είναι αργά γι' αλήθειες

Όλη μου η ζωή συνένοχη και πώς γουστάρω

τα πιο μεγάλα ψέματα στα πιο αθώα βλέμματα

όλη μου η ζωή συνένοχη και πώς γουστάρω

κάτι απογέματα με καφέ και τσιγάρο

Από παιδί θυμάμαι προσπαθώ

στα λάθη μου φτηνά να τη γλιτώσω

μου μάθαν να φοβάμαι ό,τι αγαπώ

και μια ζωή να φεύγω πριν να δώσω

Μα ό,τι μας δένει στα παλιά

είναι οι κακές συνήθειες

το νιώθω τώρα καθαρά

πως είναι αργά γι' αλήθειες

Όλη μου η ζωή συνένοχη και πώς γουστάρω

τα πιο μεγάλα ψέματα στα πιο αθώα βλέμματα

όλη μου η ζωή συνένοχη και πώς γουστάρω

κάτι απογέματα με καφέ και τσιγάρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ένα όμορφο τραγουδάκι τότε που ο Άσσος ήταν τσιγάρο πολυτελείας

Τσιγάρο λαϊκό

Μουσική/στίχοι : Απόστολος Καλδάρας

Ερμηνεύτρια: Ελευθερία Αρβανιτάκη

Είμαι τσιγάρο λαϊκό, κι εσύ γουστάρεις Άσσο

μα πριν ανάψεις τη φωτιά, να πας έπρεπε πάσο

Όταν χαρμάνης ήσουνα, με πάθος με ρουφούσες

σε μένα βρήκες, μου ’λεγες, τη μάρκα που ζητούσες

Κι αν σου 'μαι γόπα άχρηστη, μην πας να με πατήσεις

Μην έρθεις στα χαρμάνια σου πάλι και με ζητήσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα!!!!

μεχρι τις 29,01,2006 καπνιζα.. πολυ μου αρεσε το τσιγαρακι μου με τον καφε κ με το ποτο.. ποτε δεν με ενοχλησε.. ειχα μια αριστη σχεση μαζι του..

μεχρι που μπηκε στη ζωη μου ενα κοριτσακι 24 χρονων εξαρτημενο..ηταν τοση η συναισθηματικη φορτιση που εφερε στην ζωη μου που δεν καταλαβα ποτε πηρα την αποφαση να το κοψω, ντρεπομουν με το τσιγαρο στο χερι να της λεω να κοψει την ηρωινη..

Στις 01,02,2006 θα ερχοταν να την παω στο κεντρο αποτοξινωσης απο τοτε μεχρι σημερα το παλευει..

νομιζω οτι εφοσον εκεινη μπορει.. μπορουμε ολοι!!!!

ΥΓ.. ουτε εμενα μου χαριστηκε η νικοτινη :) εβαλα 10 κιλα,τα νευρα μου ηταν για αρκετο καιρο τεντωμενες χορδες.. την σχεση μου ομως μαζι της την εκοψα οριστικα!!!!το τσιγαρο ειναι ενας συντροφος.. μονο που ειναι ενας υπουλος συντροφος...οπως ολες οι ουσιες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματική συζήτηση μεταξύ εμού και του Ορφέα ( 3 χρόνων) σήμερα το απόγευμα

Ορφέας: Μαμά πάρε ένα ψαλίδι να κόψεις το τσιγάρο, σου φέρνει γκούχ

- θέλει δύναμη αγάπη μου

Ορφέας: Τότε να φωνάξουμε τον μπαμπά να στο κόψει αυτός

- και εσύ κατάφερες να μου το κόψεις οταν ήσουν πολύ πολύ μικρό μωρό

Ορφέας: Τώρα λοιπόν που είμαι πολύ μεγάλος φέρε μου ένα ψαλίδι να στο κόψω αμέσως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως πολύ πολύ πρώην καπνιστής θα καταθέσω τις απόψεις μου.

Ξεκίνησα το τσιγάρο ως μαθητής για τη γνωστή μαγκιά. Λίγο πολύ όλοι έτσι το αρχίζουν, άρα ας προβληματιστούν γιατί το συνεχίζουν. Το έκοψα το 1982 πριν πάω στο στρατό. Υπήρξαν φορές που υπέκυπτα στον πειρασμό κι επειδή δούλεψα και νύχτα (μουσικός) οι προκλησεις και οι υπαναχωρήσεις πολλές. Μέχρι που κάποτε είπα, τέλος, ούτε ένα κι έτσι έχω πάνω απο 20 χρόνια καθαρός και φανατικός αντικαπνιστής.

Να σας πω την αλήθεια, λυπάμαι όσους καπνίζουν. Τους λυπάμαι για την εξάρτηση που έχουν κι όπως κάθε άλλη εξάρτηση ψάχνει δικαιολογίες και προφάσεις. Οχι δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Αυτά που χάνετε είναι απείρως περισσότερα απο την ικανοποίηση του τσιγάρου. Οταν θα σας το κόψει κάποιος γιατρός θα ψάχνετε δικαιολογίες για το αντίθετο. Θα καταλάβετε τη διαφορά αλλά θα είναι αργά.

Καταλαβαίνω πως ο καπνιστής δεν μπορεί να φανταστεί καμιά λειτουργία του χωρίς τσιγάρο. Αυτά που με εκνευρίζουν όμως είναι:

- Η συμπεριφορά απέναντι στους άλλους, ακόμη κι απέναντι στα παιδιά του ή στα παιδιά που εγκυμονούν (οι γυναίκες). Με ενοχλεί που επισκέπτομαι πελάτες και μετά βρωμάω ολόκληρος.

- Με ενοχλεί να γίνομαι παθητικός καπνιστής

- Η δικαιολογία πως κάνουν κακό μόνο στον εαυτό τους, ενώ το κόστος στα νοσήλεια δεν καλύπτεται απο τους φόρους που εισπράττονται. Αν δεν ήταν έτσι κανένα κράτος δεν θα έκανε αντικαπνιστική εκστρατεία.

- Το "όλοι θα πεθάνουμε" είναι απλοϊκή δικαιολογία. Τα ίδια λένε και τα πρεζόνια.

- Με ενοχλεί που ένας τσόγλανος σχεδόν κάθε μέρα πετάει το άδειο πακέτο μπροστά στην εξώπορτά μου. Δε θα τον βρώ; :)

Y.Γ. Δημήτρη (Tzimdim) η Κατερίνα Γώγου έλεγε αυτά που έλεγε, αλλά αυτοκτόνησε κιόλας. Δεν νομίζω οτι αξίζει για πρότυπο.

-

Δημήτρη θα ηταν ανόητο να προβάλλω επιχειρήματα υπέρ του καπνίσματος. Οτι έγραψα προηγουμένως ήταν "παρηγοριά στον άρρωστο".

Μην μας βαράτε όμως τόσο αλύπητα τους καπνιστές.

Χτες Σαββατιάτικα έτρεχα να βρώ κτηνίατρο για την σκύλα μου. Πρήστηκε, κοκκίνησε το δέρμα της, έκανε εμετό και βογγούσε.

Της έκανε δυό ενέσεις κορτιζόνης και συνήλθε. Αν δεν τον έβρισκα, ίσως να πέθαινε.

Τί έπαθε γιατρέ?. Αλλεργικό σόκ, έφαγε κάποιο χόρτο και την πείραξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , δυστυχώς και εγώ ανήκω στους εξαρτημένους.

Φίλοι μου που κάπνιζαν όταν είμαστε πιτσιρικάδες και τους κορόιδευα (δεν κάπνιζα τότε) τώρα το έχουν κόψει.

Οι περισσότεροι για την υγεία , ορισμένοι όμως και για οικονομικούς λόγους.

Κάθε βράδυ σκέφτομαι ότι πρέπει να το κόψω , το πρωί όμως κάνω το ακριβώς αντίθετο.

Με βασανίζει πολύ αυτό το θέμα. Σκεφτείτε ότι πολλές φορές ντρέπομαι όταν πάω στο περίπτερο να πάρω τσιγάρα. Νομίζω ότι ο περιπτεράς λέει από μέσα του : "τον ηλίθιο , καπνίζει.." . Και όμως δεν κάνω καμιά προσπάθεια να μην πάρω το πακέτο.

Ακόμα και ο ανηψιός μου (4 χρονών) όταν με βλέπει μου λέει : "Θείο Γιώργο πέτα το"

Και σκέφτομαι πόση όντως εξάρτηση έχω από το τσιγάρο.

Ακόμα και τώρα που γράφω καπνίζω συνοδεύοντας τον καφέ μου.

Π Ρ Ε Π Ε Ι να το Κ Ο Ψ Ο Υ Μ Ε !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π Ρ Ε Π Ε Ι να το Κ Ο Ψ Ο Υ Μ Ε !!!!!

Σας διαβεβαιω μετα απο 19 μηνες αποχης απο το τσιγαρο, πως ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ να το κοψετε....

Η ζωη ειναι πιο ομορφη, οταν δεν την βλεπεις πισω απο ενα συννεφο καπνου !!!!! Ειναι εγχρωμη, ευγευστη και ευωδιαστη !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας διαβεβαιω μετα απο 19 μηνες αποχης απο το τσιγαρο, πως ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ να το κοψετε....

Η ζωη ειναι πιο ομορφη, οταν δεν την βλεπεις πισω απο ενα συννεφο καπνου !!!!! Ειναι εγχρωμη, ευγευστη και ευωδιαστη !!!!

" ΕΓΧΡΩΜΗ TV.........ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ"

Ασχετο με το θέμα...απλά το διάβασα προχτές σε τοίχο στην ΚΟΖΑΝΗ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νάστε σίγουροι οτι εμείς που κάποτε υπήρξαμε καπνιστές, σας καταλαβαίνουμε.

Προσπαθούμε όμως μ' αυτά που λέμε, ίσως σκληρά πολλές φορές-αλλά πολύ πιο σκληρή είναι η αλήθεια, να σας βάλουμε να σκεφθείτε πράγματα που ίσως δεν θέλετε να σκεφθείτε.

Χθες π.χ. άκουσα, οτι τα παιδιά των καπνιστών έχουν μεγάλη πιθανότητα να αποκτήσουν αλλεργικό άσθμα. Είναι δυνατόν ένας γονιός να προκαλεί κακό στο παιδί του, όχι πλέον απο άγνοια, αλλα απο αδυναμία; Σκέφτεστε ένα παιδί που μια ζωή θα είναι εξαρτημένο, όχι απο το τσιγάρο, αλλά απο την κορτιζόνη, την οποία θα κουβαλάει μαζί του, όπως εσείς σήμερα τα τσιγάρα; Και δεν είναι μόνο αυτό. Θα υποφέρει. Θα περιορίσει όλες του τις δραστηριότητες, τις αθλητικές, τις σχέσεις του, τις εκδρομές του, τον επαγγελματικό του προσανατολισμό ίσως;

Και κάτι ακόμη. Οταν το παιδί σας στα 14,15 θα αρχίσει να καπνίζει, τί θα του πείτε; Μην καπνίζεις ή κάπνιζε; Το αξίζει αυτό το παιδί σας;

Ασχετο: Δημήτρη τί σόι σκύλα είναι αυτή που βοσκάει; Ξέρω οτι καμιά φορά τα σκυλιά, όταν έχουν δυσπεψία, τσιμπάνε λίγο γρασίδι, αλλά όχι και να πάθουν αλλεργικό σοκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα εναι σιγουρο και το παραδεχονται οσοι εκοψαν το τσιγαρο και ειναι η μεγαλυτερη τιμωρια για την βλακεια που καποτε καναμε να αρχισουμε το καπνισμα, οτι η επιθυμια μεσα μας δεν θα λειψει ποτε και θα κουβαλαμε σε ολη μας τη ζωη τον κινδυνο να υποκυψουμε σε μια δυσκολη στιγμη.

Εμενα αυτο που με βοηθησε στην αρχη και με κραταει δυνατη, ειναι η εικονα αγαπημενου προσωπου, που τραβωντας το πακετο απο μπροστα μου ειπε: δεν θα σε κανει αυτο ο,τι θελει.

Να ειναι καλα και να εχει τη δυναμη να κανει τη ζωη του παντα, οπως αυτος τη θελει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και κάποιοι με θεωρούν "την προσβολή των καπνιστών" εγω θεωρώ τον εαυτό μου καπνιστή!

Καπνίζω απο τα 15 , ουτως ειπείν 16+ χρόνια!

Γυναικεία απελεύθερωση, γυναικεία μ....α!!

Η τοποθέτηση του πατέρα μου εξαρχής απέναντι στην πράξη μου αυτή (και οι 2 μου γονείς ειναι αντι-καπνιστές) με βοήθησε στο να διατηρώ την σχέση μου με το τσιγάρο σε .....ερωτικό επίπεδο!

Οταν ανακάλυψε την ζελατίνη του πακέτου μου, με φώναξε στο σαλόνι!

Ωχ! σκεφτηκα.....ο μπαμπάκας μου ήταν του δόγματος....όπου δεν πίπτει λόγος...πίπτει ράβδος!!

Ωχ! δευτε λάβετε... τελευταίο ασπασμό!!

πηγα λοιπον και με ρωτησε αν είναι δικη μου....και απαντησα ναι!

Η αντίδραση του ήταν....."παντα μ...... εκανες, παντα μ....θα κάνεις" ..ώπα λεω....φτηνα την βγάλαμε!

Φευγω και με ξαναφωνάζει....ωχ ξανασκεφτηκα....τωρα θα φαω την μπούφλα!

Εκεινος ομως μου είπε.....αν κρίνεις οτι κανεις το σωστό....θα το κάνεις μπροστά μου!

Δεν μου πήγαινε να το κάνω!

Ωσπου ένα βράδυ πήγαμε στην δεξίωση ενος γάμου και ξαφνικά ακουω τον μπαμπα μου να λέει στο διπλανό....."μου δίνετε σας παρακαλώ ενα τσιγάρο?".....το πήρε...το άναψε....και μου το εβαλε στο χέρι!

Μου είπε....."αφού το ξέρω ότι το θές τωρα" ....."μη σε δω ποτε σε τίποτα τουαλέτες να καπνίζεις"!

Το γεγονός οτι δεν χρειάστηκε ποτέ να κρυφτώ μου επέτρεψε να ερωτοτροπώ με το τσιγάρο!

Το "κάνω" μόνο όταν μου αρέσει και για όσο μου αρέσει!

Αυτο μπορεί να ποικίλει απο το 0 έως το +άπειρο θεωρητικά....πρακτικά όμως κυμαίνεται ανάμεσα στο 0 και 5!

Και αυτό οχι γιατί εχω θέσει όριο.......αλλα γιατί πραγματικά δεν είναι περισσότερες απο 5 στιγμές της ημέρας που χαλαρώνω και το "γουστάρω ενα τσιγαρακι"!

Πραγματικά ρε παιδιά...για μετρήστε πόσες φορές την ημέρα απολαμβάνεται το τσιγάρο?

Και καταμετρω εγω!

1)με τον πρωινό καφέ

2)μετα που θα φύγει η πολλη δουλεια και χαλαρώνεται

3)μετά το φαγητο

4)με τον απογευματινό καφέ

5)λίγο πριν μας πάρει ο Μορφέας

ΑΑΑ!! υπαρχει και το μετα το ......!

Εκει ποικίλει η χρήση του τσιγάρου!

Αν είναι ...επιτυχές.... κάνεις ενα τσιγαράκι απόλαυσης!

Αν είναι...κλαφτα Χαράλαμπε.....κάνεις το τσιγάρο της παρηγοριάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...