Προς το περιεχόμενο

κάπνισμα .... ποιό το ... σχόλιό σας ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Εύη

μα ποιός δεν καπνίζει ???

:rolleyes:

άντε να 'ναι 1 - 2 ?

πάντως εγώ δηλώνω ..... ένοχη.....

:angry: ναι λοιπόν ... κι εγώ ΔΕΝ αποτελώ εξαίρεση .... :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ποιός δεν καπνίζει ???

Εγώ Εύη, εγώ!!!

Οι καπνιστές είναι άτομα αδύναμα, χαμηλής αυτοεκτίμησης, επιρρεπή στα πάθη τους, αδύναμα να ελέγξουν τον εαυτό τους, απείθαρχα και ενίοτε αυτοκαταστροφικά.

Αν κάποιος καπνιστής διαφωνεί, τον καλώ να κόψει το τσιγάρο τώρα για να μου αποδείξει ότι τίποτα από τα παραπάνω δεν τον αφορά!

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΕΙΝΑΙ ΥΓΕΙΑ ..... ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ , ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΠΝΟΒΙΟΜΗΧΑΝΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΠΝΟΚΑΛΙΕΡΓΗΤΕΣ . ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΟΥΣΟΥΡΙ , ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΥΣΟΥΡΙΑ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 15 χρονώ κάπνιζα το camel το κλασσικό. Πριν 4-5 χρόνια αλλάξανε το χαρμάνι. Εκνευρίστηκα, τους πήρα τηλέφωνο και τους είπα ότι θα ψωνίζω από τον αντίπαλο, την marlboro.

Πριν λίγες μέρες μου είπες ενας περιπτεράς ότι ξανακυκλοφόρησε το παλιό camel. Το δοκίμασα, δεν έχει τη γλύκα και το άρωμα που είχε το ελληνικό στο χαρμάνι, αλλά καπνίζεται.

Αυτή τη στιγμή πίνω το καφεδάκι μου και θα γουστάρω 4 τσιγάρα....που λέει και ο Παπάζογλου.

Δημήτρη doctor μην το πολυβασανίζεις. Ολοι 2 μέτρα γη θα κατακτήσουμε. Ασε να απολαμβάνουμε αυτά που μας αρέσουν όσο είμαστε υγιείς και ζούμε.

Κάποιος για να με προσβάλλει είπε..... "μόνο οι Ρώσοι και οι Αλβανοί καπνίζουν πλέον σήμερα....". Εγώ του απάντησα ότι είναι ρατσιστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ Εύη, εγώ!!!

Οι καπνιστές είναι άτομα αδύναμα, χαμηλής αυτοεκτίμησης, επιρρεπή στα πάθη τους, αδύναμα να ελέγξουν τον εαυτό τους, απείθαρχα και ενίοτε αυτοκαταστροφικά.

Αν κάποιος καπνιστής διαφωνεί, τον καλώ να κόψει το τσιγάρο τώρα για να μου αποδείξει ότι τίποτα από τα παραπάνω δεν τον αφορά!

:P

Είμαι 68 κιλά (ύψος 1,86).

Κάθε πρωΐ που κοιτάζομαι στον καθρέφτη σκέφτομαι: βρε πως κατάντησες έτσι; (ιδιαίτερα μετά την 40ην επέτειο των γενεθλίων μου).

Παθιάζομαι με τα πάντα (ευτυχώς .... μου περνάει μετά τη δεύτερη μπύρα).

Αυτοέλεγχο κάνω μόνο στους πελάτες που επιθυμούν, ποτέ σε μένα.

Είχα πάντα πρόβλημα απέναντι σε κάθε είδους αρχή (ιδιαίτερα αν δεν συμφωνούσε μαζί μου).

Και τέλος, δεν φορώ ποτέ κράνος παρά μόνο αν με ειδοποιήσει κάποιος συνάδελφος μοτοσυκλετιστής για το μπλόκο λίγο πιο κάτω.

Απ' ότι βλέπεις γιατρέ μου, δεν μπορώ ακόμη κι αν θέλω, να διαφωνήσω μαζί σου.

Ευτυχώς δηλαδή, γιατί ο πρωϊνός καφές χωρίς τσιγάρο.......

:D:D:P:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 68 κιλά (ύψος 1,86).

Κάθε πρωΐ που κοιτάζομαι στον καθρέφτη σκέφτομαι: βρε πως κατάντησες έτσι; (ιδιαίτερα μετά την 40ην επέτειο των γενεθλίων μου).

Παθιάζομαι με τα πάντα (ευτυχώς .... μου περνάει μετά τη δεύτερη μπύρα).

Αυτοέλεγχο κάνω μόνο στους πελάτες που επιθυμούν, ποτέ σε μένα.

Είχα πάντα πρόβλημα απέναντι σε κάθε είδους αρχή (ιδιαίτερα αν δεν συμφωνούσε μαζί μου).

Και τέλος, δεν φορώ ποτέ κράνος παρά μόνο αν με ειδοποιήσει κάποιος συνάδελφος μοτοσυκλετιστής για το μπλόκο λίγο πιο κάτω.

Απ' ότι βλέπεις γιατρέ μου, δεν μπορώ ακόμη κι αν θέλω, να διαφωνήσω μαζί σου.

Ευτυχώς δηλαδή, γιατί ο πρωϊνός καφές χωρίς τσιγάρο.......

:D:D:P:P

Γιάννη (hdjoe) , κάνε ό,τι θέλεις, μόνο αυτό το γαμημένο το κράνος φόρα το ρε φίλε, έχω χάσει κολλητό ο οποίος αν φόραγε το κράνος θα ζούσε τώρα.

Γιάννη (ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ) αυτός που είναι στην φυλακή (ο εισαγγελέας) είχε αδυναμία στις ψηλές καλονές ε; Αν ήταν κάτω από 1,85 δεν...!!! :P

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στοίβες δηλώσεις.....

Εκκρεμότητες....

Ικα-σύκα-μίκα και το λουρί της μάνας....

Τηλέφωνα....

Φασαρία....

Άγχος......

Δεύτερος καφές της ημέρας....έφτασεεεεεεεεεεεεεεε!!

Έτοιμο και στο στριφτό (Θοδωρή ....... :P )

Ξέρω ξέρω.... είμαι αδύναμη και επιρρεπής

Ό,τι μπορώ για σένα κάνω αυτό τον καιρό

και παριστάνω με λάθη σωρό κάτι γερό

να κρατηθείς.

Ό,τι μπορείς για μένα κάνε κι εσύ να χαρείς,

τα χρόνια πάνε κι ας μείνουμ' εμείς

λόγω καρδιάς, λόγω τιμής.

Σ' όποιον αρέσουμε

για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε,

πώς να χωρέσουμε τόσοι άνθρωποι στο κενό;

Σ' όποιον αρέσουμε

για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε,

πώς να συνδέσουμε περιθώρια κι ουρανό;

Ό,τι μπορώ για σένα κάνω λες κι είμαι φτερό,

σ' αεροπλάνο στον κόσμο γυρνώ κι ό,τι περνώ

μην το σκεφτείς.

Ό,τι μπορείς για μένα κάνε, βραδιάζει νωρίς

κι αλλού κοιτάνε τα μάτια θαρρείς

λόγω σκιάς, λόγω πληγής.

Καλημέρααααααααααααααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λένε Δημήτρη, είμαι επτά μήνες καθαρός, και είμαι καλά...

αυτό άστο να το κρίνουν οι άλλοι.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάπνιζα για σχεδόν 25 χρόνια ....πριν απο 2,5 χρόνια με την έλευση του δεύτερου υιού μου, πήρα την μεγάλη απόφαση και το σταμάτησα το γ.. βρήκα την γιατρειά μου, την ηρεμία μου, ...

βρήκα ξανά την ζωή μου. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μην ξεχνάτε :

Η Κεντρική Επιτροπή του Κ.Κ.Ε.

προειδοποιεί

τα λεφτά απ τα τσιγάρα

πάνε στις πολυεθνικές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μην ξεχνάτε :

Η Κεντρική Επιτροπή του Κ.Κ.Ε.

προειδοποιεί

τα λεφτά απ τα τσιγάρα

πάνε στις πολυεθνικές

Μπα; Δε στηρίζει το μόχθο του φτωχού Έλληνα αγρότη καπνοκαλλιεργητή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη (doctor) αν και την κοπάνησες για να μη νιώθεις μοναξιά σε αυτό το θέμα δηλώνω και εγώ κατά του τσιγάρου.

Μάλιστα φανατικά κατά. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη NIKANOR

Κι άλλα πράγματα είναι βλαβερά για την υγεία μας, αλλά δεν τα κόβουμε.

Ενα που μου έρχεται στο μυαλό είναι η δουλειά μας.

Το αμέσως επόμενο που σκέφτομαι, είναι το γυναικείο φύλο.... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στοίβες δηλώσεις.....

Εκκρεμότητες....

Ικα-σύκα-μίκα και το λουρί της μάνας....

Τηλέφωνα....

Φασαρία....

Άγχος......

Δεύτερος καφές της ημέρας....έφτασεεεεεεεεεεεεεεε!!

Έτοιμο και στο στριφτό (Θοδωρή ....... :D )

Ξέρω ξέρω.... είμαι αδύναμη και επιρρεπής

Γειά σου ΜΑΡΚΑ με τα στριφτά σου.

Κι ας μην πάρουμε προφύλαξη για την υγειά μας...βρε αδερφέ (έλεγε η σχωρεμένη η ΓΩΓΟΥ)

Υπάρχουν άλλωστε στην καθημερινότητα μας δεκάδες πράγματα χειρότερα από το κάπνισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λένε Δημήτρη, είμαι επτά μήνες καθαρός, και είμαι καλά...

Με λένε Σταύρο είμαι καθαρός από την 26/10/01 8:30 πμ και είμαι σχετικά καλά.

Βλέπεις, πέρα από το ότι οξύνεται η όσφρηνση και η γεύση, άρα απολαμβάνεις πολλά πράγματα καλύτερα, δεν αναστρέφεται το φράξιμο των αρτηριών.

Ακούστε τον doctor και αφήστε τις εξυπνάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκοψα ...εδω και 19 μηνες...

Ο καφες + τσιγαρο εγινε καφες +κουλουρακι

το ποτο + τσιγαρο εγινε ποτο +φυστικακια

το τσιγαρο μετα το φαγητο εγινε οτιδηποτε σοκολατοειδες...

Ευκολο ηταν !!!!!

Τα δεκα+ κιλα πως θα τα χασω ????????? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη (hdjoe) , κάνε ό,τι θέλεις, μόνο αυτό το γαμημένο το κράνος φόρα το ρε φίλε, έχω χάσει κολλητό ο οποίος αν φόραγε το κράνος θα ζούσε τώρα.

doctor

Έχω χάσει κολλητό στη Συγγρού, σε σύγκρουση με... πεζό.

Δεκαοχτώ χρονών...

Φορούσε κράνος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χάσει κολλητό στη Συγγρού, σε σύγκρουση με... πεζό.

Δεκαοχτώ χρονών...

Φορούσε κράνος....

Γιάννη θα σε μαλώσω!

Tα τελευταία στοιχεία δείχνουν ότι η σωστή χρήση κράνους μπορεί να μειώσει τις πιθανότητες θανατηφόρου τροχαίου κατά 50%, καθώς το 75% των θανάτων μοτοσικλετιστών προκλήθηκε από τράυματα στο κεφάλι.

Μόλις 3 στους 10 αναβάτες φορούν σωστά το κράνος!

Όπως τονίζει η ΕΛΠΑ, με βάση τα στοιχεία πρόσφατων ερευνών στη χώρα μας:

• 3 στους 10 αναβάτες μοτοσικλετών δεν φορούν κράνος !

• 4 στους 10 αναβάτες φορούν κράνος αλλά αυτό είναι ακατάλληλο και επικίνδυνο !

• 2 στους 10 αναβάτες φορούν κράνος το οποίο όμως δεν καλά ή καθόλου δεμένο, συνεπώς είναι πολύ επικίνδυνο, και τέλος:

• 8 στους 10 επιβάτες δεν φορούν κράνος !

Υπενθυμίζεται επίσης ότι:

Στα 100 ατυχήματα με μοτοσικλέτα στην χώρα μας, με αναβάτες και επιβάτες που δεν φορούν κράνος:

Τα 60 καταλήγουν σε θάνατο του αναβάτη ή/ και επιβάτη!

-Τα 35 σε σοβαρό τραυματισμό του αναβάτη ή σε θάνατο του αναβάτη και του επιβάτη!

-Τα υπόλοιπα 5 σε μικροτραυματισμούς.

Κράνος: Απαραίτητο χειμώνα-καλοκαίρι !

Με δεδομένη την λανθασμένη αντίληψη στη χώρα μας, του στιλ… ότι

«Λόγω των υψηλών θερμοκρασιών που επικρατούν στην χώρα μας, μπορούμε να οδηγούμε χωρίς κράνος», δεν κάνουμε τίποτε άλλο παρά να διακινδυνεύουμε!

Διότι η αντίληψη αυτή δεν ισχύει σε καμία περίπτωση, καθώς στην αγορά διατίθενται τριών τύπων κράνη, κατάλληλα για κάθε εποχή:

• Κράνη τύπου πλήρους κάλυψης – Full Face

• Κράνη ανοικτού τύπου – Jet Type

• Κράνη διαιρούμενα – Split Type

Αξίζει να σημειωθεί ότι η πρόσφατη ανάλυση των στατιστικών στοιχείων των τροχαίων ατυχημάτων στη χώρα μας από ανεξάρτητα ιδρύματα, αναφέρει:

-Στα περισσότερα από το 40% των ατυχημάτων με μοτοσικλέτα, οι παθόντες αναβάτες και οι επιβάτες δεν θα είχαν αποτέλεσμα το θάνατο ή την μόνιμη ολική ανικανότητα, εάν φορούσαν κράνος και την κατάλληλη ενδυμασία !

-Οι σοβαρές επιπτώσεις των τροχαίων ατυχημάτων με δίκυκλα οποιουδήποτε κυβισμού, θα μπορούσαν να είναι σημαντικά μειωμένες με τη χρήση κράνους από τον αναβάτη και τον επιβάτη.

-Η χρήση του κράνους πρέπει να αποτελέσει βίωμα σε όλους όσους χρησιμοποιούν μοτοσικλέτες οποιουδήποτε κυβισμού, καταλήγει η ΕΛΠΑ, όχι μόνον για την αποφυγή επιβολής προστίμων στους μη χρήστες, αλλά διότι αποδεικνύεται καθημερινά σε όλο τον κόσμο η χρησιμότητά του στην προστασία της ανθρώπινης ζωής.

**

Μεγάλωσα σε μια εποχή που το κράνος ήταν απαραίτητο κακό και ο μόνος τρόπος για να γλιτώσει κάποιος την κλήση από την αστυνομία ή από “σίγουρο” θάνατο κάθε φορά που οι μεγαλύτεροι ανέφεραν περιστατικά με ατυχήματα μηχανών.

Αργότερα ο Άρης Σταθάκης μέσα από την εκπομπή του ΑΝΤ1 “Από την θέση του οδηγού” παρέα με τον Δημήτρη Διατσίδη, άρχισαν μια προσπάθεια ενημέρωσης για τα κράνη. Λεπτομέρειες για τα διάφορα υλικά, αναφορά στην ημερομηνία λήξης και φυσικά συμβουλές για την ασφάλεια που προσφέρει η χρήση κράνους .

Δυστυχώς ποτέ δεν άκουσα, γιατί ποτέ δεν κανείς δεν ανέφερε, τις παρακάτω 5 σημαντικές για την χρήση κράνους εντός και εκτός πόλης.

Προστασία από αέρα

Το κράνος προστατεύει από τον αέρα ακόμα και όταν ο αναβάτης οδηγεί ένα 100άρι σκούτερ και κινείται με 80Km/h. Ο κρύος και ζεστός αέρας σε συνδυασμό με την ταχύτητα, μειώνουν την υγρασία του ματιού με αποτέλεσμα φαινόμενα ξηρότητας και μειωμένη ορατότητα. Παράλληλα με τα μάτια, το δέρμα ταλαιπωρείται εξίσου ειδικά την περίοδο του χειμώνα με αποτέλεσμα τα γνωστά σκασμένα χείλη.

Προστασία από θόρυβο

Η προστασία από τον αέρα βοηθά σημαντικά και στην μείωση του θορύβου. Ο αναβάτης γλιτώνει τον θόρυβο που δημιουργείται από την τριβή του αέρα με τα αυτιά του ή του μπουφάν του με αποτέλεσμα την καλύτερη αίσθηση του χώρου μέσω της ακοής αφού οι ήχοι από το περιβάλλον είναι περισσότερο ευδιάκριτοι.

Προστασία από νερό

Η προστασία από την βροχή είναι αναμφισβήτητα σημαντική αλλά δεν είναι η μόνο περίπτωση που ο αναβάτης της μοτοσυκλέτας μπορεί να δεχτεί νερό στο πρόσωπο του. Συχνά οι δρόμοι είναι γεμάτοι από νερά της μπουγάδας του γείτονα ή της βροχής που μόλις σταμάτησε. Τα προπορευόμενα αυτοκίνητα, φορτηγά ή ακόμα και άλλα δίκυκλα οδηγούν αμέριμνα αλλά το σπρέϊ που δημιουργούν στο πίσω μέρος τους πέφτει κυριολεκτικά στα μούτρα αυτού που ακολουθεί με ένα ιδιαίτερα εκνευριστικό και βρώμικο τρόπο.

Προστασία από σκόνη και χώμα

Η σκόνη μπορεί να μην δημιουργεί σπρέϊ κάνει όμως κάτι χειρότερο. Αιωρείται για αρκετή ώρα και είναι περισσότερο επικίνδυνη όταν μπει στο μάτι με το γνωστό δύσφορο αίσθημα που περιγράφεται ως “άμμος στο μάτι”. Αν και συμβαίνει σπάνια, πρέπει να σας διαβεβαιώσω ότι η σκόνη και το χώμα δεν έχουν καθόλου ωραία γεύση.

Προστασία από πέτρες και έντομα

Η φύση και οι νόμοι της φυσικής δεν κάνουν παζάρια και στην περίπτωση της ορμής τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Οποιαδήποτε μικρή πέτρα, μελλισούλα ή ζαλισμένη μύγα έρθει σε επαφή με το πρόσωπο ακόμα και με μικρή ταχύτητα της τάξης των 80Km/h θα πονέσει πολύ, πάρα πολύ! Μπορεί το μέγεθος (μάζα) της πέτρας ή του εντόμου να είναι μικρό η ταχύτητα του αναβάτη είναι υπολογίσημα μεγάλη και ο πόνος αν και στιγμιαίος τις περισσότερες φορές αρκεί να δώσει μια γερή σουβλιά που κυριολεκτικά αποπροσανατολίζει από την οδήγηση της μοτοσυκλέτας. Όπως η σκόνη και το χώμα έτσι και τα μυγάκια που κυκλοφορούν το καλοκαίρι δεν έχουν καθόλου ωραία γεύση.

Ναι το κράνος σώζει ζωές και είναι απαραίτητο βοήθημα για κάθε αναβάτη αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται ως μέσο προστασίας σε περίπτωση ατυχήματος. Ας μην ξεχνάμε ότι ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος για να περπατά και όχι για καβαλάει δίκυκλα και να τρώει κυβικά αέρα, νερού, σκόνης κλπ στα μούτρα.

http://www.pestaola.gr/2006/11/08/5-things...orbike-helmets/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη θα σε μαλώσω!

Ναι το κράνος σώζει ζωές και είναι απαραίτητο βοήθημα για κάθε αναβάτη αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται ως μέσο προστασίας σε περίπτωση ατυχήματος. Ας μην ξεχνάμε ότι ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος για να περπατά και όχι για καβαλάει δίκυκλα και να τρώει κυβικά αέρα, νερού, σκόνης κλπ στα μούτρα.

http://www.pestaola.gr/2006/11/08/5-things...orbike-helmets/

Γνωστά όλα όσα αναφέρεις, Δημήτρη.

Και είναι όλοι αυτοί οι λόγοι που με οδήγησαν σε αυτή μου την, με πλήρη συνείδηση, απόφαση.

Μ' αρέσει να μου κόβεται η ανάσα πάνω απ΄τα 120, δεν οδηγώ με βροχή γιατί "ψειριάζουν" τα χρώμια, δεν ακούω τίποτε άλλο από τις εξατμίσεις μου, έχω δοκιμάσει τη γεύση μέλισσας μαζί με το κεντρί καθώς και όλων των συναφών εντόμων κλπ κλπ μπορώ να συνεχίσω για πολύ ακόμα.

Εκείνο που έχει σημασία για μένα, είναι ότι δεν παραβαίνω ποτέ τον Κώδικα, το όριο ταχύτητας κλπ και γενικά προσέχω τόσο, ώστε κανείς φίλος δεν αντέχει να με συνοδεύει στις βόλτες.

Και κάτι για το τέλος.

BIKERS DON'T KILL, THEY GET KILLED :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το κάπνισμα και τους καπνιστές, μπορώ να θεωρηθώ έως και αυθεντία. Επί 35 συναπτά έτη (ναι! σχεδόν από προ-εφηβική ηλικία) υπήρξα τόσο μανιώδης καπνιστής που θυμάμαι την ώρα και την ημέρα του τελευταίου τσιγάρου που έσβησα. Και ξέρετε πως τη θυμάμαι; Πρώτα θυμάμαι την ώρα και την ημέρα του τσιγάρου που δεν κάπνισα, και αφαιρώ 15 λεπτά.

Για τη μοτοσυκλέτα και τα κράνη όμως, δεν μπορώ να πω πολλά πράγματα. Συγκαταλέγομαι στους συντηρητικούς τετράτροχους.

Όμως, νομίζω, ότι οι bikers, ξέρετε, αυτοί που οργανώνουν εκδρομές, εκδηλώσεις, ακόμα και διαδηλώσεις στο κέντρο της Αθήνας για τα δικαιώματα του δικυκλιστή, ΠΑΝΤΑ ΦΟΡΟΥΝΕ ΚΡΑΝΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...