Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Guest vasopr

Διάλειμμα εργασίας είναι μέσα στο οκτάωρο ή όχι τελικά τι ισχύει

Question

Guest vasopr

Sorry! Αλλά με έχει κουράσει το θέμα αυτό. Έχω διαβάσει προηγούμενη ερώτηση κάποιοι λένε ότι είναι μέσα στο οκτάωρο κάποιοι ότι είναι εκτός. Τις ίδιες απαντήσεις πήρα και από τις Επιθεωρήσεις Εργασίας Αθηνών και Πειραιώς. Αν δεν θεωρείται χρόνος εργασίας που θα το βρω αυτό?

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Sorry! Αλλά με έχει κουράσει το θέμα αυτό. Έχω διαβάσει προηγούμενη ερώτηση κάποιοι λένε ότι είναι μέσα στο οκτάωρο κάποιοι ότι είναι εκτός. Τις ίδιες απαντήσεις πήρα και από τις Επιθεωρήσεις Εργασίας Αθηνών και Πειραιώς. Αν δεν θεωρείται χρόνος εργασίας που θα το βρω αυτό?

Θα το βρείτε στην Σ.Σ.Ε. για την οποία ενδιαφέρεστε.

doctor

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest vasopr

Δηλαδή πρέπει να προβλέπεται από Σ.Σ.Ε.? Δεν ισχύει το Π.Δ.88/99 για όλους?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΣΣΕ..

ΟΜΩΣ ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΩΡΑΡΙΟΥ..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αρθρο 4 Π.Δ.88/99

(Αρθρο 4 οδηγίας)

Διαλείμματα

1. 'Όταν ο χρόνος ημερήσιας εργασίας υπερβαίνει τις έξι ώρες, πρέπει

να χορηγείται διάλειμμα τουλάχιστον 15 λεπτών, κατά τη διάρκεια του

οποίου οι εργαζόμενοι δικαιούνται να απομακρυνθούν από τη θέση εργασίας

τους.

Τα διαλείμματα αυτά δεν επιτρέπεται να χορηγούνται συνεχόμενα με την

έναρξη ή τη λήξη της ημερήσιας εργασίας.

2. Οι τεχνικές λεπτομέρειες του διαλείμματος και ιδίως η διάρκεια και

οι όροι χορήγησής του εφόσον δεν ρυθμίζονται από συλλογικές συμβάσεις

εργασίας ή από την κείμενη νομοθεσία, καθορίζονται στο επίπεδο της

επιχείρησης στα πλαίσια της διαβούλευσης μεταξύ του εργοδότη και των

εκπροσώπων των εργαζομένων [ Ν. 1264/82 "" Για τον εκδημοκρατισμό του

Συνδικαλιστικού Κινήματος και την κατοχύρωση των συνδικαλιστικών

ελευθεριών των εργαζομένων" (79/Α)] ή των εκπροσώπων τους για θέματα

υγιεινής και ασφάλειας των εργαζομένων [άρθρα 2 (παράγραφος 4) και 10

του Π.Δ. 17/96] και σύμφωνα με την γραπτή εκτίμηση κινδύνου [άρθρο 8

(παράγραφος 1) του Π.Δ. 17/96], στην οποία θα πρέπει να εκτιμώνται και

οι κίνδυνοι που συνδέονται με την οργάνωση του χρόνου εργασίας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...