Προς το περιεχόμενο

ΘΕΜΕΛΙΩΝΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΕ ΕΠΙΔΟΜΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΕΡΓΑΣΘΗΚΕΣ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΕΤΟΣ ?


επισκέπτη Boulgaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι, καλημέρα σε όλους.

Ζητώ βοήθεια και συμβουλή για να λύσω τη διαφωνία μου με τον προϊστάμενο μισθοδοσίας που αφορά το επίδομα ισολογισμού.

Ο εν λόγω υπάλληλος αρνείται να μου αναγνωρίσει δικαίωμα ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ επιδόματος Ισολογισμού επειδή λέει έχω ξεκινήσει εργασία αρχές Δεκεμβρίου! Δηλώνει πως το πολύ μπορεί να μου δώσει 1/12 του επιδόματος (λογική που εφαρμόζεται στα διάφορα άλλα επιδόματα Πάσχα, Χριστ. κλπ).

Εγώ, από την άλλη, υποστηρίζω πως: 1) Στην εταιρεία υπάρχουν πάνω από 5 άτομα με Σύμβαση Β.Λογιστή-Λογιστή και 2) ΕΙΧΑ πολύ ενεργή συμμετοχή στις εγγραφές κλεισίματος, Σύνταξη Βιβλίου Απογραφών κλπ. Με αυτό τον τρόπο, σύμφωνα με το σκεπτικό μου, πληρώ ταυτόχρονα και τις δυο εναλλακτικές απαιτήσεις που ορίζει η κλαδική σύμβαση εργασίας μας.

Λοιπόν, μη σκεφθείτε πως είμαι κανείς θρασύτατος τύπος... η συζύτηση αφορά την περσινή περίοδο Ισολογισμού, φέτος θα πάρω καλό πακέτο;-) Το ερώτημα είναι θεωρητικό. Το αστείο είναι πως η εταιρεία ΔΕΝ έχει κανένα πρόβλημα να πληρώσει οτιδήποτε ΝΟΜΙΜΑ επιδόματα και εξτρά, και ο μοναδικός λόγος που ΔΕΝ πληρώθηκα το παραπάνω, παρόλο που η περσινή μου βοήθεια εκτιμήθηκε δεοντος (στα λόγια), ήταν το σκεπτικό και η λογική του αρμοδίου επί θεμάτων μισθοδοσίας υπαλλήλου.

ΖΗΤΩ ΓΝΩΜΕΣ: Η κλαδική σύμβαση αναφέρεται στις προαναφερθείσες 2 προυποθέσεις για να θεμελιώσεις δικαίωμα επιδόματος και δεν θέτει χρονικά περιθώριο προϋπηρεσίας.

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ή ΔΙΑΦΩΝΕΙΤΕ !??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

ΜΦΧ - Καλίν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω..

αν είχες πρόσληψη 01/03/07 ως Λογιστής και φυσικά έκλεινες εσύ τον Ισολογισμό της εταιρείας για την χρήση 2006

δεν δικαιούσαι επίδομα?

άντε να μην ακούω σαχλαμάρες ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθε ενας μπορει να λεει οτι θελει

τα γραπτα τι λενε, και στην περιπτωση σας τα γραπτα μιλανε ξεκαθαρα

ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ

ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΛΟΓΙΣΤΩΝ - ΒΟΗΘΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ 2006

Η146/84 απόφαση του Δ.Δ.Δ.Δ. Αθήνας, συμπληρωμένη με τις μεταγενέστερες Δ.Α. και Σ.Σ.Ε.

Περιλαμβάνει την Σ.Σ.Ε. 2006 (ΠΚ107/04/08/2006)

9. Στους Λογιστές και Βοηθούς Λογιστές, τους απασχολούμενους ευθέως και αμέσως με την σύνταξη του Ισολογισμού, χορηγείται μία φορά τον χρόνο και μέσα σ’ ένα μήνα από την περάτωση της σύνταξης του Ισολογισμού επίδομα ίσο με το 75% του συνόλου των νομίμων αποδοχών.

Ειδικότερα σε επιχειρήσεις, εκμεταλλεύσεις κ.λ.π., στις οποίες το σύνολο των λογιστών και βοηθών λογιστών που απασχολούνται στο κεντρικό λογιστήριο, τα χωριστά τμήματα αυτού εντός ή εκτός του κεντρικού καταστήματος, στα υποκαταστήματα, πρατήρια κ.λ.π., υπερβαίνει τα πέντε (5) άτομα, το πιο πάνω επίδομα καταβάλλεται στο σύνολο των λογιστών και βοηθών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω..

αν είχες πρόσληψη 01/03/07 ως Λογιστής και φυσικά έκλεινες εσύ τον Ισολογισμό της εταιρείας για την χρήση 2006

δεν δικαιούσαι επίδομα?

άντε να μην ακούω σαχλαμάρες ..

Συμφωνώ, το επίδομα αυτό ηθικά (και νομικά νομίζω)έχει να κάνει με τα τυχόν ξενύχτια και λοιπό κόπο που έφαγες για την τρεχάλα του ισολογισμού. Τι σχέση έχιε να κάνει με την ημερομηνία πρόσληψης. Στο κάτω κάτω αν μια εταιρεία προσέλαβε κάποιον για τον ισολογισμό μόνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την υποστήριξη, όσο για τις σαχλαμάρες ΣΥΜΦΩΝΩ και επαυξάνω :D :D :D

Λοιπόν, ο ίδιος ο προϊστάμενός μου δήλωσε σε συζύτηση: " Καλά ρε, μεγάλε, έκανες τον ισολογισμό εσύ? Αφού που ήσουν όλο το έτος όταν ετοιμάζαμε τον Ισολογισμό?". Προφανώς, ο κύριος εννούσε πως κατά την αντίληψή του η προετοιμασία του Ισολογισμού περιλαμβάνει και όλες τις πρωτογενείς εγγραφές όπως και τις κάθε λογής ενδιάμεσες καταστάσεις στη διάρκεια του χρόνου που στο σύνολό τους οδήγησαν στο σωστό κλείσιμο της χρήσης.

Μάλλον όλο το τρέξιμο που έκανα για να συμφωνήσω πελάτες-προμηθευτές, μητρώα παγίων κλπ θεωρείται κάτι περιστασιακό και τις εγγραφές κλεισίματος που απλώς καταχώρησα (αφού τις αντέγραψε από προηγούμενες χρήσεις ο ίδιος) θα θεωρούνται υπηρεσίες διατρητή!

Το σκεπτικό των προϊσταμένων σίγουρα έχει μια βάση (αλλιώς δε θα είχα σηκώσει συζύτηση), αλλά εγώ επικαλούμαι τη συλλογική σύμβαση η οποία ΔΕΝ αναφέρεται στο σύνολο του λογ/κού κυκλώματος (αμάν) αλλά συγκεκριμένα στις οριστικές διαδικασίες ΣΥΝΤΑΞΗΣ του Ισολογισμού.

Τέλος πάντων, το κορυφαίο προέκυψε πριν από λίγο όταν ο προϊστάμενος τύπωσε άρθρο από το TAXHEAVEN για το Επίδομα Ισολογισμού 2007 και μου έδειξε γεμάτος ευχαρίστησης το εξής που υποστηρίζει, λέει, τη θέση του:

" To επίδομα ισολογισμού που καταβάλλεται στους λογιστές και στους βοηθούς αυτών θεωρείται ότι δίδεται για ολόκληρο το διάστημα που αφορά ο ισολογισμός και συνεπώς οι εισφορές που αναλογούν σε αυτό υπολογίζονται όπως στην χορήγηση ετησίου πριμ, δηλαδή με επιμερισμό... "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι δουλειά έχει ο ΙΚΑς με τον αν δικαιούσε ή όχι το επίδομα?

και αν μείνουμε στο ΙΚΑ ..σε ποιό χρόνο θα γίνει ο επιμερισμός?

στο 2006 ή στο 2007?

τύπωσε του εσύ την παρούσα συζήτηση.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τύπωσε του εσύ την παρούσα συζήτηση.. :D

Χε-χε....ακριβώς αυτός είναι ο σκοπός μου. Αφού και ο ίδιος από την εδώ Κοινότητα ενημερώνεται, μπας και αναγνωρίσει το δίκιο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To συγκεκριμένο κομάτι που σου τύπωσε αφορά την αντιμετώπιση των εισφορών του ΙΚΑ.

Δεν έχει σχέση με το εάν το δικαιούσαι η όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως προείπαν και οι συνάδελφοι το δίκαιο είναι με το μέρος σου.

Αναρωτιέμαι εάν θα βοηθούσε και μιά ερώτηση στην επιθεώρηση εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Λεονταρης στο εργατικο δικαιο λεει: "Με τη διατυπωση "ευθεως και αμεσως" της σχετικης διαταξεως της προαναφερθεισας δ.α. νοειται η διενεργεια συγκεκριμενων εργασιων αναγκαιων για τη συνταξη του ισολογισμου, οπως ειναι: η καταχωρηση σε καταστασεις ή σε βιβλια απογραφων, η διατυπωση και η καταχωρηση των πραξεων ισολογισμου κλπ.

Επισης λεει: "... Αν λαβουμε υπ'οψη οτι, κατα την παρ.3 του αρθρου 42 του ΚΦΣ, ο Ισολογισμος πρεπει να περατωθει εντος τεσσαρων το πολυ μηνων απο τη ληξη της χρησεως κτλ.κτλ..." προκειμενου να καταβληθει το επιδομα μεσα σε ενα μηνα απο την περατωση συνταξης του ισολογισμου.

Τωρα αυτο που σας ειπε ο προισταμενος : "" Καλά ρε, μεγάλε, έκανες τον ισολογισμό εσύ? Αφού που ήσουν όλο το έτος όταν ετοιμάζαμε τον Ισολογισμό?"."

Aν οντως ειπε και το "μεγαλε", αυτο δειχνει ελλειψη επιχειρηματων στα λεγομενα του και αν χρειαζεται ενα ολοκληρο ετος για να ετοιμασει ενα ισολογισμο, τοτε δικαιολογειται το προβλημα που εχει...

Κοιταξτε, αν δεν μπορειτε να συννενοηθειτε λογω προβληματος... τοτε υπαρχει και η επιθεωρηση εργασιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...
επισκέπτη Boulgaros

Συνάδελφοι, ευχαριστώ για την υποστήριξη.

Θεωρώ πως από εσας βρήκα απάντηση στην απορία μου. Εγώ, βασικά, ηθελά να κοιτάξω μήπως έχω παρανοήσει και έχω αδικαιολόγητες προσδοκίες. Η στήριξή σας στο θέμα με βοήθησε, κια πάλεψα για τα δικαιώματά μου.

Τελικά πήρα αναδρομικά (το φετινό Επ.Ισ. το πήρα επίσησς - εννοείται) και ένα "Συγγνώμη." από τον προσωπάρχη, ο οποίος είχε ετοιμάσει πέρσι τις μισθοδοτικές καταστάσεις με το Επίδομα.

Λοιπόν, καλή συνέχεια σε όλους!

ΜΦΧ

Καλίν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου τέλειωσε αίσια το θέμα, να προσθέσω και το εξής:

Το ποιός "διενέργησε συγκεκριμενες εργασίες αναγκαίες για τη συνταξη του ισολογισμου" και ποσο, είναι κάτι που μόνο ο γκλάβενστσβοντητελ μπορεί να κρίνει. Για το λόγο αυτό, ο κανόνας είναι, τις καταστάσεις για το επίδομα ισολογισμού, τις ετοιμάζει αυτός και όχι ο προσωπάρχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...
επισκέπτη Επισκέπτης-ANDREAS-

Σε Ομμόρυθμη Εταιρεία με βιβλία Γ΄κατηγορίας, προαιρετικά όχι λόγω τζίρου, λόγω θέλησης του Ιδιοκτήτη για καλύτερη πληροφόρηση, και λόγω του ότι ήθελε κάποια στιγμή να τη μετατρέψει σε ΑΕ με τον 2166/92 που απαιτούσε 1 τουλάχιστον Ισολογισμό. Φαντάζομαι δικαιούμε κανονικά Επιδομα Ισολογισμό καθώς συντάσσεται κανονικά κάθε έτος Ισολογισμός που υπογράφω εγώ, βιβλίο απογραφών κτλ . Το παίρνω κάθε έτος αλλά φέτος είμαι σίγουρος ότι θα έχει αντιρρίσεις λόγω στενότητας, ρευστότητας με την αιτιολογία ότι δεν ειναι ΑΕ και δεν έχει τον ίδιο όγκο δουλειάς, άσχετα αν έγω και Ισοζύγιο τηρώ και Τράπεζες , Ταμεία και ότι άλλο προβλέπετε. Εξάλου η συλογική σύμβαση που βλέπω αναφέρει ως προυπόθεση τη σύνταξη Ισολογισμού, όχι αν είναι ΑΕ ή αν είναι προαιρετικά τα βιβλία Γ κατηγορίας, σωστά;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Ομμόρυθμη Εταιρεία με βιβλία Γ΄κατηγορίας, προαιρετικά όχι λόγω τζίρου, λόγω θέλησης του Ιδιοκτήτη για καλύτερη πληροφόρηση, και λόγω του ότι ήθελε κάποια στιγμή να τη μετατρέψει σε ΑΕ με τον 2166/92 που απαιτούσε 1 τουλάχιστον Ισολογισμό. Φαντάζομαι δικαιούμε κανονικά Επιδομα Ισολογισμό καθώς συντάσσεται κανονικά κάθε έτος Ισολογισμός που υπογράφω εγώ, βιβλίο απογραφών κτλ . Το παίρνω κάθε έτος αλλά φέτος είμαι σίγουρος ότι θα έχει αντιρρίσεις λόγω στενότητας, ρευστότητας με την αιτιολογία ότι δεν ειναι ΑΕ και δεν έχει τον ίδιο όγκο δουλειάς, άσχετα αν έγω και Ισοζύγιο τηρώ και Τράπεζες , Ταμεία και ότι άλλο προβλέπετε. Εξάλου η συλογική σύμβαση που βλέπω αναφέρει ως προυπόθεση τη σύνταξη Ισολογισμού, όχι αν είναι ΑΕ ή αν είναι προαιρετικά τα βιβλία Γ κατηγορίας, σωστά;

Ευχαριστώ

ΝΑΙΑΙΑΙ και με το σπαθι σου η νυν στενοτητα ειναι μια καραμελλα της εποχης την βρηκαν και την πιπιλιζουν για να γινονται χειροτεροι και με την βουλα ειδες εσυ κανεναν απο αυτους να ζουν πιο μιζερα απο οτι πριν στενοτητας? εγω οχι μονο απο εμας το απαιτουν για να

καβατζωσουν περισσοτερα. διαβασε αν θες και πιο πανω στην ενοτητα το DOWNLOAD του συναδελφου a.a

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις Σ.Σ.Ε ή Δ.Α ΛΟΓΙΣΤΩΝ & ΒΟΗΘΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ :

Εάν ο εργοδότης δεν απασχολέι πάνω από 4 λογιστές ή βοηθούς λογιστές , το επίδομα ισολογισμού το δικαιούνται όσοι συμμετέχουν ευθέως και άμεσα στην κατάρτιση του ισολογισμού της επιχείρησης .

ΚΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΚΛΕΙΔΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ " ΕΥΘΕΩΣ " & "ΑΜΕΣΑ " :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

Καλησπέρα σας. Μια ερώτηση να θέσω. Προσλήφθηκα 1/9/2009 σε ομιλο επιχειρήσεων που το λογιστήριο έχει πανω απο 5 άτομα προσωπικό , και με την ειδικότητα Β.Λογιστή. Ασχολήθηκα το 2010 με τον ισολογισμό των εταιρειών που είχα αναλάβει και με ΔΛΠ. Τέλη Μαρτίου μου έδωσαν έτσι ξερά αποζημίωση με όσα δικαιούμουν αλλά χωρίς επίδομα Ισολογισμού, γιατι λεει οτι ο δικηγορος τους δεν το ειχε υπολογίσει. Ξαναρώτησα και πήρα την απάντηση ότι γενικα δε το δίνουν. Ωστόσο τα 3 προηγούμενα έτη το είχαν καταβάλει κανονικά και μάλιστα φέτος σε υπάλληλο που έφυγε λόγω σύνταξης το έδωσαν κανονικά. Η προσιταμένη, μετα απο δική μου προσέλευση στην Επιθεώρηση , μου υποσχέθηκε με λόγια μόνο οτι θα το δώσει οταν θα το παρει και το υπολοιπο προσωπικο ( άγνωστο πότε και μόνο στα λόγια). Ωστόσο, απευθύνθηκα στην Επιθεώρηση εργασίας και θα συζητηθεί το θέμα αρχές Μαίου. Εφόσον η Επιεθώρηση δέχτηκε την καταγγελία σημαίνει οτι δικαίως το ζητάω. Σωστά? Όταν λοιπον βρεθούμε στη συζήτηση και αρνηθουν να το δώσουν, πως πρέπει να το αντιμετωπίσω? Εννοώ πάει δικαστικώς και χρεώνομαι δικαστικά έξοδα? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις Σ.Σ.Ε ή Δ.Α ΛΟΓΙΣΤΩΝ & ΒΟΗΘΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ :

Εάν ο εργοδότης δεν απασχολέι πάνω από 4 λογιστές ή βοηθούς λογιστές , το επίδομα ισολογισμού το δικαιούνται όσοι συμμετέχουν ευθέως και άμεσα στην κατάρτιση του ισολογισμού της επιχείρησης .

ΚΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΚΛΕΙΔΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ " ΕΥΘΕΩΣ " & "ΑΜΕΣΑ " wink.gif

οποτε αν υπαρχει ενα ατομο σε λογιστηριο εταιρειας το οποιο ασχολειται με ισοζυγια,ισολογισμους κλπ έστω και αν υπογραφει αλλος το δικαιουται το επιδομα ισολογισμου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ,ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΕΣΩ Κ'ΕΓΩ

ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ:

ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΦΥΣΙΚΑ , ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΑΛΛΟΙ ΔΥΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ.

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ( ΣΥΝΟΛΟ 10) ΜΕ Γ'ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΒΙΒΛΙΑ,

ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΟΓΕΝΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ,ΑΠΟΓΡΑΦΕΣ,ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ,ΔΗΛΩΣΕΙΣ Κ.Λ.Π.

ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ , ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΟΥ.

ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ????????????????????????????????

ΑΝΤΕ ΝΤΕ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...