Προς το περιεχόμενο
  • 0
επισκέπτη lyk

ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΠΑ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΥ ΓΙΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

Ερώτηση

επισκέπτη lyk

ΕΙΜΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙΤΕ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ (ΤΕΒΕ) ΓΙΑ ΕΥΡΩΠΑΙΑΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΤΙΚΕΣ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΕΣ. ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΑΙ ΑΠΟ ΦΠΑ?

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
ΕΙΜΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙΤΕ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ (ΤΕΒΕ) ΓΙΑ ΕΥΡΩΠΑΙΑΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΤΙΚΕΣ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΕΣ. ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΑΙ ΑΠΟ ΦΠΑ?

Κοιτάξτε το άρθρο 14 του Ν.2859/200

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0
επισκέπτη lyk

[Thanks, αν και δεν εβγαλα άκρη. το ερωτημσ προεκυψε οταν επεσε στα χεραι μια βεβαιαωση από πανεπιστημιο προς ερευνητρια με συμβαση εργου όπου χορηγηθηκε από την επιτροπη ερευνων για να χρησιμοποιηθεί στην εφορια με σκοπο την απαλλαγή απο ΦΠΑ βασει της Υπουρ. Αποφασης 1040588/1700/528/0014 άρθρο 2.

συμφωνα παλι με αλλο εγγραφο που βασιζεται στην ΠΟΛ 1128/97 αναφερεται ότι όσοι συμβαλλνται με την ΕΕ ενεργουν στο ονμομα τους αλλά για λογαριασμο της. οταν παρεχονται υπηρεσιες που ειναι απαραιτητες για την εκτελεση της συμβασης, απαλλασονται απο ΦΠΑ κατα το ποσοστο που συμμετχει στη χρηματοδοτηση η ΕΕ. στο λοιπό ποσοστο που δεν συμμετεχει η ΕΕ αλλα χρηματοδοτείται από το Δημοσιο ή αλλο φορεα εμπεριεχεται ΦΠΑ

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

Ποιες είναι οι υποχρεώσεις ως προς το Φ.Π.Α. όσων έχουν υπογράψει συμβάσεις εργασίας και όσων μετέχουν σε επιδοτούμενα ερευνητικά προγράμματα;

Δεν υπόκεινται στο Φ.Π.Α., οι μισθωτοί και τα άλλα φυσικά πρόσωπα τα οποία συνδέονται με τον εργοδότη τους με σύμβαση εργασίας ή με οποιαδήποτε άλλη νομική σχέση, που δημιουργεί δεσμούς εξάρτησης, όσον αφορά τους όρους εργασίας ή την αμοιβή και συνεπάγεται την ευθύνη του εργοδότη. Επομένως σε κάθε περίπτωση πρέπει να εξετάζεται με βάση τα πραγματικά περιστατικά η ύπαρξη δεσμών εξάρτησης του παρέχοντος την υπηρεσία με τον εργοδότη του, προκειμένου να κριθεί η υπαγωγή του ή μη σε Φ.Π.Α.. Για την ύπαρξη δεσμών εξάρτησης θα πρέπει να συντρέχουν τουλάχιστον οι ακόλουθες προϋποθέσεις:

- η υπηρεσία να παρέχεται για ορισμένο ή αόριστο χρόνο,

- να εκτελείται σύμφωνα με τις οδηγίες, τις εντολές και την εποπτεία του εργοδότη,

- την ευθύνη για το αποτέλεσμα της υπηρεσίας να την έχει ο εργοδότης,

- να υπάρχει διαρκής απασχόληση και φυσική παρουσία του παρέχοντος στους χώρους εργασίας του εργοδότη,

- η αμοιβή να καταβάλλεται περιοδικά (π.χ. μηνιαία).

Σχετικές είναι οι Α.Υ.Ο. Σ800/129/ΠΟΛ. 68/87 και Σ866/139/ΠΟΛ. 74/87 και οι ΕΔΥΟ Σ1166/182/ΠΟΛ. 116/87, ΠΟΛ. 1176/91, ΠΟΛ. 1279/2000 και ΠΟΛ. 1244/02.

Οπωσδήποτε δημιουργούνται δεσμοί εξάρτησης στην περίπτωση της παροχής υπηρεσιών προς Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα και Ιδρύματα Έρευνας και Τεχνολογίας που ακολουθούν την ειδική διαδικασία της ΑΥΟ ΠΟΛ. 1128/97 από πρόσωπα που συμβάλλονται με τα Ιδρύματα αυτά ως ερευνητές για την πραγματοποίηση επιδοτούμενων από την Κοινότητα ερευνητικών προγραμμάτων (άρθρο 4 παραγρ.5 της ΠΟΛ. 1128/97 Α.Υ.Ο.)

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0
επισκέπτη Παναγιώτης

<b> Ποιες είναι οι υποχρεώσεις ως προς το Φ.Π.Α. όσων έχουν υπογράψει συμβάσεις εργασίας και όσων μετέχουν σε επιδοτούμενα ερευνητικά προγράμματα;

</b>

Δεν υπόκεινται στο Φ.Π.Α., οι μισθωτοί και τα άλλα φυσικά πρόσωπα τα οποία συνδέονται με τον εργοδότη τους με σύμβαση εργασίας ή με οποιαδήποτε άλλη νομική σχέση, που δημιουργεί δεσμούς εξάρτησης, όσον αφορά τους όρους εργασίας ή την αμοιβή και συνεπάγεται την ευθύνη του εργοδότη. Επομένως σε κάθε περίπτωση πρέπει να εξετάζεται με βάση τα πραγματικά περιστατικά η ύπαρξη δεσμών εξάρτησης του παρέχοντος την υπηρεσία με τον εργοδότη του, προκειμένου να κριθεί η υπαγωγή του ή μη σε Φ.Π.Α.. Για την ύπαρξη δεσμών εξάρτησης θα πρέπει να συντρέχουν τουλάχιστον οι ακόλουθες προϋποθέσεις:

- η υπηρεσία να παρέχεται για ορισμένο ή αόριστο χρόνο,

- να εκτελείται σύμφωνα με τις οδηγίες, τις εντολές και την εποπτεία του εργοδότη,

- την ευθύνη για το αποτέλεσμα της υπηρεσίας να την έχει ο εργοδότης,

- να υπάρχει διαρκής απασχόληση και φυσική παρουσία του παρέχοντος στους χώρους εργασίας του εργοδότη,

- η αμοιβή να καταβάλλεται περιοδικά (π.χ. μηνιαία).

Σχετικές είναι οι Α.Υ.Ο. Σ800/129/ΠΟΛ. 68/87 και Σ866/139/ΠΟΛ. 74/87 και οι ΕΔΥΟ Σ1166/182/ΠΟΛ. 116/87, ΠΟΛ. 1176/91, ΠΟΛ. 1279/2000 και ΠΟΛ. 1244/02.

Οπωσδήποτε δημιουργούνται δεσμοί εξάρτησης στην περίπτωση της παροχής υπηρεσιών προς Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα και Ιδρύματα Έρευνας και Τεχνολογίας που ακολουθούν την ειδική διαδικασία της ΑΥΟ ΠΟΛ. 1128/97 από πρόσωπα που συμβάλλονται με τα Ιδρύματα αυτά ως ερευνητές για την πραγματοποίηση επιδοτούμενων από την Κοινότητα ερευνητικών προγραμμάτων (άρθρο 4 παραγρ.5 της ΠΟΛ. 1128/97 Α.Υ.Ο.)

Η εξαίρεση αυτή ισχύει ακόμη και αν η παροχή υπηρεσιών γίνεται προς Εταιρεία που μετέχει σε ευρωπαϊκό ερευνητικό πρόγραμμα?

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλούμε συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Θα είστε σε θέση να αφήσετε σχόλιο αφού συνδεθείτε



Σύνδεση τώρα

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×