Προς το περιεχόμενο

XLINE (ΕΣΟΔΑ-ΕΚΟΔΑ) ΚΑΙ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο XLINE για βιβλία Β΄κατηγορίας χρησιμοποιώ την εκτύπωση σε μορφή ισοζυγίου για μηνιαία κατάσταση βιβλίου εσόδων-εξόδων. Προσπαθώντας όμως να εκτυπώσω το αναλυτικό βιβλίο εσόδων-εξόδων και συγκεκριμένα έξοδο σε αρχείο EXCEL διαπιστώνω ότι δεν μεταφέρει σύνολο από μεταφορά και σε μεταφορά ανά σελίδα αλλά "δίνει" μόνο το γενικό σύνολο ανά μήνα, στο τέλος της εκτύπωσης.

Εχω όμως δώσει στις παραμέτρους εκτύπωσης την εντολή σύνολα ανά σελίδα. Σε επικοινωνία με τεχνική υποστήριξη δεν πήρα απάντηση αλλά θα το τσέκαραν και θα με ενημέρωναν, χωρίς να έχω λάβει απάντηση έως τώρα.

Κάποιος συνάδελφος που χρησιμοποιεί το παραπάνω πρόγραμμα μπορεί να με βοηθήσει ή να μου προτείνει κάποια άλλη εκτύπωση ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-ΕΥΗ-

ΣΝΑΔΕΛΦΕ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΕΚΤΥΠΩΝΩ ΣΕ ΛΕΙΖΕΡ και μία ερώτηση θα σας κάνω δεν είμαι ευχαριστημένος με το XLINE εγώ εκτυπώνω όλες τιε ΦΟΡΜΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ εκτός απο την σπουδεότερη ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΜΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ; ΕΣΥ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ περιμένω απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε, και εγώ σε Λείζερ (σε μορφή EXCEL) εκτυπώνω και δεν μου βγάζει σύνολα ανά σελίδα. Πάντως ούτε εγώ είμαι ευχαριστημένος , νομίζω οτι είναι από τα χειρότερα προγράμματα. οσον αφορά την εκτύπωση που αναφέρεις δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα διότι τώρα ξεκινάω την χρήση του XLINE. Για το πρόβλημα με την εκτύπωση θα ήθελα την βοήθειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλημέρα. Θα προσπαθήσω να σας βοηθήσω, στα προβλήματα που αντιμετωπίζετε.

Οσον αφορά στην αναλυτική εκτύπωση: Πρέπει να σχεδιάσετε νέα εκτύπωση , όπου θα έχετε τσεκαρισμένο το "Εμφάνιση Συνόλων Ανα Σελίδα". Η εκτύπωση πρέπει να δοθεί σε Eκτυπωτή Γραφικών κι όχι σε excel. Αν δεν ξέρετε πώς σχεδιάζονται οι εκτυπώσεις, ενημερώστε με.

Όσον αφορά τώρα σε εκτυπώσεις που παίρναμε απο το παλιό πρόγραμμα, αν δεν το ξέρετε, μπορείτε να τραβήξετε αυτές τις φόρμες στο XLINE.

Η διαδικασία είναι: Εσοδα Εξοδα/Παράμετροι/Σχεδιασμός Συναλλαγών/Φόρμες Εκτύπωσης >Δεξί κλικ Ελεγχος Διαθέσιμων Φορμών. Απο εκεί ζητάτε εισαγωγή αυτών των φορμών.

Η εκτύπωση γίνεται απο Εκτυπώσεις / Φόρμες Εκτύπωσης. Αν απλώς θέλετε να τα δείτε στην οθόνη ζητείστε σε μορφή html και στο όνομα κάτω δεξιά (*.htm) δώστε ένα όνομα πχ. apot.htm.

Καταλαβαίνω οτι έχετε ταλαιπωρηθεί απο το πρόγραμμα, αλλά πιστεύω και μην μου ορμήξετε, οτι πλέον βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Εκείνο που συνήθως λείπει είναι η υποστήριξη απο ένα καλό συνεργάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε σ' ευχαριστώ. Θα προσπαθήσω να δώσω εκτύπωση με τον τρόπο που προτείνεις και εάν συναντήσω δυσκολίες θα επανέλθω.

Επειδή την εκτύπωση θέλω να την πάρω σε φλασάκι και να κάνω την εκτύπωση στο γραφειο μου αυτό είναι εφικτό ?

Επίσης στην εκτύπωση γραφικών μπορώ να εκτυπώσω σε εκτυπωτώ laser

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε σ' ευχαριστώ. Θα προσπαθήσω να δώσω εκτύπωση με τον τρόπο που προτείνεις και εάν συναντήσω δυσκολίες θα επανέλθω.

Επειδή την εκτύπωση θέλω να την πάρω σε φλασάκι και να κάνω την εκτύπωση στο γραφειο μου αυτό είναι εφικτό ?

Επίσης στην εκτύπωση γραφικών μπορώ να εκτυπώσω σε εκτυπωτώ laser

Ευχαριστώ και πάλι

Για να πάρεις σωστή εκτύπωση πρέπει να υπάρχει το πρόγραμμα. Οι εκτυπώσεις είναι διαθέσιμες σε excel,word,pdf κλπ αλλά δεν γίνεται σελιδοποίηση. Αρα πρέπει και στο γραφείο σου να υπάρχει το πρόγραμμα και να παίρνεις backup απο τον πελάτη και να κάνεις restore σε σένα. Μια λύση -ίσως μεσοβέζικη- είναι να το στέλνεις σε αρχείο excel και στο γραφείο σου να προσθέτεις γραμμές με αθροίσματα απο και σε μεταφορά.

Οταν λέμε εκτύπωση σε εκτυπωτή γραφικών εννοούμε laser και inkjet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ευη-compexpett

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ χρήστε του XLINE πάω να εκτυπώσω την φόρμα ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΜΕ ΑΠΟΓΡΑΦΗ στην οθόνη ΄και με βγάζει το μήνυμα invalid argument έκανα και αυτό που γράψατε ΠΧ apot.htm

περιμένω απάντηση ΕΥΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ευη-compexpett

χίλια ευχαριστώ για τις υποδείξεις αλλά δεν υπάρχει το αρχείο cmpor.htm

εύη περιμένω απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χίλια ευχαριστώ για τις υποδείξεις αλλά δεν υπάρχει το αρχείο cmpor.htm

εύη περιμένω απάντηση

Χρειάζεσαι κάποια μαθήματα χειρισμού windows.

To empor.htm κι όχι cmpor είναι ένα τυχαίο όνομα, που το γράφεις με το χέρι σου στο πλαίσιο κάτω δεξιά. Εδώ το εμφανίζει επειδή απλώς το είχα ξανακάνει. Μπορείς να γράψεις ότι θες , αρκεί μετά την τελεία να βάλεις htm. πχ evi.htm .

Ξαναλέω οτι αυτό γίνεται μόνο για να το δεις στην οθόνη. Αν θες στον εκτυπωτή δίνεις ανάλογα draft (για κρουστικό) ή γραφικά (για inkjet-laser). Ελεγξε με το εικονίδιο του εκτυπωτή αν η εκτύπωση πάει στο σωστό εκτυπωτή.

Μία παράκληση. Αν σου είναι δύσκολο να κάνεις εγγραφή στο forum, τουλάχιστον μην υπογράφεις ως "ευη-compexpert" !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη επισκέπτης

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ συγνώμη πού κούρασα όλα αυτά τα έκανα αλλά δεν εμφανίζει στη το ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

εμπορικές με απογραφή

εύη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ συγνώμη πού κούρασα όλα αυτά τα έκανα αλλά δεν εμφανίζει στη το ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ εμπορικές με απογραφήεύη

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τί λες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ

1. ΠΑΩ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ

2 ΦΟΡΜΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ

3. ΕΠΙΛΕΓΩ ΤΗ ΦΟΡΜΑ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΜΕ ΑΠΟΓΡΑΦΗ

.4. ΕΠΙΛΕΓΩ XLINE1

5. ΦΩΤΙΖΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ empor.htm

γιατί δεν με εμφανίζει το λογιστικο αποτέλεσμα στην οθόνη

και βγάζει πάλλι το μήνυμα invalid argument

ευη περιμένω απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ

1. ΠΑΩ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ

2 ΦΟΡΜΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ

3. ΕΠΙΛΕΓΩ ΤΗ ΦΟΡΜΑ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΜΕ ΑΠΟΓΡΑΦΗ

.4. ΕΠΙΛΕΓΩ XLINE1

5. ΦΩΤΙΖΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ empor.htm

γιατί δεν με εμφανίζει το λογιστικο αποτέλεσμα στην οθόνη

και βγάζει πάλλι το μήνυμα invalid argument

ευη περιμένω απάντηση

Σε εκτυπωτή το δοκίμασες;

Εκδοση προγράμματος;

Windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη επισκεπτης

όλα τα δοκίμασα ούτε εκτυπώνει σε εκτυπωτή ούτε εμφανίζει σε οθόνη τη ΦΟΡΜΑ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣΜΕ ΜΕ ΑΠΟΓΡΑΦΗ

ενώ μερικές άλλες ΦΟΡΜΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΗΣ τις εμφανίζει στην οθόνη ΠΧ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ,

ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΧΡΗΣΕΩΝ,ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΕΩΝ κλπ

ευη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα δοκίμασα ούτε εκτυπώνει σε εκτυπωτή ούτε εμφανίζει σε οθόνη τη ΦΟΡΜΑ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣΜΕ ΜΕ ΑΠΟΓΡΑΦΗ

ενώ μερικές άλλες ΦΟΡΜΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΗΣ τις εμφανίζει στην οθόνη ΠΧ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ,

ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΧΡΗΣΕΩΝ,ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΕΩΝ κλπ

ευη

Πες μου ποιά έκδοση έχεις (Βοήθεια/Για το πρόγραμμα/Version) και ποιά Windows (98,XP).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη επισκέπτης

Έκδοση 1.0.0.35

τα ΧΡ

Το πρόβλημα δέν μπόρεσε να το λύσει ούτε και η ALTEK η μόνη ελπίδα είστε εσείς

ή θα αλλάξω πρόγραμμα

εύη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το εξής: Απο το σχεδιασμό συναλλαγών/Φόρμες Εκτύπωσης βρες τη συγκεκριμένη φόρμα και πάτα delete για να διαγραφεί. Στη συνέχεια κάνε δεξί κλικ πάνω στις Φόρμες Εκτύπωσης και επέλεξε "Ελεγχος Διαθεσίμων Φορμών" και ζήτα να εισαχθεί ξανά η φόρμα και μετά "Αποδοχή"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη επισκέπτης

όλα τα έκανα αυτά κατόπιν υπόδειξης της ΑΛΤΕΚ αλλά τίποτε εξακουλουθεί να με εμφανίζει αυτήν την ΦΟΡΜΑ ΕΚΤΥΠΩΣΗΣ και μερικές άλλεσ να εμφανίζει το μήνυμα invalid argument

εύη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη επισκέπτης

η ALTEK με έστιλε νέο cd και έκανα επανεγκατάσταση σε νεο ΦΑΚΕΛΟ XLINE1 πάλι με βγάζει το ίδιο μήνυμα

invalid argument

εύη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμάσει αυτές τις εκτυπώσεις σε τουλάχιστον 5 πελάτες μου, χωρίς πρόβλημα. Απο κει και πέρα πρέπει να απευθυνθείς στο μηχανογράφο σου για να κάνει κάποιους ελέγχους.

πχ. Backup της βάσης και εγκατάσταση σε άλλο σύστημα. Μπορείς επίσης να στείλεις backup στην Altec για έλεγχο.

Απεγκατάσταση του προγράμματος και διαγραφή της βάσης.

Ελεγχος δίσκου, μνήμης. (Οταν λέω έλεγχος, δεν εννοώ μόνο χωρητικότητας)

Ελεγχος για ιούς.

Πάντως απο όσα μου λες το πρόβλημα μάλλον είναι στο σύστημά σου κι όχι στο πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη επισκέπτης

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ήλθε και τεχνικός της ΑΛΤΕΚ, με αμοιβή , δεν μπόρεσε να το κάνει πήρε τη βάση πήγε στην έδρα της ΑΛΤΕΚ και η απάντηση ήταν μα σε εμάς εκτυπώνει όλες τις ΦΟΡΜΕΣ χωρίς προβλήματα ,τελικά με παράτησαν χωρίς να λυθεί το πρόβλημα μου, εγώ τώρα τι κάνω ;

Όταν λέτε να ελεγχθεί το σύστημα τι εννοείται ;

ευη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η βάση λειτουργεί κανονικά σε άλλο σύστημα, το πρόβλημα δεν είναι στο πρόγραμμα, άρα η ALTEC δεν μπορεί να επέμβει.

Κάλεσε τον μηχανογράφο σου, ελπίζω να ξέρει όμως και ζήτησέ του να διαγράψει τη βάση (αφού πάρει backup), αν δεν έχεις άλλο πρόγραμμα με βάση να βγάλει και το MSDE, όπως και το xLINE και να τα ξαναεγκαταστήσει.

Οι έλεγχοι του συστήματος πέρα απο διαθέσιμο χώρο στο δίσκο, εικονική μνήμη, επαρκή μνήμη RAM, ιούς , περιλαμβάνουν κι άλλους ελέγχους που ο τεχνικός ξέρει να κάνει. Τέλος η τελευταία λύση είναι αυτή που πρότεινε ο Dimitris K. Format.

Υ.Γ. Αν θες πες μου σε ποιά πόλη είσαι, μήπως μπορώ να σου προτείνω κάποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω καί άλλα ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ KEF4 -ΜΙΣΘΟΔΟΣΙA UNION-KEPYO ALTEK- αφου η unisoft παλιά είχε πρόβλημα με τον αυτοέλεγχο αναγκάστικα και πήρα απο την ΕΨΙΛΟΝ ΝΕΤ το taxsystem μήπως ήρθε η ώρα να πάρω και τα ΕΣΟΣΑ-ΕΞΟΔΑ της ΕΨΙΛΟΝ ; είμαι απο την ΚΟΖΑΝΗ και τη βάση πήγα στο ΝΤΙΛΕΡ ΚΟΖΑΝΗΣ και στην ΑΘΗΝΑ στα ΚΕΝΤΡΙΚΑ την έστειλα οι απαντήσεις είναι μα σε έμας η φόρμα αυτή ανοίγει τη δικήσου βαση διαβάζουμε με λένε και τους απαντώ και τώρα εγώ τί να κάνω ; ΣΤΗΝ ΑΡΧΉ ΜΕ ΕΙΠΑΝ επειδή το πρόγραμμα είναι βαρύ ERRP πρέπει να αλλάξουμε PC το κάνω και αυτό ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ τί άλλο έλλειπε να κάνω ;

εύη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...