Jump to content
Sign in to follow this  
gapdk

ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΑΝΗΛΙΚΟΥ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ….

ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΑΝΗΛΙΚΟΥ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΩΣ ΜΕΛΟΣ????

ΑΝ ΝΑΙ, ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ:

Α) ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΤΕΡΡΟΡΥΘΜΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ

Β) ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΜΟΡΡΥΘΜΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ……..

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΤΕΒΕ κλπ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ…….

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest SOTHRIS
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ….

ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΑΝΗΛΙΚΟΥ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΩΣ ΜΕΛΟΣ????

ΑΝ ΝΑΙ, ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ:

Α) ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΤΕΡΡΟΡΥΘΜΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ

Β) ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΜΟΡΡΥΘΜΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ……..

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΤΕΒΕ κλπ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ…….

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tα φυσικά πρόσωπα, προκειμένου να συμετάσχουν σε εταιρεία ΟΕ ή ΕΕ, απαιτείται να έχουν δικαιοπρακτική ικανότητα (συμπλήρωση του 18ου έτους της ηλικίας τους), όπως ορίζεται από τον Αστικό Κώδικα (άρθρο 127). Οι ανήλικοι είναι προφανές ότι δεν μπορούν να συμετάσχουν σε εταιρεία ΟΕ ή ΕΕ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΑΠΟ ΑΝΗΛΙΚΟ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ Η ΜΕΡΙΔΙΩΝ ΟΕ ΤΙ

ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΛΙΚΟΣ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×