Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΣΤΟ Τ.Ε.Β.Ε ΓΙΑ ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΜΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΑ


Επισκέπτης

Ερώτηση

Συνταξιούχος με παράλληλη ασκήση ατομικής επιχείρησης , ενοικιαζώμενα δωμάτια 12 συνολικά χρειάζεται να θεωρήση το βιβλίο εσόδων-εξόδων με τον νέο νόμο ορίζεται ότι οι επιχειρήσεις που εκμεταλεύονται ενοικιαζώμενα δωμάτια εγγράφονται υποχρεωτικά στο ΤΕΒΕ.

Στην δεδομένη περίπτωση απαλλάσεται εγγραφής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σπάνια την...γλυτωνει κανείς απο ΤΕΒΕ κλπ.

Εξαρτάται απο το είδος του ταμείου που τον συνταξιοδοτεί και πιθανον και απο το αν έχεις καλο δικηγόρο, έλεγξε όμως και τυχόν επιπτώσεις.

Πάντως σε αντίστοιχη περίπτωση με συνταξιούχο ΙΚΑ ο οποίος ανεθεσε το θεμα στον δικηγόρο του, είχαμε το εξης αποτέλεσμα:

Το ΙΚΑ δεν έχει πρόβημα το ΤΕΒΕ του έχει ωρίσει μειωμένη ασφάλιση αλλα δεν τον απαλάσσει αν και ο άνθρωπος αισιως...κλεινει τα 90.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΒΑΣΙΛΗΣ-
Συνταξιούχος με παράλληλη ασκήση ατομικής επιχείρησης , ενοικιαζώμενα δωμάτια 12 συνολικά χρειάζεται να θεωρήση το βιβλίο εσόδων-εξόδων με τον νέο νόμο ορίζεται ότι οι επιχειρήσεις που εκμεταλεύονται ενοικιαζώμενα δωμάτια εγγράφονται υποχρεωτικά στο ΤΕΒΕ.

Στην δεδομένη περίπτωση απαλλάσεται εγγραφής?

Εχω και εγω μια ίδια περίπτωση συνταξιούχου ΙΚΑ και η επιχείρηση είναι σε χωριό κάτω των 2000 κατοίκων. Είναι υποχρεωμένος να ασφαλιστεί στο ΤΕΒΕ; Άλλαξε κάτι από το 2003 που έγινε η εκκίνηση του θέματος;

Οι άνθρωποι στο ΤΕΒΕ είναι από αλλον πλανήτη; Υπάρχουν περιοχές στην Ελλάδα με τουριστική σαιζόν 30-40 ημέρες όλες-όλες το χρόνο και σε υποχρεώνουν σε ασφάληση όλο το έτος;

(ο ανθρωπος είναι σε απογνωση και είναι και σε πολύ κρίσιμη ηλικία και δεν ξέρω τι να τον κάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω και εγω μια ίδια περίπτωση συνταξιούχου ΙΚΑ και η επιχείρηση είναι σε χωριό κάτω των 2000 κατοίκων. Είναι υποχρεωμένος να ασφαλιστεί στο ΤΕΒΕ; Άλλαξε κάτι από το 2003 που έγινε η εκκίνηση του θέματος;

Οι άνθρωποι στο ΤΕΒΕ είναι από αλλον πλανήτη; Υπάρχουν περιοχές στην Ελλάδα με τουριστική σαιζόν 30-40 ημέρες όλες-όλες το χρόνο και σε υποχρεώνουν σε ασφάληση όλο το έτος;

(ο ανθρωπος είναι σε απογνωση και είναι και σε πολύ κρίσιμη ηλικία και δεν ξέρω τι να τον κάνω)

Τελικά που κατέληξες;

Ασφαλίζεται ή όχι;

'Εχω και εγώ παρόμοια περίπτωση: Συνταξιούχος Δημοσίου θα εκμεταλλευτεί 6 ενοικιαζόμενα δωμάτια σε χωριό με λιγότερους από 2000 κατοίκους. Από την ΔΟΥ θα έχει απαλλαγή για βιβλίο εσόδων - εξόδων και βιβλίο πόρτας.

Πως προτείνεις να το χειριστώ με το ΤΕΒΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εχω και εγω μια ίδια περίπτωση συνταξιούχου ΙΚΑ και η επιχείρηση είναι σε χωριό κάτω των 2000 κατοίκων. Είναι υποχρεωμένος να ασφαλιστεί στο ΤΕΒΕ; Άλλαξε κάτι από το 2003 που έγινε η εκκίνηση του θέματος;

Οι άνθρωποι στο ΤΕΒΕ είναι από αλλον πλανήτη; Υπάρχουν περιοχές στην Ελλάδα με τουριστική σαιζόν 30-40 ημέρες όλες-όλες το χρόνο και σε υποχρεώνουν σε ασφάληση όλο το έτος;

(ο ανθρωπος είναι σε απογνωση και είναι και σε πολύ κρίσιμη ηλικία και δεν ξέρω τι να τον κάνω)

Τελικά που κατέληξες;

Ασφαλίζεται ή όχι;

'Εχω και εγώ παρόμοια περίπτωση: Συνταξιούχος Δημοσίου θα εκμεταλλευτεί 6 ενοικιαζόμενα δωμάτια σε χωριό με λιγότερους από 2000 κατοίκους. Από την ΔΟΥ θα έχει απαλλαγή για βιβλίο εσόδων - εξόδων και βιβλίο πόρτας.

Πως προτείνεις να το χειριστώ με το ΤΕΒΕ;

δ) οι ιδιοκτήτες έως και επτά ενοικιαζομένων δωματίων, σε περιοχές με πληθυσμό κάτω των 2000 κατοίκων, εξαιρούνται από την υποχρεωτική ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε. (Τ.Ε.Β.Ε.) (εγκ. 54/02)

http://www.tebe.gr/tebe/t_gr/ypoxrewtikh_asfalish.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ιωάννης Ξενικάκης
Συνταξιούχος με παράλληλη ασκήση ατομικής επιχείρησης , ενοικιαζώμενα δωμάτια 12 συνολικά χρειάζεται να θεωρήση το βιβλίο εσόδων-εξόδων με τον νέο νόμο ορίζεται ότι οι επιχειρήσεις που εκμεταλεύονται ενοικιαζώμενα δωμάτια εγγράφονται υποχρεωτικά στο ΤΕΒΕ.

Στην δεδομένη περίπτωση απαλλάσεται εγγραφής?

Ιδιοκτήτης επιχείρησης ενοικιαζόμενων δωματίων δεν ασφαλίζεται στον ΟΑΕΕ αν τα δωμάτια είναι έως και 10. Από 11 δωμάτια και πάνω ασφαλίζεται υποχρωτικά στον ΟΑΕΕ.

Συνταξιούχος του ΟΑΕΕ που ασκεί επαγγελματική δραστηριότητα ασφαλιστέα στον Οργανισμό αναστέλλεται η καταβολή της σύνταξής του.

Συνταξιούχος που ασκεί δραστηριότητα ασφαλιστέα στον ΟΑΕΕ εγγράφεται υποχρεωτικά πληρώνοντας μάλιστα αυξημένη εισφορά κλάδου σύνταξης κατα 40% (ΛΑΦΚΑ).

Αυτό από 01-12-2008 ισχύει και για συνταξιούχους που ασκούν δραστηριότητα σε περιοχές κάτω των 2000 κατοίκων.

Ιωάννης Ξενικάκης - υπάλληλος ΟΑΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...