Προς το περιεχόμενο

ΑΝΑΛΗΨΗ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 01/01/2007


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Επειδή δεν βλέπω φως με τις τεχνικές επιχειρήσεις και γνώμη μου είναι ότι τελικά δεν τον γλιτώσουν τον λογιστικό προσδιορισμό των καθαρών κερδών από 01/01/2007 ,έχω την εξής περίπτωση και θα ήθελα την γνώμη σας.

Υδραυλικός ο οποίος έχει υπογράψει συμφωνητικό μέσα στο 2006 για ιδιωτικό έργο με Ανώνυμη εταιρεία (ποσού πάνω από 100.000 ευρώ) .

Το συμφωνητικό δεν έχει κατατεθεί ακόμα στην Δ.Ο.Υ.

Το έργο άρχισε μέσα στο 2007 ,δεν έχει ολοκληρωθεί αλλά σε δύο μήνες ολοκληρώνεται και θα κοπούν τα αντίστοιχα τιμολόγια.

Η πελάτης ΑΕ έχει υπαχθεί σε πρόγραμμα και έχει χρησιμοποιήσει στον φάκελο της την προσφορά του Υδραυλικού μέσα στο 2006 άρα παρόλο που το συμφωνητικό δεν έχει κατατεθεί στην εφορία (θα το καταθέσουμε εκπρόθεσμα) πιστεύω ότι μπορούμε να αποδείξουμε ότι η ανάληψη του έργου έγινε το 2006 και να υπολογίσουμε τεκμαρτά τα κέρδη για το συγκεκριμένο έργο.

Ο Νόμος 3522 λέει ότι ο λογιστικός προσδιορισμός ισχύει για τα έργα που αναλαμβάνονται από 01/01/2007.

Αρα αφού λέει ανάληψη και όχι να έχουν ξεκινήσει οι εργασίες πιστεύω ότι η ύπαρξη συμφωνητικού και μόνο θα εντάσσει το συγκεκριμένο έργο στον τεκμαρτό υπολογισμό.

συμφωνείτε με αυτό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Επειδή δεν βλέπω φως με τις τεχνικές επιχειρήσεις και γνώμη μου είναι ότι τελικά δεν τον γλιτώσουν τον λογιστικό προσδιορισμό των καθαρών κερδών από 01/01/2007 ,έχω την εξής περίπτωση και θα ήθελα την γνώμη σας.

Υδραυλικός ο οποίος έχει υπογράψει συμφωνητικό μέσα στο 2006 για ιδιωτικό έργο με Ανώνυμη εταιρεία (ποσού πάνω από 100.000 ευρώ) .

Το συμφωνητικό δεν έχει κατατεθεί ακόμα στην Δ.Ο.Υ.

Το έργο άρχισε μέσα στο 2007 ,δεν έχει ολοκληρωθεί αλλά σε δύο μήνες ολοκληρώνεται και θα κοπούν τα αντίστοιχα τιμολόγια.

Η πελάτης ΑΕ έχει υπαχθεί σε πρόγραμμα και έχει χρησιμοποιήσει στον φάκελο της την προσφορά του Υδραυλικού μέσα στο 2006 άρα παρόλο που το συμφωνητικό δεν έχει κατατεθεί στην εφορία (θα το καταθέσουμε εκπρόθεσμα) πιστεύω ότι μπορούμε να αποδείξουμε ότι η ανάληψη του έργου έγινε το 2006 και να υπολογίσουμε τεκμαρτά τα κέρδη για το συγκεκριμένο έργο.

Ο Νόμος 3522 λέει ότι ο λογιστικός προσδιορισμός ισχύει για τα έργα που αναλαμβάνονται από 01/01/2007.

Αρα αφού λέει ανάληψη και όχι να έχουν ξεκινήσει οι εργασίες πιστεύω ότι η ύπαρξη συμφωνητικού και μόνο θα εντάσσει το συγκεκριμένο έργο στον τεκμαρτό υπολογισμό.

συμφωνείτε με αυτό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω τις απαντήσεις σας.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aγαπητή Κατερίνα, υπόψιν τα εξής :

1) O λογιστικός προσδιορισμός των κερδών για τις τεχνικές (όχι οικοδομικές) επιχειρήσεις είναι πλέον πραγματικότητα με βάση τον Ν 3522/2006 (κατά τα οριζόμενα σε αυτόν ).

2) Για την υπαγωγή τεχνικού έργου στον λογιστικό προσδιορισμό, σύμφωνα με τον Ν 3522/06 προυπόθεση είναι το έργο να έχει συμβασιοποιηθεί εντός του 2007 (μετά την 01-01-2007). Συνεπώς όσα για έργα έχουν συμβασιοποιηθεί έως την 31-12-2006 θα υπολογισθούν τεκμαρτά κέρδη.

3) Στην περίπτωσή σας εφόσον μπορεί να αποδειχθεί οτι η ανάληψη του έργου απο τον υδραυλικό έγινε εντός του 2006 (δηλ. πριν την 01-01-2007) θα εντάξει το συγκεκριμένο έργο στον τεκμαρτό υπολογισμό. Προυποθέσεις στην περίπτωση αυτή είναι :

α) Η συγκεκριμένη εργασία του υδραυλικού να είναι τεχνικό έργο (για την φορολογία εισοδήματος) και

β) να προκύπτει χωρίς αμφιβολία ο χρόνος συμβασιοποιήσεως του έργου. Εδώ υπάρχει κάποιο πρόβλημα(πιθανά). Εστω ότι ισχύει το α , εάν το συμφωνητικό είχε κατατεθεί εμπρόθεσμα στην ΔΟΥ ουδέν το μεμπτόν. Επειδή όμως το συμφωνητικό θα κατατεθεί εκπρόθεσμα (εντός του 2007 και πάντως μετά την αρχή των εργασιών ) και παράλληλα το έργο ξεκίνησε εντός του 2007, πρέπει να πεισθεί για το αληθές και ο ελεγκτής (άν προκύψει τέτοια ανάγκη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Σωτήρη ,

Πιστεύω ότι θέματα σαν το δικό μου θα απασχολήσουν πολλούς συναδέλφους διότι παρόλο που πιέζουμε τους εργολάβους κλπ

για έργα πάνω από 6000 ευρώ να γίνονται συμφωνητικά τα οποία να τα υποβάλλουμε στην ΔΟΥ βλέπω ότι πολλές φορές δεν γίνεται αυτό , το αποφεύγουν και μάλιστα δεν ενημερώνουν και εμάς εγκαίρως για τις συμφωνίες που κάνουν.

Τώρα όμως που ο κύβος ερρίφθη θα δεις πόσοι θα ψάχνονται για να βρουν τα συμφωνητικά.

Οσον αφορά την δική μου περίπτωση θεωρώ ότι σε περίπτωση ελέγχου δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα διότι στην οικονομοτεχνική μελέτη της ΑΕ (στην οποία θα κόψει τα τιμολόγια ο πελάτης μου) έχει εγκριθεί το ποσό για την δαπάνη αυτή και υπάρχουν και τα στοιχεία του και η προσφορά του, είναι κάτι πραγματικό που δεν μπορεί να αμφισβητηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 years later...

Τεχνική ΕΠΕ  αναλαμβάνει την εκτέλεση τεχνικού έργου της ΕΥΔΑΠ....(κατασκευή αντλιοστασίου).......τι ενέργειες πρέπει να κάνω προς Δ.Ο.Υ και ΙΚΑ για το έργο αυτό, αφού πάρω τη σύμβαση ανάθεσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...