Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα "επιστροφης" Eurobank και εγγραφη στο Γ.Λ.Σ.


επισκέπτη Επισκέπτης-ΓΙΩΡΓΟΣ-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης-ΓΙΩΡΓΟΣ-

Καλημερα,

Σε εταιρεια που αχολειται με λιανικο εμποριο ρουχων το μηνα μαρτιο εγιναν καποιες κινησεις μεσω πιστωτικων καρτων Eurobank που ανηκουν στο προγραμμα επιστροφη, εγω τωρα βλεπω τα αντιστοιχα ποσα στον οψεως σας αναληψη απο την τραπεζα με τον ορισμο loyalties. Μπορειτε να με βοηθησετε με την λογιστικη εγγραφη που πρεπει να κανω? Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν γνωρίζω τι ακριβώς είναι αυτό το "επιστροφή", αν κατάλαβα καλά, είναι τραπεζικά έξοδα.

Οπότε 65.

Αλλά επαναλλαμβάνω δεν γνωρίζω πως ακριβώς λειτουργεί το πρόγραμμα αυτό !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-GIORGOS-
Αν και δεν γνωρίζω τι ακριβώς είναι αυτό το "επιστροφή", αν κατάλαβα καλά, είναι τραπεζικά έξοδα.

Οπότε 65.

Αλλά επαναλλαμβάνω δεν γνωρίζω πως ακριβώς λειτουργεί το πρόγραμμα αυτό !

Μπονους που δινει η τραπεζα στον κατοχο πιστωτικης καρτας για της αγορες του το οποιο μπονους στο περνουν εσενα απο τον οψεως σου καθε μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνε πιό συγκεκριμένος συνάδελφε και περίγραψε σωστά το ερώτημά σου.

Διότι εμένα δεν μου παίρνουν τίποτα από τον Οψεως μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-ΓΙΩΡΓΟΣ-
Γίνε πιό συγκεκριμένος συνάδελφε και περίγραψε σωστά το ερώτημά σου.

Διότι εμένα δεν μου παίρνουν τίποτα από τον Οψεως μου.

Εχω μπροστα μου χαρτι που λεει χρεωστικο σημειωμα 01-03/31-03-07 συνολα χρεωσεων επιχειρησης απο κινησεις προγραμματος "Επιστροφη", κινηση 1 χρεωση 19,50 και πανε και τα περνουνε απο τον οψεως την ιδια ημερα 19,50 με αιτιολογια loyalties αρα κατι μου περνουνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μπροστα μου χαρτι που λεει χρεωστικο σημειωμα 01-03/31-03-07 συνολα χρεωσεων επιχειρησης απο κινησεις προγραμματος "Επιστροφη", κινηση 1 χρεωση 19,50 και πανε και τα περνουνε απο τον οψεως την ιδια ημερα 19,50 με αιτιολογια loyalties αρα κατι μου περνουνε

Γιατί δεν το συζητάς το θέμα με το τζιμάνι της επιχείρησης που συμφώνησε να συμπεριληφθεί στο πρόγραμμα "επιστροφή" της Eurobank;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-GIORGOS-
Γιατί δεν το συζητάς το θέμα με το τζιμάνι της επιχείρησης που συμφώνησε να συμπεριληφθεί στο πρόγραμμα "επιστροφή" της Eurobank;

Τι να συζητησω να φανταστεις συναδελφε οταν ειδα τον ορισμο loyalties στον οψεως τρελαθηκα λεω παλι μου την εκανε παλι θα πηρε κανα δανειο η κατι παρεμφερει και δεν ειπε κουβεντα περνω τηλεφωνο μου λεει δεν ξερω τιποτα περνω την τραπεζα σιγη ιχθυος και χθες μου στελνει με φαξ το χρεωστικο σημειωμα τρελαθηκα, τι να πω θα τα περασω σαν τραπεζικα εξοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη πραγματικότητα πρόκειται για εκπτώσεις που κάνει η επιχείρηση επειδή ο καταναλωτής χρησιμοποιεί την κάρτα της Eurobank.

Γιατί μια επιχείρηση να χορηγεί εκπτώσεις στους καταναλωτές που χρησιμοποιούν μια κάρτα, είναι ένα άλλο θέμα. Ίσως να μας το έλυνε ο κ. Αλέξης Στεργίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη πραγματικότητα πρόκειται για εκπτώσεις που κάνει η επιχείρηση επειδή ο καταναλωτής χρησιμοποιεί την κάρτα της Eurobank.

Γιατί μια επιχείρηση να χορηγεί εκπτώσεις στους καταναλωτές που χρησιμοποιούν μια κάρτα, είναι ένα άλλο θέμα. Ίσως να μας το έλυνε ο κ. Αλέξης Στεργίου.

Αυτό ακριβώς κάνει.

Χορηγεί Εκπτωση στον τελικό πελάτη.

Η τράπεζα στην ουσία είναι ο ενδιάμεσος της μεταφοράς των χρημάτων.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσιες με την τράπεζα για να δείς τους όρους της σύμβασης και πώς ακριβώς τακτοποιείται όλη αυτή η διαδικασία.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είναι άλλος Αλέξης.

Εγώ μιλάω για τον Αλέξη της παρακάτω φωτό

892-maria-intro.jpg

Καλά, είσαι τόοοσο προχωρημένος; :(:(

Η μέγιστη ατάκα σε σήριαλ απά καταβολής τηλοψίας:

"Θα χρεωκοπήσουμε; .... και πώς θα το πούμε στους μικρομέτοχους!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 years later...

Πρόκειται λοιπόν για πρόγραμμα "επιστροφής" σε όλες τις αγορές που πραγματοποιούν οι καταναλωτές 1% επί της αξίας και μόνο σε κάρτες Eurobank. Ενώ λοιπόν την επόμενη μέρα χρεώνεται ο όψεως με το σύνολο των συναλλαγών του pos μειωμένα κατά το ποσό της προμήθειας που έχει συμφωνηθεί με την τράπεζα την ίδια μέρα εμφανίζεται πίστωση του όψεως με αιτιολογία loyalties με ποσό το 1% των πωλήσεων που έγιναν με κάρτα Eurobank.

Για παράδειγμα έχω μια πώληση 57,00 μέχρι τώρα η εγγραφή ήταν

α. 33-95 57,00 χ

    70-00 50,44 π

    54-00 6,56 π

β. 38-03 56,54 χ

     65-98  0.46χ

      33-95 57 π 

Τώρα υπάρχουν 0,57 λεπτά πιστωμένα στον όψεως η ερώτηση είναι θα πιστωθεί ο όψεως και θα χρεωθούν τα έξοδα ή θα πρέπει να μπει το ποσό σαν έκπτωση πωλήσεων? κάτι που αν ο όγκος είναι μεγάλος θα έχει επίπτωση και στο ΦΠΑ...

Επίσης αυτό το ποσό που μου παίρνουν από τον όψεως μαζεύεται σε κάθε κάρτα του καταναλωτή και μπορεί να χρησιμοποιήσει εξαργύρωση πόντων την ώρα της αγοράς οπότε αν αυτός έχει εξαργύρωση πχ 2 ευρώ και εμένα η απόδειξη είναι 57€ εγώ θα εισπράξω 55. Γι αυτό δεν ξέρω πως θα αντιμετωπιστεί στον όψεως μια και η σύμβαση είναι ενεργή 4 μέρες τώρα οπότε δεν έχει τύχει ακόμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγάλεις άκρη ενημέρωσε μας και να φανταστείς οτι η περίπτωση σου είναι απο τις απλές με τις άλλες τράπεζες να δεις τι γίνεται που έχουνε δώρο πόντους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, minak είπε

Πρόκειται λοιπόν για πρόγραμμα "επιστροφής" σε όλες τις αγορές που πραγματοποιούν οι καταναλωτές 1% επί της αξίας και μόνο σε κάρτες Eurobank. Ενώ λοιπόν την επόμενη μέρα χρεώνεται ο όψεως με το σύνολο των συναλλαγών του pos μειωμένα κατά το ποσό της προμήθειας που έχει συμφωνηθεί με την τράπεζα την ίδια μέρα εμφανίζεται πίστωση του όψεως με αιτιολογία loyalties με ποσό το 1% των πωλήσεων που έγιναν με κάρτα Eurobank.

Για παράδειγμα έχω μια πώληση 57,00 μέχρι τώρα η εγγραφή ήταν

α. 33-95 57,00 χ

    70-00 50,44 π

    54-00 6,56 π

β. 38-03 56,54 χ

     65-98  0.46χ

      33-95 57 π 

Τώρα υπάρχουν 0,57 λεπτά πιστωμένα στον όψεως η ερώτηση είναι θα πιστωθεί ο όψεως και θα χρεωθούν τα έξοδα ή θα πρέπει να μπει το ποσό σαν έκπτωση πωλήσεων? κάτι που αν ο όγκος είναι μεγάλος θα έχει επίπτωση και στο ΦΠΑ...

Επίσης αυτό το ποσό που μου παίρνουν από τον όψεως μαζεύεται σε κάθε κάρτα του καταναλωτή και μπορεί να χρησιμοποιήσει εξαργύρωση πόντων την ώρα της αγοράς οπότε αν αυτός έχει εξαργύρωση πχ 2 ευρώ και εμένα η απόδειξη είναι 57€ εγώ θα εισπράξω 55. Γι αυτό δεν ξέρω πως θα αντιμετωπιστεί στον όψεως μια και η σύμβαση είναι ενεργή 4 μέρες τώρα οπότε δεν έχει τύχει ακόμη. 

εσύ έξοδα θα το περάσεις. δεν χορηγείς κάποια έκπτωση ,αλλά συμμετέχοντας στο πρόγραμμα, σου προωθούν τις πωλήσεις.

όταν συγκεντρώνει αυτός 2 ευρώ και τα εξαργυρώνει λογικά θα σου τα κάνει κατάθεση .  αρνητικά loyalties.

δεν μπορεί να ψωνίζει σε μένα 10 χιλ. να συγκεντρώνει 100 ευρώ μπόνους και να τα πληρώνεις εσύ που έτυχε να στα εξαργυρώσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PROAKIS είπε

εσύ έξοδα θα το περάσεις. δεν χορηγείς κάποια έκπτωση ,αλλά συμμετέχοντας στο πρόγραμμα, σου προωθούν τις πωλήσεις.

όταν συγκεντρώνει αυτός 2 ευρώ και τα εξαργυρώνει λογικά θα σου τα κάνει κατάθεση .  αρνητικά loyalties.

δεν μπορεί να ψωνίζει σε μένα 10 χιλ. να συγκεντρώνει 100 ευρώ μπόνους και να τα πληρώνεις εσύ που έτυχε να στα εξαργυρώσει.

 

Εγώ συμφωνώ μαζί σου, αλλά έλα που και η ίδια η τράπεζα δεν μπορεί να απαντήσει! Τους ρώτησα πριν από λίγη ώρα αν θα έρχεται τέλος του μήνα εξτραι όπως για τις προμήθειες του POS το οποίο επέχει θέση φορολογικού παραστατικού και αν και αυτό θα είναι το ίδιο, και αν και αυτό θα αποστέλλεται στη ΜΥΦ, φυσικά δεν ήξεραν να μου απαντήσουν και με παρέπεμψαν στην i-cardlink που σου υποστηρίζει το pos! Η  i-cardlink που πήρα τηλέφωνο μου είπε ότι είναι θέμα της τράπεζας και να επικοινωνήσω μαζί τους! Κοινώς πιάσε αυγό και κούρευτω!

Εγώ λοιπόν από τα λίγα που έχω καταλάβει μέχρι στιγμής και για να συμφωνεί ο όψεως ημερησίως θα πρέπει να κάνω έμβασμα σε προμηθευτή  το ποσό των loyalties με προμηθευτή την Eurobank και τέλος του μήνα να περνάω το εξτραι (αν έρχεται) επί πιστώσει για να κλείνει ο προμηθευτής! Σε περίπτωση εξαργύρωσης, επιστροφή εμβάσματος από προμηθευτή και αρνητικό τιμολόγιο δαπανών. Καθαρά στην θεωρία όλο αυτό για τον επόμενο μήνα μέχρι να έρθουν τα πρώτα παραστατικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΔΏ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΆΝΤΗΣΗ ΤΟΥ Σ.Λ.Ο.Τ ΆΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΊΖΩ ΌΤΙ ΤΑΙΡΙΆΖΕΙ ΑΠΟΛΥΤΆ  ΜΕ ΑΥΤΌ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΆΜΕ .

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/26518

ΑΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΆΚΡΗ ΕΣΎ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΕΛΆΤΗ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΈΧΕΙ ΕΝΗΜΈΡΩΣΕ .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, 125883623 είπε

ΕΔΏ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΆΝΤΗΣΗ ΤΟΥ Σ.Λ.Ο.Τ ΆΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΊΖΩ ΌΤΙ ΤΑΙΡΙΆΖΕΙ ΑΠΟΛΥΤΆ  ΜΕ ΑΥΤΌ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΆΜΕ .

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/26518

ΑΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΆΚΡΗ ΕΣΎ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΕΛΆΤΗ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΈΧΕΙ ΕΝΗΜΈΡΩΣΕ .

 

Αυτό αφορά τις αγορές - δαπάνες που γίνονται με εταιρική κάρτα και εγώ καταχωρώ το bonus σαν μείωση του εξόδου του χρηματοοικονομικού κόστους γιατί αν το περάσουμε σαν μείωση του εξόδου αγοράς όταν πας να συμφωνήσεις εμπορικό-λογιστικό στο τέλος του μήνα δε συμφωνούν με τα έξοδα και το φπα. Ίσως πρέπει να γίνει ανάλογο ερώτημα και για τις πωλήσεις και εφόσον δε βρίσκω άκρη θα το υποβάλω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, minak είπε

Αυτό αφορά τις αγορές - δαπάνες που γίνονται με εταιρική κάρτα και εγώ καταχωρώ το bonus σαν μείωση του εξόδου του χρηματοοικονομικού κόστους γιατί αν το περάσουμε σαν μείωση του εξόδου αγοράς όταν πας να συμφωνήσεις εμπορικό-λογιστικό στο τέλος του μήνα δε συμφωνούν με τα έξοδα και το φπα. Ίσως πρέπει να γίνει ανάλογο ερώτημα και για τις πωλήσεις και εφόσον δε βρίσκω άκρη θα το υποβάλω. 

κάντο όπως είπαμε πιο πάνω.

το μόνο που μένει ,είναι αν θα σου δίνει ξεχωριστό έγγραφο -όπως στις προμήθειες ανά μήνα - και αν θα πάει ΜΥΦ.  που λογικά θα πάει αν το εκδώσει.

ξαναγράψε αν θέλεις όταν εξοφλήσεις το πρώτο μπόνους να δούμε τι κάνανε.  γιατί από τράπεζες όλα τα περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

Τελικά ήρθε ξεχωριστό έγγραφο με όλες τις αναλήψεις από τον όψεως, με αριθμό φορρολογικού παραστατικού, οπότε κανονικά στη ΜΥΦ και μια ενημερωτική επιστολή η οποία αναφέρει ότι σε περίπτωση που ο πελάτης θα ζητήσει εξαργύρωση πόντων θα μου γίνει κατάθεση στον όψεως με το ποσό της εξαργύρωσης. Οπότε κατά τη διάρκεια του μήνα πραγματοποιούνται τα εμβάσματα σε Eurobank με αιτιολογία loyalties και το εξτρε καταχωρείται επι πιστώσει σε λογαριασμό 65-98-χχχ (διαφορετικό από των προμηθειών του pos για να μπορώ να ελέγχω και τις προμήθειες) και με το εξτρέ που έρχεται κάθε μήνα κλείνει και ο προμηθευτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, minak είπε

Καλησπέρα σας,

Τελικά ήρθε ξεχωριστό έγγραφο με όλες τις αναλήψεις από τον όψεως, με αριθμό φορρολογικού παραστατικού, οπότε κανονικά στη ΜΥΦ και μια ενημερωτική επιστολή η οποία αναφέρει ότι σε περίπτωση που ο πελάτης θα ζητήσει εξαργύρωση πόντων θα μου γίνει κατάθεση στον όψεως με το ποσό της εξαργύρωσης. Οπότε κατά τη διάρκεια του μήνα πραγματοποιούνται τα εμβάσματα σε Eurobank με αιτιολογία loyalties και το εξτρε καταχωρείται επι πιστώσει σε λογαριασμό 65-98-χχχ (διαφορετικό από των προμηθειών του pos για να μπορώ να ελέγχω και τις προμήθειες) και με το εξτρέ που έρχεται κάθε μήνα κλείνει και ο προμηθευτής.

ωραία το εύκολο λύθηκε(eurobank ) .οι άλλες τράπεζες που έχουν πόντους δώρο πόντους κτλ    και όλοι οι πόντοι που δεν χρησιμοποιήθηκαν χωριά που  έχουν και πλαφόν 10.000 πόντους εξαργύρωση τον χρόνο αλλιώς  μετά  από δυο χρονιά διαγράφονται    να δούμε τι θα γίνει και πως ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αν κλείσει -κατάργηση την κάρτα του  κάποιος απ το δίκτυο το υπόλοιπο πόσο τι γίνεται;;;;

ΚΛΕΊΝΕΙ  ;;; ΠΩΣ ΑΠΌ ΠΟΙΟΝ;ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΚΕΡΔΊΖΕΙ;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, minak είπε

Καλησπέρα σας,

Τελικά ήρθε ξεχωριστό έγγραφο με όλες τις αναλήψεις από τον όψεως, με αριθμό φορρολογικού παραστατικού, οπότε κανονικά στη ΜΥΦ και μια ενημερωτική επιστολή η οποία αναφέρει ότι σε περίπτωση που ο πελάτης θα ζητήσει εξαργύρωση πόντων θα μου γίνει κατάθεση στον όψεως με το ποσό της εξαργύρωσης. Οπότε κατά τη διάρκεια του μήνα πραγματοποιούνται τα εμβάσματα σε Eurobank με αιτιολογία loyalties και το εξτρε καταχωρείται επι πιστώσει σε λογαριασμό 65-98-χχχ (διαφορετικό από των προμηθειών του pos για να μπορώ να ελέγχω και τις προμήθειες) και με το εξτρέ που έρχεται κάθε μήνα κλείνει και ο προμηθευτής.

άρα όπως τα λέγαμε.   

την κατάθεση από την τράπεζα, σε περίπτωση εξαργύρωσης ήθελα να επιβεβαιώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...