Jump to content

ΔΗΛΩΣΗ ΜΕΓΑΛΗΣ ΑΚΙΝΗΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΓΙΑ ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ


Guest agiota
 Share

Recommended Posts

Guest agiota

ΟΙ ΙΕΡΟΙ ΝΑΟΙ ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΟΥΝ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕΓΑΛΗΣ ΑΚΙΝΗΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ, ΟΤΑΝ Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΔΕ ΞΕΠΕΡΝΑ ΤΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΟΡΙΟ?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 23 του νόμου, όπως συμπληρώθηκαν μεταγενέστερα με τους νόμους 2515/1997 και 2579/1997, απαλλάσσονται από τον φόρο: Οι ιεροί ναοί, οι ιερές μονές, τα αναγνωρισμένα θρησκευτικά δόγματα, για τα ακίνητα που χρησιμοποιούν.

Link to comment
Share on other sites

Guest axileas

Εχω την εντύπωση ότι ανεξάρτητα απο την καταβολή φόρου η δήλωση ΦΜΑΠ για νομικά πρόσωπα είναι υποχρεωτική αν έχουν έστω και 1 ακίνητο, ανεξάρτητα αν ξεπερνάει το όριο των 243.600,00€ και ανεξάρτητα απο την τυχόν απαλλαγή φόρου του υποκειμένου(σελ.6 απο το βιβλίο οδηγιών ΦΜΠΑΠ). Οπότε........

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...