Προς το περιεχόμενο

ΕΚΤΥΠΩΣΗ 13ο ΙΣΟΖΥΓΙΟΥ & ΗΜΕΡ/ΓΙΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΧΡΗΣ.


επισκέπτη xristina67

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΤΕ ,ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ Η ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΕΚΤΥΠΩΣΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΥ ΙΣΟΖΥΓΙΟΥ?

ΕΚΤΥΠΩΝΟΥΜΕ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΜΟΝΟ ΤΟ 13ο ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ (ΜΕ ΚΛΕΙΣΜΕΝΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓ/ΣΜΟΥΣ)?

ΑΘΕΩΡΗΤΟ ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΤΕΛΟΥΣ ΧΡΗΣΕΩΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΜΑΤΟΣ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΤΕ ,ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ Η ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΕΚΤΥΠΩΣΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΥ ΙΣΟΖΥΓΙΟΥ?

ΕΚΤΥΠΩΝΟΥΜΕ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΜΟΝΟ ΤΟ 13ο ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ (ΜΕ ΚΛΕΙΣΜΕΝΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓ/ΣΜΟΥΣ)?

ΑΘΕΩΡΗΤΟ ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΤΕΛΟΥΣ ΧΡΗΣΕΩΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΜΑΤΟΣ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Θεωρημένο το (13ο) Ισοζύγιο Κλεισίματος

Αθεώρητο το ημερολόγιο εγγραφών Ισολογισμού

Θεωρημένο το ισοζύγιο ανοίγματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρημένο το (13ο) Ισοζύγιο Κλεισίματος

Αθεώρητο το ημερολόγιο εγγραφών Ισολογισμού

Θεωρημένο το ισοζύγιο ανοίγματος

Ωραία τα λες Κωστή..τα ίδια κάνω κι εγώ..

βέβαια το Θεωρημένο ισοζύγιο ανοίγματος δεν προβλέπεται σαν ξεχωριστή εκτύπωση και πολλά προγράμματα δεν την υποστηρίζουν..

Πάντως δεν ξέρω αν η Χριστίνα λέγοντας τελευταίο προσωρινό και (13ο) Ισοζύγιο εννοεί αυτά που εννοούμε εμείς..

με μπέρδεψε αυτό το (ΜΕ ΚΛΕΙΣΜΕΝΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓ/ΣΜΟΥΣ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ!

ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΠΟΧΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ.

ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ ΕΚΤΥΠΩΝΑΜΕ ΤΟΥΣ ΛΟΓ/ΣΜΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΚΕΡΔΗ Η΄ΤΙΣ ΖΗΜΙΕΣ ΤΗΣ ΧΡΗΣΕΩΣ .

ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟ 13ο ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΕΝΝΟΩ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΟΓ/ΣΜΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ 89*.

ΕΛΠΙΖΩ Η ΑΠΟΣΑΦΗΝΙΣΗ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χριστίνα τελευταίο Προσωρινό ..το οποίο υποβάλουμε και σε δισκέτα..

είναι αυτό μετά τις τακτοποιητικές εγγραφές, τον υπολογισμό αποσβέσεων και πριν τον 80.00..

αυτό δεν εκτυπώνεται σε θεωρημένο..

13ο εγώ θεωρώ αυτό που εσύ ονόμασες τελευταίο προσωρινό.. και εκτυπώνεται..

το άλλο με τα μηδενικά δεν το εκτύπωσα ποτέ μου ..γιατί ποτέ δεν μηδενίζω τους λογ/μούς με χρήση του 89.01..

άλλοι συνάδελφοι το κάνουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το άλλο με τα μηδενικά δεν το εκτύπωσα ποτέ μου ..γιατί ποτέ δεν μηδενίζω τους λογ/μούς με χρήση του 89.01..

άλλοι συνάδελφοι το κάνουν..

Αν υποψιάζομαι κάποιον να το κάνει μόνο ο Lands μου έρχεται στο μυαλό ..... !!! :mellow::D

(Υ.Γ. Αν δει τι έγραψα την έβαψα !!! :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εκτυπώνω τα εξής θεωρημένα ισοζύγια

1) ένα με τις εγγραφές τακτοποίησης (που περιέχει καιτις αποσωέσεις και πριν τις μεταφορές στο 80.00)

2)ένα με τις εγγραφές προσδιορισμού του αποτελέσματος όπου τελικά απομένουν και εμφανίζονται οι Λ/σμοι με τα υπόλοιπα του Ισολογισμού και

3)ένα με μηδενισμένα ολα τα υπόλοιπα αφού εγώ κάνω και τις εγγαφές κλεισίματος στον 89,01.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χριστίνα τελευταίο Προσωρινό ..το οποίο υποβάλουμε και σε δισκέτα..

είναι αυτό μετά τις τακτοποιητικές εγγραφές, τον υπολογισμό αποσβέσεων και πριν τον 80.00..

αυτό δεν εκτυπώνεται σε θεωρημένο..

13ο εγώ θεωρώ αυτό που εσύ ονόμασες τελευταίο προσωρινό.. και εκτυπώνεται..

το άλλο με τα μηδενικά δεν το εκτύπωσα ποτέ μου ..γιατί ποτέ δεν μηδενίζω τους λογ/μούς με χρήση του 89.01..

άλλοι συνάδελφοι το κάνουν..

Αν υποψιάζομαι κάποιον να το κάνει μόνο ο Lands μου έρχεται στο μυαλό ..... !!! :mellow::D

(Υ.Γ. Αν δει τι έγραψα την έβαψα !!! :mellow:

Στο ΕΓΛΣ ο "89" αναλύεται, ως γνωστόν, σε δύο δευτεροβάθμιους τον "00" (Ανοίγματος, για το "β" παρακάτω) και τον "01" (Κλεισίματος για το "α" παρακάτω)

2.2.812 Λογαριασμός 89 «Ισολογισμός»

1. .......

2. .......

3. Ο λογαριασμός 89 χρησιμεύει για το κλείσιμο των λογαριασμών της χρήσεως που αναφέρεται ο ισολογισμός και για το άνοιγμα των λογαριασμών της νέας χρήσεως που ακολουθεί μετά την κατάρτιση του ισολογισμού.

4. Ειδικότερα ο λογαριασμός 89 λειτουργεί ως εξής:

α. Στο τέλος της χρήσεως στην οποία αναφέρεται ο ισολογισμός, μετά τη διενέργεια των εγγραφών κλεισίματός του, χρεώνεται (ο λογ. 89) με τα υπόλοιπα όλων των χρεωστικών λογαριασμών του, με πίστωση καθενός απ αυτούς, που έτσι μηδενίζονται, και πιστώνεται με τα υπόλοιπα όλων των πιστωτικών λογαριασμών του, με χρέωση καθενός απ αυτούς, που επίσης με τον τρόπο αυτό μηδενίζονται.

Οι εγγραφές χρεώσεως και πιστώσεως του λογαριασμού 89, στο τέλος κάθε χρήσεως, οι οποίες ονομάζονται «εγγραφές κλεισίματος των λογαριασμών του ισολογισμού», γίνονται, είτε αμέσως μετά τη διενέργεια όλων των εγγραφών κλεισίματος του ισολογισμού, είτε τμηματικά για κάθε λογαριασμό που το υπόλοιπό του οριστικοποιείται για την εμφάνισή του στον ισολογισμό.

β. Με την έναρξη της χρήσεως που ακολουθεί μετά την κατάρτιση του ισολογισμού, έπειτα από τη διαδικασία διενέργειας των εγγραφών κλεισίματος του ισολογισμού, που ολοκληρώνεται μέσα στη χρονική περίοδο (προθεσμία) η οποία προβλέπεται από τις διατάξεις της νομοθεσίας που ισχύει κάθε φορά, χρεώνεται (ο λογ. 89) με τα υπόλοιπα όλων των πιστωτικών λογαριασμών του, με πίστωση καθενός από αυτούς, και πιστώνεται με τα υπόλοιπα όλων των χρεωστικών λογαριασμών του, με χρέωση καθενός από αυτούς.

Οι εγγραφές χρεώσεως και πιστώσεως του λογαριασμού 89, κατά την έναρξη της χρήσεως που ακολουθεί την κατάρτιση του ισολογισμού (κατά τη διάρκεια της προθεσμίας κλεισίματος του ισολογισμού που τρέχει στην επόμενη χρήση), οι οποίες ονομάζονται «εγγραφές ανοίγματος των λογαριασμών του ισολογισμού», γίνονται, είτε αμέσως έπειτα από τη διαδικασία διενέργειας όλων των εγγραφών κλεισίματος του ισολογισμού, είτε τμηματικά για κάθε λογαριασμό που, μετά την οριστικοποίηση του υπολοίπου του για την εμφάνισή του στον ισολογισμό, κλείνει σύμφωνα με όσα καθορίζονται παραπάνω.

Τι σχέση έχουν τα παραπάνω με τα βίτσια των φορατζήδων με το ποιά ισοζύγια τυπώνονται σε χαρτιά με τρυπούλες και ποιά όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-DODS-

ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ 13ο ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ, ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ ΠΡΕΠΕΙ

ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥ ΝΑ ΙΣΟΥΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟ. ΕΚΤΥΠΩΝΕΤΑΙ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ (ΙΣΟΖ.ΓΕΝ.& ΑΝΑΛ.ΚΑΘΟΛΙΚΩΝ) ΠΡΙΝ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΟΥΝ

ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΤΗ ΝΕΑ ΧΡΗΣΗ, ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΣΜΕΝΟ. ΑΠΟ 22/12/2006 ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΕΚΤΥΠΩΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ

ΣΕ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ, ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΣΕ ΑΘΕΩΡΗΤΟ ΧΑΡΤΙ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΑΝΟΙΓΜΑΤΟΣ, ΑΛΛΙΩΣ

ΤΑ ΕΠΙΣΗΜΑ ΙΣΟΖΥΓΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ 14.....(ΕΝΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ, ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ, ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ).

ΤΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΣΤΗ ΔΟΥ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ, ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ SOULIS, ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΤΟ

ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ, ΣΑΝ ΝΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΤΩΡΑ, ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ

ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ!

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΤΥΠΩΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΑΝΟΙΓΜΑΤΟΣ ΣΕ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΕΝΤΥΠΟ Η΄ΑΘΕΩΡΗΤΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαδικασία κλεισίματος χρήσης:

Αρχικά θα εκτυπώσουμε το Α' προσωρινό ισοζύγιο (αθεώρητο).

Κάνουμε τις εγγραφές προσαρμογής

Εκτυπώνουμε το Β' προσαρμοσμένο ισοζύγιο (αθεώρητο)

Εδώ ουσιαστικά εμφανίζεται η πλήρης εικόνα της επιχείρησης. Ότι εγγραφές γίνουν από δω και μετά, είναι αυτές του

προσδιορισμού του αποτελέσματος χρήσης και της διανομής του.

Σ' αυτή τη φάση λοιπόν θα πάρουμε το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ και για τη ΔΟΥ, η οποία θα έχει πλήρη εικόνα.

Προσοχή λοιπόν στις εγγραφές προσαρμογής που έγραψα πιο πάνω.

Λ/σμοί τάξεως και λ/σμοί ΦΠΑ μεταφέρονται μετά από το στάδιο αυτό και εκτυπώνουμε το Γ' προ αποτελεσμάτων ισοζύγιο.

για να ακολουθήσουν τα ισοζύγια (αθεώρητα)

Μικτών αποτελεσμάτων χρήσης

Κατανομής μικτού αποτελέσματος

Καθαρών αποτελεσμάτων

κλπ... μέχρι να φτάσουμε στο τελικό ισολογισμού

και όλων των μη μηδενικών λ/σμών και αυτών που κινήθηκαν στη χρήση.

Εδώ θα εκτυπώσουμε και τις εγγραφές που έγιναν στο ημερολόγιο εγγραφών τέλους χρήσης (ή εγγραφών ισολογισμού).

Στη συνέχεια θα πάρουμε ένα 13ο ισοζύγιο (θεωρημένο), πριν κάνουμε τη μεταφορά στη νέα χρήση,

για να εμφανιστούν όλα όσα έγιναν και "επίσημα" (σε θεωρημένο).

Επίσης εκτυπώνουμε το Γενικό Καθολικό (αθεώρητο), και τα αναλυτικά καθολικά.

Τελειώνουμε με το κλείσιμο της χρήσης μέσω του λ/σμού 89,

με μεταφορά στη νέα χρήση όπου εκτυπώνουμε τις εγγραφές ανοίγματος (εδώ εμφανίζεται πάλι ο 89)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ!

ΚΡΗΘΕΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΑΝΟΙΓΜΑΤΟΣ ΕΚΤΥΠΩΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω δυο διαφορετικές εκδοχές να παρουσιάσω:

1η ΕΚΔΟΧΗ (Οι εγγραφές ισολογισμού ολοκληρώνονται μέσα στην προθεσμία εκτύπωσης του τελευταίου μήνα της διαχειριστικής περιόδου)

α) Καταχωρίζουμε όλες τις τακτοποιητικές εγγραφές κλεισίματος σε αυτήν την περίοδο.

β) Εκτυπώνουμε ένα αθεώρητο ισοζύγιο.

γ) Καταχωρίζουμε όλες τις υπόλοιπες εγγραφές από τη μεταφορά σε 80 έως και το κλείσιμο του 89 στην ίδια περίοδο.

δ) Εκτυπώνουμε θεωρημένο ισοζύγιο αυτής της περιόδου, δλδ του τελευταίου μήνα της διαχειριστικής περιόδου.

ε) Προσέχουμε ώστε η μηχανογραφική καταχώριση να γίνει με τέτοιο τρόπο ώστε να ειναι δυνατή σε περίπτωση που ζητηθεί από τον έλεγχο η ξεχωριστή ομαδοποίηση των εγγραφών κλεισίματος Ισολογισμού, όπως επίσης και η δημιουργία και αποστολή του Ισοζυγίου του Άρθρου 20 του ΚΒΣ

στ) Στην πρώτη περιόδο της επόμενης διαχειριστικής περιόδου καταχωρίζουμε τις εγγραφές ανοίγματος.

ζ) Εκτυπώνουμε Θεωρημένο Ισοζύγιο αυτής της περιόδου στην ώρα της.

η) Αυτή η πρώτη εκδοχή είναι δυνητική, δηλαδή μπορεί να ακολουθηθεί εναλλακτικά και η επόμενη εκδοχή:

2η ΕΚΔΟΧΗ (Οι εγγραφές ισολογισμού ολοκληρώνονται μετά την προθεσμία εκτύπωσης του τελευταίου μήνα της διαχειριστικής περιόδου)

α) Καταχωρίζουμε όλες τις τακτοποιητικές εγγραφές κλεισίματος σε 13η περίοδο (Κλείσιμο Ισολογισμού λχ ).

β) Εκτυπώνουμε ένα αθεώρητο ισοζύγιο.

γ) Καταχωρίζουμε όλες τις υπόλοιπες εγγραφές από τη μεταφορά σε 80 έως και το κλείσιμο του 89 στην ίδια περίοδο.

δ) Εκτυπώνουμε θεωρημένο ισοζύγιο αυτής της περιόδου.

ε) Θεωρούμε αυτονόητο ότι η μηχανογραφική καταχώριση έχει γίνει με τέτοιο τρόπο ώστε να ειναι δυνατή σε περίπτωση που ζητηθεί από τον έλεγχο η ξεχωριστή ομαδοποίηση των εγγραφών κλεισίματος Ισολογισμού, αλλά φροντίζουμε όμως να είναι δυνατή η δημιουργία και η αποστολή του Ισοζυγίου του Άρθρου 20 του ΚΒΣ

στ) Καταχωρίζουμε τις εγγραφές ανοίγματος σε ιδιαίτερη περιόδο της επόμενης διαχειριστικής περιόδου (Απογραφή λχ ) .

ζ) Εκτυπώνουμε Θεωρημένο Ισοζύγιο αυτής της περιόδου.

Όσα περιγράφονται πιο πάνω είναι τα ελάχιστα που απαιτούνται ώστε να είμαστε εντάξει με τον ΚΒΣ. Και στις δυο εκδοχές τίποτα δε μας εμποδίζει, θα έλεγα ότι επιβάλλεται κιόλας, να παίρνουμε όσα ενδιάμεσα πρόχειρα ισοζύγια απαιτούνται για να ολοκληρωθεί σωστά η εργασία μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βέβαια το Θεωρημένο ισοζύγιο ανοίγματος δεν προβλέπεται σαν ξεχωριστή εκτύπωση και πολλά προγράμματα δεν την υποστηρίζουν..

Δημήτρη δεν απαιτείται από τον κώδικα εκτύπωση ισοζυγίου ανοίγματος..

ακόμη πολλά προγράμματα και πολλοί συνάδελφοι δεν χρησιμοποιούν καν την 01/01 για τις εγγραφές ανοίγματος..

μην κοιτάς που εμείς καλομάθαμε από παλιά με τις 14 περιόδους.. :rolleyes:

Χριστίνα οι εγγραφές ανοίγματος είναι εγγραφές ισολογισμού και εκτυπώνονται αθεώρητες ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη δεν απαιτείται από τον κώδικα εκτύπωση ισοζυγίου ανοίγματος..

Αρθρο 24

Χρόνος και τρόπος

μηχανογραφικής ενημέρωσης των βιβλίων

και έκδοσης των στοιχείων

1. Ο επιτηδευματίας που τηρεί βιβλία τρίτης κατηγορίας:

α) Ενημερώνει τα ημερολόγιά του στις προθεσμίες που ορίζονται από την παράγραφο 2 του Αρθρου 17. Η εκτύπωση αυτών γίνεται στο τέλος του επόμενου μήνα που αφορούν οι οικονομικές πράξεις και του ημερολογίου εγγραφών ισολογισμού στο χρόνο κλεισίματος του ισολογισμού, με δυνατότητα αποθήκευσης αυτών σε ηλεκτρομαγνητικά μέσα.

β) Εκτυπώνει μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα εκείνου που αφορούν οι οικονομικές πράξεις θεωρημένο ισοζύγιο λογαριασμών "Γενικού - Αναλυτικών Καθολικών" στο οποίο εμφανίζονται τα προοδευτικά αθροίσματα χρέωσης και πίστωσης των λογαριασμών όλων των βαθμίδων, καθώς και των υπολοίπων αυτών μέχρι το τέλος του προηγούμενου μήνα, τα σύνολα των κινήσεων του μήνα, τα συνολικά αθροίσματα χρέωσης και πίστωσης των λογαριασμών, καθώς και τα υπόλοιπά τους, χρεωστικά και πιστωτικά, μέχρι το τέλος του μήνα που αφορούν.

Θανάση, διαβάζοντας τα παραπάνω θεωρώ το συμπερασμά σου παρακινδυνευμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ!

ΚΡΗΘΕΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΑΝΟΙΓΜΑΤΟΣ ΕΚΤΥΠΩΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ?

Χριστινα,

οι εγγραφες ανοιγματος , ειναι εγγραφες του ημερολογιου εγγραφων ισολογισμου, το οποίο σαν ημερολογιο , εκτυπωνεται πλεον σε ΑΘΕΩΡΗΤΟ , εκτος εαν εχεις θεωρημενο ημερολογιο εγγραφων ισολογισμου απο παλια, οπότε το χρησιμοποιεις μεχρι να τελειωσει ( οχι υποχρεωτικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρθρο 24

Χρόνος και τρόπος

μηχανογραφικής ενημέρωσης των βιβλίων

και έκδοσης των στοιχείων

1. Ο επιτηδευματίας που τηρεί βιβλία τρίτης κατηγορίας:

α) Ενημερώνει τα ημερολόγιά του στις προθεσμίες που ορίζονται από την παράγραφο 2 του Αρθρου 17. Η εκτύπωση αυτών γίνεται στο τέλος του επόμενου μήνα που αφορούν οι οικονομικές πράξεις και του ημερολογίου εγγραφών ισολογισμού στο χρόνο κλεισίματος του ισολογισμού, με δυνατότητα αποθήκευσης αυτών σε ηλεκτρομαγνητικά μέσα.

β) Εκτυπώνει μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα εκείνου που αφορούν οι οικονομικές πράξεις θεωρημένο ισοζύγιο λογαριασμών "Γενικού - Αναλυτικών Καθολικών" στο οποίο εμφανίζονται τα προοδευτικά αθροίσματα χρέωσης και πίστωσης των λογαριασμών όλων των βαθμίδων, καθώς και των υπολοίπων αυτών μέχρι το τέλος του προηγούμενου μήνα, τα σύνολα των κινήσεων του μήνα, τα συνολικά αθροίσματα χρέωσης και πίστωσης των λογαριασμών, καθώς και τα υπόλοιπά τους, χρεωστικά και πιστωτικά, μέχρι το τέλος του μήνα που αφορούν.

Θανάση, διαβάζοντας τα παραπάνω θεωρώ το συμπερασμά σου παρακινδυνευμένο.

Ε και λοιπόν ... αν στην εκτύπωση π.χ. του ισοζυγίου Απριλίου εμφανιστούν για πρώτη φορά τα προοδευτικά αθροίσματα που συμπεριλαμβάνουν την απογραφή ..θα απαιτήσει κάποιος ξεχωριστή εκτύπωση του ισοζυγίου απογραφής?

δεν νομίζω..

και επιμένω ότι πολλά προγράμματα δεν δείνουν καν την δυνατότητα..για ξεχωριστή εκτύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη iek forotexnikoy

εγω μπερδεύτηκα με ολα αυτα να πω την αληθεια δεν ηξερα οτι υπάρχει και ισοζύγιο έναρξης εκτος απο το 13ο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μπερδεύτηκα με ολα αυτα να πω την αληθεια δεν ηξερα οτι υπάρχει και ισοζύγιο έναρξης εκτος απο το 13ο

Δεν υπάρχει...

Τα εκ μεταφοράς υπόλοιπα της προηγούμενης χρήσης θα εμφανιστούν στο ισοζύγιο του μηνός που θα εκτυπωθεί μετά το

οριστικό κλείσιμο και μέσα στις προθεσμίες που προβλέπονται από τον ΚΒΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρθρο 24

Χρόνος και τρόπος

μηχανογραφικής ενημέρωσης των βιβλίων

και έκδοσης των στοιχείων

1. Ο επιτηδευματίας που τηρεί βιβλία τρίτης κατηγορίας:

α) Ενημερώνει τα ημερολόγιά του στις προθεσμίες που ορίζονται από την παράγραφο 2 του Αρθρου 17. Η εκτύπωση αυτών γίνεται στο τέλος του επόμενου μήνα που αφορούν οι οικονομικές πράξεις και του ημερολογίου εγγραφών ισολογισμού στο χρόνο κλεισίματος του ισολογισμού, με δυνατότητα αποθήκευσης αυτών σε ηλεκτρομαγνητικά μέσα.

β) Εκτυπώνει μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα εκείνου που αφορούν οι οικονομικές πράξεις θεωρημένο ισοζύγιο λογαριασμών "Γενικού - Αναλυτικών Καθολικών" στο οποίο εμφανίζονται τα προοδευτικά αθροίσματα χρέωσης και πίστωσης των λογαριασμών όλων των βαθμίδων, καθώς και των υπολοίπων αυτών μέχρι το τέλος του προηγούμενου μήνα, τα σύνολα των κινήσεων του μήνα, τα συνολικά αθροίσματα χρέωσης και πίστωσης των λογαριασμών, καθώς και τα υπόλοιπά τους, χρεωστικά και πιστωτικά, μέχρι το τέλος του μήνα που αφορούν.

Θανάση, διαβάζοντας τα παραπάνω θεωρώ το συμπερασμά σου παρακινδυνευμένο.

Από τα υπογραμμισμένα προκύπτει σαφώς ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εφόσον κάνω κλείσιμο με μήνα Μάρτιο,

να εμφανιστούν τα εκ μεταφοράς υπόλοιπα των λ/σμών της προηγούμενης χρήσης, στο ισοζύγιο του μηνός Μαρτίου και

μέχρι την ημερομηνία που προβλέπει ο ΚΒΣ δηλαδή μέχρι τέλος Απριλίου.

Θεωρώντας (τι άλλο θα μπορούσαμε να κάνουμε) ότι και οι εγγραφές ισολογισμού (τέλους χρήσης) αφορούν

"οικονομικές πράξεις" του προηγουμένου μηνός (εντός του οποίου κάνουμε το κλείσιμο), και σε συνδυασμό με τον χρόνο κλεισίματος του ημερολογίου εγγραφών ισολογισμού (που γίνεται εντός της προθεσμίας κλεισίματος ισολογισμού)

προκύπτει ότι το ισοζύγιο του μηνός που θα φέρει και τα υπόλοιπα της προηγούμενης χρήσης μπορεί να εκτυπωθεί εντός

του επομένου μηνός.

ΠΡΟΣΟΧΗ, το ισοζύγιο εντός του επομένου μηνός. Το ημερολόγιο εγγραφών ισολογισμού, εντός της προθεσμίας

κλεισίματος ισολογισμού.

Τέλος, όλα τα δεδομένα των εγγραφών ανοίγματος, βρίσκονται ήδη εκτυπωμένα στο 13ο ισοζύγιο μετά τις εγγραφές

κλεισίματος.

Κανένα πρόβλημα λοιπόν είτε σε ελεγκτικές επαληθεύσεις, είτε σε προθεσμίες.

Θανάση είναι όπως τα γράφεις.

Υ.Γ. Μια μικρή προσοχή στις ημερομηνίες εκτύπωσης που εμφανίζονται. Για παράδειγμα όταν κάνω κλείσιμο μέσα στον

μήνα Μάρτιο, δεν μπορεί να έχω ημερομηνία εκτύπωσης Φεβρουαρίου και ενώ έχω ήδη εκτυπώσει θεωρημένο ισοζύγιο

Φεβρουαρίου, στο οποίο δεν εμφανίζονται (ακόμη και λογικά) τα εκ μεταφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στ) Στην πρώτη περιόδο της επόμενης διαχειριστικής περιόδου καταχωρίζουμε τις εγγραφές ανοίγματος.

στ) Καταχωρίζουμε τις εγγραφές ανοίγματος σε ιδιαίτερη περιόδο της επόμενης διαχειριστικής περιόδου (Απογραφή λχ ) .

Αυτά τώρα τα πρόσεξα.

Προσοχή στον ΚΒΣ, δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο. Θα πρέπει να γίνεται από το πρόγραμμα αυτόματα, κατά το κλείσιμο.

Δεν μπορούμε εμείς να καταχωρίσουμε τις εγγραφές ανοίγματος... Προσοχή..

Για τις ανάγκες λειτουργίας της επιχείρησης υπάρχει η προσωρινή απογραφή, μέχρι να κάνουμε το κλείσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή στον ΚΒΣ, δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο. Θα πρέπει να γίνεται από το πρόγραμμα αυτόματα, κατά το κλείσιμο.

Δεν μπορούμε εμείς να καταχωρίσουμε τις εγγραφές ανοίγματος... Προσοχή..

Όχι ακριβώς....

Θα πρέπει το πρόγραμμα να δίνει τη δυνατότητα. 'Οχι ότι, σώνει και καλά, πρέπει να το κάνουμε έτσι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και λοιπόν ... αν στην εκτύπωση π.χ. του ισοζυγίου Απριλίου εμφανιστούν για πρώτη φορά τα προοδευτικά αθροίσματα που συμπεριλαμβάνουν την απογραφή ..θα απαιτήσει κάποιος ξεχωριστή εκτύπωση του ισοζυγίου απογραφής?

δεν νομίζω..

και επιμένω ότι πολλά προγράμματα δεν δείνουν καν την δυνατότητα..για ξεχωριστή εκτύπωση.

Νομίζω ότι κατάλαβα την ουσία της διαφωνίας μας. Είναι ακριβώς εδώ:

πολλοί συνάδελφοι δεν χρησιμοποιούν καν την 01/01 για τις εγγραφές ανοίγματος..

Για μένα είναι αυτονόητο, δεν ξέρω γιατί, έτσι έμαθα, ότι οι εγγραφές ανοίγματος των βιβλίων χρήσης, γίνονται με 1/1 κάθε έτους (ή 1/7 βεβαίως). Οπότε ή θα εμφανιστούν στον Ιανουάριο, ή θα εμφανιστούν σε ιδιαίτερο ισοζύγιο. Δε μπορούμε να τις προσμείξουμε με εγγραφές διαφορετικής περιόδου. Ο ΚΒΣ μας δίνει τη δυνατότητα να ολοκληρώσουμε τις εγγραφές έως 31/3 ή 30/4, αλλά νομίζω ότι έστω κι έτσι, βάσει των "γενικών αρχών της Λογιστικής" , οι εγγραφές αυτές θα πρέπει να καταχωριστούν με ημερομηνία την πρώτη μέρα της χρήσης, και αυτό θα πρέπει να αποτυπώνεται σωστά στα ισοζύγιά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακριβώς....

Θα πρέπει το πρόγραμμα να δίνει τη δυνατότητα. 'Οχι ότι, σώνει και καλά, πρέπει να το κάνουμε έτσι....

Ελπίζω να γίνεται κατανοητό αυτό που θέλω να πω.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συμπεριλαμβάνονται στο ισοζύγιο Ιανουαρίου και τα υπόλοιπα των εγγραφών

ανοίγματος, χωρίς να έχει προηγηθεί το κλείσιμο της προηγούμενης χρήσης.

Έχουμε τη δυνατότητα να εκτυπώσουμε, σε αθεώρητο, εφόσον το επιθυμούμε, ισοζύγια Ιανουαρίου ή και Φεβρουαρίου

μετά τις εγγραφές ανοίγματος (με 01/01), που θα φέρουν οριστικά και εκκαθαρισμένα υπόλοιπα στη νέα χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...