• 0
Guest defter

ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΕΠΙΔΟΣΗΣ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ

Question

Guest defter

Ο εργοδότης μου ισχυρίζεται πως οι 4 μέρες που δικαιούνται οι γονείς για επίσκεψη σε σχολείο των παιδιών τους υπολογίζονται από τις μέρες κανονικής αδείας.Πήρα τηλέφωνο στην Επιθεώρηση Εργασίας και με ενημέρωσαν πως αυτές οι μέρες υπολογίζονται επιπλέον της κανονικής αδείας.Πώς μπορώ να το επιβεβαιώσω αυτό και πώς μπορώ να το αποδείξω στον εργοδότη μου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Share this post


Link to post
Share on other sites

23 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Άρθρο 9 Ν.1483/84, Εγγρ. Υπ..Εργ. 588/15-4-87, Αρ.Π. 447/99,Αρ.Π.4/2000

Όσοι έχουν παιδιά μέχρι 16 ετών που πηγαίνουν στο σχολείο, δικαιούνται άδεια με αποδοχές μέχρι 4 εργάσιμες ημέρες κάθε χρόνο, για να επισκευτούν το σχολείο των παιδιών τους.

Η άδεια αυτή χορηγείται στον εργαζόμενο γονέα, άσχετα αν ο άλλος γονέας δεν εργάζεται, και μπορεί να την παίρνει ή σε ώρες ή σε μέρες μέσα στο χρονικό διάστημα από 1/1-1/12 κάθε έτους (το ανώτερο 1 εργάσιμη ημέρα κάθε φορά) (Εγγρ. 1442/85 Υπ.Εργ.1814/90).

Η σχολική άδεια χορηγείται στον ένα από τους δύο γονείς. Αν και οι δύο γονείς απασχολούνται τότε αποφασίζουν οι δύο μαζί κάθε φορά ποιος από τους δύο θα πάρει τη σχολική άδεια και για πόσες μέρες, οι οποίες δεν μπορούν να ξεπεράσουν τις 4 ημέρες και για τους δύο γονείς.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Άρθρο 9 Ν.1483/84, Εγγρ. Υπ..Εργ. 588/15-4-87, Αρ.Π. 447/99,Αρ.Π.4/2000

Όσοι έχουν παιδιά μέχρι 16 ετών που πηγαίνουν στο σχολείο, δικαιούνται άδεια με αποδοχές μέχρι 4 εργάσιμες ημέρες κάθε χρόνο, για να επισκευτούν το σχολείο των παιδιών τους.

Η άδεια αυτή χορηγείται στον εργαζόμενο γονέα, άσχετα αν ο άλλος γονέας δεν εργάζεται, και μπορεί να την παίρνει ή σε ώρες ή σε μέρες μέσα στο χρονικό διάστημα από 1/1-1/12 κάθε έτους (το ανώτερο 1 εργάσιμη ημέρα κάθε φορά) (Εγγρ. 1442/85 Υπ.Εργ.1814/90).

Η σχολική άδεια χορηγείται στον ένα από τους δύο γονείς. Αν και οι δύο γονείς απασχολούνται τότε αποφασίζουν οι δύο μαζί κάθε φορά ποιος από τους δύο θα πάρει τη σχολική άδεια και για πόσες μέρες, οι οποίες δεν μπορούν να ξεπεράσουν τις 4 ημέρες και για τους δύο γονείς.

Συμπληρωματικά:

Αρθρο 9 Ν.1483/84

Αδειες απουσίας.

1. Οι εργαζόμενοι, που αναφέρονται στο άρθρο 7, που έχουν παιδιά

ηλικίας μέχρι 16 ετών, τα οποία παρακολουθούν μαθήματα στοιχειώδους ή

μέσης εκπαίδευσης δικαιούνται να απουσιάζουν ορισμένες ώρες ή ολόκληρη

την ημέρα από την εργασία τους μέχρι τη συμπλήρωση τεσσάρων (4)

εργάσιμων ημερών κάθε ημερολογιακό έτος, με άδεια του εργοδότη, για να

επισκεφθούν το σχολείο των παιδιών τους, με σκοπό την παρακολούθηση της

σχολικής τους επίδοσης.

2. Η άδεια απουσίας χορηγείται στον έναν από τους δύο γονείς. Αν και

οι δύο γονείς απασχολούνται με τις προϋποθέσεις της παραγράφου 1 αυτού

του άρθρου, αποφασίζουν με κοινή συμφωνία, κάθε φορά, ποιός από τους

δύο θα κάνει χρήση αυτού του δικαιώματος και για πόσο χρονικό διάστημα,

που πάντως δεν μπορεί συνολικά και για τους δύο γονείς να υπερβαίνει τη

διάρκεια που ορίζεται στην παρ. 1.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest QH

Εγγρ. Υπ. Εργασίας 588/15-4-87

"Στο ερώτημα αν την άδεια δικαιούται και ο εργαζόμενος γονέας του οποίου ο ή η σύζυγος δεν εργάζεται, η απάντηση είναι, κατά τη γνώμη μας ότι εκείνος ο γονέας που δεν έργαζεται έχει μεγαλύτερη ευχέρεια χρόνου για να επισκέπτεται το σχολείο του παιδιού και να ενημερώνεται για την επίδοσή του, έτσι ώστε να μην αναγκάζεται ο εργαζόμενος γονέας να διακόπτη την εργασία του, εκτός βέβαια αν υπάρχη ιδιαίτερος λόγος που να απαιτή τη δική του παρουσία."

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ΛΕΜΑΝ
Εγγρ. Υπ. Εργασίας 588/15-4-87

"Στο ερώτημα αν την άδεια δικαιούται και ο εργαζόμενος γονέας του οποίου ο ή η σύζυγος δεν εργάζεται, η απάντηση είναι, κατά τη γνώμη μας ότι εκείνος ο γονέας που δεν έργαζεται έχει μεγαλύτερη ευχέρεια χρόνου για να επισκέπτεται το σχολείο του παιδιού και να ενημερώνεται για την επίδοσή του, έτσι ώστε να μην αναγκάζεται ο εργαζόμενος γονέας να διακόπτη την εργασία του, εκτός βέβαια αν υπάρχη ιδιαίτερος λόγος που να απαιτή τη δική του παρουσία."

ΕΦΟΣΟΝ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ ΑΠΤΟ ΝΟΜΟ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙ ΠΑΡΕΙ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ektos
ΕΦΟΣΟΝ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ ΑΠΤΟ ΝΟΜΟ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙ ΠΑΡΕΙ?

Κατά το .. " το νόμιμο είναι και ηθικό"?

Όμως στην περίπτωση μας δεν είναι καν νόμιμο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Επισκέπτης

ΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest nOiz

Ο εργαζόμενος για να πληρωθεί αυτή την άδεια είναι υποχρεωμένος να προσκομήσει κάποιο δικαιολογητικό? Βλέπω ότι ο νόμος δεν αναφέρει κάτι για δικαιολογητικό άδειας παρακολούθησης σχολικής επίδοσης, ο εργοδότης όμως ζητάει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Ο εργαζόμενος για να πληρωθεί αυτή την άδεια είναι υποχρεωμένος να προσκομήσει κάποιο δικαιολογητικό? Βλέπω ότι ο νόμος δεν αναφέρει κάτι για δικαιολογητικό άδειας παρακολούθησης σχολικής επίδοσης, ο εργοδότης όμως ζητάει.

Αν η άδεια έχει ληφθεί για συμμετοχή σε σχολική εκδρομή, τότε το σχολείο σας χορηγεί βεβαίωση για την παρουσία σας, το οποίο & προσκομίζετε στον εργοδότη.

Κατά τα λοιπά, για ώρες ή & ημέρα απουσίας για την παρακολούθηση προόδου του παιδιού, δεν είναι απαραίτητη η βεβαίωση από το σχολείο...

Μην τρελλαθούμε κιόλας...!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Με βάση την Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. 2008-2009 δικαιούται 4 μέρες για κάθε παιδί. Πηγή Φραγκόπουλος Αγγελος Μέλος Δ.Σ. της Γ.Σ.Ε.Ε.

Μου φάνηκε υπερβολικό .Γνωρίζει κάποιος συνάφελφος κάτι σχετικά?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

http://www.kepea.gr/aarticle.php?id=91

Άδεια για παρακολούθηση σχολικής επίδοσης

Οι εργαζόμενοι που έχουν παιδιά ηλικίας μέχρι 16 ετών τα οποία παρακολουθούν μαθήματα στοιχειώδους ή μέσης εκπαίδευσης, μπορεί να απουσιάζουν ορισμένες ώρες ή ολόκληρη ημέρα από την εργασία τους για να επισκεφτούν το σχολείο των παιδιών τους. Η άδεια αυτή είναι με αποδοχές και φτάνει συνολικά μέχρι 4 ημέρες το χρόνο για κάθε παιδί (ΕΓΣΣΕ 2008-2009). Την παραπάνω άδεια δικαιούνται και οι γονείς με παιδιά στο νηπιαγωγείο.Νοείται βέβαια ότι πρέπει να χορηγείται πάντοτε τμηματικά και ποτέ για περισσότερο απο 1 εργάσιμη μέρα κάθε φορά. Η συγκεκριμένη άδεια δεν συμψηφίζεται με τις άλλες άδειες που δίνονται στους εργαζόμενους.

Τα παραπάνω είναι ο Νόμος..

Ο/η εργαζόμενος/η δικαιούται μέχρι 4 ημέρες για κάθε παιδί.. όχι θα πάρει 4 μέρες για κάθε παιδί..

Αν λοιπόν έχει δυο παιδιά στο ίδιο σχολείο.. και η ενημέρωση γίνεται την ίδια μέρα, δεν είναι δεδομένο ότι θα πάρει 4 ημέρες συνολικά για το καθένα.

Και βέβαια ο εργοδότης έχει δικαίωμα να ζητήσει δικαιολογητικά για την παρουσία του γονέα στο σχολείο..(και όχι σε σχολικές εκδρομές).. άλλο αν δεν συνηθίζεται.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνεπώς για να έχουμε ολοκληρωμένο συμπέρασμα ,βάσει νομοθεσίας ο κάθε γονιός ο οποίος εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα δικαιούται

4 μέρες άδεια για σχολική ενημέρωση ετησίως,για κάθε παιδί (από νηπιαγωγίο & πάνω). Συνεπώς αν έχει 2 τέκνα μπορεί να λάβει μέχρι

8 ημέρες ετησίως. Τώρα το αν θα την πάρει ο ίδιος ή ο σύζυγος , ή αν την παίρνουν και οι δύο δεν μπορεί να το ξέρει κανένας εργοδότης.

Πλέον εφόσον αυτές οι απουσίες έχουν πραγματικό αντικείμενο δεν υπάρχει καμία δυσκολία να φέρουν και το αντίστοιχο παραστατικό.

Οι διευθύνσεις των σχολείων χορηγούν σχετικές βεβαιώσεις προς τελμηρίωση της παρουσίας των γονέων.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνεπώς για να έχουμε ολοκληρωμένο συμπέρασμα ,βάσει νομοθεσίας ο κάθε γονιός ο οποίος εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα δικαιούται

4 μέρες άδεια για σχολική ενημέρωση ετησίως,για κάθε παιδί (από νηπιαγωγίο & πάνω). Συνεπώς αν έχει 2 τέκνα μπορεί να λάβει μέχρι

8 ημέρες ετησίως. Τώρα το αν θα την πάρει ο ίδιος ή ο σύζυγος , ή αν την παίρνουν και οι δύο δεν μπορεί να το ξέρει κανένας εργοδότης.

Πλέον εφόσον αυτές οι απουσίες έχουν πραγματικό αντικείμενο δεν υπάρχει καμία δυσκολία να φέρουν και το αντίστοιχο παραστατικό.

Οι διευθύνσεις των σχολείων χορηγούν σχετικές βεβαιώσεις προς τελμηρίωση της παρουσίας των γονέων.

Πάντως στην Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. 2008-2009 αναφέρονται τα εξής

ΑΡΘΡΟ 4

Άδειες απουσίας για την παρακολούθηση

της σχολικής επίδοσης του παιδιού

Για κάθε παιδί ηλικίας μέχρι 16 ετών που είναι μαθητής (-τρια), οι

εργαζόμενοι γονείς δικαιούνται να απουσιάζουν, χωρίς περικοπή των

αποδοχών τους και μετά από άδεια του εργοδότη, ορισμένες ώρες ή

ολόκληρη την ημέρα από την εργασία τους, μέχρι τη συμπλήρωση

τεσσάρων (4) εργάσιμων ημερών κάθε ημερολογιακό έτος, συνολικά και

για τους δύο γονείς, προκειμένου να παρακολουθήσουν τη σχολική

επίδοση του παιδιού

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα, 

Δικαιούνται και οι γονείς με παιδιά στον βρεφονηπιακό σταθμό;

Στο βρεφονηπιακό σταθμό ποια ακριβώς σχολική επίδοση θα παρακολουθήσουν; Εγώ έχω ακούσει πάντως ότι ισχύει από 6 ετών και άνω, δεν ξέρω για νηπιαγωγείο, ενώ μου φαίνεται κουλό να δίνεται για παιδικό σταθμό.

Δίνεται βεβαίωση κανονικά από τη γραμματεία του σχολείου, απλά δεν τη ζητάνε όλοι οι εργοδότες.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα σας,

 

Επανέρχομαι στο θέμα και ζητώ την βοήθεια σας, εργαζόμενος ο οποίος έχει 3 παιδιά και είναι και τα 3 σε διαφορετικά σχολεία (δημοτικό - γυμνάσιο - λύκειο)μέχρι πόσες ημέρες άδεια σχολικής επίδοσης δικαιούται;

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα σας,

 

Επανέρχομαι στο θέμα και ζητώ την βοήθεια σας, εργαζόμενος ο οποίος έχει 3 παιδιά και είναι και τα 3 σε διαφορετικά σχολεία (δημοτικό - γυμνάσιο - λύκειο)μέχρι πόσες ημέρες άδεια σχολικής επίδοσης δικαιούται;

 

Σας ευχαριστώ πολύ

ο νομος ειναι σαφης μεχρι 4 ημερες τμηματικα ομως!οι εργοδοτες συνηθως δινουν 4ωρα!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

κάποιες διατάξεις είναι ξεκάθαρες 

από κάποιες ώρες έως τέσσερις μέρες για κάθε παιδί 

το πόση άδεια θα δοθεί είναι ζήτημα πραγματικό 

αν πχ το σχολείο είναι στο επόμενο τετράγωνο από την δουλειά θα δοθεί μία άντε δύο ώρες
ΔΕΝ είναι για εκδρομές κλπ δραστηριότητες  

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

...

Άρθρο 9 Άδειες απουσίας

1. Οι εργαζόμενοι, που αναφέρονται στο άρθρο 7, που έχουν παιδιά ηλικίας μέχρι 16 ετών, τα οποία παρακολουθούν μαθήματα στοιχειώδους ή μέσης εκπαίδευσης δικαιούνται να απουσιάζουν ορισμένες ώρες ή ολόκληρη την ημέρα από την εργασία τους μέχρι τη συμπλήρωση τεσσάρων (4) εργάσιμων ημερών κάθε ημερολογιακό έτος, με άδεια του εργοδότη, για να επισκεφθούν το σχολείο των παιδιών τους, με σκοπό την παρακολούθηση της σχολικής τους επίδοσης.

2. Η άδεια απουσίας χορηγείται στον έναν από τους δύο γονείς. Αν και οι δύο γονείς απασχολούνται με τις προϋποθέσεις της παραγράφου 1 αυτού του άρθρου, αποφασίζουν με κοινή συμφωνία, κάθε φορά, ποιος από τους δύο θα κάνει χρήση αυτού του δικαιώματος και για πόσο χρονικό διάστημα, που πάντως δεν μπορεί συνολικά και για τους δύο γονείς να υπερβαίνει τη διάρκεια που ορίζεται στην παρ. 1.

 

Ν.1483/1984.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεδομένου ότι το σχολείο είναι μακρυά,το πρόγραμμα εργασίας κυλιόμενο και ο εργοδότης καλή τη πίστη χορηγεί ολόκληρη την ημέρα στον εργαζόμενο, ωστόσο δεν μπορώ να βρω καμία διάταξη ή διευκρινιστική εγκύκλιο που να ορίζει ανώτατο όριο σε αυτη μορφή άδειας.  Γνωρίζεται αν αναφερεται οπούδηποτε κάτι σχετικό;

 

Θεωρώ υπερβολική τη διάταξη για κάθε παιδί... δηλαδη αν κάποιος έχει 5 παιδια θα μπορεί να ζητήσει μέχρι και 20 ημέρες; Στη παρούσα φάση δε εξετάζω το τι θα χορηγήσει στο τέλος ο Εργοδότης αλλά το δικαίωμα του εργαζόμενου!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Υπάρχει συγκεκριμένο διάστημα που χορηγείται η γονική άδεια ? Δεν αναφέρεται ρητά στον νόμο. Φαντάζομαι είναι για τη διάρκεια λειτουργίας των σχολείων . Η ημέρα του Αγιασμού είναι μέσα σε αυτές τις ημέρες.?

Υπάρχει κάτι σχετικό που να γνωρίζει κανείς? γιατί υπάρχει διαφορά απόψεων με τον εργοδότη.

Ευχαριστώ.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.