Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΛΟΓΙΣΤΩΝ (ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΟΝ ΣΧΕΤΙΚΟ ΠΙΝΑΚΑ)


NICKOLAS

Ερώτηση

Με αφορμή την σχετική δημοσίευση του ΛΣΑ θα ήθελα να ρωτήσω:

Ρε παιδιά παίρνετε εσείς αυτές τις αμοιβές ? Παίρνει κανείς από τα μέλη του ΛΣΑ αυτές τις αμοιβές?

Γιατί εδώ στην επαρχία εμένα μου ακούγετε ολίγον ανέκδοτο αμοιβή για Β΄κατηγ. 250,00 πλέον δηλώσεων, πλέον μισθοδοσίων κλπ.

Και αν πράγματι ισχύουν αυτές οι αμοιβές έχει καλώς. Αν όμως δεν ισχύουν γιατί το δημοσιεύουν?

Το έχουμε ξανασυζητήσει αλλά αν δεν βαριέστε ας το ξανακουβεντιάσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πράγματι τα έχουμε ξαναπεί....

Μια πρόταση,

να γίνει μια δημοσκόπηση στο forum όπου να δηλώνουμε το αν και κατά πόσο θεωρούμε οτι ελάχιστες αμοιβές που προτείνει το ΛΣΑ είναι πραγματικά ελάχιστες ή αν θα μπορούσαν να είναι ελάχιστες και εν τέλει αν εισπράττουμε ως λογιστές αυτές τις αμοιβές κατ' ελάχιστο....

σε δεύτερο χρόνο θα μπορούσαμε να προτείνουμε τις δικές μας ελάχιστες ανά κατηγορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Με αφορμή την σχετική δημοσίευση του ΛΣΑ θα ήθελα να ρωτήσω:

Ρε παιδιά παίρνετε εσείς αυτές τις αμοιβές ? Παίρνει κανείς από τα μέλη του ΛΣΑ αυτές τις αμοιβές?

Γιατί εδώ στην επαρχία εμένα μου ακούγετε ολίγον ανέκδοτο αμοιβή για Β΄κατηγ. 250,00 πλέον δηλώσεων, πλέον μισθοδοσίων κλπ.

Και αν πράγματι ισχύουν αυτές οι αμοιβές έχει καλώς. Αν όμως δεν ισχύουν γιατί το δημοσιεύουν?

Το έχουμε ξανασυζητήσει αλλά αν δεν βαριέστε ας το ξανακουβεντιάσουμε.

ΑΣΕ ΤΗΝ ΜΕΜΨΙΜΟΙΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΚΑΜΙΑ ΑΥΞΗΣΗ,ΔΕΣ ΤΙΣ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ,ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΠΑΝΩ ΠΑΜΕ ΟΧΙ ΚΑΤΩ.

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΛΕΙΣΕΣ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΚΟΜΗ

NIKH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το εχουμε ξανασυζητησει αρκετες φορες

με την χρηση της "ευρεση" θα δειτε και τα αλλα δημοσιευματα

αυτες πιστευουμε οτι πρπει να ειναι οι αμοιβες για το 2007 που πρπει να ζητησουμε για την δουεια που κανουν τα μελη (και οχι μονο) του ΛΣΑ και φυσικα αφου ειναι ΛΣΑθηνας, στην περιοχη της Αθηνας- αν και κατα την γνωμη μο τα λεφτα ειναι στην περιφερια πια και οχι στην Αθηνα.

Απο εκει και περα εχουμε μιλησει για κατα τοπους τιμοκαταλογους με την ευθυνη των τοπικων συλλογων

εχουμε πει για τιμοκαταλογους ανα περιφερια

εχουμε πει οτι ο τιμοκαταλογος μπορει να αποτελεσει ενα εργαλειο για να ανεβασουμε τις μικρες αμοιβες μας οσο περισσοτερο μπορουμε

(κοιτα το σωμ,ατειο λεει τοσα αλλα εγω θα σου κανω 10.15,20% εκπτωση π.χ.)

εχουμε πει πολλα πανω σε αυτο το θεμα (ενα αποαυτα το εβαλε η συναδελφος ακριβως απο πανω)

και μεις στα τοσα χρονια που βγαινει ο τιμοκαταλογος τι κανουμε (απο το 2000)

ΤΡΟΓΩΜΑΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ

ΔΙΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕς ΚΑΙ ΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΕς ΤΜΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ

ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ( για ολα φταιει ο προηγουμενος λογιστης, αυτο ειναι γνωστο)

ΚΑΡΦΩΝΟΥΜΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ

Κ.Λ.Π. Κ.Λ.Π.

Ε ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΜΥΑΛΑ

ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ ΜΑΣ

Απόστολος Αλωνιατης

τεως Γ.Γ. ΛΣΑ και νυν Μελος του Δ.Σ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νίκη μου, προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν συνάδελφο που να λαμβάνει τις εν λόγω αμοιβές στην επαρχία. Άσε που φοβάμαι ότι είναι ελάχιστοι οι επαγγελματίες που θα άντεχαν οικονομικά τέτοια αμοιβή λογιστή. Μιλάω πάντα για την επαρχία.

Πώς απορείς λοιπόν για το "πώς βγαίνει" ο συνάδελφος? Ούτε μπορεί η αύξηση να είναι της τάξεως του 100%... Δεν συμφωνείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απ' την άλλη, θα έρθω να συμφωνήσω με τον a.a. στους τιμοκαταλόγους ανά περιφέρεια. Και : όχι στα αλληλομαχαιρώματα βρε παιδιά! Έλεος, ζημιά στον κλάδο μας κάνουμε. Όταν κατηγορεί ο νέος τον προηγούμενο λογιστή, γίνεται ένας φαύλος κύκλος, που απλώς οδηγεί τον πελάτη στο λανθασμένο συμπέρασμα ότι όλοι οι λογιστές είναι "λαμόγια".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλώνω ότι συμφωνώ απολύτως με τον Απόστολο.

Και να προσθέσω ότι η αμοιβή του ελεύθερου επαγγελματία είναι πρωτίστως θέμα αυτοσεβασμού και αυτοεκτίμησης και κατόπιν θέμα συνθηκών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Περιπτώσεις του τύπου "δεν θα συνεργαστούμε τελικά γιατί βρήκα λογιστή με €30,00 το μήνα" που τις καταχωρούμε?

Εκεί που δεν πιάνει μελάνι.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΘΑΡΙΣΤΉΡΙΟ

Πέρσι 75

Φέτος 80

Πάει από το γραφείο κάποιος να πάρει τιμολόγια και αμοιβή Ιαν και Φεβ

Λέει και για την αύξηση

Αντιδρά

Παίρνει τηλέφωνο

- Ρε Αλέκο πάλι αύξηση; Όταν ξεκίνησα το είχες 60 και τώρα το έκανες 80;

- Δεν μου λες, το ενοίκιο σου αυξήθηκε;

- όχι

- η ΔΕΗ;

- όχι

- Τα υλικά σου;

- όχι

- πήρες αύξηση;

- όχι

- Εμένα και το ενοίκιο αυξήθηκε και οι υπάλληλοι πήραν αύξηση και οι εταιρείες ζήτησαν περισσότερα.

- ο άλλος στην Ν Ιωνία παίρνει 40

- Εγώ σου είπα γιατί, χώρια το ότι πιστεύω ότι προσφέρω ποιοτικές υπηρεσίες.

Κλείνει το τηλέφωνο.

Και συνεχίζει να λέει: καλά ξέρω, αν φύγω, την άλλη μέρα θα έρθει το ΣΔΟΕ.

Γι’ αυτό τόσα χρόνια δεν ήρθε το ΣΔΟΕ. Τα έχει ο Αλέκος τάτσι-μίτσι-κότσι μ’ αυτούς και γι’ αυτό δεν ήρθαν τόσα χρόνια. Γι’ αυτό και την άλλη φορά με το 1.500,00 ευρώ μου είπε να μην πληρώσω. Τα κανόνισε αυτός.

- Ποια 1500,00

- να εκείνο το χαρτί που ήρθε τότε και έλεγε για 3 χρόνια από 500 τη χρονιά

- εκείνο ήταν προαιρετικό (εννοεί την περαίωση με τον 3259)

Μου μεταφέρονται τα παραπάνω

Η απόφαση:

Περάστε τα τιμολόγια που πήραμε τελευταία, εκτυπώστε τα πάντα, ετοιμάστε φάκελο για επιστροφή

Θα του τηλεφωνήσω να βρεί καινούριο λογιστή.

Όσοι με ξέρουν, ξέρουν ότι όλα όσα είπε είναι ψέματα.

Το βράδυ μετέφερα και στα παιδιά μου το γεγονός σαν ένα παράδειγμα υπεράσπισης αρχών, απόψεων και αντίστασης σε κάθε ταλιμπάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάποτε και εμεις απο την ΄΄επαρχία΄΄ και εσεις οι ΄΄Αθηνοκεντρικοι΄΄ θα πρεπει να μαθουμε να κοστολογουμε την εργατοώρα του υπαλλήλου μας, την δική μας, έξοδα κ.λ.π. και να λεμε οτι με τόσα πάνω σε αυτά (π.χ.+50%, +60%, +100%) ζώ ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ.

Αρα τόσα πρέπει να χρεώσω, γιατί τόσο δουλεύω, και ΟΧΙ γιατί τόσο τζίρο κάνει ο πελάτης μου. (Συγκρίνεις πάντα όγκο καταχώρησης-απασχόλησης)

Φιλικά Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αλέκο εγώ το είπα με μια φράση..εσύ παρέθεσες ολόκληρο διάλογο..

κάνε μου την χάρη και δώσε ξεχωριστό χρώμα στα λόγια του κάθε ενός γιατί μπερδεύτηκα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΕ ΚΑΘΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ, ΠΕΡΠΑΤΗΜΕΝΟΥΣ, ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΣΤΟ ΧΩΡΟ.

ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΥΠΟΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΗΣ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΑΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΗ ΓΕΝΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠ'ΑΥΤΗΝ.

ΤΟ ΕΧΩ ΗΔΗ ΒΙΩΣΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΕΣΤΩ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΟΥ ΒΗΜΑΤΑ, ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΦΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΕ 50 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΛΠ 'Η ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ Η ΤΑΔΕ ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ (ΒΙΒΛΙΑ,ΦΠΑ,ΙΝΤΡΑΣΤΑΤ,ΑΠΔ ΚΛΠ) ΜΕ 80. ΣΕ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 45 ΚΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ ΑΕΙ. ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΘΑΨΙΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΟΥ/ΜΑΣ ΑΠΟ "ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ" ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΓΕΛΕΙΑ ΨΕΜΑΤΑ.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΜΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΑ ΜΑΣ ΕΦΟΣΟΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΣΚΑΒΟΥΜΕ ΤΟ ΛΑΚΟ ΜΑΣ ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΟΥ ΕΥΚΑΙΡΙΑΚΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ?

Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΕ Ο ΑΛΕΚΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΝΣΑΡΚΩΝΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
το εχουμε ξανασυζητησει αρκετες φορες

με την χρηση της "ευρεση" θα δειτε και τα αλλα δημοσιευματα

αυτες πιστευουμε οτι πρπει να ειναι οι αμοιβες για το 2007 που πρπει να ζητησουμε για την δουεια που κανουν τα μελη (και οχι μονο) του ΛΣΑ και φυσικα αφου ειναι ΛΣΑθηνας, στην περιοχη της Αθηνας- αν και κατα την γνωμη μο τα λεφτα ειναι στην περιφερια πια και οχι στην Αθηνα.

Απο εκει και περα εχουμε μιλησει για κατα τοπους τιμοκαταλογους με την ευθυνη των τοπικων συλλογων

εχουμε πει για τιμοκαταλογους ανα περιφερια

εχουμε πει οτι ο τιμοκαταλογος μπορει να αποτελεσει ενα εργαλειο για να ανεβασουμε τις μικρες αμοιβες μας οσο περισσοτερο μπορουμε

(κοιτα το σωμ,ατειο λεει τοσα αλλα εγω θα σου κανω 10.15,20% εκπτωση π.χ.)

εχουμε πει πολλα πανω σε αυτο το θεμα (ενα αποαυτα το εβαλε η συναδελφος ακριβως απο πανω)

και μεις στα τοσα χρονια που βγαινει ο τιμοκαταλογος τι κανουμε (απο το 2000)

ΤΡΟΓΩΜΑΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ

ΔΙΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕς ΚΑΙ ΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΕς ΤΜΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ

ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ( για ολα φταιει ο προηγουμενος λογιστης, αυτο ειναι γνωστο)

ΚΑΡΦΩΝΟΥΜΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ

Κ.Λ.Π. Κ.Λ.Π.

Ε ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΜΥΑΛΑ

ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ ΜΑΣ

Απόστολος Αλωνιατης

τεως Γ.Γ. ΛΣΑ και νυν Μελος του Δ.Σ.

- Προσωπικά διαφωνώ στην λογική του τιμοκαταλόγου που λειτουργεί ως σημείο αναφοράς "χάρη προς τον πελάτη", μιας και έτσι αναιρούμε την δύναμη και το κύρος του συλλογικόύ μας φορέα.

- Αναφορικά με του "κατά τόπους τιμοκαταλόγους" πάλι θα παρουσιάσω αντίθετη άποψη μιας και κάτι τέτοιο όσο ρεαλιστικά ερίσματα και αν έχει μειώνει το κύρος μας σαν κλάδο ( οι δικηγόροι και οι μηχανικοί έχουν άλλες ελάχιστες αμοιβές ανά περιοχή;;:lol:

- Δεν ξέρω αν χρεώνω φτηνά, πάντως κρίνω τις ελάχιστες αμοιβές ( ΛΣΑ και ΕΦΕΕΘ) "υπερβολικές" με δεδομένη την κατάσταση,και μόνο ως στοχοθέτηση θα μπορούσαν να σταθούν. Όμως από την στιγμή που εμείς έχουμε μειώσει την αξία της εργασίας μας μέσα στο πέρασμα των χρόνων, ίσως είναι υπερφιλόδοξο να θέλουμε να αλλάξουμε τα κακώς τιμολογιακά κείμενα εν μία νυκτί....

...

Με τα πολλά νά μαστε πάλι να αναμοχλεύουμε και να μοιρικάζουμε αυτά που λέμε ούτε λίγο ούτε πολύ ,τα ίδια και τα ίδια, όποτε τείθεται ανάλογο θέμα....

λύση;;;

Ακούστε και αυτό!

διώξτε κόσμο, πελάτες .... που θα πάνε;;; σε άλλους συναδέλφους !!!! εκεί θα φανεί η μαγκιά μας!!!!

Διώξτε όσους θεωρείτε φύρα! Αν κάτι τέτοιο γίνει μαζικά, θα έρθουν άλλοι πελάτες με καλύτερους όρους για εμάς!

Με τους δικούς μας όρους! Αν βέβαια έχουμε το θάρρος να τους θέσουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
το εχουμε ξανασυζητησει αρκετες φορες

.......................

εχουμε πει οτι ο τιμοκαταλογος μπορει να αποτελεσει ενα εργαλειο για να ανεβασουμε τις μικρες αμοιβες μας σε αξιοπρεπές επίπεδο......

εχουμε πει πολλα πανω σε αυτο το θεμα ......

στα τοσα χρονια που βγαινει ο τιμοκαταλογος τι κανουμε (απο το 2000)

ΤΡΟΓΩΜΑΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ

ΔΙΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕς ΚΑΙ ΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΕς ΤΜΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ

ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ( για ολα φταιει ο προηγουμενος λογιστης, αυτο ειναι γνωστο)

ΚΑΡΦΩΝΟΥΜΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ

Κ.Λ.Π. Κ.Λ.Π.

Ε ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΜΥΑΛΑ

ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ ΜΑΣ

Απόστολος Αλωνιατης

τεως Γ.Γ. ΛΣΑ και νυν Μελος του Δ.Σ.

Τα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα.

Είναι χειρότερα.

Κάθε φορά που κάποιοι από εμάς τόλμησαν να υπαινιχτούν ότι οι συνάδελφοι με τη μεγάλη πελατεία (και τις χαμηλές τιμές) ουσιαστικά είναι αυτοί που υποβαθμίζουν το επάγγελμα, ...ας κάνει κάποιος μία αναζήτηση να δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως σε εμάς μας "έκατσε" μία χαρά ο κατάλογος , μίας και σε κάποια δουλεία που τελειώσαμε την κοστολογήσαμε μεν με αυτό που θεωρούμε ότι έπρεπε με βάση τη ψυχή που καταθέσαμε, αλλά επείδη υπήρξε μία κάποια γκρίνια έχουμε έτοιμο τον τιμοκατάλογο (ναι εκεί φτάσαμε για να πληρωνόμαστε).

Όσον αφορά τις τιμές η δική μου η γνώμη είναι πως ΟΛΟΙ έχουμε πελάτες από τους οποίους παίρνουμε αρκετά καλές τιμές (ακόμα και παραπάνω από τις τιμές αυτές) αλλά ΟΛΟΙ έχουμε και κάποιους πελάτες που είτε τους έχουμε τζαμπουϊτογλου είτε με χαμηλές έως εξευτελιστικές τιμές .

Και κάτι ακόμη είναι εύκολο όταν έχεις μεγάλη πελατεία να επιλέγεις , αλλά όταν είσαι νέος είναι κομματάκι δύσκολα , αναφέρομαι γενικά μίας και αν το πάρουμε επί προσωπικού ευτυχώς είμαστε σε πάρα πολύ καλό δρόμο :lol: παρότι έχουμε 3 χρονάκια σαν γραφείο και έχουμε χάσει πελάτες επείδη είμασταν ακριβοί (βέβαια επαναλαμβάνω πως και εμείς έχουμε πελάτες που δεν παίρνουμε αυτά που θα επρέπε).

Το βασικό είναι πως όταν κάποιος έρχεται από συνάδελφο θα πρέπει να υπάρχει επικοινωνία για το αν πληρώθηκε και πόσο έπαιρνε , τουλάχιστον αυτό το τηρούμε .

ΥΓ Επείδη ο Αλέκος αναφέρθηκε σε καθαριστήριο , μας παίρνει τηλέφωνο η σύζυγος πελάτη που είτε τον έχουμε είτε όχι ένα και το αυτό και μας λέει :

- Άνοιξε η αδελφή μου καθαριστήριο πόσα παίρνετε ?

- 80,00 ελάχιστ......

- τουτ τουτ τουτ τουτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπαρχουν διαφορες θεασεις για το ζητημα.

Μια μπορει να ειναι αυτη:

Φανταστειτε τον επιχειρηματια να λεει: "Δεν μπορω να πληρωνω τις κατωτερες αμοιβες ".

Απαντηση απο λογιστη : " Οκ, αλλα δεν μπορειτε επισης, να εχετε και την απαιτηση να γινουν ολα ".

Επιχειρηματιας λεει σε λογιστη: " Ψαχνω για λογιστη, επειδη ο προηγουμενος με παραμελουσε"

Απαντηση απο λογιστη: " Τι αμοιβη του εδινες? ",

" Του εδινα 30 ευρω, ηταν φιλος..."

Λεει εργοδοτης στον μισθωτο λογιστη του: "Δεν μπορω να σου δινω πια τα νομιμα, επειδη αυξηθηκε η προυπηρεσια σου, παντρευτηκες, εκανες παιδια κτλ..."

Απαντηση απο λογιστη: "Τοτε μπορουμε να αλλαξουμε τη σχεση εργασιας και να μειωσουμε τις ωρες, ".

Υπαρχει και ο λογιστης που λεει " Δεν μπορω να πω οχι".

Επειδη μπορει απλα να μην μπορει...

Οπως και ο επιχειρηματιας μπορει απλα να μην μπορει...

Καποιος μπορει να πει: " Aν δεν μπορουν, τοτε ο επιχειρηματιας να κλεισει την επιχειρηση, να παει να εργασθει ως μισθωτος στο Γερμανο που θα ερθει να ανοιξει επιχειρηση και θα ειναι τυπικος και ο αλλος να παψει να ειναι λογιστης, ας παει να πουλαει μανταρινια στη λαικη καλυτερα. "

Καποιος αλλος μπορει να πει " Σεβομαι το "δεν μπορω" του συνανθρωπου, αλλα αν δεν μπορει μαζι μου, τοτε θα του πω οτι κι εγω δεν μπορω."

Ενας αλλος (ο τελευταιος) μπορει να μην πει τιποτε για ολα αυτα, απλα να καταλαβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
.......................

στο Γερμανο που θα ερθει να ανοιξει επιχειρηση και θα ειναι τυπικος

.......................

Λίγο άσχετο με το θέμα , αλλά όσους πελάτες έχουμε ή γενικά γνωρίζουμε που έχουν έρθει από την Γερμανία , μας έχουν ζαλίσει με το εκεί , αφού πια τους λέω γιατί ήρθατε ρε παλικάρια??

Επίσης τα θέλουν όλα , αλλά από πληρώμη άστα να πάνε και μέχρι να συνεννοηθείς χάνεις τα μυαλά σου (γιατί έξω είπαμε είναι αλλιώς) οπότε παπούτσι από τον τόπο σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
λύση;;;

Ακούστε και αυτό!

διώξτε κόσμο, πελάτες .... που θα πάνε;;; σε άλλους συναδέλφους !!!! εκεί θα φανεί η μαγκιά μας!!!!

Διώξτε όσους θεωρείτε φύρα! Αν κάτι τέτοιο γίνει μαζικά, θα έρθουν άλλοι πελάτες με καλύτερους όρους για εμάς!

Με τους δικούς μας όρους! Αν βέβαια έχουμε το θάρρος να τους θέσουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη iek forotexnikoy
Περιπτώσεις του τύπου "δεν θα συνεργαστούμε τελικά γιατί βρήκα λογιστή με €30,00 το μήνα" που τις καταχωρούμε?

επεσε στα χέρια μου κάρτα....περιοχή αμπελλόκηποι

Λογιστικά φοροτεχνικά.........β κατηγορίας από 40 ευρώ ..Γ κατηγορίας απο 250/./././. ζητούνται συνεργάτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επεσε στα χέρια μου κάρτα....περιοχή αμπελλόκηποι

Λογιστικά φοροτεχνικά.........β κατηγορίας από 40 ευρώ ..Γ κατηγορίας απο 250/./././. ζητούνται συνεργάτες

ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΑ

Περιοχη Αμπελοκηπων ωρα 8 το βραδυ

-Καλησπερα :D

-Καλησπερα σας,περαστε,καθιστε,να κερασουμε κατι?:D

-Οχι ευχαριστω :huh: εχω ανοιξει ενα ψιλικατζιδικο στη γωνια και βρηκα τη καρτα σας.....και ...εμ.....ειδα τις τιμες σας και....λεω να αλλαξω λογιστη γιατι θεωρω υπερβολικο να δινω 150 ευρω για 30 τιμολογια το μηνα.

-ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΕ ΜΟΥ! B) οι καιροι ειναι δυσκολοι σημερα και εμεις ως γραφειο θελουμε να σταθουμε διπλα στον μικρομεσαιο και μπλα...μπλα...μπλα...

-Εσεις θα μου παιρνετε μονο 40 ευρω δηλαδη?:(

-Ακριβως κυριε!!κοντα μας θα εχετε ολοκληρωμενη παρακολουθηση των βιβλιων σας απο εμπειρους επαγγελματιες με υψηλο επιπεδο εξειδικευσης και με τα πιο συγχρονα συστηματα μηχανογραφησης..μπλα...μπλα...μπλα....και ολα αυτα.... ΜΟΝΟ απο 40 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ!!

στητιμηδενσυμπεριλαμβανονταιοιπεριοδικεςκαιετησιεςφορολογικεςδηλωσεις,οικονομικε

καταστασεις,διεκπεραιωσειςστιςυπηρεσιεςτου δημοσιουκαιοαναλογουνΦΠΑ

-....τι μου λετε? :blink: ....ε τοτε αμα ειναι να συνεργαστουμε αμεσως...

-ΒΕΒΑΙΩΣ.....ΥΠΟΓΡΑΨΤΕ ΕΔΩ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

σ.σ.

το μονο φανταστικο στο παραπανω γεγονος υποθετω πως ειναι μονο......η ωρα

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θαναση, καλο το σεναριο αλλα το εχουμε δει να παιζεται και διαφορετικα ... :D

... βαριεμαι να λεω τωρα ομως, γιατι μ αυτα και μ αυτα εχω αποκτησει κι αλλα προβληματα, οπως .... το κουρκουτι για τον μπακαλιαρο με σοδα να το κανω η με μαγια μπυρας ? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Θαναση, καλο το σεναριο αλλα το εχουμε δει να παιζεται και διαφορετικα ... :D

... βαριεμαι να λεω τωρα ομως, γιατι μ αυτα και μ αυτα εχω αποκτησει κι αλλα προβληματα, οπως .... το κουρκουτι για τον μπακαλιαρο με σοδα να το κανω η με μαγια μπυρας ? :D

με μπύρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΑ

Περιοχη Αμπελοκηπων ωρα 8 το βραδυ

-Καλησπερα :D

-Καλησπερα σας,περαστε,καθιστε,να κερασουμε κατι? :D

-Οχι ευχαριστω :huh: εχω ανοιξει ενα ψιλικατζιδικο στη γωνια και βρηκα τη καρτα σας.....και ...εμ.....ειδα τις τιμες σας και....λεω να αλλαξω λογιστη γιατι θεωρω υπερβολικο να δινω 150 ευρω για 30 τιμολογια το μηνα.

-ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΕ ΜΟΥ! :) οι καιροι ειναι δυσκολοι σημερα και εμεις ως γραφειο θελουμε να σταθουμε διπλα στον μικρομεσαιο και μπλα...μπλα...μπλα...

-Εσεις θα μου παιρνετε μονο 40 ευρω δηλαδη? B)

-Ακριβως κυριε!!κοντα μας θα εχετε ολοκληρωμενη παρακολουθηση των βιβλιων σας απο εμπειρους επαγγελματιες με υψηλο επιπεδο εξειδικευσης και με τα πιο συγχρονα συστηματα μηχανογραφησης..μπλα...μπλα...μπλα....και ολα αυτα.... ΜΟΝΟ απο 40 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ!!

στητιμηδενσυμπεριλαμβανονταιοιπεριοδικεςκαιετησιεςφορολογικεςδηλωσεις,οικονομικε

καταστασεις,διεκπεραιωσειςστιςυπηρεσιεςτου δημοσιουκαιοαναλογουνΦΠΑ

-....τι μου λετε? :blink: ....ε τοτε αμα ειναι να συνεργαστουμε αμεσως...

-ΒΕΒΑΙΩΣ.....ΥΠΟΓΡΑΨΤΕ ΕΔΩ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

σ.σ.

το μονο φανταστικο στο παραπανω γεγονος υποθετω πως ειναι μονο......η ωρα

:)

και πόσο θα τους κάτσει ο ψιλικατζής όταν τα ψιλά γράμματα γίνουν πράξη; :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...