Προς το περιεχόμενο

ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δηλαδη πρεπει να το πληρωσω το ποσο.. σε μηδενικη δηλωση.. κλεψια μου φαινεται πως ειναι!!

δεν είμουν σίγουρη και είπα να το κοιτάξω (γιατί έχει αλλάξει από πέρσυ)

μπορείς να κάνεις συμπληρωματική εμπρόθεσμη δήλωση και να δηλώσεις δαπάνες (750€) στον κωδ.049.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Αποστολος Αποστολοπουλος

Επισης κατι αλλο.. την συμπληρωματικη δηλωση θα πρεπει να την υποβαλλω αυτοπροσωπως στην αρμοδια εφορια? η γινεται και ηλεκτρονικα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης κατι αλλο.. την συμπληρωματικη δηλωση θα πρεπει να την υποβαλλω αυτοπροσωπως στην αρμοδια εφορια? η γινεται και ηλεκτρονικα??

στην αρμόδια εφορία ναι.

αυτοπροσώπως όχι.

ηλεκτρονικά όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Αποστολος Αποστολοπουλος

Σ ευχαριστω θερμα για τη βοηθεια που μου προσεφερες, μια τελευταια ερωτηση. Τη συμπληρωματικη δηλωση, μπορω να τη στειλω ταχυδρομικως ή πρεπει να την παω εγω ή ο πατερας μου στην εφορια?

Ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω θερμα για τη βοηθεια που μου προσεφερες, μια τελευταια ερωτηση. Τη συμπληρωματικη δηλωση, μπορω να τη στειλω ταχυδρομικως ή πρεπει να την παω εγω ή ο πατερας μου στην εφορια?

Ευχαριστω και παλι

Εφορία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Γιαννης Αναγνωστου

Γεια σας,

ειμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου, εδω και 30 χρονια στη Σουηδια.

Στην Ελλαδα εχω ενα σπιτι 55 τετραγωνικα και μια ημιτελη κατοικια.

Στη φορολογικη μου δηλωση πρεπει να δηλωσω τον μισθο που παιρνω στη Σουηδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είμουν σίγουρη και είπα να το κοιτάξω (γιατί έχει αλλάξει από πέρσυ)

μπορείς να κάνεις συμπληρωματική εμπρόθεσμη δήλωση και να δηλώσεις δαπάνες (750€) στον κωδ.049.

Mα νομίζω ότι σε κατοίκους εξωτερικού ΔΕΝ αναγνωρίζονται οι δαπάνες του049

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα νομίζω ότι σε κατοίκους εξωτερικού ΔΕΝ αναγνωρίζονται οι δαπάνες του049

το ότι είναι κάτοικος εξωτερικού δεν σημαίνει ότι το έχει δηλώσει και στην εφορία. Για να του βγεί φόρος λόγω αποδείξεων σημαίνει ότι δεν την υπέβαλλε σαν κάτοικος εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν το έχει δηλώσει τοσο το χειρότερο, γιατί πως θα δικαιολογήσει τα κεφάλαια που τυχών θα θέλει να φέρει στην Ελλάδα απο την εργασία του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν το έχει δηλώσει τοσο το χειρότερο, γιατί πως θα δικαιολογήσει τα κεφάλαια που τυχών θα θέλει να φέρει στην Ελλάδα απο την εργασία του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του προτείναμε να μην ξαναγυρίσει... :P

και νομίζω ότι του άρεσε η ιδέα.. :D

βεβαια όλοι κάποτε ξαναγυρίζουν. :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Σταυρος

Καλησπέρα

Δυστυχως ή ευτυχω΄ς είμαι κατοικος εξωτερικού και κοιτάζοντας τα της δήλωσης βλέπω ότι εάν κάνω δήλωση για αγροτικό εισόδημα (λόγω αντικειμενικών αξιών σε αγροτεμάχιο μη ενεργό στη Κρήτη με ελαιόδεντρα) αναλογεί εισόδημα της τάξης των 330 Ευρω. Κατά συνέπεια θα πρέπει να κάνω δηλωση σωστά? Αλλά εάν το κάνω αυτό ξαφνικά εμφανίζει ότι πρέπει να πληρώσω 460 Ευρώ, καθότι εννοείτε ότι δε έχω αποδείξεις από Ελλάδα. Εντάξει για το σπίτι στην Ελλάδα το οποιο και δεν νοικιάζω δε τίθεται θέμα, απλά δεν αναγράφεται τίποτα στους κωδικούς κατοικίας αλλά με το αγροτεμάχιο τι ακριβώς μπορεί να γίνει? Σε περίπτωση όπου δε κάνω τη δήλωση τι μπορεί να συμβεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη Βλεσσιδη Γιαννα

Γεια σας

Ειμαι αγαμος κατοικος εξωτερικου απο Απριλιο του 2011.Αποκτω στην Ελλαδα εισοδημα απο ενοικια 7000 ευρω.Θα φορολογηθω απο το πρωτο ευρω ; Μπορω να βαλω αποδειξεις για να μειωσω το φορο;

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη Pantouflas

Είμαι στο εξωτερικό από το 2005, με μηδέν εισοδήματα στην Ελλάδα.

Το 2011 μου έκαναν δωρεά ένα μικρό διαμέρισμα, και η μητέρα μου πήρε δάνειο πρώτης κατοικίας στο όνομά μου για να το φτιάξει. Το δάνειο το πληρώνει η μητέρα μου και στο διαμέρισμα μένει ο αδερφός μου.

Αναγκαστικά έκανα δήλωση φέτος στο taxisnet με το ακίνητο, μηδενικού εισοδήματος. Δεν έβαλα το δάνειο, παρότι εκπίπτουν οι τόκοι, γιατί κάποιος από την εφορία μας είπε ότι θα μετρήσει ως τεκμήριο.

Όπως και στο φίλο παραπάνω, μου βγήκε χρεωστική 113 Ευρώ. Γύρισα πίσω και έβαλα δαπάνες 2000 Ευρώ (πήρα κομπιούτερ στην Ελλάδα), και βγήκε μηδενική την οποία και κατέθεσα.

Οι δύο ερωτήσεις μου είναι: 1. Καλά έκανα και έβαλα τις δαπάνες; 2. Αν έβαζα και τους τόκους δανείου θα έβγαινε χρεωστική λόγω τεκμηρίων;

Ευχαριστώ!

Βασίλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλημέρα. Είμαι παντρεμένη με ιταλό μόνιμο κάτοικο εξωτερικού με μηδενικά ισοδήματα στην Ελλάδα. Ο σύζυγος έχει ΑΦΜ κατοίκων εξωτερικού, εγώ εργάζομαι και αποκτώ εισοδήματα στην Ελλάδα, πώς θα πρέπει να υποβάλλουμε δήλωση; Έδω και 3 χρόνια που είμαστε παντρεμένοι, υποβάλλουμε δήλωση με διαφορετικό τρόπο, δεν μου απαντά κανένας γραπτώς, κάθε ΔΟΥ λέει τα δικά της, έχουν εκκαθαρίσει δήλωση στο όνομά μου με το όνομα του συζύγου στο πεδίο της συζύγου! Θα πρέπει να υποβάλλουμε δήλωση κάτω απο το όνομα του συζύγου με μηδενικό εισόδημα και εμένα και το παιδί κάτω από αυτόν;

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

στην ερώτηση αν υπάρχουν ακίνητα και καταθέσεις στο εξωτερικό οι μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού τι πρέπει να απαντήσουν? <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Ν

στην ερώτηση αν υπάρχουν ακίνητα και καταθέσεις στο εξωτερικό οι μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού τι πρέπει να απαντήσουν? <_<

Η απάντηση των μόνιμων κατοίκων εξωτερικού προς τους εφοριακούς εδώ θα είναι: Να μη σας ενδιαφέρει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση (χαζή) : κάτοικος εξωτερικού, έχουσα μόνο στο όνομά της ψιλή κυριότητα ακινήτου 48τμ (την οποία απέκτησε το 2010 όπου και έκανε όλες τις ενέργειες) και χωρίς εισόδημα στην ελλάδα ΔΕΝ υποχρεούται σε δήλωση, σωστά ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...