Προς το περιεχόμενο

ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, κάτοικος εξωτερικού (Η.Π.Α) αποκτά παιδί στο 2003. Χρεάζεται ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού τού από το εξωτερικό (Δεν έχει μερίδα στην ελλάδα) ? Το πιστοποιητικό πρέπει να είναι από το προξενείο στην ελληνική γλώσσα? Μπορεί να γραφτεί στα αγγλικά και να μεταφραστεί στην Ελλάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

An to paidi den parei tin Elliniki ithageneia tha prepei na proskomisis apo tis armodies arhes tis USA liksiarhiki praxi geniseos kai na metafrasti apo episimo (orkoti) metafrasti kai tha prepei na gini epikirosi autis apo to armodio elliniko proxenio sti USA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω κάτοικος εξωτερικού αγόρασε το 2003 διαμέρισμα στην Ελλάδα αξίας 90.000 ευρώ το οποίο εμφάνισα στον κωδικό 735 του Ε1. Αυτό αποτελεί τεκμήριο ? Θα πρέπει να το καλύψω με συνάλλαγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Οι Δηλώσεις κατοίκων εξωτερικού γίνονται σε ΔΟΥ της Αθήνας. Μπορείτε να μου πείτε σε ποία? Αν κάτοικος εξωτερικού θέλει να στείλει ταχυδρομικός την δήλωση του λέτε να είναι εντάξη ή θα χαθεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δ.Ο.Υ. ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ : ΛΥΚΟΥΡΓΟΥ 18 - ΑΘΗΝΑ.

Δεν υπάρχει πρόβλημα αν την στείλεις με τα ΕΛ.ΤΑ.Συστημένη και κρατάς το αποδεικτικό καταθεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά για τους φορολογουμένους που κατοικούν στο εξωτερικό και αποκτούν εισοδήματα στην Ελλάδα, αρμόδιος για την παραλαβή της δήλωσης είναι:

α) Προκειμένου για φυσικά πρόσωπα που ασκούν στην Ελλάδα ατομικά εμπορική επιχείρηση γενικά ή ελευθέριο επάγγελμα, ο προϊστάμενος της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας της περιφέρειας όπου βρίσκεται η έδρα της κύριας επιχείρησής τους ή του κύριου επαγγέλματός τους, κατά περίπτωση.

β) Προκειμένου για όλα τα άλλα φυσικά πρόσωπα:

αα) Ο προϊστάμενος της Δ.Ο.Υ. Κατοίκων Εξωτερικού (Λυκούργου 18 Τ.Κ. 105 52 Αθήνα – τηλ. 5245308 – 5225502 – FAX 5228208 – 5229226) εφόσον όμως ο αντιπρόσωπος που έχουν ορίσει υπάγεται ως προς τη φορολογία εισοδήματος σε οποιαδήποτε Δ.Ο.Υ. της περιοχής του Νομού Αττικής.

ββ) Ο προϊστάμενος της Δ.Ο.Υ. της έδρας της πρωτεύουσας οποιουδήποτε νομού της Χώρας, εφόσον ο αντιπρόσωπος που έχουν ορίσει υπάγεται ως προς τη φορολογία εισοδήματος σε οποιαδήποτε Δ.Ο.Υ. του νομού αυτού. Αν λειτουργούν σε κάποια πρωτεύουσα αυτού του νομού, εκτός του Νομού Θεσσαλονίκης όπου αρμόδιος είναι ο Προϊστάμενος της Θ΄ Δ.Ο.Υ. Θεσσαλονίκης.

γγ) Στα νησιά των νομών Αττικής, Δωδεκανήσου, Λέσβου, Μαγνησίας, Καβάλας, Κέρκυρας, Κεφαλλονιάς, Κυκλάδων και Σάμου, εκτός των νησιών στα οποία βρίσκεται η πρωτεύουσα των νομών αυτών, αρμόδια είναι η Δ.Ο.Υ. κάθε νησιού, για τους κατοίκους εξωτερικού, των οποίων οι αντιπρόσωποι υπάγονται σε αυτήν αντίστοιχα, ως προς τη φορολογία εισοδήματος.

Στην προηγούμενη περίπτωση β΄ συμπεριλαμβάνονται και τα φυσικά πρόσωπα που είναι κάτοικοι αλλοδαπής και συμμετέχουν σε ομόρρυθμες και ετερόρρυθμες εταιρίες, σε κοινωνίες αστικού δικαίου που ασκούν επιχείρηση ή επάγγελμα, σε αστικές κερδοσκοπικές ή μη εταιρίες, σε συμμετοχικές ή αφανείς, σε κοινοπραξίες της παραγράφου 2 του άρθρου 2 του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων Σημ. Ε.Ο. Ε7 : Βλ. Κωδ. Ν. 186/1992 άρθρο 2 παράγραφος 2 (Π.Δ. 186/1992) ή σε άλλα νομικά πρόσωπα, όπως Ε.Π.Ε., σωματεία κτλ., που έχουν έδρα στην Ελλάδα.

Ο φορολογούμενος ορίζει τον αντιπρόσωπό του στην Ελλάδα με την αναγραφή των στοιχείων αυτού στην ένδειξη του ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ του πίνακα 1 της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος (έντυπο Ε1).

Με τον ορισμό του αντιπροσώπου δε μεταθέτεται η υποχρέωση του αλλοδαπού για υποβολή δήλωσης φορολογίας εισοδήματος στον αντιπρόσωπο. Ο τελευταίος μπορεί να υποβάλει τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος του αλλοδαπού τον οποίο αντιπροσωπεύει μόνον εφόσον διαθέτει σχετική εξουσιοδότηση προς τούτο ( παράγραφος 1 άρθρου 62 Ν. 2238/1994 Σημ. Ε.Ο. Ε7 : Βλ. Κωδ. Ν. 2238/1994 άρθρο 62 παράγραφος 1 ).

Όσοι περιλαμβάνονται στην παραπάνω περίπτωση β, καθώς και οι προξενικοί υπάλληλοι του Κράτους που υπηρετούν στο εξωτερικό, μπορούν να επιδώσουν τη δήλωσή τους στην προξενική αρχή του τόπου που διαμένουν, η οποία οφείλει να τη διαβιβάσει στον προϊστάμενο της αρμόδιας Δ.Ο.Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά για τους φορολογουμένους που κατοικούν στο εξωτερικό και αποκτούν εισοδήματα στην Ελλάδα, αρμόδιος για την παραλαβή της δήλωσης είναι:

α) Προκειμένου για φυσικά πρόσωπα που ασκούν στην Ελλάδα ατομικά εμπορική επιχείρηση γενικά ή ελευθέριο επάγγελμα, ο προϊστάμενος της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας της περιφέρειας όπου βρίσκεται η έδρα της κύριας επιχείρησής τους ή του κύριου επαγγέλματός τους, κατά περίπτωση.

β) Προκειμένου για όλα τα άλλα φυσικά πρόσωπα:

αα) Ο προϊστάμενος της Δ.Ο.Υ. Κατοίκων Εξωτερικού (Λυκούργου 18 Τ.Κ. 105 52 Αθήνα – τηλ. 5245308 – 5225502 – FAX 5228208 – 5229226) εφόσον όμως ο αντιπρόσωπος που έχουν ορίσει υπάγεται ως προς τη φορολογία εισοδήματος σε οποιαδήποτε Δ.Ο.Υ. της περιοχής του Νομού Αττικής.

ββ) Ο προϊστάμενος της Δ.Ο.Υ. της έδρας της πρωτεύουσας οποιουδήποτε νομού της Χώρας, εφόσον ο αντιπρόσωπος που έχουν ορίσει υπάγεται ως προς τη φορολογία εισοδήματος σε οποιαδήποτε Δ.Ο.Υ. του νομού αυτού. Αν λειτουργούν σε κάποια πρωτεύουσα αυτού του νομού, εκτός του Νομού Θεσσαλονίκης όπου αρμόδιος είναι ο Προϊστάμενος της Θ΄ Δ.Ο.Υ. Θεσσαλονίκης.

γγ) Στα νησιά των νομών Αττικής, Δωδεκανήσου, Λέσβου, Μαγνησίας, Καβάλας, Κέρκυρας, Κεφαλλονιάς, Κυκλάδων και Σάμου, εκτός των νησιών στα οποία βρίσκεται η πρωτεύουσα των νομών αυτών, αρμόδια είναι η Δ.Ο.Υ. κάθε νησιού, για τους κατοίκους εξωτερικού, των οποίων οι αντιπρόσωποι υπάγονται σε αυτήν αντίστοιχα, ως προς τη φορολογία εισοδήματος.

Στην προηγούμενη περίπτωση β΄ συμπεριλαμβάνονται και τα φυσικά πρόσωπα που είναι κάτοικοι αλλοδαπής και συμμετέχουν σε ομόρρυθμες και ετερόρρυθμες εταιρίες, σε κοινωνίες αστικού δικαίου που ασκούν επιχείρηση ή επάγγελμα, σε αστικές κερδοσκοπικές ή μη εταιρίες, σε συμμετοχικές ή αφανείς, σε κοινοπραξίες της παραγράφου 2 του άρθρου 2 του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων Σημ. Ε.Ο. Ε7 : Βλ. Κωδ. Ν. 186/1992 άρθρο 2 παράγραφος 2 (Π.Δ. 186/1992) ή σε άλλα νομικά πρόσωπα, όπως Ε.Π.Ε., σωματεία κτλ., που έχουν έδρα στην Ελλάδα.

Ο φορολογούμενος ορίζει τον αντιπρόσωπό του στην Ελλάδα με την αναγραφή των στοιχείων αυτού στην ένδειξη του ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ του πίνακα 1 της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος (έντυπο Ε1).

Με τον ορισμό του αντιπροσώπου δε μεταθέτεται η υποχρέωση του αλλοδαπού για υποβολή δήλωσης φορολογίας εισοδήματος στον αντιπρόσωπο. Ο τελευταίος μπορεί να υποβάλει τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος του αλλοδαπού τον οποίο αντιπροσωπεύει μόνον εφόσον διαθέτει σχετική εξουσιοδότηση προς τούτο ( παράγραφος 1 άρθρου 62 Ν. 2238/1994 Σημ. Ε.Ο. Ε7 : Βλ. Κωδ. Ν. 2238/1994 άρθρο 62 παράγραφος 1 ).

Όσοι περιλαμβάνονται στην παραπάνω περίπτωση β, καθώς και οι προξενικοί υπάλληλοι του Κράτους που υπηρετούν στο εξωτερικό, μπορούν να επιδώσουν τη δήλωσή τους στην προξενική αρχή του τόπου που διαμένουν, η οποία οφείλει να τη διαβιβάσει στον προϊστάμενο της αρμόδιας Δ.Ο.Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 months later...
επισκέπτη ΝΙΚΟΣ

ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ (4 ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ) ΜΕ ΑΚΙΝΗΤΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΞ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ, ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΧΩΡΙΣ ΛΟΙΠΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ Η΄ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ?

ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΜΕΝΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΟΥΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη καιρατος

Μια διευκρίνηση στο μεγαλο κειμενο γαι το ποιος ειναι αρμόδιος να παραλάβει την δηλωση κατοίκων εξωτερικου. Ειναι οχι ο προϊστάμενος της ΔΟΥ της πρωτευουσας του νομού, αλλα ο προϊστάμενος της Α ΔΟΥ της πρωτευουσας του νομού. Τονίζω εδω το Α ΔΟΥ . Οπου υπαρχει βεβαι μια ΔΟΥ , αυτή η ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 years later...
επισκέπτη Νικόλαος Δημόπουλος

Καλημέρα! Είμαι πλέον μόνιμος κάτοικος Κύπρου, γιαυτό επιθυμώ να μεταγραφώ από τη ΔΟΥ της περιοχής μου στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού. Γνωρίζετε αν αυτό είναι καταρχας απαραίτητο και τι χρειάζεται για τη μεταγραφή;; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...
επισκέπτη Αναστασια

Καλη μερα. Ειμαι κατοικος εξωτερικου ΗΠΑ εχω διαμερισμα στην Καλληθεα, που μπορω να στιλω τα χρηματα (εκτακτου φορου εν μεσο ΔΕΗ'ς) οπως ανακινωσε η Κυβερνιση ? Για τα ακινιτα που δεν ειναι ενοικιασμενα τι προβλεπει ο νομος για τους κατοικους εξωτερικου ως προς το νεο (ΤΑΧ ) ? Ευχαριστω,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη Κατοικος Βελγίου

Καλησπέρα, οι εργαζόμενοι στα Ευρωπαϊκά Όργανα και κάτοικοι Βελγίου, είναι υποχρεωμένοι να πληρώσουν την έκτακτη εισφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, οι εργαζόμενοι στα Ευρωπαϊκά Όργανα και κάτοικοι Βελγίου, είναι υποχρεωμένοι να πληρώσουν την έκτακτη εισφορά;

Οι αποδοχες του προσωπικού της Ευραπαικής Ενωσης εξαιρούνται από την έκτακτη εισφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη μερα. Ειμαι κατοικος εξωτερικου ΗΠΑ εχω διαμερισμα στην Καλληθεα, που μπορω να στιλω τα χρηματα (εκτακτου φορου εν μεσο ΔΕΗ'ς) οπως ανακινωσε η Κυβερνιση ? Για τα ακινιτα που δεν ειναι ενοικιασμενα τι προβλεπει ο νομος για τους κατοικους εξωτερικου ως προς το νεο (ΤΑΧ ) ? Ευχαριστω,

Ο φόρος στα ακίνητα θα μπεί στο λογαριασμό της ΔΕΗ μαζί με το ρεύμα.Οποιος σας πληρώσει αυτό το λογαριασμό θα πληρώσει και το φόρο.

Ολα τα ακίνητα θα πληρώσουν αυτό το φόρο.Νοικιασμένα και ξενοίκιαστα είτε είναι κάτοικοι ελλάδας είτε κάτοικοι εξωτερικού.Οσα ακίνητα έχουν ρεύμα θα πληρώσουν αυτό το φόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Είμαι πλέον μόνιμος κάτοικος Κύπρου, γιαυτό επιθυμώ να μεταγραφώ από τη ΔΟΥ της περιοχής μου στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού. Γνωρίζετε αν αυτό είναι καταρχας απαραίτητο και τι χρειάζεται για τη μεταγραφή;; Ευχαριστώ!

Η αρμοδιότητα, για την υποβολή των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος των κατοίκων εξωτερικού που αποκτούν εισοδήματα (πραγματικά ή τεκμαρτά) στην Ελλάδα, προσδιορίζεται από το τόπο κατοικίας του αντίκλητου, και αναλυτικά:Για τους αντίκλητους που έχουν ορίσει και κατοικούν στο νομό Αττικής, αρμόδια Δ.Ο.Υ. είναι η Δ.Ο.Υ. Κατοίκων Εξωτερικού με έδρα την Αθήνα.Για τους αντίκλητους που έχουν ορίσει και κατοικούν στο νομό Θεσσαλονίκης, αρμόδια Δ.Ο.Υ. είναι η Θ' Θεσσαλονίκης.Για τους αντίκλητους που έχουν ορίσει και κατοικούν στην υπόλοιπη Ελλάδα, αρμόδια Δ.Ο.Υ. είναι η πρώτη Δ.Ο.Υ. της πρωτεύουσας του νομού στον οποίο κατοικούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Κάτοικος Βελγίου

Οι αποδοχες του προσωπικού της Ευραπαικής Ενωσης εξαιρούνται από την έκτακτη εισφορά.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η εκτακτη εισφορά μου ήρθε, 2% των συνολικά δηλωθέντων εισοδημάτων (παρόλο που είναι αφορολόγητα). Τι προτείνετε να κάνω;

Επίσης, γενικά να αναφέρω οτι η έκτακτη εισφορά αγγίζει και τις αναπηρικές συντάξεις που και αυτές είναι αφορολόγητες. Άρα μήπως αυτή τη φορά δεν εξαιρούμαστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η εκτακτη εισφορά μου ήρθε, 2% των συνολικά δηλωθέντων εισοδημάτων (παρόλο που είναι αφορολόγητα). Τι προτείνετε να κάνω;

Επίσης, γενικά να αναφέρω οτι η έκτακτη εισφορά αγγίζει και τις αναπηρικές συντάξεις που και αυτές είναι αφορολόγητες. Άρα μήπως αυτή τη φορά δεν εξαιρούμαστε;

Οπως έγραψα παραπάνω οι αποδοχές του προσωπικού της Ευρωπαικής Ενωσης εξαιρούνται από την έκτακτη εισφορά.

Για αυτές μπορείτε να κάνετε αίτηση για νέα εκκαθάριση.

Επίσης και οι αναπηρικές συντάξεις εξαιρούνται από την εκάκτη εισφορά εφόσον η αναπηρία είνα ΠΑΝΩ από 80%.Το τονιζω αυτό γιατί αν είναι ακριβώς 80% δεν εξαιρούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας!

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

Συνταξιούχος από το εξωτερικό, χωρίς εισοδήματα από την Ελλάδα, οφείλει να πληρώσει την έκτακτη εισφορά;

Σημειωτέον ότι έχει φορολογηθεί στη χώρα διαμονής του και ότι δεν έχει λαμβάνεις από πουθενά στην Ελλάδα.

Αν ναι, με ποιο πρόσχημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πατέρας μου είναι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, και συνταξιούχος εκεί.

Στην Ελλάδα δεν έχει καθόλου εισόδημα. Κάνει όμως φορολογική δήλωση στην ΔΟΥ της περιοχής του, για την σύνταξη του από το εξωτερικό.

Τώρα του ήρθε να πληρώσει την έκτακτη εισφορά.

Πρέπει να την πληρώσει ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας,θα ηθελα και εγω να κανω μια ερωτηση.Ειμαι ανεργη και προκειται να μεταβω μονιμα στη γερμανια και να εργαστω εκει.Στην ελλαδα κανω φορολογικη δηλωση γιατι παιρνω μια συνταξη απο τη μητερα μου που εχει πεθανει.Το εισοδημα που θα αποκτησω στη γερμανια θα το δηλωνω στην Ελλαδα η' θα κανω ξεχωριστη δηλωση καθε φορα;Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας,θα ηθελα και εγω να κανω μια ερωτηση.Ειμαι ανεργη και προκειται να μεταβω μονιμα στη γερμανια και να εργαστω εκει.Στην ελλαδα κανω φορολογικη δηλωση γιατι παιρνω μια συνταξη απο τη μητερα μου που εχει πεθανει.Το εισοδημα που θα αποκτησω στη γερμανια θα το δηλωνω στην Ελλαδα η' θα κανω ξεχωριστη δηλωση καθε φορα;Ευχαριστω εκ των προτερων!

Εφόσον θα είσαι μόνιμος κάτοικος Γερμανίας για τα εισοδήματα που θα αποκτήσεις στη Γερμανία θα υποβάλεις εκεί φορολογική δήλωση.

Στην Ελλάδα θα υποβάλεις φορολογική δήλωση σαν μόνιμος κάτοικος εξωτερικού μόνο όταν αποκτάς πραγματικό η τεκμαρτο εισόδημα στην Ελλαδα

Ανεξάρτητα από τον αν έχουν φορολογητέο εισόδημα στην Ελλάδα ή όχι, οι μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού έχουν υποχρέωση να υποβάλλουν δήλωση όταν:

α) αγοράζουν αυτοκίνητα, δίτροχα ή τρίτροχα αυτοκινούμενα, οχήματα, πλοία αναψυχής, αεροσκάφη και όσοι διατηρούν στην κατοχή τους στην Ελλάδα επιβατικό αυτοκίνητο Ι.Χ. ή ημιφορτηγό ή αυτοκίνητο μικτής χρήσης ή αυτοκίνητο τύπου Jeep ή αεροσκάφος, εκτός από αυτοκίνητα που απαλλάσσονται από την τεκμαρτή δαπάνη διαβίωσης,

β) ασκούν ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα, στην Ελλάδα,

γ) μετέχουν σε προσωπική ή περιορισμένης ευθύνης εταιρία ή κοινοπραξία ή κοινωνία ή αστική εταιρία που ασκεί επιχείρηση ή επάγγελμα,

δ) έχουν ακαθάριστο συνολικό εισόδημα από εκμίσθωση ακινήτων στην Ελλάδα πάνω από 600 ευρώ το χρόνο,

ε) αγοράζουν ακίνητα ή ανεγείρουν οικοδομή στην Ελλάδα,

στ) διατηρούν μία ή περισσότερες δευτερεύουσες κατοικίες στην Ελλάδα πάνω από 150 τ.μ,

ζ) προσκληθούν με έγγραφο του προϊσταμένου της αρμόδιας δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας,

η) έχουν πλήρη ή ψιλή κυριότητα ή επικαρπία ή οίκηση σε ακίνητα που βρίσκονται στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξάρτητα από τον αν έχουν φορολογητέο εισόδημα στην Ελλάδα ή όχι, οι μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού έχουν υποχρέωση να υποβάλλουν δήλωση όταν:

α) αγοράζουν αυτοκίνητα, δίτροχα ή τρίτροχα αυτοκινούμενα, οχήματα, πλοία αναψυχής, αεροσκάφη και όσοι διατηρούν στην κατοχή τους στην Ελλάδα επιβατικό αυτοκίνητο Ι.Χ. ή ημιφορτηγό ή αυτοκίνητο μικτής χρήσης ή αυτοκίνητο τύπου Jeep ή αεροσκάφος, εκτός από αυτοκίνητα που απαλλάσσονται από την τεκμαρτή δαπάνη διαβίωσης,

β) ασκούν ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα, στην Ελλάδα,

γ) μετέχουν σε προσωπική ή περιορισμένης ευθύνης εταιρία ή κοινοπραξία ή κοινωνία ή αστική εταιρία που ασκεί επιχείρηση ή επάγγελμα,

δ) έχουν ακαθάριστο συνολικό εισόδημα από εκμίσθωση ακινήτων στην Ελλάδα πάνω από 600 ευρώ το χρόνο,

ε) αγοράζουν ακίνητα ή ανεγείρουν οικοδομή στην Ελλάδα,

στ) διατηρούν μία ή περισσότερες δευτερεύουσες κατοικίες στην Ελλάδα πάνω από 150 τ.μ,

ζ) προσκληθούν με έγγραφο του προϊσταμένου της αρμόδιας δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας,

η) έχουν πλήρη ή ψιλή κυριότητα ή επικαρπία ή οίκηση σε ακίνητα που βρίσκονται στην Ελλάδα.

Με βάση τις 8 περιπτώσεις, αν κάποιος ΜΚΕ που δεν έρχεται καθόλου στην Ελλάδα έχει π.χ. το 75% της ιδιοκτησίας διαμερίσματος 65 τμ (στο οποίο μένει η μητερα του που τις ανοίκει το υπόλοιπο 25%), δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει δήλωση, σωστά;

Αλλά ο λόγος που υποχρεούται να υποβάλλει ειναι το γεγονός οτι το μερίδιο θεωρείται τεκμαρτό εισόδημα, έτσι;

Στην Ελλάδα θα υποβάλεις φορολογική δήλωση σαν μόνιμος κάτοικος εξωτερικού μόνο όταν αποκτάς πραγματικό η τεκμαρτο εισόδημα στην Ελλαδα

Πάντως, για όσους ζουν σε άλλες δυτικές χώρες τους είναι πάρα πολύ δύσκολο να καταλάβουν τα τεκμήρια, δηλ., το οτι η ιδιοκτησία μερικών πραγμάτων θεωρείται εισόδημα λες και παίρνουν μετρητά στο χέρι, όπως απο μισθό, ενοικίο., ή οποιαδήποτε άλλη οικονομική δραστηριότητα. Δεν ξέρω αν υπάρχει η έννοια του τεκμηρίου σε άλλες χώρες, ή στην έκταση που υπάρχει στην Ελλάδα, άλλα οι περισσότεροι ΜΚΕ μας λένε οτι δεν ξέρουν κάτι ανάλογο στη χώρα τους (ΗΠΑ, Καναδα, Αυστραλία, κ.α.). Αν ήταν κτηματικός φόρος, ή φόρος λόγω έισπραξης ενοικίου, ή φόρος πολυτελείας νομίζω θα τους ήταν ευνόητο γιατί πρέπει να πληρώσουν φόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα τη βοήθειά σας! Μετακόμισα στη Γερμανία και στην Ελλάδα έχω στο όνομά μου την πρώτη κατοικία μου και ένα αυτοκίνητο (χαμηλά κυβικά), κανένα εισόδημα. Θα έπρεπε να δηλωθώ ως κάτοικος εξωτερικού? Ή φορολογούμαι και στην Ελλάδα?Και αν μπορώ να δηλωθώ ως κάτοικος εξωτερικού ποια είναι η διαδικασία? Ρώτησα στην ΔΟΥ μου και η αρμόδια υπάλληλος μου είπε απλά να μην κάνω δήλωση του χρόνου! Είναι δυνατόν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...