Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Guest Επισκέπτης

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΣΤΟ ΙΚΑ

Question

Guest Επισκέπτης

Ας με βοηθήσει κάποιος παρακαλώ.....Η προθεσμία για διακοπή επιχείρησης στο ΙΚΑ, δεν είναι 30 ημέρες? Γιατί πήγα σήμερα στο ΙΚΑ και μου είπαν ότι είναι 7 και μου ζητάνε και 300 € πρόστιμο......

Share this post


Link to post
Share on other sites

24 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

Υπόχρεοι Δήλωσης Μεταβολής Στοιχείων Εργοδότη:

Οι απογεγραμμένοι στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ εργοδότες, υποχρεούνται να γνωστοποιούν σ' αυτό μεταβολές των στοιχείων τους, που έχουν καταχωρηθεί στο Μητρώο Εργοδοτών.

Πότε υφίσταται η υποχρέωση:

Οι μεταβολές των στοιχείων τους, που πρέπει να γνωστοποιούν οι εργοδότες στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ είναι οι εξής:

έναρξη απασχόλησης προσωπικού σε παράρτημα του εργοδότη,

οριστική διακοπή εργασιών επιχείρησης ή παραρτήματός της,

επαναλειτουργία της επιχείρησης, που συνοδεύεται με έναρξη απασχόλησης προσωπικού στην έδρα ή σε παράρτημα του εργοδότη,

μεταφοράς έδρας ή παραρτήματος εργοδότη,

αλλαγή των υπευθύνων, των στοιχείων τους (επώνυμο, όνομα και όνομα πατρός), του τόπου κατοικίας ή διαμονής τους,

αλλαγή επωνυμίας,

αλλαγή νομικής μορφής.

Τόπος υποβολής Δήλωσης- αρμόδιο υποκατάστημα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ:

Η Δήλωση Μεταβολής Στοιχείων Εργοδότη υποβάλλεται στο Υποκατάστημα ή Παράρτημα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, στην ασφαλιστική περιοχή του οποίου υπάγεται η έδρα του εργοδότη.

Σε περίπτωση μεταφοράς της έδρας εργοδότη η Δήλωση Μεταβολής Στοιχείων Εργοδότη υποβάλλεται στο Υποκατάστημα ή Παράρτημα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, που υπαγόταν η έδρα του πριν την μεταφορά της.

Διαδικασία υποβολής Δήλωσης:

Η διαδικασία υποβολής της δήλωσης υποστηρίζεται από ειδικό έντυπο με τίτλο "Δήλωση Μεταβολής Στοιχείων Εργοδότη".

Το έντυπο συμπληρώνεται από τον εργοδότη "εις τριπλούν", ανάλογα με το είδος της μεταβολής, και υποβάλλεται στο Τμήμα Εσόδων του αρμοδίου υποκαταστήματος.

Προθεσμία υποβολής Δήλωσης:

Η "Δήλωση Μεταβολής Στοιχείων Εργοδότη" υποβάλλεται άμεσα (με την έναρξη της απασχόλησης) στις εξής περιπτώσεις:

έναρξη απασχόλησης προσωπικού σε παράρτημα του εργοδότη,

επαναλειτουργία της επιχείρησης, που συνοδεύεται με έναρξη απασχόλησης προσωπικού στην έδρα ή σε παράρτημα του εργοδότη.

Η "Δήλωση Μεταβολής Στοιχείων Εργοδότη" υποβάλλεται εντός τριάντα (30) ημερολογιακών ημερών από την επόμενη της μεταβολής στις εξής περιπτώσεις:

οριστική διακοπή εργασιών επιχείρησης ή παραρτήματός της,

μεταφοράς έδρας ή παραρτήματος εργοδότη,

αλλαγή των υπευθύνων, των στοιχείων τους, του τόπου κατοικίας ή διαμονής τους,

αλλαγή επωνυμίας,

αλλαγή νομικής μορφής.

Εάν η τελευταία ημέρα της προθεσμίας συμπίπτει με αργία ή μη εργάσιμη για τις δημόσιες υπηρεσίες ημέρα, η λήξη της παρατείνεται μέχρι την αμέσως επόμενη εργάσιμη ημέρα (άρθρο 242 Αστικού Κώδικα).

http://www.ika.gr/gr/infopages/ergo/metfysika.cfm

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Ας με βοηθήσει κάποιος παρακαλώ.....Η προθεσμία για διακοπή επιχείρησης στο ΙΚΑ, δεν είναι 30 ημέρες? Γιατί πήγα σήμερα στο ΙΚΑ και μου είπαν ότι είναι 7 και μου ζητάνε και 300 € πρόστιμο......

ΜΕΣΑ ΣΕ 30 ΗΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥ η ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ ΓΙΑ ΟΕ , ΕΕ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ . ΜΗΠΩΣ ΠΗΓΕΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΚΑΙ ΕΒΑΛΕΣ ΠΡΟΓΕΝΕΣΤΕΡΗ ΗΜ/ΝΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Επισκέπτης

Οχι, όχι , ημερομηνία διακοπής είναι 5/3 . Καλά, πρέπει να πάω να τσακωθώ αύριο......

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest latina

ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟ (ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΗ ΦΘΟΡΑ) ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΣΑΚΩΜΟΥΣ? (ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ,

ΜΙΑ ΕΡΏΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΉ ΥΠΟΚΤΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΡΟΣΚΟΜΊΖΩ  ΑΠΛΆ ΤΟ ΈΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΜΕΤΑΒΟΛΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ; ΜΕΣΑ ΣΕ 30ΗΜΕΡΕΣ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ,

ΜΙΑ ΕΡΏΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΉ ΥΠΟΚΤΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΡΟΣΚΟΜΊΖΩ  ΑΠΛΆ ΤΟ ΈΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΜΕΤΑΒΟΛΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ; ΜΕΣΑ ΣΕ 30ΗΜΕΡΕΣ;

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόστιμο εκπρόθεσμης μεταβολής. Αλλά κάντε μια ερώτηση στο ΙΚΑ για σιγουριά

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ,

ΜΙΑ ΕΡΏΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΉ ΥΠΟΚΤΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΡΟΣΚΟΜΊΖΩ  ΑΠΛΆ ΤΟ ΈΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΜΕΤΑΒΟΛΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ; ΜΕΣΑ ΣΕ 30ΗΜΕΡΕΣ;

Δεν υπάρχει προθεσμία καταργήθηκε "σε εύλογο χρονικό δάιστημα" εγώ πήγα σε εξι μήνες και δεν βάλανε πρόστιμο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σε 2 επιχειρήσεις που έκανα πρόσφατα μου είπαν ότι δεν έχει πρόστιμο.Να έχεις μαζί σου  και το πορτοκαλί βιβλίο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

 

 

Εγκύκλιος Ι.Κ.Α. Αρ. 39/11.5.2012

Κατάργηση αυτοτελούς προστίμου για εκπρόθεσμη ή μη γνωστοποίηση μεταβολών στοιχείων εργοδοτών

Κατηγορία: Ασφαλιστικά - ΙΚΑ - ΤΕΒΕ - Λοιπά

Αθήνα, 11/05/2012
Αριθμ. Πρωτ.: Ε40/262
 
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ
ΕΝΙΑΙΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΙΣΘΩΤΩΝ
Δ Ι Ο Ι Κ Η Σ Η
ΓΕΝ. Δ/ΝΣΗ ΑΣΦ/ΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ - ΕΣΟΔΩΝ
ΤΜΗΜΑΤΑ:ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΟΙΝΩΝ ΕΠ/ΣΕΩΝ
:ΕΛΕΓΧΟΥ ΟΙΚΟΔ/ΚΩΝ ΕΡΓΩΝ
:ΕΙΔΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ & ΕΠΑΓΓ. ΚΑΤΗΡΟΡΙΩΝ
 
Ταχ. Διεύθυνση : Αγ. Κων/νου 8
10241 – Αθήνα
Αριθ. τηλεφώνου :210 52 15 244,
245, 247
210 52 15 256
210 52 15 258
FAX :210 52 23 228
E – mail :[email protected]
 
ΕΞ. ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ
 
ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ :39
 
ΘΕΜΑ : Κατάργηση αυτοτελούς προστίμου για εκπρόθεσμη ή μη γνωστοποίηση μεταβολών στοιχείων εργοδοτών.
 
ΣΧΕΤ. : εγκύκλιο 54/04 (Κεφ. 4).
 
Σας κοινοποιούμε τις διατάξεις του άρθρου 22 του Ν.4075/2012 (Φ.Ε.Κ. 89/τ. Α΄/11-4-2012) σχετικά με την από 11/4/2012 κατάργηση του αυτοτελούς προστίμου, που προβλεπόταν στην παρ. 1 περ. α΄ του άρθρου 6 του Ν.2972/2001 (Φ.Ε.Κ. 291 Α΄), όπως αντικαταστάθηκε με την παρ.3 του άρθρου 9 του Ν.3232/2004 (Φ.Ε.Κ. 48 Α΄), σε περιπτώσεις παράβασης από τους εργοδότες Κοινών Επιχειρήσεων και Οικοδομοτεχνικών Έργων να γνωστοποιούν εντός τακτής προθεσμίας μεταβολές στα στοιχεία τους που έχουν καταχωρηθεί στο Μητρώο Εργοδοτών του Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ.
 
Συγκεκριμένα, με τις διατάξεις των άρθρων 9 παρ.3 του Ν.3232/2004, 11 παρ. 4 και 13 παρ. 4 του «Κανονισμού Διαδικασιών ασφάλισης για την εφαρμογή της Α.Π.Δ.» επαναπροσδιορίστηκαν οι βασικές μεταβολές των στοιχείων τους, τις οποίες είναι υποχρεωμένοι να γνωστοποιήσουν οι εργοδότες στο Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ. και επιμηκύνθηκε (για ορισμένες περιπτώσεις) η προθεσμία υποβολής της σχετικής δήλωσης.
 
Η εν λόγω υποχρέωση είναι αυτοτελής και ανεξάρτητη από τυχόν παρόμοια, που έχει θεσπισθεί για την ενημέρωση άλλων υπηρεσιών, φορέων κ.λ.π., όπως είναι οι Δ.Ο.Υ., εκπληρώνεται δε με την υποβολή στο Ι.Κ.Α.–Ε.Τ.Α.Μ. του Ειδικού Εντύπου το οποίο είναι διαθέσιμο στον δικτυακό τόπο του Ιδρύματος (http:www.ika.gr) και ενέχει θέση Υπεύθυνης Δήλωσης του Ν.1599/86.
 
Οι κοινοποιούμενες με την παρούσα διατάξεις καταργούν μεν την επιβολή κυρώσεων, πλην όμως η αντίστοιχη υποχρέωση των εργοδοτών, να γνωστοποιούν εγγράφως στο Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ. τις βασικές μεταβολές των στοιχείων τους (σχετ. εγκύκλιο 54/04 Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ. , παρ. 4.1) παραμένει προκειμένου να εξασφαλισθεί η διαρκής επικαιροποίηση και ενημέρωση των τηρουμένων στο Μητρώο Εργοδοτών στοιχείων, ώστε να μη δημιουργούνται προβλήματα στις συναλλαγές με το Ίδρυμα (π.χ. χορήγηση βεβαιώσεων ασφαλιστικής ενημερότητας).
 
Συνεπώς, σχετικές παραβάσεις εργοδοτών Κοινών Επιχειρήσεων ή Οικοδομοτεχνικών Έργων που εντοπίστηκαν σε ελέγχους, οι οποίοι διενεργήθηκαν από 11/4/2012 (ημερομηνία έναρξης ισχύος των εν λόγω διατάξεων) μέχρι τη λήψη της παρούσας ή θα εντοπισθούν στο μέλλον δεν θα επιφέρουν κυρώσεις, ανεξάρτητα από το χρόνο που έλαβαν χώρα.
 
Τυχόν επιβληθείσες κυρώσεις από 11/4/2012 και μετά, με σύνταξη Π.Ε.Α.Π., βάσει των προϊσχυουσών διατάξεων, θα πρέπει να ανακληθούν οίκοθεν (χωρίς αίτηση του εργοδότη) με απόφαση του Διευθυντή του οικείου Υποκαταστήματος.
 
 
 
 
Η ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ
ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
ΧΑΡΙΚΛΕΙΑ ΓΔΟΝΤΑΚΗ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
6 λεπτά πριν , SAIDONAMESSHNIA said:

Καλημέρα,θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι υποχρεωτικό να δηλώνετε η διακοπή μια επιχείρησης στο ΙΚΑ? 

Δεν ειναι υποχρεωτικο

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
46 λεπτά πριν , SOFIAMY said:

Δεν ειναι υποχρεωτικο

Ναι, αλλά αν δεν γίνει η διακοπή τα μέλη του ΔΣ φαίνονται ενεργά και έχουμε άλλα μετά. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
5 ώρες πριν, gianzo said:

Προφανώς και είναι υποχρεωτικό αν είχε προσωπικό

Ειχε δεν ειχε δεν ειναι υποχρεωτικο απο καμμια διαταξη.

5 ώρες πριν, doctor said:

Ναι, αλλά αν δεν γίνει η διακοπή τα μέλη του ΔΣ φαίνονται ενεργά και έχουμε άλλα μετά. :)

Ανεξαρτητα απο τη διακοπη στο ΙΚΑ/ΕΦΚΑ η πληροφορια διακοπης οσον αφορα σε εισφορες λαμβανεται απο τη ΓΓΔΕ, αν αφορα σε ασφ/κη ενημεροτητα μελων με οφειλες της εταιρειας τοτε καλα θα ειναι να δηλωθει, αν και παλι αναλογα της ιδιοτητας μπορει να συνεχισουν να εχουν θεμα, Παντως υποχρεωτικο δεν ειναι πλεον

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
19 ώρες πριν, SOFIAMY said:

Ειχε δεν ειχε δεν ειναι υποχρεωτικο απο καμμια διαταξη.

Ανεξαρτητα απο τη διακοπη στο ΙΚΑ/ΕΦΚΑ η πληροφορια διακοπης οσον αφορα σε εισφορες λαμβανεται απο τη ΓΓΔΕ, αν αφορα σε ασφ/κη ενημεροτητα μελων με οφειλες της εταιρειας τοτε καλα θα ειναι να δηλωθει, αν και παλι αναλογα της ιδιοτητας μπορει να συνεχισουν να εχουν θεμα, Παντως υποχρεωτικο δεν ειναι πλεον

Ε υπάρχει κι ο φόβος. Π.χ. λένε "πήγα να πάρω ασφαλιστική ενημερότητα, ΓΙΑΤΙ εμφανίζομαι στην τάδε εταιρεία ενώ έχω φύγει από πέρσι;". Τι να εξηγήσεις τότε, οπότε πας κάνεις τη διακοπή και μια χαρά. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα, μια ερώτηση:

πήγε σήμερα πελάτης στο ΙΚΑ να δηλώσει την αλλαγή διεύθυνσης του υποκαταστήματός του (κλείσιμο παραρτήματος και άνοιγμα νέου σε άλλη διεύθυνση). Η μεταβολή είχε γίνει με ημερομηνία 18/12/2017 αλλά δεν πήγε ποτέ κανείς νωρίτερα...

Και το ΙΚΑ λέει ότι δεν μπορεί να παραλάβει το έντυπο και ότι θα κάνει τη μεταβολή με σημερινή ημερομηνία...

Ισχύει τώρα αυτό? Δεδομένου ότι έχουν καταργηθεί οι προθεσμίες?

Θεωρητικά δεν με πειράζει κάπου (δεν έχει γίνει καμία πρόσληψη-απόλυση στο ενδιάμεσο) αλλά θα έπρεπε να δημιουργηθεί όντως πρόβλημα στην παραλαβή?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καμιά άποψη?

Έστω με πρόστιμο δεν μπορεί να γίνει η μεταβολή, ή με εκπροθεσμη υποβολή τροποποιητικών ΑΠΔ για το παράρτημα, για να μη χάσουν οι εργαζόμενοι τα ένσημα?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλησπέρα,

κανείς εργαζόμενος δεν θα χάσει τα ένσημα, η ημερομηνία μεταβολής δεν σε ενοχλεί. Θα συννενοηθείς με τους ελεγκτές του ΙΚΑ του υποκαταστήματος στο οποίο ανήκει η επιχείρηση, πως θα διαχειριστείς το θέμα με την ΑΠΔ και τα παραρτήματα. Το πρόβλημα είναι να μη αποδόσεις τις εισφορές και όχι το παράρτημα το οποίο θα δηλώσεις

καλή συνέχεια..

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Κι εγώ αυτό νομίζω αλλά στο ΙΚΑ κάτι τους άρχισαν ότι θα χαθούν τα ένσημα κ τέτοια... Κ λέω κι εγώ πως γίνεται καταβεβλημενες εισφορές να χαθούν...? Κ αγχώθηκα...

Ευχαριστώ πολύ κ πάλι...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν είναι η σωστή ενότητα...αλλά μην ανοίγω άλλο θέμα......

Έκανα απογραφή στο ΙΚΑ την Πέμπτη  21/06.....πρέπει να κάνω την ηλεκτρονική υποβολή μέσα σε 3εργάσιμες  ημέρες....σήμερα δηλαδή είναι η τελευταία  μέρα....ή δεν μετράει η 21/06.....το πρόβλημά μου είναι ο τεχνικός ασφαλείας που πρέπει να καταθέσω για τον πίνακα προσωπικού

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
13 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

Δεν είναι η σωστή ενότητα...αλλά μην ανοίγω άλλο θέμα......

Έκανα απογραφή στο ΙΚΑ την Πέμπτη  21/06.....πρέπει να κάνω την ηλεκτρονική υποβολή μέσα σε 3εργάσιμες  ημέρες....σήμερα δηλαδή είναι η τελευταία  μέρα....ή δεν μετράει η 21/06.....το πρόβλημά μου είναι ο τεχνικός ασφαλείας που πρέπει να καταθέσω για τον πίνακα προσωπικού

Καλησπέρα σας, η τρίτη εργάσιμη μέρα είναι η αυριανή 25/06,(μετράμε από την επόμενη) πάντως πέρα από αυτό στείλτε την πρόσληψη και μετά μπορείτε να υποβάλλετε και τον Αρχικό Πίνακα.

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19685

Για τις περιπτώσεις νέων εργοδοτών, οι οποίοι προβαίνουν σε πρόσληψη εργαζομένων για πρώτη φορά, καθώς και για όσους εργοδότες δημιουργούν παραρτήματα με νέες προσλήψεις εργαζομένων, υποδεικνύεται η υποβολή και Αρχικού Πίνακα Προσωπικού προκειμένου να δηλώνονται τα στοιχεία του Τεχνικού Ασφαλείας, του Γιατρού Εργασίας και του Νόμιμου Εκπροσώπου σε αυτόν.

https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/98776-sos-προσληψη-και-μη-αποστολη-αρχικου-πινακα-ε4/#comment-666872

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...