Προς το περιεχόμενο

"Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος " ... ( Θουκ. ΙΙ 43.3 )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδώ οι άλλοι στο υπό κατάληψη Πανεπιστήμιο κατέβασαν την Ελληνική σημαία και ανέρτησαν λέει ερυθράν..

αυτό με το σπόρο και το καράβι δεν το ξέρω..

το άλλο ξέρω..που ΄σερνει το καράβι..

Κώστα με συγχωρείς για το ύφος αλλά κουράστηκα απ'την ΤV .. αφού να φανταστείς χθες που έκανε κρύο ..καθόμουν με τα παιδιά μπροστά στην Τηλεόραση και ζεσταίναμε τα χέρια μας στο καιόμενο κουβούκλιο..

Εσυ καλα θα κανεις να αφησεις τα καραβια και να κανεις καμμια δουλεια γιατι αμα αρχισεις απο τωρα τα φροντιστηρια ....

και δεν εχεις και τι αλλο να χασεις ....ουτε μαλλια ουτε κιλα ....

Μηπως και γω απ το καλο μου καθομαι εδω και γραφω??? Τον πονο μου πνιγω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ανέκδοτο της βραδιάς..

μου λέει ο Λευτέρης.. μπαμπά να το ποίημα που μου έδωσε η κυρία ..να μου το μάθεις..

κοιτάω κι εγώ και τι να δω..

οι εύζωνες μπλα..μπλα..μπλα..

άσε παιδί μου του λέω .."μύθος"..δεν βλέπεις με μια μολότοφ λακίσανε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΟΤΙ ΜΕ ΑΦΟΡΑ.

ΜΗΠΩΣ , ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ,

ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΔΕΙΧΝΕΙ

ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ

ΟΧΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ !!!!!

ΜΗΠΩΣ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημητρη οι τουριστες ηξεραν οτι ηρθαν σε μια μεγαλη συγχρονη Ευρωπαικη πρωτευουσα οπου συμβαινουν τα ιδια πραγματα που συμβαινουν και στις αλλες πρωτευουσες, και στις δικες τους επισης.

Συμβαίνουν, ναι, αλλά με αυτή την συχνότητα;

Εδώ αποτελεί είδηση αν κάποια ημέρα ΔΕΝ κλείσει το κέντρο της Αθήνας για πορεία...

Μηπως οφειλει και η Δανια αποζημιωση σε οσους ξενους παραβρεθηκαν στα προσφατα γεγονοτα της?

Η κυβέρνηση της Δανίας ζήτησε συγγνώμη από τους επισκέπτες Χρύσα.

Επίσης η Δανία είναι με την Ολλανδία από τις κυρίαρχες χώρες στα γαλακτοκομικά προϊόντα και επ' ουδενί στηρίζει την οικονομική της σταθερότητα στον τουρισμό, ενώ εμείς... ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, 11.000.000 τουρίστες ετησίως δεχόμαστε και οφείλουμε να τους κάνουμε να ξανάρθουν.

Ααα με την ευκαιρια ειχα κανει και γω ενα ταξιδι στην Ευρωπη και ξοδεψα τις ωραιες μου δραχμουλες τοτε, αλλα εβρεχε του σκοτωμου ολη μερα και δεν το φχαριστηθηκα .... μου χρωστανε κατι?

Αν πήγες στο Manchester και κανείς δε σου μίλησε για shower, drizzle & sprinkle τότε να ζητήσεις αποζημίωση από τον ταξιωτικό πράκτορα...

Στη Βόρεια Ευρώπη η βροχή είναι καθημερινό φαινόμενο όπως εδώ ο ήλιος, οπότε το να ζητήσεις αποζημίωση επειδή έβρεχε είναι το ίδιο με το να ζητήσει αποζημίωση ο άγγλος τουρίστας επειδή τον Ιούλιο στην Κρήτη είχε ... υψηλές θερμοκρασίες!

Ψυχραιμια βρε παιδια... αλλα παλι γιατι ? μια χαρα μας βρισκω, με τις υπερβολες μας, με τα παθη μας ....

Εγώ νομίζω ότι δεν πάμε καθόλου καλά.

Σε λίγα χρόνια που θα βγούνε καραμπίνες στον Θεσσαλικό κάμπο για το νερό θα με θυμηθείς...

Ούτε ο στρατός θα μπορέσει να τους χωρίσει.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θα το βρείτε εγωϊστικό αλλά νοιώθω ανάγκη να διευκρινίσω ότι το

Κοιτάχτε να δείτε, το Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη δεν στήθηκε για να συμβολίζει τους πεσόντες επειδή έτυχε την εποχή που έγινε η μία ή η άλλη μάχη φώναξαν τη κλάση τους και στάθηκαν ...άτυχοι. Το Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη στήθηκε για να συμβολίζει τη συνειδητή θυσία για τη Λευτεριά, και όχι απλά για την Ανεξαρτησία. Όχι απλά αυτών που έπεσαν "τῶν ἡμετέρων ῥημάτων πειθόμενοι" αλλά επειδή "καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή, παρά σαράντα χρόνια, σκλαβιά και φυλακή" .

Γκέκε ; που θάλεγε και ο Μαρκομπότσαρης !

το έγραψα απευθυνόμενος ένθεν και ένθεν.

Νομίζω ότι, ηθελημένα ή άθελα, κάνουν ζημιά όσοι αναβιβάζουν τον εμπρησμό του κουβουκλίου σε ισοδύναμο βεβήλωσης του Έθνους, αλλά, επειδή πρόκειται για κουβούκλιο οργανικά δεμένο με τη λειτουργία του Μνημείου, έκανε ζημιά και ο εμπρησμός του. Ούτε η μία ζημιά, ούτε η άλλη διορθώνονται με ούτε με κορώνες, ούτε με χλεύη.

Ένα παλιοκουβούκλιο ήταν που κάηκε, ένα παλιόπανο ήταν εκείνο που κάηκε , σιγά τώρα , σε τέτοια θέματα θα κολλάμε τώρα ...

Θα απευθύνω ένα ερώτημα :

Μπορεί ένας σπόρος σιταριού να βουλιάξει ένα καράβι ?

Κάποιος αρχαίος Ιστορικός σε πολλούς άγωνστος , είχε μια ενδαιφέρουσα θεωρία για το θέμα αυτό . Μάλιστα πολλά πολλά χρόνια

αργότερα γνωστός γενειοφόρος διατύπωσε στηριζόμενος στην παραπάνω θεωρία , μια σχετική .

Και βέβαια ένας σπόρος σταριού μπορεί να βουλιάξει ένα καράβι (αν και πιο συνηθισμένο είναι οι κακοί καπετάνιοι να τα φουντάρουνε), όπως και ένα άχυρο μπορεί να σπάσει τη πλάτη της καμήλας , και μία σταγόνα να ξεχειλίσει το ποτήρι .

Όμως πρόκειται για τον επιλέον σπόρο, το επιπλέον άχυρο, την επιπλέον σταγόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιστορία επαναλαμβάνει τους κύκλους της. 30 χρόνια οι ίδιες σκηνές, εκάστοτε με διαφορετικούς πρωταγωνιστές. Οι ρόλοι όμως είναι εγκαθιδρυμένοι, διανεμημένοι από παλιά.

- Νεολαία σε απόγνωση, σε έκρηξη, να αμφησβητεί και να αρνείται. Τι πιο αυθεντικό, γνήσιο και ελπιδοφόρο.

- Κυβέρνηση, κρατικοί και παρακρατικοί μηχανισμοί να δυσφημούν να προβοκάρουν και να επιτίθενται λυσσαλέα.

- Αγνωστοι ? (παρακρατικοί ακροδεξιοί και ασφαλίτες να πετάν μπανανόφλουδες σε αφελείς αντεξουσιαστές και να βουτυρώνουν το ψωμί με τις ανοησίες τους).

- Τα "καθαρόαιμα" αριστερά σταλινικά παιδιά να επιβραβεύονται σήμερα από τους αστυνομικούς διοικητές για το ήθος και την ευπρέπεια τους.

- Οι άρχοντες των ΜΜΕ να μας κοροιδεύουν προβάλλοντας ότι βολεύει προκειμένου να ξεσηκώσουν την μικροαστική καθυστέρηση.

Ετσι μετά τον ΠΑΓΚΑΛΟ θα καταθέσουν σήμερα στεφάνια και τα ΚΑΠΗ του ΚΚΕ.

Κάθε φορά δεν είναι ίδια. Πάντα υπάρχει κάτι διαφορετικό. Σήμερα ξεσπάει η γεννιά που δεν έζησε ούτε χούντα, ούτε Καραμανλή, ούτε την "ΑΛΛΑΓΗ" ούτε την "ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ".

Ξεσπάει η γεννιά που τη βρίζαν ότι είναι απολίτικη. Τρέμουν σήμερα που τη βλέπουν να στρέφεται αριστερά εξτρέμ. Δεν φρόντισαν να δημιουργήσουν ένα σχήμα-φορέα-κόμα να την

καπελώσουν. Πιάστηκαν αδιάβαστοι, ανέτοιμοι. Γι αυτό ενστικτωδώς χτυπάν το ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟ και προβάλλουν στις TV εκπροσώπους των ΕΑΑΚ.

Ψάχνουν να δημιουργήσουν ΜΑΝΤΡΙ να την εκτονώσουν.

Οι νέοι σήμερα δημιουργούν,γράφουν ιστορία, θα φτιάξουν νέα πράγματα. Σ' αυτήν την διαδρομή πρέπει να κάνουν φύλλο και φτερό την ιστορία, να βρούν τα σωστά μονοπάτια,να μην

προδωθούν. Με αυτή την έννοια θα πρέπει αδίστακτα να υιοθετήσουν την ιδέα "ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ..... ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ".

Φυσικά δεν εννοώ τα ιστορικά μνημεία, τις βιτρίνες και τα πεζοδρόμια, αλλά την υποκρισία, την σαπίλα, τον κοινωνικό αποκλεισμό και το αδιέξοδο στο οποίο τους οδηγεί ο σύγχρονος

παγκοσμιοποιημένος καπιταλισμός οι ηγέτες του και τα μαντρόσκυλα τους.

** Παράπλευρες απώλειες δεν υπάρχουν μόνο στους ΝΑΤΟΙΚΟΥΣ πολέμους. Μπορεί να συμβεί να είναι καμιά φορά η σκοπιά στον άγνωστο ή τα γαλανόλευκα υφάσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι νέοι σήμερα δημιουργούν,γράφουν ιστορία, θα φτιάξουν νέα πράγματα. Σ' αυτήν την διαδρομή πρέπει να κάνουν φύλλο και φτερό την ιστορία, να βρούν τα σωστά μονοπάτια,να μην

προδωθούν. Με αυτή την έννοια θα πρέπει αδίστακτα να υιοθετήσουν την ιδέα "ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ..... ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ".

Φυσικά δεν εννοώ τα ιστορικά μνημεία, τις βιτρίνες και τα πεζοδρόμια, αλλά την υποκρισία, την σαπίλα, τον κοινωνικό αποκλεισμό και το αδιέξοδο στο οποίο τους οδηγεί ο σύγχρονος

παγκοσμιοποιημένος καπιταλισμός.

Υπερβολές.

Είναι επαναστάτες σήμερα γιατί απλά είναι σε αυτή την ηλικία. Για να επαναστατούν.

Αύριο θα είναι μια χαρά καπιταλιστές με την αγωνία του κάθε καπιταλιστή ανά την υφήλιο για περισσότερα λεφτά, μεγαλύτερο σπίτι, ακριβότερο αυτοκίνητο (και ειδικά εδώ στην Ελλάδα, για έναν διορισμό σε καμιά θέση στο Δημόσιο που θα μεσολαβήσει ο μπαμπάς μέσω γνωστού ) κλπ., κλπ

Δεν ειρωνεύομαι κανέναν νεολαίο.Κι εμείς την ίδια "επανάσταση" κάναμε (τρομάρα μας) την ίδια αμφισβήτηση είχαμε για τους πάντες και τα πάντα.

Περισσότερο ψυχραιμία χρειάζεται.Ούτε χλεύη και αποτροπιασμός για τις διαδηλώσεις και τα επεισόδια, που θέλουν να πλασάρουν οι τηλεδικαστές, αλλά όχι ότι ετοιμάζεται κι η Οκτωβριανή Επανάσταση των νέων που θα σαρώσει "τη σήψη και τη διαφθορά".

Αυτοί που αμφισβητούν σήμερα θα γίνουν η εξουσία που θα αμφισβητείται με τη σειρά της από άλλους αύριο.

Ποιοι νομίζουμε ότι είναι η εξουσία -και κατά συνέπεια μέρος της "σήψης και της διαφθοράς"- του σήμερα? Οι "επαναστάτες" των 10-20-30 ετών πριν.

Τι το διαφορετικό έχει η επανάσταση του "σήμερα" από αυτήν του "χθες" ?

Η ζωή (με τις "επαναστάσεις", την αμφισβήτηση και τελικά το... βόλεμα) κύκλους κάνει.

Οσο για το περιβόητο κουβούκλιο.... θα συμφωνήσω με LandS. Ούτε βεβήλωση ιερών και όσιων αλλά όχι και τόσο ασήμαντο.

Και δεν είναι τόσο το μαρμάρινο μνημείο όσο γενικά ο χώρος ότι είναι κάτι ιερό.

Και κάποια πράγματα ρε γμτ δεν γίνεται να τα ισοπεδώνεις επειδή εσύ κάνεις "επανάσταση".

Και δεν εννοώ το παλιοκουβούκλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η άλλη Ελλάδα της συμμετοχής, του εθελοντισμού, της δημιουργίας και της προκοπής...

Η Ελλάδα της προκοπής μέσα από μια εικαστική πρόταση...

Όσοι μιλήσουν για το κόστος της τέλεσης που θα το πληρώνουμε για χρόνια ας σκεφτούν συνολικότερα

την υπεραξία που προκύπτει μέσα από μια τέτοια προβολή της χώρας μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άαα και να θυμηθούμε όταν κάτσει ο κουρνιαχτός..να δούμε λίγο ξανά αυτό το μνημείο..

από πιό κοντά..κάπου πήρε το μάτι μου μια Κορέα και κάτι άλλα..

οι κουκουλοφόροι τα σκαλίσανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια ένας σπόρος σταριού μπορεί να βουλιάξει ένα καράβι (αν και πιο συνηθισμένο είναι οι κακοί καπετάνιοι να τα φουντάρουνε), όπως και ένα άχυρο μπορεί να σπάσει τη πλάτη της καμήλας , και μία σταγόνα να ξεχειλίσει το ποτήρι .

Όμως πρόκειται για τον επιλέον σπόρο, το επιπλέον άχυρο, την επιπλέον σταγόνα.

Η λεγόμενη Οριακή Διαφορά! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω συμπληρώσει ακόμη ούτε ένα μήνα από τότε που απολύθηκα από την Προεδρική Φρουρά και δε μπορώ ακόμη να πιστέψω στα μάτια μου αυτά που είδα από την τηλεόραση την Πέμπτη το βράδυ. Εκεί πάνω στον ιερό τάφο είδαμε τους γνωστούς σε όλους (και στους αστυνομικούς κύκλους) -άγνωστους να ποδοπατούν και να βεβηλώνουν το χώρο που έχουν την ύψιστη τιμή να "πατάνε" ΜΟΝΟΝ οι εύζωνες. Άραγε γνωρίζουν όλοι αυτοί οι κουκουλοφόροι την ιστορία αυτού του μνημείου και ποιους αντιπροσωπεύει; Για ποιο λόγο συνταυτίζουν έναν τόσο ιερό χώρο με τις εκάστοτε κυβερνητικές αποφάσεις; Εγώ λοιπόν ως πρώην Εύζων αλλά κυρίως ως Έλληνας δεν το δέχομαι αυτό όπως επίσης καταδικάζω την αδράνεια της Ελληνικής Αστυνομίας να προστατεύσει το Μνημείο και τους Ευζώνους που εκτελούσαν την υπηρεσία τους εκείνη τη στιγμή. Σε συζήτηση σε κάποιο άλλο forum κάποιος αναρωτήθηκε "από πότε η αστυνομία θα έπρεπε να φυλάει το στρατό, υποτίθεται πως οι εύζωνες είναι εκεί για να προστατεύουν το σημείο, αλλιώς τι είναι διακοσμητικοί;"

Οι Εύζωνες βρίσκονται στο Μ.Α.Σ. για να αποδίδουν τιμές στου πεσόντες για την ελευθερία του έθνους μας. Ο τρόπος με τον οποίο αποδίδουν τις τιμές αυτές είναι με την πλήρη ακινησία του σώματός τους επί 1 ώρα. Δεν έχουν το δικαίωμα να κινηθούν για οποιοδήποτε λόγο, παρά μόνο όταν πρόκειται να εκτελέσουν τα ευζωνικά βήματα στο ημίωρο της υπηρεσίας τους και στην αλλαγή της φρουράς. Αν οι Εύζωνες βρίσκονταν εκεί για να φυλάνε το Μ.Α.Σ. τότε θα είχαν G3 και γεμιστήρα επάνω τους!

Ήθελα να δώσω κάποιες διευκρινήσεις με αφορμή τα παρακάτω λεγόμενα του doctor:

"Έκαψαν εκείνο το κιτς σπιτάκι που κάθεται ο καρακόλης ο στρατονόμος και κοιτάει μη κουνήσει το φρύδι του ο κακομοίρης ο φαντάρος-τσολιάς για να τον καμπανιάσει μετά στον λόχο.

Το σπιτάκι αυτό, ουδεμία σχέση έχει με τον άγνωστο στρατιώτη και τον Επιτάφιο του Περικλέους!

Ούτε συμβολίζει τίποτα, εκτός και αν η Στρατονομία συμβολίζει κάτι που εμένα μου διαφεύγει..."

Καταρχάς στο "κιτς' αυτό σπιτάκι δεν κάθεται στρατονόμος αλλά Εύζωνας εκτελώντας τα καθήκοντα του παρατηρητή. Είναι χαρακτηριστικό το γαλάζιο μπερέ, τα επιράμματα της Προεδρικής Φρουράς και το προεδρόσημο. Στη θέση αυτή επιλέγονται ελάχιστοι από κάθε σειρά οι οποίοι έχουν διακριθεί για το ήθος τους και την άριστη εκτέλεση της υπηρεσίας τους ως σκοποί του Μνημείου. Κατά συνέπεια είναι παλαιοτέρας σειράς Εύζωνες και βρίσκονται σε αυτό το πόστο τους τελευταίους 3 μήνες της θητείας τους. Ο ρόλος τους είναι πολυδιάστατος:

Συνοδεύουν τους σκοπούς από το στρατόπεδο στο Μνημείο και αντίστροφα, δίνουν το σύνθημα για να ξεκινήσουν το ημίωρο, είναι υπεύθυνοι για την εξωτερική εμφάνιση και το σωστό ντύσιμό τους, γι΄ αυτό και τους επιθεωρούν εξονυχιστικά πριν αναλάβουν υπηρεσία.

Αξιολογούν την υπηρεσία των σκοπών και αντιστοίχως τους συμβουλεύουν για το ποια στοιχεία πρέπει να βελτιώσουν, εξ΄ου και το γεγονός ότι οι ίδιοι υπήρξαν άριστοι στην Ευζωνική υπηρεσία.

Είναι αυτοί που επιβλέπουν τους υπαλλήλους του Δήμου Αθηναίων όταν πλένουν το Μνημείο και στη συνέχεια σκουπίζουν τα νερά για να μπορούν οι σκοποί να εκτελέσουν καλύτερα την υπηρεσία τους. Και είναι αλήθεια αυτό που είπε ο doctor ότι από απροσεξία οι υπάλληλοι του Δήμου προκάλεσαν φθορές στον ασβεστόλιθο ρίχνοντας με πίεση νερό με τη μάνικα.

Είναι οι πραγματικοί φρουροί του Μνημείου διότι αυτοί μόνο μπορούν να κινηθούν και όχι οι σκοποί. Έτσι λοιπόν, πολλές φορές μπορεί να χρειαστεί να επενέβουν όταν κάποιος έχει διάθεση να παρενοχλήσει ή και να επιτεθεί σε κάποιον σκοπό. Μη ξεχνάτε ότι τα βράδια κυκλοφορούν πολλοί μεθυσμένοι ή και υπό την επίρροια άλλων ουσιών στο κέντρο της Αθήνας. Ο παρατηρητής λοιπόν βρίσκεται ανά πάσα στιγμή δίπλα στους σκοπούς έτσι ώστε όταν αντιληφθεί κάτι να επεμβεί άμεσα. Δεν έχει δικαίωμα όμως να συμπλακεί σε οποιοδήποτε καυγά, απλά αν καταλάβει ότι δε μπορεί να κάνει κάτι περισσότερο σε κάποιον που ενοχλεί το σκοπό, μπορεί να καλέσει τον αστυνομικό που βρίσκεται στη Βουλή.

Τέλος, και το πιο σημαντικό, βρίσκονται εκεί για να επιπλήττουν και να αποτρέπουν τον κόσμο και τους τουρίστες που επισκέπτονται το Μνημείο από μη κόσμιες συμπεριφορές ως προς την ιερότητα του χώρου. Αυτό το τελευταίο είναι και το πιο δύσκολο όταν έχεις να κάνεις με μεγάλα πλήθη. Το καλοκαίρι το πλήθος κόσμου που επισκέπτεται το Μνημείο μπορεί να ξεπεράσει και τις 3.000 σε μία δεδομένη χρονική στιγμή.

Από την εμπειρία μου στην εκτέλεση των καθηκόντων του παρατηρητή έχω να σας μεταφέρω ότι οι περισσότεροι από τους επισκέπτες δεν ξέρουν παρά ελάχιστα πράγματα για το Μνημείο και τους Ευζώνους. Πόσες φορές ήρθαν να με ρωτήσουν τι σημαίνουν οι επιγραφές “Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος” και “Μία κλίνη κενή φέρεται εστρωμένη των αφανών” δε θυμάμαι. Άλλοι τόσοι δεν ήξεραν για ποιο λόγο αναγράφονταν όλες αυτές οι τοποθεσίες όπως ειπώθηκε παραπάνω για την Κορέα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα που είχα να αντιμετωπίσω ως παρατηρητής ήταν κατά την περίοδο των Χριστουγεννιάτικων εορτών όπου το Μνημείο έσφυζε από κόσμο και που ο χώρος είχε μετατραπεί σε ένα απέραντο παιχνιδότοπο όπου πιτσιρίκια είχαν γεμίσει τον τόπο με μπαλόνια, ποπ κορν και γλυφιτζούρια. Και το πρόβλημά μου δεν είναι τα πιτσιρίκια αλλά οι γονείς τους που τα άφηναν να αλωνίζουν πάνω στο μνημείο και μερικοί τους έλεγαν να πάνε πάνω στον τάφο για να τα βγάλουν φωτογραφία!!! Πολλές φορές ήρθα σε αντιπαράθεση με γονείς που δεν κατέβαζαν τα παιδιά τους από τα σκαλοπάτια και σε άλλους δεν επέτρεψα να βγάλουν φωτογραφίες δίπλα στους σκοπούς επειδή κρατούσαν καφέδες, μπαλόνια, τσιγάρο ή έκαναν διάφορες χειρονομίες. Ο άλλος πήγε να ξαπλώσει πάνω στα μάρμαρα και να απολαύσει το τσιγάρο του κάτω από τον καυτό ήλιο. Έλεος πια!!! Τουλάχιστον αν δεν ξέρεις κάτι οφείλεις να ρωτήσεις αν επιτρέπεται.

Οι κανονισμοί λένε (κακώς κατά τη γνώμη μου) ότι μπορούν να ανέβουν μέχρι 2 άτομα και να σταθούν δίπλα στους σκοπούς χωρίς να τους ακουμπήσουν και με κόσμιο τρόπο να φωτογραφηθούν. Και τονίζω το μόνο δίπλα στους σκοπούς και πουθενά αλλού πάνω στο Μνημείο, πόσο μάλλον πάνω στο κενοτάφιο.Και λέω κακώς γιατί οι λόγοι είναι καθαρά για προώθηση του τουρισμού. Δυστυχώς ή ευτυχώς το Μ.Α.Σ. αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα τουριστικά θέρετρα της Αθήνας. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να απαγορεύεται να ανέβει οποιοσδήποτε τα μαρμάρινα σκαλοπάτια. Δε μπορώ επίσης με τίποτα να κατανοήσω πως τα τελευταία τουλάχιστον 30 χρόνια “εργάζονται” και με ποιανού άδεια στο Μνημείο συγκεκριμένα 4 φωτογράφοι εξοπλισμένοι με polaroid πουλώντας παράλληλα σιτάρι για τα περιστέρια. Πως αυτοί οι φωτογράφοι χρησιμοποίησαν τη φάτσα μου και τόσων άλλων Ευζώνων για να πλουτίσουν; Και μιλάμε για πλούτο όταν χρεώνουν 5 ευρώ τη φωτογραφία και 1 ευρώ το σακουλάκι το σιτάρι.

Τελειώνοντας θα ήθελα να πω, ότι δε θα ξεχάσω με τίποτα το δέος που ένιωσα την πρώτη φορά που πάτησα με το τσαρούχι μου τα μάρμαρα του μνημείου στην πρώτη μου υπηρεσία 3 η ώρα τα ξημερώματα. Μετά από ατελείωτο κόπο, πόνο και ιδρώτα και έπειτα από 213 ώρες ακινησίας και τις διπλάσιες ώρες ως παρατηρητής αποδίδοντας τιμές στον Άγνωστο στρατιώτη, μαύρισε η ψυχή μου αντικρύζοντας τα όσα συνέβησαν το απόγευμα της Πέμπτης. Και αν όλα αυτά που είδαμε στην τηλεόραση δεν αποτελούν βεβήλωση και ασέβεια προς το χώρο τότε τι θα έπρεπε να κάνουν οι κουκουλοφόροι; Να ξηλώσουν τα μάρμαρα του κενοταφίου; Και αφήστε το φυλάκιο του παρατηρητή το οποίο είναι αναπόσπαστο κομμάτι του χώρου και τα συνθήματα που γράφτηκαν, εδώ “παρέλασαν” όλοι αυτοί πάνω από το κενοτάφιο κάνoντας σαν να κατέλαβαν κάποιο όρος, αναγκάζοντας για πρώτη και ελπίζω τελευταία φορά τους Ευζώνους να αποχωρήσουν λόγω των χημικών και των δακρυγόνων που έπεσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλοι τόσοι δεν ήξεραν για ποιο λόγο αναγράφονταν όλες αυτές οι τοποθεσίες όπως ειπώθηκε παραπάνω για την Κορέα.

έχεις δίκιο ..θα μπορούσε να γράφει όλο το ποιηματάκι..

"Ο στρατός μας που πήγε στην Κορέα / πολεμούσε για ιδανικά / είχε πνίξει τους κίτρινους στο αίμα / δείχνοντάς τους τι θα πει λευτεριά".

όμως το θέμα όπως είπα δεν προσφέρεται για τέτοια ανάλυση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς στο "κιτς' αυτό σπιτάκι δεν κάθεται στρατονόμος αλλά Εύζωνας εκτελώντας τα καθήκοντα του παρατηρητή. Είναι χαρακτηριστικό το γαλάζιο μπερέ, τα επιράμματα της Προεδρικής Φρουράς και το προεδρόσημο. Στη θέση αυτή επιλέγονται ελάχιστοι από κάθε σειρά οι οποίοι έχουν διακριθεί για το ήθος τους και την άριστη εκτέλεση της υπηρεσίας τους ως σκοποί του Μνημείου. Κατά συνέπεια είναι παλαιοτέρας σειράς Εύζωνες και βρίσκονται σε αυτό το πόστο τους τελευταίους 3 μήνες της θητείας τους. Ο ρόλος τους είναι πολυδιάστατος:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την διευκρίνιση.

Θα διαφωνήσω όμως ότι το φυλάκιο αυτό είναι τμήμα του μνημείου.

Είναι βοηθητικός χώρος και έχει έμμεση σχέση με το μνημείο.

Αποτελεί φυσικά δημόσια περιουσία όπως προείπα και κανένας δεν έχει δικαίωμα να την καταστρέφει.

Η βεβήλωση του μνημείου συντελείται συστηματικά τα τελευταία χρόνια από το ίδιο το κράτος και τον τρόπο με τον οποίο καθαρίζει και άρα μεταχειρίζεται το μνημείο.

Διαφωνώ επίσης στο να γίνεται ένα μνημείο πεδίο πολιτικών αντιπαραθέσεων και να χρησιμοποιείται από τα ιδιωτικά κανάλια ως ευκαιρία για εύκολα νούμερα τηλεθέασης.

Σήμερα, τώρα, την στιγμή που μιλάμε, γιατί κανένας δεν διαμαρτύρεται που το μνημείο είναι ακρωτηριασμένο και κανένας δεν κάνει τίποτα;

Το μνημείο από μόνο του δεν φέρνει νούμερα, ενώ αν το background διανθίζεται με βία, πέτρες, ξύλα, μολότωφ, χημικά, αναρχικούς και αστυνομικούς, τότε μόνο ασχολείται η συμμορία των καναλαρχών.

Αυτή την υποκρισία, αυτό τον φαρισαϊσμό προσπαθώ να καταδείξω σε αυτό το θέμα.

Όσο για τους φωτογράφους, από τα 5 ευρώ τα 2 πάνε σε κάποιους ανθρώπους για να κάνουν τα στραβά μάτια.

doctor

Υ.Γ. Προχθές το βράδυ 50 αναρχικοί επιτέθηκαν σε 10 άνδρες των ΜΑΤ. Ένας εξ αυτών ξυλοκοπήθηκε, έχασε τα δόντια του, φέρει σοβαρά τραύματα και νοσηλεύεται. Είναι συνάνθρωπός μας, έλληνας πολίτης, αλλά κανένας βουλευτής ή αρχηγός κόμματος δεν θα τον επισκεφτεί, ή όποιος τον επισκεφτεί θα θεωρηθεί εθνικιστής.

Η χώρα του παραλόγου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνάδελφοι εδώ είμαστε πάλι.

Προβληματισμένος με κάποιες τοποθετήσεις, αλλά προσπαθώντας να βάλω σε μια σειρά τις σκέψεις μου επιτρέψτε μου να κάνω τις παρακάτω ερωτήσεις, αφού πρώτα κάνω την πρώτη διαπίστωση. Δεν συμφωνεί κανένας μας με τη δράση των κουκουλοφόρων. Η διαφωνία έγκειται στο μέγεθος της προσβολής ή της βεβήλωσης. Η δική μου διαφωνία δε είναι στο ότι μεγενθύναμε ένα συμβάν και δεν είδαμε αυτά που έπρεπε να δούμε, ίσως γιατί έτσι ήθελαν κάποιοι...

Πριν απο την τελευταία διαδήλωση οι λέξεις που ηχούσαν ασταμάτητα σε όλες τις συζητήσεις ήταν «πανεπιστημιακό άσυλο». Απο εκεί άρχιζε και εκεί σταματούσε κάθε συζήτηση. Το άσυλο ήταν η αιτία της μη καταστολής της δράσης των «αγνώστων». Οι φοιτητές σε μια προσπάθεια απομυθοποίησης αυτού του ισχυρισμού κατέβηκαν στο κέντρο της Αθήνας μακριά απο τις σχολές τους. Ηταν η μαζικώτερη διαδήλωση των τελευταίων ετων. Το αποτέλεσμα το είδαμε. Η κυβέρνηση έστειλε το μήνυμα: Μην ξανατολμήσετε. Θα σας τσακίσω, θα σας ψεκάσω, θα σας φυλακίσω.

Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι που επικεντρωθήκατε μόνο στο συμβάν της πυρπόλησης του φυλακίου, σαν τους δημοσιογράφους, που όμως έστω εκ των υστέρων είδαν και όσα δεν ήθελαν να δουν απο την αρχή:

Το ότι νέα παιδιά ξυλοκοπούνται αδιάκριτα ενώ οι κουκουλοφόροι δρουν ανενόχλητα, ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕ;

Η ΠΑΡΑΝΟΜΗ χρήση επικίνδυνων χημικών (αμυντικών υποτίθεται) ουσιών κατά νέων ανθρώπων ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕ;

Η σύλληψη στα τυφλά διαδηλωτών, που μπορεί να είχαν όπως λέτε άδικο στα αιτήματά τους, αλλά ρε αδερφέ διαδήλωναν όπως το Σύνταγμα επιτρέπει, ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕ;

Το ότι δεν σεβάστηκαν βασικές ατομικές ελευθερίες , ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕ;

Αν εκεί ήταν το παιδί σας, το παιδί του συγγενή σας, του φίλου σας, θα σας ενοχλούσε; Θα λέγατε πάλι, καλά τα έκαναν τα τσογλάνια; Οχι δεν ήταν το παιδί μου εκεί, αλλά θα μπορούσε να ήταν, όπως θα μπορούσε να ήταν το παιδί του καθενός.

Ακούστηκαν διάφορα σ’ αυτή τη συζήτηση. Κάποιος είπε οτι αύριο θα γίνουν καπιταλιστές του κερατά , άρα γιατί διαδηλώνουν; Δηλαδή συνάδελφε τί πρέπει να πούμε στα παιδιά;

Μην ερωτεύεστε γιατί αύριο θα βαρεθείτε τη γυναίκα σας;

Μην έχετε όνειρα, γιατί αύριο θα απογοητευθείτε;

Μήπως πρέπει να τους διδάξουμε απο τώρα τη διαφθορά, τη ρεμούλα, το βόλεμα, το γλύψιμο και το τσατσιλίκι που είναι οι βασικές συνταγές ενός πετυχημένου σύγχρονου ανθρώπου; Κάποιοι το κάνουν και αυτό να είσαι σίγουρος.

Ο φίλος μου ο Δημήτρης είπε, «μα δεν έχουν αιτήματα». Κάνεις λάθος Δημήτρη. Και αιτήματα έχουν και αποτελέσματα είχαν μέχρι τώρα. Είδες πώς ο Γιωργάκης την έκανε απο το άρθρο 16; Είναι σίγουρο οτι θα κάνουν και λάθη. Είναι σίγουρο οτι κάποιοι θα καπηλευθούν το αγώνα τους. Αλλά θα μάθουν και απο τα λάθη. Και είναι παρήγορο που η νεολαία που μέχρι τώρα την κατηγορούσαμε για κοιμισμένη, επιτέλους ξύπνησε. Και απαιτεί. Δεν θα το ξέρεις, αλλά στο λέω πως στις κινητοποιήσεις πρωτοστατούν οι φοιτητές των Ιατρικών και των Πολυτεχνείων. Τα καλύτερα δηλαδή μυαλά της Ανώτατης Εκπαίδευσης. Τα παιδιά που για να πιάσουν τα 18 και 19, διάβασαν όσο δεν διαβάσαμε εσύ κι εγώ και οι περισσότεροι εδώ μέσα. Είναι τα παιδιά που έφαγαν στη μάπα το άθλιο εκπαιδευτικό σύστημα απο το Δημοτικό μέχρι σήμερα. Αυτό το σύστημα που υποτίθεται πως θέλουν να μεταρρυθμίσουν κάνοντας 4 αλλαγές στα Πανεπιστήμια, ξοδεύοντας χρόνο με το χρόνο λιγώτερα κι αφήνοντας στους γονείς το αντίτιμο της δωρεάν παιδείας. Αντί να καθίσουν όλοι κάτω και να φτιάξουν μια πολιτική 20ετίας που θα ξεκινάει απο κάτω κι όχι απο πάνω. Όταν η πρώτη αλλαγή που εξαγγέλεται είναι για τη δημιουργία ιδιωτικών πανεπιστημίων, τί θέλετε να κάνουν οι νέοι; Αυτό και μόνο δεν τους κάνει καχύποπτους απέναντι στην Υπουργό; Δεν τους κάνει καχύποπτους και για την αντιπολίτευση που τόσα χρόνια πήγε την παιδεία απο το κακό στο χειρότερο;

Για όλα αυτά λοιπόν θεωρώ οτι είναι άδικο να επικεντρωνόμαστε , σε ένα κατακριτέο μεν, δευτερεύον δε συμβάν και να τους ζητάμε να απολογηθούν γιατί ένας ανεγκέφαλος (ή μήπως σε διατεταγμένη υπηρεσία; ) έβαλε φωτιά στο φυλάκιο. Αλλοι είναι υπεύθυνοι για να προλάβουν και να αντιμετωπίσουν τα ζητήματα της τάξης και της εφαρμογής του νόμου. Ας τον εφαρμόσουν όμως πρώτα αυτοί.

Φιλικώτατα

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλύτερα δηλαδή μυαλά της Ανώτατης Εκπαίδευσης. Τα παιδιά που για να πιάσουν τα 18 και 19, διάβασαν όσο δεν διαβάσαμε εσύ κι εγώ και οι περισσότεροι εδώ μέσα.

Ειναι τα "φυτα" της δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης....

Ευτυχως ηρθε η ωρα να τα βλεπουμε να ανθιζουν και αντι να τα ευχαριστουμε που μας ξελασπωνουν εκει στο βαλτο που εχουμε κολλησει, τα βριζουμε και απο πανω, χωρις να ντρεπομαστε που ξερουν οτι ξερουμε ποιος ευθυνεται για ολα αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβληματισμένος με κάποιες τοποθετήσεις, αλλά προσπαθώντας να βάλω σε μια σειρά τις σκέψεις μου επιτρέψτε μου να κάνω τις παρακάτω ερωτήσεις, αφού πρώτα κάνω την πρώτη διαπίστωση. Δεν συμφωνεί κανένας μας με τη δράση των κουκουλοφόρων. Η διαφωνία έγκειται στο μέγεθος της προσβολής ή της βεβήλωσης. Η δική μου διαφωνία δε είναι στο ότι μεγενθύναμε ένα συμβάν και δεν είδαμε αυτά που έπρεπε να δούμε, ίσως γιατί έτσι ήθελαν κάποιοι...

Πριν απο την τελευταία διαδήλωση οι λέξεις που ηχούσαν ασταμάτητα σε όλες τις συζητήσεις ήταν «πανεπιστημιακό άσυλο». Απο εκεί άρχιζε και εκεί σταματούσε κάθε συζήτηση. Το άσυλο ήταν η αιτία της μη καταστολής της δράσης των «αγνώστων». Οι φοιτητές σε μια προσπάθεια απομυθοποίησης αυτού του ισχυρισμού κατέβηκαν στο κέντρο της Αθήνας μακριά απο τις σχολές τους. Ηταν η μαζικώτερη διαδήλωση των τελευταίων ετων. Το αποτέλεσμα το είδαμε. Η κυβέρνηση έστειλε το μήνυμα: Μην ξανατολμήσετε. Θα σας τσακίσω, θα σας ψεκάσω, θα σας φυλακίσω.

Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι που επικεντρωθήκατε μόνο στο συμβάν της πυρπόλησης του φυλακίου, σαν τους δημοσιογράφους, που όμως έστω εκ των υστέρων είδαν και όσα δεν ήθελαν να δουν απο την αρχή:

Το ότι νέα παιδιά ξυλοκοπούνται αδιάκριτα ενώ οι κουκουλοφόροι δρουν ανενόχλητα, ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕ;

Η ΠΑΡΑΝΟΜΗ χρήση επικίνδυνων χημικών (αμυντικών υποτίθεται) ουσιών κατά νέων ανθρώπων ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕ;

Η σύλληψη στα τυφλά διαδηλωτών, που μπορεί να είχαν όπως λέτε άδικο στα αιτήματά τους, αλλά ρε αδερφέ διαδήλωναν όπως το Σύνταγμα επιτρέπει, ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕ;

Το ότι δεν σεβάστηκαν βασικές ατομικές ελευθερίες , ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕ;

Αν εκεί ήταν το παιδί σας, το παιδί του συγγενή σας, του φίλου σας, θα σας ενοχλούσε; Θα λέγατε πάλι, καλά τα έκαναν τα τσογλάνια; Οχι δεν ήταν το παιδί μου εκεί, αλλά θα μπορούσε να ήταν, όπως θα μπορούσε να ήταν το παιδί του καθενός.

Ακούστηκαν διάφορα σ’ αυτή τη συζήτηση. Κάποιος είπε οτι αύριο θα γίνουν καπιταλιστές του κερατά , άρα γιατί διαδηλώνουν; Δηλαδή συνάδελφε τί πρέπει να πούμε στα παιδιά;

Μην ερωτεύεστε γιατί αύριο θα βαρεθείτε τη γυναίκα σας;

Μην έχετε όνειρα, γιατί αύριο θα απογοητευθείτε;

Μήπως πρέπει να τους διδάξουμε απο τώρα τη διαφθορά, τη ρεμούλα, το βόλεμα, το γλύψιμο και το τσατσιλίκι που είναι οι βασικές συνταγές ενός πετυχημένου σύγχρονου ανθρώπου; Κάποιοι το κάνουν και αυτό να είσαι σίγουρος.

Ο φίλος μου ο Δημήτρης είπε, «μα δεν έχουν αιτήματα». Κάνεις λάθος Δημήτρη. Και αιτήματα έχουν και αποτελέσματα είχαν μέχρι τώρα. Είδες πώς ο Γιωργάκης την έκανε απο το άρθρο 16; Είναι σίγουρο οτι θα κάνουν και λάθη. Είναι σίγουρο οτι κάποιοι θα καπηλευθούν το αγώνα τους. Αλλά θα μάθουν και απο τα λάθη. Και είναι παρήγορο που η νεολαία που μέχρι τώρα την κατηγορούσαμε για κοιμισμένη, επιτέλους ξύπνησε. Και απαιτεί. Δεν θα το ξέρεις, αλλά στο λέω πως στις κινητοποιήσεις πρωτοστατούν οι φοιτητές των Ιατρικών και των Πολυτεχνείων. Τα καλύτερα δηλαδή μυαλά της Ανώτατης Εκπαίδευσης. Τα παιδιά που για να πιάσουν τα 18 και 19, διάβασαν όσο δεν διαβάσαμε εσύ κι εγώ και οι περισσότεροι εδώ μέσα. Είναι τα παιδιά που έφαγαν στη μάπα το άθλιο εκπαιδευτικό σύστημα απο το Δημοτικό μέχρι σήμερα. Αυτό το σύστημα που υποτίθεται πως θέλουν να μεταρρυθμίσουν κάνοντας 4 αλλαγές στα Πανεπιστήμια, ξοδεύοντας χρόνο με το χρόνο λιγώτερα κι αφήνοντας στους γονείς το αντίτιμο της δωρεάν παιδείας. Αντί να καθίσουν όλοι κάτω και να φτιάξουν μια πολιτική 20ετίας που θα ξεκινάει απο κάτω κι όχι απο πάνω. Όταν η πρώτη αλλαγή που εξαγγέλεται είναι για τη δημιουργία ιδιωτικών πανεπιστημίων, τί θέλετε να κάνουν οι νέοι; Αυτό και μόνο δεν τους κάνει καχύποπτους απέναντι στην Υπουργό; Δεν τους κάνει καχύποπτους και για την αντιπολίτευση που τόσα χρόνια πήγε την παιδεία απο το κακό στο χειρότερο;

Για όλα αυτά λοιπόν θεωρώ οτι είναι άδικο να επικεντρωνόμαστε , σε ένα κατακριτέο μεν, δευτερεύον δε συμβάν και να τους ζητάμε να απολογηθούν γιατί ένας ανεγκέφαλος (ή μήπως σε διατεταγμένη υπηρεσία; ) έβαλε φωτιά στο φυλάκιο. Αλλοι είναι υπεύθυνοι για να προλάβουν και να αντιμετωπίσουν τα ζητήματα της τάξης και της εφαρμογής του νόμου. Ας τον εφαρμόσουν όμως πρώτα αυτοί.

Φιλικώτατα

Δημήτρης

Ναι μ' ενόχλησαν... και πολύ μάλιστα...

Με μια ένσταση θα έπρεπε να σεβαστούν τον χώρο, όπως μας λέει και ο συνάδελφος.

Τουλάχιστον αν δεν ξέρεις κάτι οφείλεις να ρωτήσεις...

Τελειώνοντας θα ήθελα να πω, ότι δε θα ξεχάσω με τίποτα το δέος που ένιωσα την πρώτη φορά που πάτησα με το τσαρούχι μου τα μάρμαρα του μνημείου στην πρώτη μου υπηρεσία 3 η ώρα τα ξημερώματα. Μετά από ατελείωτο κόπο, πόνο και ιδρώτα και έπειτα από 213 ώρες ακινησίας και τις διπλάσιες ώρες ως παρατηρητής αποδίδοντας τιμές στον Άγνωστο στρατιώτη, μαύρισε η ψυχή μου αντικρύζοντας τα όσα συνέβησαν το απόγευμα της Πέμπτης. Και αν όλα αυτά που είδαμε στην τηλεόραση δεν αποτελούν βεβήλωση και ασέβεια προς το χώρο τότε τι θα έπρεπε να κάνουν οι κουκουλοφόροι; Να ξηλώσουν τα μάρμαρα του κενοταφίου;

Όμως δεν μπορώ να γνωρίζω ποιός ευθύνεται για την πυρπόληση. Στην Θεσσαλονίκη συνελήφθη Βρετανός να ρίχνει

μολότωφ......!!!!!!!!???????

Και θα συμφωνήσω με το παρακάτω

Ειναι τα "φυτα" της δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης....

Ευτυχως ηρθε η ωρα να τα βλεπουμε να ανθιζουν και αντι να τα ευχαριστουμε που μας ξελασπωνουν εκει στο βαλτο που εχουμε κολλησει, τα βριζουμε και απο πανω, χωρις να ντρεπομαστε που ξερουν οτι ξερουμε ποιος ευθυνεται για ολα αυτα.

Πολλοί οι λόγοι για τα επεισόδια. Η κοινωνία στην οποία ζούμε, έτσι όπως την έχουμε ή μας την έχουν διαμορφώσει

τα παράγει όλα αυτά. Είναι υγιές το φαινόμενο της αντίδρασης των νέων.

Θα ήθελα μια άλλη Ελλάδα, της προκοπής και της δημιουργίας...

Με φιλική διάθεση

Κρηθέας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μ' ενόχλησαν... και πολύ μάλιστα...

Με μια ένσταση θα έπρεπε να σεβαστούν τον χώρο, όπως μας λέει και ο συνάδελφος.

Θεόφιλε ποιοί δεν σεβάστηκαν το χώρο; Οι φοιτητές;

Όμως δεν μπορώ να γνωρίζω ποιός ευθύνεται για την πυρπόληση. Στην Θεσσαλονίκη συνελήφθη Βρετανός να ρίχνει

μολότωφ......!!!!!!!!???????

Και θα συμφωνήσω με το παρακάτω

Πολλοί οι λόγοι για τα επεισόδια. Η κοινωνία στην οποία ζούμε, έτσι όπως την έχουμε ή μας την έχουν διαμορφώσει

τα παράγει όλα αυτά. Είναι υγιές το φαινόμενο της αντίδρασης των νέων.

Αυτοί λοιπόν που είναι υπεύθυνοι, ας κάνουν τη δουλειά τους και να μην κάνουν συλλήψεις στο σωρό !

Θα ήθελα μια άλλη Ελλάδα, της προκοπής και της δημιουργίας...

Η οποία μόνο απο τους νέους μπορεί να ξεκινήσει, γιατί εμείς μόνο κριτική ξέρουμε να κάνουμε, έτσι που τα καταντήσαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεόφιλε ποιοί δεν σεβάστηκαν το χώρο; Οι φοιτητές;

Δημήτρη, συνέχισα το συλλογισμό μου και έγραψα ότι:

Όμως δεν μπορώ να γνωρίζω ποιός ευθύνεται για την πυρπόληση. Στην Θεσσαλονίκη συνελήφθη Βρετανός να ρίχνει

μολότωφ......!!!!!!!!???????

Αυτοί λοιπόν που είναι υπεύθυνοι, ας κάνουν τη δουλειά τους και να μην κάνουν συλλήψεις στο σωρό !

Σωστά.

Η οποία μόνο απο τους νέους μπορεί να ξεκινήσει, γιατί εμείς μόνο κριτική ξέρουμε να κάνουμε, έτσι που τα καταντήσαμε

Αισθάνομαι ότι δεν τα κατάντησα έτσι. Και φυσικά θα λέω τη γνώμη μου και θα ασκώ κριτική γιατί είναι το μόνο που μπορώ

να κάνω.

Ίσως βέβαια κάποια στιγμή δεν θα μπορώ ούτε αυτό να κάνω, έτσι όπως πάνε να μου τα καταντήσουνε.

Την τρύπα του όζοντος δεν την άνοιξα εγώ. Ούτε οι καθημερινές μου καταναλωτικές επιλογές.

Και δεν έχω άλλο τρόπο να αντιδράσω, είμαι μυρμήγκι μπροστά τους...

Δεν πιστεύω ότι θα αλλάξουν οι κοινωνίες με τέτοιες αντιδράσεις.

Χρειάζεται καθημερινή συνειδητή προσπάθεια χρόνων... απ' όλους μας και όχι με επαναστατικές πρακτικές

τύπου Μάη του 68 κλπ. Δεν οδηγούν πουθενά. Αφύπνιση χρειάζεται.

Διαφορετικά θα αναπαράγεται το ίδιο μοντέλο και στην πορεία του χρόνου κάποιοι θα εξαργυρώνουν το

παρελθόν τους με θέσεις εξουσίας και κάποια νέα παιδιά θα συνεχίσουν να σπάνε τα κεφάλια τους στο

δρόμο.

Σηκώνει πολύ συζήτηση το θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οποία μόνο απο τους νέους μπορεί να ξεκινήσει, γιατί εμείς μόνο κριτική ξέρουμε να κάνουμε, έτσι που τα καταντήσαμε

Και για να λεμε και του στραβου το δικιο, οι νεοι καθε εποχης ειναι αυτοι που φερνουν την προκοπη και την δημιουργια...

Μηπως δεν ηταν οι πατεραδες μας με τα νιατα τους που εχτισαν την Ελλαδα μετα τον πολεμο?

Εμεις δεν την πηγαμε καποια βηματα μπροστα με τις σπουδες μας και τη δουλεια μας ?

Τι πιο φυσιολογικο και ομορφο να χαιρομαστε τους νεους που τους βλεπουμε να ειναι πρωτοποροι ...

Καιρος να αφησουμε τους ξερολες εαυτουληδες μας και να κοιταξουμε τα παιδια μας στα ματια.....αυτο ειναι που θελουν περισσοτερο.

Ο σκοπος και ο στοχος ειναι παντα μπροστα...το παρελθον ειναι μονο ενα μεσον για να τον πετυχουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σκοπος και ο στοχος ειναι παντα μπροστα...το παρελθον ειναι μονο ενα μεσον για να τον πετυχουμε...

Και φυσικά θα πρέπει να στραφούν στο μέλλον με τα κατάλληλα σύγχρονα εφόδια.

Η πείρα του παρελθόντος και τα καλά του έχουν να προσφέρουν πράγματα και μια γερή βάση για να στηριχθούν.

Άποψή μου

φιλικά, πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να λεμε και του στραβου το δικιο, οι νεοι καθε εποχης ειναι αυτοι που φερνουν την προκοπη και την δημιουργια...

Μηπως δεν ηταν οι πατεραδες μας με τα νιατα τους που εχτισαν την Ελλαδα μετα τον πολεμο?

Εμεις δεν την πηγαμε καποια βηματα μπροστα με τις σπουδες μας και τη δουλεια μας ?

Τι πιο φυσιολογικο και ομορφο να χαιρομαστε τους νεους που τους βλεπουμε να ειναι πρωτοποροι ...

Καιρος να αφησουμε τους ξερολες εαυτουληδες μας και να κοιταξουμε τα παιδια μας στα ματια.....αυτο ειναι που θελουν περισσοτερο.

Ο σκοπος και ο στοχος ειναι παντα μπροστα...το παρελθον ειναι μονο ενα μεσον για να τον πετυχουμε...

Τελικά μήπως το δίκιο εμείς το έχουμε στραβώσει και δεν το πήραμε χαμπάρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε πλέον σε θέση να αντιλαμβανόμαστε την απόγνωση, την απελπισία, το αδιέξοδο τον οικονομικό & κοινωνικό αποκλεισμό?.

Ή μήπως έχουμε αλλοτριωθεί σκυμένοι στα γραφεία μας και στα χαρτιά μας.

Μήπως έχουμε πάθει ανοσία και ανεχόμαστε το εξαχρειωμένο, και κυνικό κράτος, την στημένη κοινωνία της μαφίας, της απάτης, της ρεμούλας?.

Την υποκριτική δημοκρατία, με τα καραγκιοζιλίκια των αρχηγίσκων. Αρχισαν ξανά να γλύφουν με ταξίματα εν όψει εκλογών.

Τάζει ο Γιωργάκης, λίγα είναι λέει ο Τσιτουρίδης - πιο πολλά θα δώσουμε εμείς, και καπάκι συμφωνεί ο Κωστάκης με τον Αλμούνια να σφάξουν τα ασφαλιστικά μετά τις εκλογές.

Φαίνεται δεν τα συχαθήκαμε και δεν αντιδρούμε. Τα έχουμε συνηθίσει, μας αρέσει να τ΄ακούμε και αρκετοί τα αποδέχονται, λές και μας κυνηγάει η κατάρα.

Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε και να βάλουμε καλά στο μυαλό μας, είναι ότι η σημερινή ΝΕΑ ΓΕΝΝΙΑ όπως και κάθε νέα γεννιά στην ακμή της,

ΔΕΝ συμβιβάζεται, ΔΕΝ αποδέχεται την παρακμή και ΑΠΑΙΤΕΙ τα βασικά κοινωνικά της δικαιώματα, να ζήσει, να μορφωθεί, να εργαστεί να δημιουργήσει.

Απαιτεί ένα πραγματικά δημοκρατικό κράτος, ανταποδοτικό στην κοινωνία. Να δημιουργεί να προστατεύει κι όχι να κατεδαφίζει να ξεπουλάει και να διαλύει.

Αντιδρά οργανωμένα, ΤΟΛΜΑ. Δίνει πολιτικές μάχες μέσα στα συλλογικά όργανα των ΑΕΙ, αναπτύσσει δημοκρατικά το κίνημα της.

Μαθαίνει μέσα από την συλλογική πράξη και ωριμάζει πολιτικά. Θα δώσει στην κοινωνία τους ηγέτες της.

Αν οι νέοι αρνούνται να αποδεχτούν τον συντηρητισμό και την υποταγή, είναι γιατί δεν θεωρούν τη γεννιά τους άμορφη και καταδικασμένη μάζα.

Στην αναζήτηση τους οι ιδέες τους είναι κοφτερές, δεν μπορούν να περιχαρακωθούν σε μια ελληνοκεντρική μιζέρια και σε "μεγαλεία" που δεν τους αγγίζουν.

Δεν μπορεί να λέει η σημερινή γεννιά "ψωμί - ελιά - σφαλιάρα και μιλιά", δεν έχει τίποτα για να θυσιάσει (και για ποιόν άλλωστε να το θυσιάσει).

Εμείς βρήκαμε περιθώρια. Οι αγώνες μετά το '60 ανάγκασαν το σύστημα να κάνει παραχωρήσεις. Σήμερα δεν μπορούν να δώσουν, και ταυτόχρονα

παίρνουν πίσω ότι αναγκάστηκαν τότε να παραχωρήσουν. (Το 15% στην παιδεία έγινε 1,5%).

Αυτή είναι η μεγάλη διαφορά στις συνθήκες που υπάρχουν σήμερα, αυτή είναι η πραγματικότητα.

Κι οταν αυτό συνδιαστεί με την έκρηξη του κανονιού του χρέους της δικής μας γεννιάς, τότε θα γίνει κόλαση. Τότε θα ξυπνήσουμε και μεις.

Να μην χαραμιζόμαστε στις αμφιλεγόμενες εικόνες που παρουσιάζουν τα ΜΜΕ, για να αποσπάσουν το ενδιαφέρον μας από την ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...