Jump to content
Sign in to follow this  
KAROLOS

"Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος " ... ( Θουκ. ΙΙ 43.3 )

Recommended Posts

Τίποτα δεν είναι θέσφατο. Έρχεται μια στιγμή που το κάθε τι αμφισβητείται. Μια δημοκρατική κοινωνία πρέπει να δέχεται την αντίθετη άποψη όσο σκληρή κι αν μας φαντάζει να την παραδεχθούμε. Εαν δεν είμαστε έτοιμοι να το κάνουμε, έχουμε εμείς περισσότερο πρόβλημα από αυτούς που την εκφράζουν.

ΕΚΑΨΑΝ ΤΟ ΜΝΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ έλεγαν όλα τα κανάλια απόψε!

ΠΟΔΟΠΑΤΗΣΑΝ ΤΟΝ ΑΓΝΩΣΤΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ, έλεγαν και ξαναέλεγαν οι ξερόλες των παραθύρων.

Καλά, λέω, πως είναι δυνατόν να ποδοπατηθεί κάτι που βρίσκεται καθέτως του εδάφους και όχι επί του εδάφους;

Επίσης, πως είναι δυνατόν να καεί ο ασβεστόλιθος, τι είναι ξερό χόρτο;

Και αντ'αυτού, βλέπω εκνευρισμένος το εξής:

Έκαψαν εκείνο το κιτς σπιτάκι που κάθεται ο καρακόλης ο στρατονόμος και κοιτάει μη κουνήσει το φρύδι του ο κακομοίρης ο φαντάρος-τσολιάς για να τον καμπανιάσει μετά στον λόχο.

Το σπιτάκι αυτό, ουδεμία σχέση έχει με τον άγνωστο στρατιώτη και τον Επιτάφιο του Περικλέους!

Ούτε συμβολίζει τίποτα, εκτός και αν η Στρατονομία συμβολίζει κάτι που εμένα μου διαφεύγει...

Το κακόμοιρο το μνημείο ζει το δικό του δράμα από την ατμοσφαιρική ρύπανση και την επιπολαιότητα των κυβερνώντων.

Από πέρυσι τον Ιούλιο ο άγνωστος στρατιώτης έχει χάσει τον μηρό του, του λείπει ήδη το πέλμα του και το χέρι του, επειδή οι ηλίθιοι του Δήμου Αθηναίων πλένουν το μνημείο ρίχνοντας νερό με τη μάνικα λες και είναι αυτοκίνητο. Το μνημείο το περιποιούνται οι κηπουροί του Δήμου Αθηναίων και όχι το Υπουργείο Πολιτισμού!

Κανένα ιδιωτικό κανάλι δεν πήγε όμως να κάνει ρεπορτάζ...

Σήμερα θυμήθηκαν ξαφνικά ο Ευαγγελάτος, ο Κακαουνάκης και όλοι αυτοί οι τηλεσκουπιδιάρηδες τον Άγνωστο Στρατιώτη...

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=771360

Γενικές πληροφορίες για το μνημείο:

http://www.typos.com.cy/nqcontent.cfm?a_id=4051

Στο ποίημα του, «Άγνωστος Στρατιώτης», ο Κύπριος ποιητής Κώστας Μόντης (1962) με 9 απλοϊκούς και μικρούς στίχους εκφράζει όλα αυτά τα ερωτήματα του κόσμου αναφορικά με τη μορφή του Αγνώστου Στρατιώτη, δίνοντάς μας μια νέα προοπτικής σκέψεως και αντίληψης:

Γιατί πάντα αυτός ο ρωμαλέος,

γιατί πάντα αυτός ο γενναίος πολεμιστής

ν’ αντιπροσωπεύει τον Άγνωστο Στρατιώτη;

Υπάρχουν κι άλλοι πιο δειλοί, πιο αδύνατοι

με πιο ρυτιδωμένα μέτωπα

με μια πικρή σκέψη στο βλέφαρο

με πολλούς υπολογισμούς πίσω απ’ τη σκανδάλη.

Δε μας κάνουν αυτοί

δε γίνονται αγάλματα αυτοί;

doctor

Υ.Γ. Όσο για τον ρόλο των γνωστών-αγνώστων και το πως αυτοί εξυπηρετούν την εκάστοτε κυβέρνηση, το γιατί δεν συλλαμβάνονται, το ποιος ή ποιοι τους αφήνουν εδώ και δεκαετίες και σπάνε την Αθήνα είναι μια άλλη ιστορία.

Οι αλήτες αυτοί δεν έχουν σχέση με το φοιτητικό κίνημα και εξ αιτίας αυτών δεν μιλάμε σήμερα για μια μεγάλη πορεία 35.000 φοιτητών αλλά γι'αυτούς που η ασφάλεια γνωρίζει με τα μικρά τους ονόματα και όταν συλλαμβάνονται, κάποιοι τους βγάζουν από την πίσω πόρτα ή αν θυμάστε και από την μπροστά και μάλιστα μπροστά στις κάμερες!!!

doctor

Υ.Γ. Όσο για τον ρόλο των γνωστών-αγνώστων και το πως αυτοί εξυπηρετούν την εκάστοτε κυβέρνηση, το γιατί δεν συλλαμβάνονται, το ποιος ή ποιοι τους αφήνουν εδώ και δεκαετίες και σπάνε την Αθήνα είναι μια άλλη ιστορία.

Οι αλήτες αυτοί δεν έχουν σχέση με το φοιτητικό κίνημα και εξ αιτίας αυτών δεν μιλάμε σήμερα για μια μεγάλη πορεία 35.000 φοιτητών αλλά γι'αυτούς που η ασφάλεια γνωρίζει με τα μικρά τους ονόματα και όταν συλλαμβάνονται, κάποιοι τους βγάζουν από την πίσω πόρτα ή αν θυμάστε και από την μπροστά και μάλιστα μπροστά στις κάμερες!!!

Συμφωνώ απόλυτα.Για μένα αυτό έχει περισσότερη σημασία.Και τελικά όπως λέει κι ο Δημήτρης όλα γίνονται επίτηδες.Για να περνάει στον κόσμο η αντίληψη του να μην κατεβαίνουν σε πορείες και διαδηλώσεις ,γιατί θα χτυπηθούν ,μπορεί να πέσει ξύλο κλπ...

Δεν τόλμησε όμως να κάψει το φυλάκιο του άγνωστου στρατιώτη.

Ξέρεις γιατί?

Οχι γιατί φοβόνταν τις αντιδράσεις.Οι αντιδράσεις ήταν δεδομένες και γνώριζε τι τον περιμένει.

Δεν τολμούσε να πειράξει το φυλάκιο του άγνωστου στρατιώτη,γιατί ο άγνωστος στρατιώτης αντιπροσώπευε,ότι ανιτπροσωπεύει για εμάς σήμερα ο τάφος των γονέων μας και των προγόνων μας.

Ο άγνωστος στρατιώτης αποτελεί ένα κενοτάφιο μνήμης αγνώστων ανδρών που θυσιάσθηκαν για την ελευθερία και τα ιδανικά αυτού του τόπου,που ζούμε και δραστηριοποιούμαστε.

Επιμένω και ξαναλέω ότι το φυλάκιο του στρατονόμου δεν αποτελεί τμήμα του μνημείου και δεν είναι πολιτιστική κληρονομιά της χώρας μας.

Σήμερα το πρωί ο Παπαδάκης στον ΑΝΤΕΝΝΑ είχε τίτλο "ΕΚΑΨΑΝ ΚΑΙ ΒΕΒΗΛΩΣΑΝ ΤΟ ΜΝΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ". Αν αυτό ονομάζεται ενημέρωση από έναν δημοσιογράφο 30 χρόνια στο επάγγελμα νομίζω ότι δεν πάμε καλά, καθόλου καλά.

Ο Ευαγγελάτος χθες είπε 5-6 φορές ότι είναι η πρώτη φορά από την απελευθέρωση της Αθήνας από τους Γερμανούς που οι τσολιάδες αναγκάστηκαν να φύγουν από τη σκοπιά τους!

Παραλλήλισε την κατάληψη της χώρας από τους Γερμανούς με την χθεσινή φυγάδευση των στρατιωτών-τσολιάδων για λόγους ασφάλειας της σωματικής τους ακεραιτότητας!!!

Βέβαια να σημειώσω ότι το φυλάκιο του στρατονόμου είναι δημόσια περιουσία και κακώς κάηκε, όμως θέλω να αποσαφηνιστούν κάποια πράγματα και να μπορούμε να ξεχωρίζουμε την ενημέρωση από την "ενημέρωση".

Ας μην αφήσουμε τα δελτία των 8 να προκαλούν τη λογική μας, να υποτιμούν τη νοημοσύνη μας και να κατευθύνουν την είδηση μέσα από λαϊκισμούς και υπεραπλουστεύσεις.

Αυτοί είναι ικανοί να αρπάξει φωτιά το κεμπάμπ του Μπαϊρακτάρη ή του Θανάση και να πουν ότι ... καίγεται η Ακρόπολη!

doctor

Ο Διονύσης Τσακνής πριν λίγες μέρες στον Λαζόπουλο .

‘Η διαδήλωση 20.000 ανθρώπων στα δελτία ειδήσεων περνά σε 30 δευτερόλεπτα, η παρουσίαση της δράσης 100 κουκουλοφόρων διαρκεί 45 λεπτά’

.......................

Αυτό είναι γνωστό και χιλιοειπωμένο

το σχολιάσαμε και σε άλλη συζήτηση.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...st&p=192766

Δεν θα ξεχασω ποτέ δύο εικόνες που δημοσιεύτηκαν στο ΕΘΝΟΣ κατά την περιγραφή των γεγονότων της εκκένωσης του Χημικού (Στην Σόλωνος) κατά την πρώτη κατάληψη που έγινε επί ΠΑΣΟΚ και την είσοδο των ΜΑΤ στο χώρο (αν δεν με απατά η μνήμη μου το 1985 με εντολή του τότε αρχηγού των ΜΑΤ του Αρκουδέα).

Στην πρώτη σελίδα δύο άνδρες των ΜΑΤ ένστολοι μεταφέρουν σε κλούβα έναν "καταληψία" με την γνωστή εμφάνιση (τζιν-πέτσινο-κόκκινο φουλάρι)

Στην Τελευταία σελίδα (έτσι που αν ανοίξεις την εφημερίδα να τις βλέπεις μαζί για να είναι εύκολη η σύγκριση) ένας άνδρας των ΜΑΤ μαζί με τον συλληφθέντα από την πρώτη σελίδα μεταφέρους σε κλούβα έναν άλλο "καταληψία".

Δυστυχώς δεν κράτησα το έντυπο αλλά έμεινε στην μνήμη μου.

..........................

Αυτό που παρατηρώ σήμερα,είναι ότι ,δυστυχώς,η κοινωνία μας είναι γεμάτη με ψευτοεπαναστάτες ,χωρίς αιτία.

Είναι γεμάτη με άτομα που χρησιμοποιούν γερά σκαλοπάτια,που δημιούρθηκαν από άλλους,για να φθάσουν στο δικό τους απατηλό σκαλοπάτι.

Είναι γεμάτη με νέους,που δεν γνωρίζουν,γιατί το κάνουν,αλλά σου απαντούν με ότι πρέπει να το κάνουν.

Πριν από λίγο μιλούσα με μια φοιτήτρια των ΤΕΙ νοσηλευτικής,που μόλις γυρνούσε από την συμμετοχή της στις διαδηλώσεις.Την ρώτησα να μου πεί γιατί συμμετέχει και τι περιμένει.Η απάντηση της ήταν: ΔΕν ξέρω,αλλά αφού συμμετέχουν οι άλλοι συμμετέχω και εγώ.

Κι αυτό είναι εν μέρει αποδεκτό γιατί υπάρχουν κι αυτοί που δεν ξέρουν τι κάνουν και γιατί το κάνουν (και μεγάλοι ακόμη)

αλλά μην γενικεύεις. Ειναι πολλοί αλλά δεν είναι όλοι

Εκεί που διαφωνώ μαζί σου απόλυτα είναι στο παρακάτω......

.................

Σττην πραγματικότητα συνάδλεφοι,αν καθήσετε και το καλοσκεφθείτε ,την ζημία την κάνουν οι εταιρίες δημοσκοπήσεων,που φέρνουν τον συνασπισμό με 2,8% και το ΚΚΕ με 8%.

Από την μιά η ενδεχόμενη μη συμμετοχή του συνασπισμού στην βουλή και από την άλλη η στασιμότητα και συρρίκνωση του ΚΚΕ στο 8%,έχουν εξοργίσει αυτά τα δύο κόμματα με αποτέλεσμα να χρησιμοποιούν μέσα,που είναι άγνωστα σήμερα.Το μέσο της κοινωνικής επανάστασης και της κοινωνικής εξέγερσης.Λες και είμαστε στην δεκαετία του 50 για να γράφει ο Θεωδοράκης επιταφίους.Γέρασε πλέον και αυτός και δεν μπορεί.

Χρησιμοποιούν τους φοιτητές,που αύριο θα τους αηδιάσουν και θα ακολουθήσουν μια άλλη πορεία,έξω από τις γραμμές της καθοδήγησης.

Και αυτό είναι ντροπή.

Τα ίδια ακριβώς λέει και ο Πολύδωρας εγκαλώντας τον συνασπισμό για εμπλοκή στα επεισόδια.....

Και να δεις που αυτά τα δύο κόμματα φταίνε και για τις κονητοποιήσεις των αγροτών στις οποίες ηγείται ο Κοκκινούλης (ως κόκκινος δηλαδή :unsure: κι όχι ως ΝΔ )

Λοιπόν η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα του κόσμου που το ψάρι δεν βρωμάει από το κεφάλι (εκάστοτε κυβέρνηση) αλλά από την ουρά (ελάσσων αντιπολίτευση)

Αγαπητέ συνάδελφε........

Εγώ που είμαι αριστερός δικαιούμαι να απαιτήσω από την αριστερά τέτοια οργάνωση, δράση, αποτελεσματικότητα και λειτουργία που να καταφέρνει να μου φέρει την άνοιξη τον Δεκέμβρη.

Οσοι όμως δεν είναι αριστεροί δεν δικαιούνται να κατηγορούν την αριστερά γιατί δεν καταφέρνει αυτό που απαιτώ εγώ δηλαδή να ΄ρθει η άνοιξη τον Δεκέμβρη.

Εγώ μπορώ να έχω παράπονο για την αναποτελεσματική λειτουργία της αριστεράς εσείς όμως δεν μπορείτε να χρησιμοποιείτε αυτή την αναποτελεσματικότητα για να την κατηγορήσετε για τα χάλια της χώρας τα οποία άλλοι με την διαχείρισή τους και τις κυβερνήσεις τους έχουν δημιουργήσει.

Καλά βρε παιδιά..εγώ γιατί δάκρυσα πριν λίγο περνώντας απ'το Σύνταγμα?

η χθεσινή μολότοφ έφταιγε ή τα ληγμένα?

Η βοηθός μου.. μου λέει ότι η γάτα της κόντεψε να πεθάνει γιατί όταν γύρισε στο σπίτι της χθες (αφού είχε διασχίσει την πλατεία συντάγματος ) το ζωντανό τρίφτηκε στα παπούτσια της..

Εγώ συνάδελφοι είμαι εξοργισμένος. Είμαι εξοργισμένος με αυτά που είδα, για τον τρόπο που παρουσιάστηκαν και απο ποιούς παρουσιάστηκαν.

Βεβαίως και καταδικάζω τη βία απο όπου όμως κι αν προέρχεται. Και χθες είδα τους διάσημους κουκουλοφόρους να μην τους πλησιάζει κανένας και τα ΜΑΤ να χτυπάνε φοιτήτριες με ακάλυπτα πρόσωπα και να ψεκάζουν τους πάντες με καρκινογόνα χημικά.

Αλήθεια συνέδελφοι ποιοι είναι αυτοί που ωρύονταν χθες για την "βεβήλωση των μνημείων"; Ποιά είναι τα πρότυπά τους , ποιά τέλος πάντων είναι τα ιερά τους; Ποιός τους έδωσε το δικαίωμα να διαμορφώνουν συνειδήσεις, να υποβάλλουν συμπεριφορές, να παρουσιάζουν τα γεγονότα όπως αυτοί θέλουν, να προσπαθούν να πνίξουν οποιαδήποτε φωνή δεν τους βολεύει;

Ποιοί είμαστε εμείς που θα κρίνουμε συμπεριφορές νέων; Αυτών των νέων που εμείς εναγωνίως προσπαθούμε να περάσουμε απο διαδικασίες σαλαμοποίησης; Σκεφθήκαμε ποτέ ποιά είναι τα πρότυπά τους; Σκεφθήκαμε ποτέ τί πραγματικά τους προσφέραμε, πέρα απο χρήματα για να εξαγοράσουμε την απουσία μας; Πιστεύετε σοβαρά οτι για τους νέους μας τα μνημεία όπως αυτό του άγνωστου στρατιώτη (που ας σοβαρευτούμε δεν κάηκε) αποτελούν ιερό χώρο; Αν ναι, συγγνώμη, είστε βαθειά νυχτωμένοι και δεν έχετε καμία επαφή με νέους. Κι αν ισχυρίζεστε οτι εσείς όταν περνάτε απο αυτό το χώρο διακατέχεστε απο πατριωτικό οίστρο ή είστε η εξαίρεση ή υποκρίνεστε.

Είμαστε μια κοινωνία άρρωστη. Μία κοινωνία σε κρίση. Αντί να απαιτήσουμε τα αυτονόητα, ποιά δηλαδή : αξιοπρεπή και προσιτή παιδεία, σεβασμό στον άνθρωπο και το περιβάλλον, διαφανείς δομές, ψελλίζουμε ή ουρλιάζουμε για τα ιερά και τα όσια της φυλής. Έχουν ξεπουληθεί σχεδόν τα πάντα κι εμείς ορκιζόμαστε στους τίτλους ιδιοκτησίας που υποθηκεύσαμε!

Αν κάποιοι απο σας χθες είδατε την εκπομπή του Τριανταφυλλόπουλου είμαι σίγουρος οτι θα νοιώσατε για άλλη μια φορά βαθειά απογοήτευση. Να διευκρινίσω οτι δεν ανήκω στους θιασώτες τέτοιων εκπομπών, αλλά είδα και έφριξα. Μια μαθήτρια κατά τη διάρκεια της πενθήμερης εκδρομής (φέρεται οτι) βιάσθηκε απο παιδιά άλλου σχολείου σε ένα δωμάτιο με ανοικτή πόρτα, όπου μπαινόβγαιναν διάφοροι, μεταξύ των οποίων και ένας καθηγητής! Η σκηνή βιντεοσκοπήθηκε και διαδόθηκε απο μαθητή σε μαθητή και όχι μόνο. Ξέρετε κάτι; Ο διευθυντής του Λυκείου δήλωσε ότι αυτός "είναι καλυμμένος", ο προϊστάμενος της διεύθυνσης έλεγε οτι δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Και το ποιό συγκλονιστικό. Η σκηνή μεταδόθηκε και προ μηνών σε άλλη εκπομπή και δεν ίδρωσε κανενός το αυτί, παρά μόνο του ΕΣΡ που επέβαλε πρόστιμο για την προβολή. Αν αυτά είναι φαινόμενα υγιούς κοινωνίας, εσείς συνεχίστε να είστε εμβρόντητοι για τα επεισόδια που συμβαίνουν, χωρίς να αναρωτιέστε ποιοί και γιατί τα δημιουργούν. ποιοί και γιατί τα συντηρούν και γυρίστε πλευρό. Μόνο που πιστέψτε με. Τίποτα δεν είδαμε ακόμη...

O Καθένας με τον πονο του που λέμε ...

Ο συμβολισμός του μνημείου είναι ιερός ...

Το σπιτάκι δεν είπε ποτέ πως ήταν των ευζώνων . Οι εύζωνοι όμως έφυγαν . Το μνημείο με ότι αυτό συμβολίζει έμεινε μόνο χωρίς φρουρά . Μόνο επί χούντας είχε συμβεί ξανά αυτό ... Ο χώρος γύρω απο το κενοτάφιο είναι ιερός .

Ντροπή θα ξαναπω...

Απο τον Επιτάφιο του Περικλέους , Θουκ. 43.3 :

" Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος και ου στηλών μόνον εν τη οικεία σημαίνει επιγραφή,

αλλά και εν τη μη προσηκούση άγραφος μνήμη παρ εκάστω της γνώμης η του έργου ενδιαιτάται "

Ψιλά γράμματα θα μου πείτε σήμερα, στην εποχή της "προοδευτικότητας" ...

Αν εγω πάω και αφοδεύσω στον χώρο μπροστά απο το κενοτάφιο ή δίπλα από αυτό ή ακόμη μπροστά στον χώρο που στέκονται οι εύζωνοι , με την ίδια λογική δεν θα έχω διαπράξει και κανένα αδίκημα . Αφού δεν αφόδευσα πάνω στο κενοτάφιο το οποίο είναι ουσιαστικά όρθιο . Σωστά ! Αφού δεν υπάρχουν αξίες σήμερα και ιδανικά , και αυτό θα θεωρείται μια λογική και συνετή πράξη . Άλλωστε δεν συμβολίζει και τίποτε το ιδιαίτερο το μνημείο ....

Θα μου πείτε σε μια χώρα που κάποιοι πολιτικοί θεωρούν πως ακόμη η σημαία μας είναι ένα παλιόπανο και τίποτε παραπάνω , τίποτε δεν μου κάνει εντύπωση τίποτε πλέον ....

----- Όχι δυστυχώς ... Εγω δε θα πάρω . Την μνήμη των απανταχού Ελλήνων αγωνιστών που πέσανε υπέρ πατρίδας , ανά τους αιώνες , δεν έχει δικαίωμα το κάθε τσογλάνι να την βεβηλώνει ... Kαι δεν μιλώ για τους φοιτητές ...

Εχω μία και μοναδική απορία, η αστυνομία δεν μπορεί να απομονώσει τους εκατό κουκουλοφόρους, οι 35.000 διαδηλωτές δεν μπορούν, οι χιλιάδες φοιτητές δεν μπορούν να τους απομονώσουν μέσα στα Πανεπιστήμια. Τα λάβαρα αφού είναι τόσο μικρά γιατί χρειάζονται τόσο χοντρό στειλιάρι;

Εχω μία και μοναδική απορία, η αστυνομία δεν μπορεί να απομονώσει τους εκατό κουκουλοφόρους, οι 35.000 διαδηλωτές δεν μπορούν, οι χιλιάδες φοιτητές δεν μπορούν να τους απομονώσουν μέσα στα Πανεπιστήμια. Τα λάβαρα αφού είναι τόσο μικρά γιατί χρειάζονται τόσο χοντρό στειλιάρι;

βρε (και όχι ρε) Δημήτρη.. :)

η αστυνομία μπορεί αλλά δεν θέλει..(δεν έχει τέτοιες εντολές)..

οι 35.000 διαδηλωτές θα μπορούσαν ίσως ..αλλά δεν είναι δικιά τους δουλειά..

εκτός και αν θες να γυρίσουμε στην εποχή του.."βάρα μας Μαλάμη ..χτύπα μας Μαλάμη είμαστε μαζοχιστές"

Τα λάβαρα μια χαρά μου φαίνονται..

Μας την είχανε στημένη τη νύχτα στο Χημείο τα παιδιά της ΚΝΕ

'Ητανε ταμπουρωμένοι με ξύλα με καδρόνια και σιδερολοστούς

Και μας επιτεθήκαν με ηθικό ακμαίο και τη βοήθεια της ΕΣΑΚ

Και μας χτυπούσανε αδελφωμένοι φοιτητές, φοιτητές και εργατιά

Βάρα μας Μαλάμη χτύπα μας Μαλάμη

είμαστε μαζοχιστές

Βάρα μας Μαλάμη χτύπα μας Μαλάμη

είμαστε όλοι μαζοχιστές

........

Βεβαίως και καταδικάζω τη βία απο όπου όμως κι αν προέρχεται. Και χθες είδα τους διάσημους κουκουλοφόρους να μην τους πλησιάζει κανένας και τα ΜΑΤ να χτυπάνε φοιτήτριες με ακάλυπτα πρόσωπα και να ψεκάζουν τους πάντες με καρκινογόνα χημικά.

....

Στις ειδήσεις, από σήμερα το πρωΐ μέχρι τώρα μαθαίνουμε ότι δεν έχει επιτραπεί ακόμα στους συλληφθέντες να δουν δικηγόρους. Ακούμε ότι έχουν πάει γονείς και δεν τους έχει επιτραπεί η είσοδος να δουν τα παιδιά τους. Σε ένα ραδιοφωνικό σταθμό άκουσα μια ΜΑΝΑ επωνύμως να καταγγέλει ότι στην είσοδο της ΓΑΔΑ αστυνομικός την έσπρωξε και την είπε "μαλακισμένη".

Κοιτάχτε να δείτε, το Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη δεν στήθηκε για να συμβολίζει τους πεσόντες επειδή έτυχε την εποχή που έγινε η μία ή η άλλη μάχη φώναξαν τη κλάση τους και στάθηκαν ...άτυχοι. Το Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη στήθηκε για να συμβολίζει τη συνειδητή θυσία για τη Λευτεριά, και όχι απλά για την Ανεξαρτησία. Όχι απλά αυτών που έπεσαν "τῶν ἡμετέρων ῥημάτων πειθόμενοι" αλλά επειδή "καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή, παρά σαράντα χρόνια, σκλαβιά και φυλακή" .

Γκέκε ; που θάλεγε και ο Μαρκομπότσαρης !

Το ιερό μνημείο πάντως πρώτη φορά έμεινε χωρίς τουρίστες .

Ζητω ο Πολυδωρας , ο σύγχρονος ελλην μαγκας .

Μου επιτρεπεις Δημητρη, δεν ξερω να τα πω καλυτερα ...

Ποιοί είμαστε εμείς που θα κρίνουμε συμπεριφορές νέων; Αυτών των νέων που εμείς εναγωνίως προσπαθούμε να περάσουμε απο διαδικασίες σαλαμοποίησης; Σκεφθήκαμε ποτέ ποιά είναι τα πρότυπά τους; Σκεφθήκαμε ποτέ τί πραγματικά τους προσφέραμε, πέρα απο χρήματα για να εξαγοράσουμε την απουσία μας; Πιστεύετε σοβαρά οτι για τους νέους μας τα μνημεία όπως αυτό του άγνωστου στρατιώτη (που ας σοβαρευτούμε δεν κάηκε) αποτελούν ιερό χώρο; Αν ναι, συγγνώμη, είστε βαθειά νυχτωμένοι και δεν έχετε καμία επαφή με νέους. Κι αν ισχυρίζεστε οτι εσείς όταν περνάτε απο αυτό το χώρο διακατέχεστε απο πατριωτικό οίστρο ή είστε η εξαίρεση ή υποκρίνεστε.

Είμαστε μια κοινωνία άρρωστη. Μία κοινωνία σε κρίση. Αντί να απαιτήσουμε τα αυτονόητα, ποιά δηλαδή : αξιοπρεπή και προσιτή παιδεία, σεβασμό στον άνθρωπο και το περιβάλλον, διαφανείς δομές, ψελλίζουμε ή ουρλιάζουμε για τα ιερά και τα όσια της φυλής. Έχουν ξεπουληθεί σχεδόν τα πάντα κι εμείς ορκιζόμαστε στους τίτλους ιδιοκτησίας που υποθηκεύσαμε!

Οσο για το βιντεο του κ. Ταρζαν σιγουρα αν το εβλεπαν καποια παιδια θα γελουσαν με την καρδια τους που θα εβλεπαν τους σοβαρους κυριους και κυριες εμβροντητους... Μηνες τωρα κυκλοφορει στα σχολεια και μονο δημοσια προβολη δεν εχει γινει.

Μα πως να μας παρουν στα σοβαρα αυτα τα παιδια ???

Για την αποκατάσταση της ...ιστορικής αλήθειας.

Επί κινητοποιήσεων για τον 851, και πεζοδρόμια ξηλώθηκαν, και βιτρίνες έσπασαν, και δακρυγόνα έπεσαν, και σημαίες κάηκαν και πολλά απο όσα συνέβηααν τους τελευταίους μήνες συνέβησαν και τότε.

Διαφορές:

α) Δεν ήταν τόσο πολυάριθμα τα ΜΑΤ. Το μεγαλύτερο μέρος των αστυνομικών και χωροφυλάκων που παρατάσσοντο ήταν άνδρες των αστυνομικών τμημάτων.

β) Είχαν εντυπωσιακώτερο, πιο ογκώδη και περισσότερο τρομοαποτελεσματικό εξοπλισμό. Μηχανοκίνητα, τις λεγόμενες "Αύρες".

γ) Δεν είχαμε "κουκουλοφόρους" αλλά "γνωστούς-άγνωστους", για τους οποίους ήταν συνείδηση ότι ήταν μέλη ακροδεξιών οργανώσεων σε απ'ευθείας συνενόηση με τις δυνάμεις καταστολής για "στήσιμο" προκλήσεων.

Το καλό το αφήνω για το τέλος:

Το νομοσχέδιο (ο 851) δεν πέρασε

Υ.Γ. Υπήρχε και άλλη μία διαφορά. Τα συλαλλητήρια ήταν ενιαία και όχι διπλά.

Εσύ Χρύσα είσαι πολύ μικρότερη μας και δεν μπορώ να γνωρίζω τι συνθήκες επικρατούσαν στην εποχή σας.

Δημητρη την ηλικια μου δεν την εκρυψα.... Ενταξει δειχνω δεκα χρονια μικροτερη :P αλλα δεν ειμαι :(

Ομως σιγουρα ζησαμε σε διαφορετικες συνθηκες ..... την ιδια εποχη

Εμενα παλι με φοβιζει οτι η πλειοψηφια των παιδιων μας δεν ασχολειται με τα πολιτικα, αν και πιστευω οτι εχουν αποψη...

Ισως βλεπουν πιο ξεκαθαρα απο μας καποια πραγματα...

Δηλαδή,Χρήστο,το μνημείο του άγνωστου στρατιώτη το θεωρείς ότι αποτελεί ένα τουριστικό τοπίο,για φωτογράφηση?

Εσένα σαν Ελληνα αυτό το συναίσθημα σου δίνει?

Δημήτρη η Ελλάδα δεν έχει βαριά βιομηχανία, δεν παράγει τίποτα και το κύριο έσοδό της είναι ο τουρισμός τον οποίο οφείλει να διαφυλάσσει ως προϊόν όσο μπορεί καλύτερα.

Νομίζω ότι το ελληνικό κράτος οφείλει οικονομική αποζημίωση για όσους τουρίστες δεν μπόρεσαν να επισκεφτούν το κτήριο της Βουλής και το μνημείο του Αγνώστου στρατιώτη και να δούνε την αλλαγή της φρουράς.

Αντ' αυτού, οι τουρίστες έμειναν κλεισμένοι στα ξενοδοχεία τους και πολλοί εξ αυτών είδαν την απόλυτη ξεφτίλα από τα μπαλκόνια των δωματίων τους.

Έχασαν λοιπόν μέρος των διακοπών τους και των χρημάτων τους εξ αιτίας αυτών των εκτρόπων.

Ενώ ο Ε.Ο.Τ. τους κάλεσε να ζήσουν τον μύθο τους στην Ελλάδα (όπως τον ζούμε και εμείς μάλλον) αυτοί έζησαν κάτι άλλο...

Οι τουρίστες είναι οι καλεσμένοι μας και όταν έχουμε καλεσμένους στο σπίτι μας δεν μαλώνουμε μεταξύ μας, είναι αγενές και προσβλητικό για τους καλεσμένους.

Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω εδώ και τόσα χρόνια στην παιδεία είναι το γιατί όλοι οι υπουργοί παιδείας κάνουν του κεφαλιού τους και ποτέ μα ποτέ δεν έχουν κάτσει να συζητήσουν όλοι οι εμπλεκόμενοι φορείς και να εκδώσουν ένα κοινά αποδεκτό σύστημα παιδείας αφού όμως όλα τα μέρη προβούν σε συμβιβασμούς.

Η άκαμπτη στάση των φοιτητών, η αδιαλλαξία των καθηγητών, η ερήμην των πάντων ελιτίστικη συμπεριφορά της εκάστοτε πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου παιδείας, η πολιτική εκμετάλλευση και χειραγώγηση της νεολαίας από τα εκάστοτε κόμματα της αντιπολίτευσης (συμφωνώ σε αυτό το σημείο με τον dcorfu) είναι οι τέσσερις πυλώνες της στασιμότητας και της εξαθλίωσης της παιδείας στην χώρα μας.

Ως φοιτητής θυμάμαι σαν χθες που οι Κνίτες πήραν γραμμή από τον Περισσό για "ηρεμία" στα Πανεπιστήμια για να τιμήσουν και αυτοί την διετή εργασιακή ειρήνη του ΣΕΒ με την ΓΣΕΕ...

doctor

Καλημερα

Με μεγαλη προσοχη διαβασα τις αποψεις ολων των συναδελφων και

ειλικρινα μου δημηουργειθηκαν μερικες αποριες.

Εχομε και λεμε λοιπον,

ολοι εμεις καποτε (πριν πολλα χρονια οι περισσοτεροι) υπηρξαμε

φοιτητες η σπουδαστες και ειχαμε ακομη και τοτε κατι φωτισμενους

υπουργους που ηθελαν να κανουν τομες και να εκσυγχρονισουν και

μπλα.και μπλα την ερημη την παιδεια με νομους σαν τον 815 και τον 576

και αλλους πουν δεν θυμαμε,και τοτε οπως και τωρα παιζοταν το

ιδιο εργο του παραλογου και τοτε οπως και τωρα υπηρχαν αντιδρασεις,

πορειες ,διαμαρτυριες και επεισοδεια.

Δεν θα μπω στην λογικη αν οι αντιδρασεις διαφοροποιουντε απο γενια

σε γενια ,ουτε στα ποιοτικα χαρακτηριστικα τους,(ο γραφων ειχε παραπεμφτει σε δικη μαζι με αλλους φοιτητες για ......παρακολιση συγκοινωνιων !!!!!!!!!!!! συμμετοχη σε πορεια !!!!!!!)

αυτο που με εκξοργιζει ειναι οτι επι 20 χρονια ολοι ασχολουνται (οι πολιτικοι και εκαστοτε υπουργοι) με το ΜΕΓΑ ΖΗΤΗΜΑ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ!!!!!!

και το μονο που εχουν <<καταφερει>> ειναι να χρειαζονται πλεον φροντηστηρια απο τον παιδικο σταθμο !!!!!

Ας αφισουμε λοιπον τα δακρυα για το καμμενο κιοσκι στον αγνωστο

στρατιωτη,αν η πολιτεια ηθελε να τιμησει αυτους που εχασαν την ζωη

τους σε καποιους απο τους πολεμους που τα οικονομικα συμφεροντα

επεβαλλαν να γινουν,θα ειχε δωσει καμμια αξιοπρεπη συνταξη στις

χηρες και στα ορφανα που αφισαν και δεν θα μετραγε καθημερινα

τα δις απο τις προμηθειες που τσεπονουν οι ΠΑΝΑΓΟΙ τωρα και

καποιοι αλλοι ποιο παλια!!!!

Οσο ολοι εμεις παρακολουθουμε απαθεις αν το ΠΑΣΟΚ ελθει παλι η

Ν.Δ παραμεινει,η αν ο ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ μπει η δεν μπει , η αν το

ΚΚΕ παραμεινει στο 8 η παει στο 10,και αν ο ΛΑΟΣ μπει η δεν μπει

ας μην ειμαστε τοσο μικροψυχοι με καποιους που σε πεισμα των καιρων

εξακολουθουν να μαχονται (χωρις ποιοτικα χαρακτηριστικα ισως!!!!)

γιατι στο κατω κατω ειναι οι αναμνησεις μας ,ειναι τα χρονια της νοιοτης

μας ειναι το μελλον και δεν διεκδηκουν τιποτα περισσοτερο απο το να

το οριζουν μονοι τους!!!!!!

Ζητω την επιεικια σας για τα ορθογραφικα μου λαθοι,

και δηλωνω ερωτευμενος με τα νειατα μου.

Ελπιζω αυτη η γενια να καταφερει αυτο που δεν καταφεραμε εμεις,

και τους ζητω συγνωμη για το μελον τους που καποια στιγμη δανειστηκαμε ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΧΟΜΕ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ !!!

ας μην ειμαστε τοσο μικροψυχοι με καποιους που σε πεισμα των καιρων

εξακολουθουν να μαχονται (χωρις ποιοτικα χαρακτηριστικα ισως!!!!)

γιατι στο κατω κατω ειναι οι αναμνησεις μας ,ειναι τα χρονια της νοιοτης

μας ειναι το μελλον και δεν διεκδηκουν τιποτα περισσοτερο απο το να

το οριζουν μονοι τους!!!!!!

ωραίος Γιάννη ..να γράφεις πιο συχνά..αν και με μπέρδεψες ήταν σαν να έγραφε ο φίλος μου ο Γιάννης ο Χαλκιδέος..

δηλωνω ερωτευμενος με τα νειατα μου.

Ελπιζω αυτη η γενια να καταφερει αυτο που δεν καταφεραμε εμεις,

και τους ζητω συγνωμη για το μελον τους που καποια στιγμη δανειστηκαμε ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΧΟΜΕ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ !!!

προσυπογράφω..

όσο για το κουβούκλιο που κάηκε.. ήταν ένα κουβούκλιο που κάηκε..

Υ.Γ.

και το μονο που εχουν <<καταφερει>> ειναι να χρειαζονται πλεον φροντηστηρια απο τον παιδικο σταθμο !!!!!

άντε και έχουμε και μωρά παιδιά..

Ένα παλιοκουβούκλιο ήταν που κάηκε, ένα παλιόπανο ήταν εκείνο που κάηκε , σιγά τώρα , σε τέτοια θέματα θα κολλάμε τώρα ...

Θα απευθύνω ένα ερώτημα :

Μπορεί ένας σπόρος σιταριού να βουλιάξει ένα καράβι ?

Κάποιος αρχαίος Ιστορικός σε πολλούς άγωνστος , είχε μια ενδαιφέρουσα θεωρία για το θέμα αυτό . Μάλιστα πολλά πολλά χρόνια

αργότερα γνωστός γενειοφόρος διατύπωσε στηριζόμενος στην παραπάνω θεωρία , μια σχετική .

Δημήτρη η Ελλάδα δεν έχει βαριά βιομηχανία, δεν παράγει τίποτα και το κύριο έσοδό της είναι ο τουρισμός τον οποίο οφείλει να διαφυλάσσει ως προϊόν όσο μπορεί καλύτερα.

Νομίζω ότι το ελληνικό κράτος οφείλει οικονομική αποζημίωση για όσους τουρίστες δεν μπόρεσαν να επισκεφτούν το κτήριο της Βουλής και το μνημείο του Αγνώστου στρατιώτη και να δούνε την αλλαγή της φρουράς.

Αντ' αυτού, οι τουρίστες έμειναν κλεισμένοι στα ξενοδοχεία τους και πολλοί εξ αυτών είδαν την απόλυτη ξεφτίλα από τα μπαλκόνια των δωματίων τους.

Έχασαν λοιπόν μέρος των διακοπών τους και των χρημάτων τους εξ αιτίας αυτών των εκτρόπων.

Ενώ ο Ε.Ο.Τ. τους κάλεσε να ζήσουν τον μύθο τους στην Ελλάδα (όπως τον ζούμε και εμείς μάλλον) αυτοί έζησαν κάτι άλλο...

doctor

Δημητρη οι τουριστες ηξεραν οτι ηρθαν σε μια μεγαλη συγχρονη Ευρωπαικη πρωτευουσα οπου συμβαινουν τα ιδια πραγματα που συμβαινουν και στις αλλες πρωτευουσες, και στις δικες τους επισης.

Μηπως οφειλει και η Δανια αποζημιωση σε οσους ξενους παραβρεθηκαν στα προσφατα γεγονοτα της? Ααα με την ευκαιρια ειχα κανει και γω ενα ταξιδι στην Ευρωπη και ξοδεψα τις ωραιες μου δραχμουλες τοτε, αλλα εβρεχε του σκοτωμου ολη μερα και δεν το φχαριστηθηκα .... μου χρωστανε κατι?

Ψυχραιμια βρε παιδια... αλλα παλι γιατι ? μια χαρα μας βρισκω, με τις υπερβολες μας, με τα παθη μας ....

Κάποιος αρχαίος Ιστορικός σε πολλούς άγωνστος , είχε μια ενδαιφέρουσα θεωρία για το θέμα αυτό . Μάλιστα πολλά πολλά χρόνια

αργότερα γνωστός γενειοφόρος διατύπωσε στηριζόμενος στην παραπάνω θεωρία , μια σχετική .

Δεν εχουμε την τιμη :( αν θελεις μας τον συστηνεις... :(

Για γενιοφορο αυτη τη στιγμη ενας μουρχεται στο μυαλο... αλλα παλι ο Νικος_Β ... ειναι γνωστες οι θεωριες του, δεν ξερω τι μου διαφευγει.... :P

ΥΓ Μη μου θυμωσεις ε ? Καρολε εσενα λεω .... με τη δικη μου αγνοια γελαω οχι με σενα...

Ένα παλιοκουβούκλιο ήταν που κάηκε, ένα παλιόπανο ήταν εκείνο που κάηκε , σιγά τώρα , σε τέτοια θέματα θα κολλάμε τώρα ...

Θα απευθύνω ένα ερώτημα :

Μπορεί ένας σπόρος σιταριού να βουλιάξει ένα καράβι ?

εδώ οι άλλοι στο υπό κατάληψη Πανεπιστήμιο κατέβασαν την Ελληνική σημαία και ανέρτησαν λέει ερυθράν..

αυτό με το σπόρο και το καράβι δεν το ξέρω..

το άλλο ξέρω..που ΄σερνει το καράβι..

Κώστα με συγχωρείς για το ύφος αλλά κουράστηκα απ'την ΤV .. αφού να φανταστείς χθες που έκανε κρύο ..καθόμουν με τα παιδιά μπροστά στην Τηλεόραση και ζεσταίναμε τα χέρια μας στο καιόμενο κουβούκλιο..