Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μη χορήγηση αδείας- Άκυρη η μεταφορά σε επόμενα έτη


doctor

Ερώτηση

Α.Π. 1234/2003 τμ.Β΄.

Αδεια αναψυχής.

Η μεταφορά ημερών αδείας που δεν χορηγήθηκαν στον εργαζόμενο, έστω και με την συναίνεσή του, στο επόμενο ή σε μεθεπόμενα έτη είναι ανίσχυρη (άκυρη) και ο εργοδότης ο οποίος υπαιτίως δεν χορήγησε πλήρη την κανονική άδεια στον εργαζόμενό του κατά την διάρκεια του έτους που αυτή αφορά, είναι υποχρεωμένος να καταβάλει τις αντίστοιχες προς τις ημέρες μη χορηγηθείσας αδείας αποδοχές προσαυξημένες κατά 100%, μη δυνάμενος να εκπληρώσει την ανωτέρω υποχρέωσή του με την χορήγηση στον εργαζόμενο του των ανωτέρω ημερών αδείας και τον συμψηφισμό αυτών προς το σύνολο των συσσωρευμένων ημερών μη χορηγηθείσας αδείας προηγούμενων ετών.

Πηγή: Επιθεώρηση Ασφαλιστικού και Εργατικού Δικαίου, 2005 σελ.19.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα σας. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση πάνω στο θέμα. Σε περίπτωση ελέγχου από ικα ή επιθεώρηση εργασίας τι πρόστιμο υπάρχει για την εταιρεία αν υπάρχει. Ρωτάω γιατί πολλοί εργαζόμενοι μεταφέρουν ημέρες αδείας σε επόμενο έτος. Όσο και αν φαίνεται περίεργο τους κυνηγάμε για να πάρουν τις ημέρες τους. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-MORPHY-

Εργατικά, Νόμος - Π.Δ., 02/09/1998, 16/Ν.2639/1998

Άρθρο 16

Διοικητικές κυρώσεις

1. Στον εργοδότη που παραβαίνει τις διατάξεις της εργατικής νομοθεσίας επιβάλλεται με αιτιολογημένη πράξη του αρμόδιου Επιθεωρητή Εργασίας και ύστερα από πρόσκλησή του για παροχή εξηγήσεων:

α.(1) Πρόστιμο για καθεμία παράβαση, από χίλια (1.000) ευρώ μέχρι τριάντα χιλιάδες (30.000) ευρώ.

β. Προσωρινή διακοπή της λειτουργίας συγκεκριμένης παραγωγικής διαδικασίας ή τμήματος ή τμημάτων ή του συνόλου της επιχείρησης ή εκμετάλλευσης για χρονικό διάστημα μέχρι τριών (3) ημερών. Επίσης, με απόφαση του Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων μπορεί, ύστερα από αιτιολογημένη εισήγηση του αρμόδιου Επιθεωρητή Εργασίας, να επιβληθεί στον εργοδότη προσωρινή διακοπή της λειτουργίας για διάστημα μεγαλύτερο από τρεις (3) ημέρες ή και οριστική διακοπή της λειτουργίας συγκεκριμένης παραγωγικής διαδικασίας ή τμήματος ή τμημάτων ή του συνόλου της επιχείρησης ή εκμετάλλευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν τώρα ας πούμε στο 2007 δεν έχουν υπολογιστεί άδεια αποζημίωσης (δεν έχει ασφαλιστικές κρατήσεις αλλά παρακράτηση φόρου) λόγω λήξης σύμβασης ορισμένου χρόνου αλλά έχει υπολογιστή το επίδομα αδείας τι κυρώσεις μπορούν να προκύψουν και πως μπορεί να διορθωθεί το λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αν τώρα ας πούμε στο 2007 δεν έχουν υπολογιστεί άδεια αποζημίωσης (δεν έχει ασφαλιστικές κρατήσεις αλλά παρακράτηση φόρου) λόγω λήξης σύμβασης ορισμένου χρόνου αλλά έχει υπολογιστή το επίδομα αδείας τι κυρώσεις μπορούν να προκύψουν και πως μπορεί να διορθωθεί το λάθος.

Εννοείτε ότι ο εργαζόμενος σας ζητά ένα χρόνο μετά τα χρήματα της αποζημίωσης μη ληφθείσας αδείας; Αν ναι, τότε κάντε μια εγγραφή αναδρομικά προηγούμενης χρήσης (με εισφορές και ΦΜΥ 20%).

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημέρα σας. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση πάνω στο θέμα. Σε περίπτωση ελέγχου από ικα ή επιθεώρηση εργασίας τι πρόστιμο υπάρχει για την εταιρεία αν υπάρχει. Ρωτάω γιατί πολλοί εργαζόμενοι μεταφέρουν ημέρες αδείας σε επόμενο έτος. Όσο και αν φαίνεται περίεργο τους κυνηγάμε για να πάρουν τις ημέρες τους. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Στο βιβλίο αδειών βάλτε τους να υπογράψουν ότι τις έλαβαν συγκεντρωτικά εντός του έτους, αλλιώς θα έχετε πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Α.Π. 1234/2003 τμ.Β΄.

Αδεια αναψυχής.

Η μεταφορά ημερών αδείας που δεν χορηγήθηκαν στον εργαζόμενο, έστω και με την συναίνεσή του, στο επόμενο ή σε μεθεπόμενα έτη είναι ανίσχυρη (άκυρη) και ο εργοδότης ο οποίος υπαιτίως δεν χορήγησε πλήρη την κανονική άδεια στον εργαζόμενό του κατά την διάρκεια του έτους που αυτή αφορά, είναι υποχρεωμένος να καταβάλει τις αντίστοιχες προς τις ημέρες μη χορηγηθείσας αδείας αποδοχές προσαυξημένες κατά 100%, μη δυνάμενος να εκπληρώσει την ανωτέρω υποχρέωσή του με την χορήγηση στον εργαζόμενο του των ανωτέρω ημερών αδείας και τον συμψηφισμό αυτών προς το σύνολο των συσσωρευμένων ημερών μη χορηγηθείσας αδείας προηγούμενων ετών.

Πηγή: Επιθεώρηση Ασφαλιστικού και Εργατικού Δικαίου, 2005 σελ.19.

doctor

Καλησπέρα σας και χρονια πολλά!Θα ήθελα να σας ρωτησω είμαι σε διαθεσιμοτητα η οποια λήγει στις 11/01/2012, εχω υπολοιπο αδειας 20 ημερες απο το 2011 και στην δουλεια μου ειπαν να παρω την αδεια του 2011 μετα τις 11/01/2012 που λήγει η διαθεσιμοτητα μου. Κανονικα η αδεια προηγουμενου ετους πρεπει να μου πληρωθει. Ποιες προυποθεσεις πρεπει να υπάρχουν ωστε αδεια προηγουμενου ετους πρεπει να αποζημιωθει κατα 100% και πώς θα πρεπει να κινηθω;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας και χρονια πολλά!Θα ήθελα να σας ρωτησω είμαι σε διαθεσιμοτητα η οποια λήγει στις 11/01/2012, εχω υπολοιπο αδειας 20 ημερες απο το 2011 και στην δουλεια μου ειπαν να παρω την αδεια του 2011 μετα τις 11/01/2012 που λήγει η διαθεσιμοτητα μου. Κανονικα η αδεια προηγουμενου ετους πρεπει να μου πληρωθει. Ποιες προυποθεσεις πρεπει να υπάρχουν ωστε αδεια προηγουμενου ετους πρεπει να αποζημιωθει κατα 100% και πώς θα πρεπει να κινηθω;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Mετα την ληξη της διαθεσημοτητας υποχρεουται να σου δωση την αδεια σου ,αν δεν στην δωση με ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ ,τοτε στην αποζημιωνει με τις αποδοχες προσαυξημενες 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Mετα την ληξη της διαθεσημοτητας υποχρεουται να σου δωση την αδεια σου ,αν δεν στην δωση με ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ ,τοτε στην αποζημιωνει με τις αποδοχες προσαυξημενες 100%.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας!Μετά την λήξη της διαθεσιμοτητας με την νεα χρονια αν δεν θέλω να πάρω την αδεια προηγουμενου ετους μπορώ να ζητησω να μου την πληρωσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...