Jump to content

ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΦΟΡΟΥ ΓΙΑ ΑΜΟΙΒΕΣ ΔΣ


Recommended Posts

  • 3 years later...
  • 4 months later...
Guest logistria

Καλησπερα.

Σύμφωνα με τις νεες διαταξεις ο συντελεστης παρακρατησεη για αμοιβες μελων δ/σ α.ε. εχει γινει 40% η οχι?Προσπαθω να βρω το σχετικό εδάφιο αλλά δεν μπορω.Ευχαριστώ

Link to post
Share on other sites

Καλησπερα.

Σύμφωνα με τις νεες διαταξεις ο συντελεστης παρακρατησεη για αμοιβες μελων δ/σ α.ε. εχει γινει 40% η οχι?Προσπαθω να βρω το σχετικό εδάφιο αλλά δεν μπορω.Ευχαριστώ

Απ όσο ξέρω όχι είναι 35% μετά την αφαίρεση χαρτοσήμου 1,2%.Ας με διορθώσουν οι παλαιότεροι αν κάνω λάθος.

Link to post
Share on other sites

Ας μας πει καποιος.....

Όπως ακριβώς το είπα παραπάνω, όπως ακριβώς το λέει και ο Άκης 35% όπωςακριβώς αναφέρεται κι εδώ.

Δεν βρήκα πουθενά το 40% που αναφέρεις.Ήδη σήμερα κατέθεσα ΦΜΥ με 35% αμοιβή και δεν ειπώθηκε καμία αλλαγή από την ΔΟΥ.

Link to post
Share on other sites
Guest logistria

Και μενα μου το ειπανε για 40%αλλα εψαξα και δεν βρηκα πουθενα κατι σχετικό.

Ευχαριστώ πολύ παντως για την ανταποκριση

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Εάν οι αμοιβές Δ.Σ. διανέμονται απο τα κέρδη της χρήσης (άρθρου 24 παρ.1 του ν.2190/1920) ενεργήται παρακράτηση με 40%.

Στην συνάχεια φορολογούνται στην κλίμακα και απο τον αναλογούντα φόρο εκπίπτει ο φόρος που καταβλήθηκε με συντελεστή 40%.

Εάν πρόκειτε για αμοιβές οι οποίες έχουν προεγκριθεί απο την Γ.Σ. (άρθρου 24 παρ.2 του ν.2190/1920)φορολογούνται με 35% και με εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσης.

Link to post
Share on other sites

35% στους μισθούς που καταβάλλονται από Α.Ε. στα μέλη του Δ.Σ. και στους μισθούς και κάθε είδους απολαβές που καταβάλλει Ε.Π.Ε. σε εταίρους της, για τις υπηρεσίες που παρέχουν βάσει ειδικής σύμβασης μίσθωσης, εργασίας ή εντολής, εφόσον για τις υπηρεσίες αυτές είναι ασφαλισμένοι σε οποιονδήποτε, εκτός από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, ασφαλιστικό Οργανισμό ή Ταμείο. Με την παρακράτηση εξαντλείται η φορολογική υποχρέωση των δικαιούχων για τους μισθούς που λαμβάνουν (Ν.2238/1994, άρθρα 28 παρ. 3στ’, 55 παρ. 1α’ και 59 παρ. 1 και Ν.3697/2008, άρθρο 18, παρ. 9).

[Προσοχή: Με το άρθρο 13, παρ. 5 του Ν.3842/2010 «Αποκατάσταση φορολογικής δικαιοσύνης, αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής και άλλες διατάξεις» ο φόρος αυξήθηκε από 25% σε 35% στους μισθούς και κάθε είδους απολαβές που καταβάλλει Ε.Π.Ε. σε εταίρους της, για τις υπηρεσίες που παρέχουν βάσει ειδικής σύμβασης μίσθωσης, εργασίας ή εντολής, εφόσον για τις υπηρεσίες αυτές είναι ασφαλισμένοι σε οποιονδήποτε άλλον ασφαλιστικό Οργανισμό ή Ταμείο εκτός από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ. Ισχύει από την ημερομηνία δημοσίευσης του νόμου στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.]

αν οι αμοιβές δοθούν απο τα κέρδη με φορολόγηση 40% όπως όλα τα διανεμόμενα

Link to post
Share on other sites

Στην συνάχεια φορολογούνται στην κλίμακα και απο τον αναλογούντα φόρο εκπίπτει ο φόρος που καταβλήθηκε με συντελεστή 40%.

Έχει τεθεί προβληματισμός και σε άλλα θέματα. Είναι σίγουρο αυτό;

Αρθρο 109. Υπολογισμός του φόρου

1.β) Για τα κέρδη που διανέμουν οι ημεδαπές ανώνυμες εταιρείες με τη μορφή αμοιβών και ποσοστών στα μέλη του διοικητικού συμβουλίου και στους διευθυντές, αμοιβών στο εργατοϋπαλληλικό προσωπικό, εκτός μισθού, καθώς και μερισμάτων ή προμερισμάτων σε φυσικά ή νομικά πρόσωπα, ημεδαπά ή αλλοδαπά, ή νομικές οντότητες, ενώσεις προσώπων ή ομάδες περιουσίας, ανεξάρτητα αν η καταβολή τους γίνεται σε μετρητά ή μετοχές, η ανώνυμη εταιρεία καταβάλλει φόρο με συντελεστή σαράντα τοις εκατό (40%).

..................................................

δ) Όταν δικαιούχος του εισοδήματος από μερίσματα ή κέρδη από συμμετοχές είναι φυσικό πρόσωπο, το εισόδημα αυτό φορολογείται με τις γενικές διατάξεις, και από τον αναλογούντα φόρο εκπίπτει ο φόρος που καταβλήθηκε σύμφωνα με την περίπτωση β'.

Λέει μόνο για μερίσματα, δε λέει για αμοιβές!

Link to post
Share on other sites

Έχει τεθεί προβληματισμός και σε άλλα θέματα. Είναι σίγουρο αυτό;

Αρθρο 109. Υπολογισμός του φόρου

1.β) Για τα κέρδη που διανέμουν οι ημεδαπές ανώνυμες εταιρείες με τη μορφή αμοιβών και ποσοστών στα μέλη του διοικητικού συμβουλίου και στους διευθυντές, αμοιβών στο εργατοϋπαλληλικό προσωπικό, εκτός μισθού, καθώς και μερισμάτων ή προμερισμάτων σε φυσικά ή νομικά πρόσωπα, ημεδαπά ή αλλοδαπά, ή νομικές οντότητες, ενώσεις προσώπων ή ομάδες περιουσίας, ανεξάρτητα αν η καταβολή τους γίνεται σε μετρητά ή μετοχές, η ανώνυμη εταιρεία καταβάλλει φόρο με συντελεστή σαράντα τοις εκατό (40%).

..................................................

δ) Όταν δικαιούχος του εισοδήματος από μερίσματα ή κέρδη από συμμετοχές είναι φυσικό πρόσωπο, το εισόδημα αυτό φορολογείται με τις γενικές διατάξεις, και από τον αναλογούντα φόρο εκπίπτει ο φόρος που καταβλήθηκε σύμφωνα με την περίπτωση β'.

Λέει μόνο για μερίσματα, δε λέει για αμοιβές!

Link to post
Share on other sites

Μακάρι να βγω ψεύτης, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα φάμε παλούκι την ώρα των δηλώσεων και δεν θα ξέρουμε που να φυλαχτούμε .

Στο εδ. β) λέει που γίνεται παρακράτηση και, οκ, συμπεριλαμβάνει και τις αμοιβές.

Στο εδ. δ) όμως, που λέει πότε συμψηφίζεται το 40% λέει μόνο μερίσματα ή κέρδη από συμμετοχές, δηλαδή βάσει κεφαλαίου, και όχι αμοιβές βάσει εργασίας σε διευθυντές κλπ.

Προσοχή μην κλάψουμε πικρά όσοι δε δίνουμε αμοιβές με 35% τώρα, με την ελπίδα ότι θα πάρουμε το 40% πίσω με επιστροφή για όσους δεν τους διανέμονται κέρδη βάσει κεφαλαίου.

Κάντε του μια ανάγνωση ακόμα πληζ... :P

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...
Guest haris

Μια ερώτηση: με το νέο φορολογικό ν/σ έχει αλλάξει κάτι περί αμοιβών διοικητικού συμβουλίου?

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...