Jump to content
  • 0

Nέος εταίρος σε Ο.Ε και γνωστοποίηση στο ΙΚΑ


adel
 Share

Question

Σε ΟΕ έχουμε είσοδο νέου εταίρου και αλλαγή των ποσοστών των 2 παλαιότερων εταίρων. Πρέπει να γίνει μεταβολή στο ΙΚΑ. Γνωρίζει κάποιος σε πόσες ημέρες πρέπει να δηλώθεί αυτή η μεταβολή και τι πρόστιμο επιβάλλεται εαν παρέλθει αυτή η ημερομηνία.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Η "Δήλωση Μεταβολής Στοιχείων Εργοδότη" υποβάλλεται εντός τριάντα (30) ημερολογιακών ημερών από τη μεταβολή στις εξής περιπτώσεις:

* οριστική διακοπή εργασιών επιχείρησης ή παραρτήματός της,

* μεταφοράς έδρας ή παραρτήματος εργοδότη,

* αλλαγή των υπευθύνων, των στοιχείων τους, του τόπου κατοικίας ή διαμονής τους,

* αλλαγή επωνυμίας,

* αλλαγή νομικής μορφής.

* Εάν η τελευταία ημέρα της προθεσμίας συμπίπτει με αργία ή μη εργάσιμη για τις δημόσιες υπηρεσίες ημέρα, η λήξη της παρατείνεται μέχρι την αμέσως επόμενη εργάσιμη ημέρα (άρθρο 242 Αστικού Κώδικα).

Link to comment
Share on other sites

  • 0

* αλλαγή των υπευθύνων, των στοιχείων τους, του τόπου κατοικίας ή διαμονής τους,

Δηλαδή εννοεί μόνο τον νόμιμο εκπρόσωπο ή όλους τους εταίρους. Στην δικιά μου περίπτωση ο νομιμος εκπρόσωπος παραμένει ο ίδιος. Αρα δεν απαιτείται υποβολή δήλωσης μεταβοής εργοδότη ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...