Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΒΟΗΘΟΙ ΧΕΙΡΙΣΤΩΝ ΠΕΡΟΝΟΦΟΡΩΝ Κ ΧΕΙΡΙΣΤΕΣ


THEOTOKOPOYLOS

Ερώτηση

καλημερα σε ολους κ καλη εβδομαδα.

επιχειρηση διαθετει 2 χειριστες περονοφορων κ 4 βοηθους χειριστες.εαν προσλαβει και 5 ατομο ως βοηθο χειριστη περονοφορου θα υπαρξει προβλημα με την επιθ.εργασιας?

ουσιαστικα δηλαδη "κατω΄" απο μια αδεια θα υπαρχουν 3 βοηθοι.

σε ερωτηση στην επιθ.εργασιας,μου απαντησαν οτι δεν υπαρχει προβλημα.στην προταση μου ομως να μου επιδειξουν καποια διαταγη,νομο,εγκυκλιο κτλ σχετικη με το θεμα...εχασαν την "μπαλλα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Τι πρόβλημα να υπάρχει βρε Θανάση?

Στις περισότερες επιχειρήσεις ή δεν υπάρχει κανείς επίσημα να χειρίζεται κλάρκ..

ή υπάρχουν μόνο βοηθοί..μέχρι να συμπληρώσουν τις προϋποθέσεις να βγάλουν άδεια..

εσείς έχετε δύο αδειούχους χειριστές και φοβάστε?

και 15 βοηθούς αν θες πάρε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"σουλη¨" καλημερα.

εχω την αισθηση οτι παλια υπηρχε καποια διαταγη που περιοριζε τους βοηθους χειριστων σε 2 για καθε αδεια.γιαυτο αλλωστε κ υπεβαλλα ερωτημα στην εδω επιθ.εργασιας.η απαντηση τους και ο τροπος που μου εδωσαν το οκ με προβληματισε περισσοτερο.γιαυτο κ ψαχνομαι λιγο παραπανω.και συνηθως η μνημη μου δεν με απατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό που ζητάς..αν υπάρχει..θα είναι σε Νόμο για μέτρα ασφάλειας κ.λ.π. δεν το ξέρω..

σε σύμβαση δεν υπάρχει..

αν επιμένεις να καλυφθείς ..όχι από την επιθεώρηση ..αλλά από κάποια καταγγελία ίσως..

θα πρέπει να ρωτήσεις τον τεχνικό ασφαλείας ή το ίδιο το σωματείο των χειριστών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η απάντηση βρίσκεται στον τρόπο έκδοσης της άδειας χειριστού.

Για να γίνεις βοηθός δεν απαιτείται τίποτε άλλο εκτός από τον αρχικό χειριστή, και δήλωση ότι βρίσκεται στην ίδια εργασία με το χειριστή.

Κατά την απόπειρα έκδοσης άδειας χειριστού ζητείται μόνο η βεβαίωση από την επιθεώρηση εργασίας. Δε ζητείται ούτε ο αδειούχος χειριστής, ούτε το πόσοι είναι, ούτε και πόσοι είναι οι βοηθοί.

Εφόσον, λοιπόν, όλοι οι βοηθοί μπορούν να δώσουν εξετάσεις, με τις γνωστές προϋποθέσεις χρόνου, διπλώματος οδήγησης, ιατρικά, ψυχιατρικά κλπ άρα και είναι σύννομο.

Περισσότερα προβλήματα μπορεί να έχεις αν οι βοηθοί χειριστών δεν είναι σε βαρέα, παρά σε όσα λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα και εγω να ρωτήσω τα εξής

Εμπορική επιχείρηση διαθέτει 3 χειριστές περονοφόρων με άλλη ειδικότητα και θέλει να ένταξη τους 2 βοηθούς χειριστές και τον 1 χειριστή . Δεν έχει ομως κανένας αδεια οποτε θα τους αλλάξει την ειδικότητα τωρα σαν βοηθούς και μετά , οταν βγάλουν άδεια θα εντάξη τους 2 σαν χειριστές και τον ένα σαν βοηθό .

Επίσης η ειδικότητα τους ειναι διπλή , δηλαδή ο ενας είναι και πωλητης εσωτερικός και οι άλλοι δυο εργάτες αποθήκης .

1. Σε ποια Σ.Σ.Ε. ανήκουν και αν ειναι με μισθό η ημερομίσθιο και

2. αν έχουν βαρεα ένσημα σαν βοηθοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τυχαια επεσα στο θεμα το οποιο καιει την εταιρεια που εργαζομαι..

Εδω και 3 χρονια κολλαμε ενσημα σε 3 υπαλληλους ως βοηθους χειριστων κλαρκ με σκοπο να βγάλουν αδεια χειριστου. Ύστερα απο συνεννόηση με τον τεχνικο ασφαλείας μας είπε πως πρέπει να κλείσουν 3 χρονια ως βοηθοί χειριστών κλαρκ ώστε να γίνουν χειριστές...όμως παράλληλα δεν υπάρχει κανεις με άδεια κλαρκ που να εργάζεται στην εταιρεία όλα αυτά τα χρόνια, όταν μάθαμε και για το σωματείο των χειριστών πήραμε τηλεφωνο και μας είπανε πως δεν υπάρχει κανένας διαθεσιμος χειριστής κλαρκ ώστε να προσλάβουμε και πως χωρίς χειριστή κλαρκ δεν μπορούμε να κάνουμε τους υπόλοιπους απο βοηθούς χειριστου σε χειριστές κλαρκ. Κοινώς δεν υπάρχει καμια λύση στο πρόβλημά μας. Τελικά ποιες είναι οι πορυποθέσεις? Πως βγάζει κάποιος άδεια κλαρκ? Είτε με εξετασεις, είτε μαθητευόμενος 3 χρόνια δίπλα σε χειριστή??? ή προυποθλετει και τις δύο περιπτώσεις? Ποιος γνωρίζει ώστε να ξεκινήσω τις διαδικασίες άμεσα??? ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλό είναι να περιμένετε λίγο..

τώρα που θα ανοίξουν τα κλειστά επαγγέλματα .. μπορεί να τους προσλάβετε σαν λογιστές ή δικολάβους..

με τριετή προϋπηρεσία :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Τελικά ποιες είναι οι πορυποθέσεις? Πως βγάζει κάποιος άδεια κλαρκ? Είτε με εξετασεις, είτε μαθητευόμενος 3 χρόνια δίπλα σε χειριστή??? ή προυποθλετει και τις δύο περιπτώσεις? Ποιος γνωρίζει ώστε να ξεκινήσω τις διαδικασίες άμεσα??? ευχαριστώ...

Δε γνωρίζω πολλές λεπτομέρειες αλλά σίγουρα θέλει κάποια χρόνια προϋπηρεσία ως βοηθός (νομίζω και εγώ 3)

έπειτα βεβαίωση εργοδότη για την απόδειξη του είδους της παρεχόμενης εργασίας και τέλος εξετάσεις για τη λήψη του πτυχίου.

Πρόβλημα θα είχατε σε περίπτωση ελεγχου χωρίς χειριστή παρά μονο με βοηθούς.

Δε θυμάμαι να ζητήθηκε πουθενά (στη δική μας περίπτωση) αποδεικτικό για το ποιός εκπαίδευσε τον βοηθό όλα αυτά τα χρόνια.

Προτείνω να συνεννοηθείτε με το σωματείο ώστε να μάθετε πότε μπορούν να δώσουν εξετάσεις για τη λήψη του πτυχίου και με ποιά δικαιολογητικά (δε χρειάζεται να τους πείτε ότι δεν έχετε χειριστή στην εταιρεία σας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα. Εψαξα και εβγαλα ακρη τελικα με το θεμα εκδοσης αδειας χειριστου κλαρκ. Μιλησα με την ενωση χειριστων και μου ειπαν:

Εφοσον υπαρχουν εργαζομενοι στην εταιρεια οι οποίοι εχουν τουλαχιστον 400 ημερομισθια με ενσημα ως βοηθοι χειριστων (νομιζω πως ειναι τα βαρεα επαγγελματικου κινδυνου) μπορουν να περασουν από την ένωση και να εγγραφουν ως μελη με κόστος 60 ευρω ανα άτομο.Χρειάζεται να έχουν μαζί τους μια βεβαιωση απο τον εργοδοτη στην οποία θα αναφέρονται: ο χρόνος που απασχολούνται ως βοηθοι χειριστων, τα χαρακτηριστικα του μηχανηματος ( π.χ. αρ. πλαισιου, ιπποδυναμη, τυπος, μαρκα κ.λ.π.) και ο αριθμος αδείας είτε του χειριστου περονοφόρου (αν υπάρχει) είτε του μηχανολόγου της εταιρείας. Η φόρμα της βεβαίωσης υπάρχει έτοιμη στην ένωση, και με ένα τηλεφώνημα στα γραφεία τους (210-8229291 ωρες 13.00-19.00 Τρ-Πεμ-Παρ) την στέλνουν με FAX. Από την ένωση θα τους δώσουν άδεια χειρισμού. Εν συνεχεία οι υποψήφιοι πρέπει να δώσουν εξετάσεις στην νομαρχία του τόπου της κατοικίας τους αφού φερουν μαζί τους τα παρακάτω δικαιολογητικά :

α) αιτηση με 2 φωτογραφιες

β) πιστοποιητικο δημου ή κοινοτητας ή στοιχεια που προκύπτουν απο την Αστυνομικη ταυτότητα για τον τόπο γέννησης και την ηλικία του υποψηφίου ή εφόσον πρόκειται για αλλοδαπό Πιστοποιητικό της αρμόδιας Προξενικής Αρχής που συνοδεύεται από άδεια εργασιας του Υπουργείου εργασιας.

γ) Απόσπασμα Ποινικου μητρωου απο το οποιο προκυπτει οτι ο υποψηφιος δεν εχει καταδικασθει σε ποινη με στερηση των πολιτικων του δικαιωματων.

δ) Υπευθυνη δηλωση του υποψηφιου περι μονιμης διαμονης του.

ε) Ιατρικη βεβαιωση αοπ την οποια προκυπτει οτι ο υποψηφιος ειναι ατομο υγειες με καλη οραση και ακοη συμφωνα με το αρθρο 64 του Π.Δ. 1073/81 <<περι μετρων ασφαλειας κατα την εκτελεση εργασιων εις εργοταξια οικοδομων και πασης φυσεως εργων αρμοδιοτητος πολιτικου μηχανικου>>.

Ολα τα πιστοποιητικα πρεπει να ειναι θεωρημενα.

ελπιζω να βοηθησα αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΒΑΣΙΛΗΣ ΔΗΜΟΥΔΗΣ

καλημερα σε ολους κ καλη εβδομαδα.

επιχειρηση διαθετει 2 χειριστες περονοφορων κ 4 βοηθους χειριστες.εαν προσλαβει και 5 ατομο ως βοηθο χειριστη περονοφορου θα υπαρξει προβλημα με την επιθ.εργασιας?

ουσιαστικα δηλαδη "κατω΄" απο μια αδεια θα υπαρχουν 3 βοηθοι.

σε ερωτηση στην επιθ.εργασιας,μου απαντησαν οτι δεν υπαρχει προβλημα.στην προταση μου ομως να μου επιδειξουν καποια διαταγη,νομο,εγκυκλιο κτλ σχετικη με το θεμα...εχασαν την "μπαλλα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΒΑΣΙΛΗΣ ΔΗΜΟΥΔΗΣ

καλημερα σε ολους κ καλη εβδομαδα.

επιχειρηση διαθετει 2 χειριστες περονοφορων κ 4 βοηθους χειριστες.εαν προσλαβει και 5 ατομο ως βοηθο χειριστη περονοφορου θα υπαρξει προβλημα με την επιθ.εργασιας?

ουσιαστικα δηλαδη "κατω΄" απο μια αδεια θα υπαρχουν 3 βοηθοι.

σε ερωτηση στην επιθ.εργασιας,μου απαντησαν οτι δεν υπαρχει προβλημα.στην προταση μου ομως να μου επιδειξουν καποια διαταγη,νομο,εγκυκλιο κτλ σχετικη με το θεμα...εχασαν την "μπαλλα".

Καλησπέρα... Στο ερώτημα σχετικά με πόσους βοηθούς μπορεί να επιβλέπει ο κάθε χειριστής θα πρέρει να αναφέρεις αν πρόκειτε για βιομηχανία ή τεχνικά έργα. Στη σύμβαση τεχνικών έργων του 2008 σε τριμερή με τον ΟΜΕΔ, στο άρθρο 4 αναφέρει ρητά ότι ο κάθε διπλωματούχος χειριστής δεν μπορεί να επιβλέπει πέραν του ενός βοηθού. (ΟΜΕΔ ΣΥΜΒΑΣΗ 2008)

Κάτι ανάλογο μέχρι στιγμής δεν υπάρχει αντίστοιχη διευκρινιστική, όμως επειδή το ΠΔ 31/90 δεν διαχωρίζει τις συμβάσεις σε τεχνικά έργα και βιομηχανίας αλλά γενικά για χειρισμό και κριτήρια που απαιτούνται, μπορεί να υπάρξει συνηρμός απάντησης στο ερώτημα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Θεμιστοκλής

Γεια σας, θα μπω αμέσως στο θέμα μου.

Εργάζομαι σε μια εταιρεία αποθήκευσης και στο χαρτί της μισθοδοσίας μου και στη σύμβασή μου είμαι δηλωμένος Εργάτης.

Στην εταιρεία εργάζομαι 3 χρόνια. Ήρθε το Φεβρουάριο ο υπεύθυνος ασφαλείας αποθηκών και με ρώτησε αν έγινα(υπέγραψα)βοηθός χειριστή κλαρκ.

Του απάντησα αρνητικά και αυτός με διαβεβαίωσε οτι στην επιθεώρηση εργασίας είμαι δηλωμένος, από την αρχή του χρόνου.

Ενώ στην απόδειξη μισθοδοσίας(ΙΚΑ) φαίνεται οτι είμαι εργάτης.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, αν αυτό είναι δυνατόν να επιτρέπεται.

Επιθεώρηση = βοηθός χειριστή κλαρκ

Ικα = Αν.Εργάτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κύριε Επισκέπτη Θεμιστοκλή

η απόδειξη της μισθοδοσίας καμιά φορά αναγράφει (κακώς βέβαια) διαφορετική ειδικότητα από την πραγματική καθώς σε πολλά προγράμματα υπάρχει ένα "πληροφοριακό" πεδίο για την ένδειξη αυτή της απόδειξης.

Θέλω να πω ότι ο υπάλληλος της μισθοδοσίας μπορεί να μην ασχολήθηκε ιδιαίτερα με τη συμπλήρωση του συγκεκριμένου πεδίου.

Αν θέλετε να διαπιστώσετε πώςακριβώς σας έχουν δηλώσει στο ΙΚΑ, θα κάνετε μια επίσκεψη στο ΙΚΑ με τον ΑΜΚΑ σας, και θα ζητήσετε μια κατάσταση με τα ένσημά σας.

Εκεί θα δείτε τον κωδικό ειδικότητας με τον οποίο σας έχουν δηλώσει.

Τώρα γεννάται το θέμα: εσείς στην πραγματικότητα είστε β.χειριστής κλαρκ ή εργάτης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη GIORGOS XEIRISTHS

ΠΡΕΠΕΙ 0 ΒΟΗΘΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΕΝΟΣ ΣΑΝ ΒΟΗΘΟΣ ΧΕΙΡΙΣΤΗ ΝΑ ΤΟΥ ΚΟΛΑΝΕ ΕΝΣΗΜΑ ΒΑΡΕΑ ΚΟΔΙΚΟΣ 106 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΡΗΡΩΣΕΙ 600 ΕΝΣΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΒΛΕΨΗ ΧΕΙΡΙΣΤΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΒΑΣΙΛΗΣ ΔΗΜΟΥΔΗΣ

Γεια σας, θα μπω αμέσως στο θέμα μου.

Εργάζομαι σε μια εταιρεία αποθήκευσης και στο χαρτί της μισθοδοσίας μου και στη σύμβασή μου είμαι δηλωμένος Εργάτης.

Στην εταιρεία εργάζομαι 3 χρόνια. Ήρθε το Φεβρουάριο ο υπεύθυνος ασφαλείας αποθηκών και με ρώτησε αν έγινα(υπέγραψα)βοηθός χειριστή κλαρκ.

Του απάντησα αρνητικά και αυτός με διαβεβαίωσε οτι στην επιθεώρηση εργασίας είμαι δηλωμένος, από την αρχή του χρόνου.

Ενώ στην απόδειξη μισθοδοσίας(ΙΚΑ) φαίνεται οτι είμαι εργάτης.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, αν αυτό είναι δυνατόν να επιτρέπεται.

Επιθεώρηση = βοηθός χειριστή κλαρκ

Ικα = Αν.Εργάτης.

Η επιθεώρηση εργασίας (κακώς μεν)δεν έχει σχέση με το ΙΚΑ.

Μιλάμε για διαφορετικές υπηρεσίες άρα και για διαφορετικές καταστάσεις.

Το ΙΚΑ έχει διαφορετικούς κωδικούς επαγγέλματος. Βρίσκονται στον ΟΣΥΚ και αναγράφουν την πλήρη ειδικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα σε ολους κ καλη εβδομαδα.

επιχειρηση διαθετει 2 χειριστες περονοφορων κ 4 βοηθους χειριστες.εαν προσλαβει και 5 ατομο ως βοηθο χειριστη περονοφορου θα υπαρξει προβλημα με την επιθ.εργασιας?

ουσιαστικα δηλαδη "κατω΄" απο μια αδεια θα υπαρχουν 3 βοηθοι.

σε ερωτηση στην επιθ.εργασιας,μου απαντησαν οτι δεν υπαρχει προβλημα.στην προταση μου ομως να μου επιδειξουν καποια διαταγη,νομο,εγκυκλιο κτλ σχετικη με το θεμα...εχασαν την "μπαλλα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδεφοι ο καθε χειριστης πρεπει να εχει ενα βοηθο στην επιβλεψη του εαν υπαρχουν περισοτερη βοηθοι τοτε ο χειριστης υπογραφει σε οποιον

θελει αυτος!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κλησπερα θελω να ρωτισω για γνωστομου που εβγαλε διπλωμα κλαρκ στην αγγλια.

Αυτο θα αναγνωριζεται στην ελλαδα ,που μπορω να ρωτησω?

Στην αγγλια το συστιμα ειναι πολυ διαφορετικο αφου πας σε μια σχολη οδηγων και το

βγαζεις, μαλιστα αν καταλαβα καλα ακομα και η εξεταση ειναι ιδιωτικη υποθεση χωρις κρατος.

Ισως γιαυτο δινουν certificate και οχι licence.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να βγάλεις δίπλωμα χειριστή πρέπει πάντα να υπάρχει και ο επιβλέπων διπλωματούχος χειριστής.

Όπου θα αναγράφετε στην κατάσταση ωρών εργασίας και ο βοηθός και ο χειριστής στην κάθε επιχείρηση.

Χρειάζεσαι 600 ένσημα.

Ο διπλωματούχος χειριστής επιβλέπει εναν βοηθό την κάθε φορά δεν μπορεί να υπογράψει ταυτοχρόνως σε τρεις βοηθούς η και περισσότερους.

Για να δεις τα ένσημα σου αν είναι για χειριστή πας στο ικα και ζητάς να σου εκδοσή τον κωδικό που έχουν τα ένσημα αν είναι με την ειδικότητα χειριστών.

Αν δεν είναι τοτε στην εκάστοτε επιχείρηση ζητάς να σου αλλάξει την ειδικότητα στα ένσημα συμπληρώνοντας μια βεβαίωση που θα σου δώσει το ΙΚΑ

Περισοτερες πληροφοριες ζητα και εδω http://somateioxeiri...s.blogspot.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ - ΒΑΣΙΛΗΣ

Παιδια καλησπερα. Θα το πω οσο πιο απλα γινεται. Δουλευα σε εταιρεια μεγαλη υπευθυνος αποθηκης. Ειχα κανονικα ενσημα αλλα 3 χρονια οδηγουσα εγω το κλαρκ συνεχεια. Υποτιθεται με την επιβλεψη του υπευθυνου ασφαλειας.

Ρωτω, πως βγαζω εγω αδεια χειριστου?? Εφοσον το εργαλειο 3 χρονια το εμαθα απεξω και ανακατωτα???

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη www.safetyengineer.gr - ΦΩΤΙΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ

Στο site μας www.safetyengineer.gr θα βρείτε πληροφορίες και την ισχύουσα νομοθεσία σχετικά με υπηρεσίες τεχνικού ασφαλείας

Επίσης για οποιαδήποτε πληροφορία μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας

Με εκτίμηση

Φωτίου Αναστάσιος

Ηλ/γος Μηχανικός

[email protected]

Τηλ : 2108315913

Κιν : 6974725443

φαξ : 2114036009

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΜΑ : ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΟΝΟΦΟΡΟ ΟΧΗΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΓΕΣ ΤΗΣ ΑΠΟΘΗΚΗΣ ΤΗΣ . ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΧΕΙΡΙΣΤΗ ΟΥΤΕ ΒΟΗΘΟΥ . Ο ΧΕΙΡΗΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΠΟΘΗΚΑΡΙΟΣ .ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΛΓΧΟΥ ΤΟΥ ΣΕΠΕ ΜΠΟΡΩ ΤΟΝ ΑΠΟΘΗΑΚΑΡΙΟ ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΩ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΒΟΗΘΟ ΧΕΙΡΙΣΤΗ , ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΕΙΡΗΣΤΗΣ ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...