Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ FASMA -DOS/ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημέρα σας

Χωρίς πολλά λόγια αναφέρω το προβλημα μου.

Οταν βρίσκομαι στην λογιστική (ms-dos Fasma) δεν μπορώ να γράψω ελληνικά. Κάποιος φίλος μο είπε οτι πρέπει να έχει χαθεί ένα προγραμματάκι το exktb.exe το οποίο και κατέβασα από το Internet. To εβαλα να τρέχει μέσω αρχείου δέσμης mbat αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί. Μήπως ξέρει κανείς σας τιποτα για αυτό? Το συγκεκριμενο (fasma) εχει πουληθεί από την singular σε καποια άλλη εταιρεία και δεν βρίσκω καμία ακρη...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νάντια

Υ.Γ Λογισμικό windows XP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα αυτό έχει λυθεί, ψάξε στην κατηγορία θεμάτων για τα προγράμματα της Singular και ακολούθησε τις οδηγίες.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...t=0&p=71076

Το αρχειάκι λέγεται grergo. Όταν το κατεβάσεις θα το βάλεις στο directory του προγράμματος. Επόμενο βήμα ας υποθέσουμε ότι το πρόγραμμα σου ξεκινάει με το αρχείο eurkbs, θα πας στο αρχείο αυτό και με σεξί κλικ κάνεις επεξεργασία και θα προσθέσεις το παρακάτω:

@echo off

grergo

set ovrsize=144000

set sfiles=100

set task=1

code\selapl 1

cls

cd \

set sfiles=

set ovrsize=

κάνεις αποθήκευση και είσαι ετοιμος. Λειτουργεί με το F12

Πριν κάνεις οτιδήποτε το αρχείο που σου ανέβασα είναι σε .zip θα το αποσυμπιέσεις και μετά ακολουθείς τα παραπάνω.

Υ.Γ.

Γράψε λάθος για την θεματική ενότητα που σου πρότεινα.

Επεξεργασμένο από Grzokas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημά σου μπορεί να λυθεί με δύο τρόπους:

Α ΤΡΟΠΟΣ.

1. Κατεβάζεις το συνημμένο αρχείο και το αποθηκεύεις σε κάποιοα διαδρομή του δίσκου σου (πχ: C:\)

2. Στην συνέχεια πατώντας Start->Run πληκτρολογείς στο πλαίσιο autoexec.nt. Στην επιλογή του προγράμματος με το οποίο θέλεις να επεξεργαστείς το αρχείο επιλέγεις "Notepad" ή "Σημειωματάριο".

3. Προσθέτεις σε οποιοδήποτε σημείο του αρχείου την διαδρομη οπου έχεις αποθηκεύσει το αρχείο που κατέβασες (πχ C:\GR15A.COM)

4. Αποθηκεύεις το αρχείο με απλό Save.

5. Στην συνέχεια πατώντας Start->Run πληκτρολογείς στο πλαίσιο config.nt. Στην επιλογή του προγράμματος με το οποίο θέλεις να επεξεργαστείς το αρχείο επιλέγεις "Notepad" ή "Σημειωματάριο".

6. Στο σημείο όπου υπάρχει η καταχώρηση "buffers=40, files=60" θα την αλλάξεις και θα γίνει αντίστοιχα "buffers=100 files=200".

7. Αποθηκεύσεις και επανεκκινείς τον υπολογιστή σου.

8. Αφού ολοκληρωθούν οι παραπάνω ενέργειες, τότε κάνοντας διπλό κλίκ στο EURKBS.BAT θα μπορείς πλέον να έχεις και ελληνικούς χαρακτήρες. Διαφορετικά άνοιξε με Notepad το EURKBS.BAT και πρόσθεσε σε μια γραμμή στην αρχή (αμέσως μετά το @ECHO OFF) την διαδρομή οπου έχεις αποθηκεύσει το αρχείο που κατέβασες (πχ C:\GR15A.COM).

Β.ΤΡΟΠΟΣ

Αναβαθμίζεις την έκδοση του EUROFASMA σε 9.02 και άνω και αντί του EURKBS.BAT θα φορτωνεις το EURKBS32.CMD.

Ελπίζω να βοήθησα. :(

gr15a.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ, για την βοήθεια. Θα κάνω οτι μου λετε και θα σας πω τι έκανα

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΕΥΑΧΡΙΣΤΩ.

Νάντια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον οι ρυθμίσεις σε περιβάλλον Windows XP/2000 των εικονιδίων της επιφάνειας εργασίας για ορθή απεικόνισησε full screen είναι ώς εξής:

Κάνοντας δεξί κλικ στο εικονίδιο και επιλέγοντας ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ, πηγαίνουμε αρχικά στις ΕΠΙΛΟΓΕΣ και διαλέγουμε ΠΛΗΡΗ ΟΘΟΝΗ. Στην συνέχεια μεταβαίνουμε στο πλαίσιο της γραμματοσειράς και επιλεγουμε 10 x 18. Τέλος στο tab Layout (δενξέρω στα ελληνικά πως αναφέρεται αλλά είναιπεμπρο από αριστερά μετά το ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΑ) στο Screen buffer size και Window size βάζουμε Πλάτος 80 Ύψος 25. Ελπίζω να βοήθησα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Να πω μόνο οτι όλα δουλεύουν μια χαρά,

αλλάζουν οι χαρακτήρες με CNTR+LSHIFT και ΑLT + LSHIFT.

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά.

Νάντια :D

Υ.Γ. Να μην αναφερθώ βέβαι στο support της singular και των λοιπών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημά σου μπορεί να λυθεί με δύο τρόπους:

Α ΤΡΟΠΟΣ.

1. Κατεβάζεις το συνημμένο αρχείο και το αποθηκεύεις σε κάποιοα διαδρομή του δίσκου σου (πχ: C:\)

2. Στην συνέχεια πατώντας Start->Run πληκτρολογείς στο πλαίσιο autoexec.nt. Στην επιλογή του προγράμματος με το οποίο θέλεις να επεξεργαστείς το αρχείο επιλέγεις "Notepad" ή "Σημειωματάριο".

3. Προσθέτεις σε οποιοδήποτε σημείο του αρχείου την διαδρομη οπου έχεις αποθηκεύσει το αρχείο που κατέβασες (πχ C:\GR15A.COM)

4. Αποθηκεύεις το αρχείο με απλό Save.

5. Στην συνέχεια πατώντας Start->Run πληκτρολογείς στο πλαίσιο config.nt. Στην επιλογή του προγράμματος με το οποίο θέλεις να επεξεργαστείς το αρχείο επιλέγεις "Notepad" ή "Σημειωματάριο".

6. Στο σημείο όπου υπάρχει η καταχώρηση "buffers=40, files=60" θα την αλλάξεις και θα γίνει αντίστοιχα "buffers=100 files=200".

7. Αποθηκεύσεις και επανεκκινείς τον υπολογιστή σου.

8. Αφού ολοκληρωθούν οι παραπάνω ενέργειες, τότε κάνοντας διπλό κλίκ στο EURKBS.BAT θα μπορείς πλέον να έχεις και ελληνικούς χαρακτήρες. Διαφορετικά άνοιξε με Notepad το EURKBS.BAT και πρόσθεσε σε μια γραμμή στην αρχή (αμέσως μετά το @ECHO OFF) την διαδρομή οπου έχεις αποθηκεύσει το αρχείο που κατέβασες (πχ C:\GR15A.COM).

Β.ΤΡΟΠΟΣ

Αναβαθμίζεις την έκδοση του EUROFASMA σε 9.02 και άνω και αντί του EURKBS.BAT θα φορτωνεις το EURKBS32.CMD.

Ελπίζω να βοήθησα. :D

Λοιπόν δεν μπορούσα να φανταστώ οτι παρόμοιο πρόβλημα που είχα με custom προγραμματάκι DOS, θα λυνόταν με αυτόν τον τρόπο και δεν είχα σκεφτεί ποτέ να αναφέρω το πρόβλημα.

ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΙΧΤΟ!!!!!

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Να πω μόνο οτι όλα δουλεύουν μια χαρά,

αλλάζουν οι χαρακτήρες με CNTR+LSHIFT και ΑLT + LSHIFT.

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά.

Νάντια :D

Υ.Γ. Να μην αναφερθώ βέβαι στο support της singular και των λοιπών...

Ναι ξέχασα να το αναφέρω στο προηγούμενο post μου, οτι αλλάζεις μεταξύ πληκτρολογίων με αυτόν τον τρόπο. :D

Επίσης πρέπει να προσθέσω οτι αν για οποιοδήποτε λόγο δεν εμφανίζονται σωστά ελληνικοί χαρακτήρες στο EUROFASMA σε περιβάλλον Windows XP (αγγλικά), αυτό οφείλεται στις τοπικές ρυθμίσεις του υπολογιστή (Regional and Language options). Θα πρέπει σε όλα τα πλαίσια του στοιχείου αυτού να οριστεί:

1 Στα Regional Options->Standards and formats->Greek

2. Location (ανευ σημασίας)

3. Advanced-> Greek.

Μετά από μια επανεκκίνηση όλα θα είναι κανονικά (ο γνωστός τρόπος επίλυσης των προβλημάτων στα Windows). :D

libra αυτόν τον πρώτο τρόπο που περιέγραψα γα την επίλυση του προβλήματος, αν περίμενα την Singular να μου το επιλύσει θα είχα ψοφήσει στο περίμενε. Την λύση μου την είχε δώσει εν έτη 2003 η Compaq (το αρχειάκι που ανέβασα). Όσον αφορά τις ρυθμίσεις των εικονιδίων στην επιφάνεια εργασίας, αυτές μου τις έδωσε η IPIROTIKI.

Χαίρομαι πάντως που βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 years later...

Εκτυπώσεις από Eurofasma 32bit Εμπορική Διαχείριση ok , από Manager (αρχαίο!!!) 16bit Γενική Λογιστική όλο σκουπίδια ... μήπως το έχει αντιμετωπίσει κάποιος ???? Λειτουργικό win xp sp3 el ...   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτυπώσεις από Eurofasma 32bit Εμπορική Διαχείριση ok , από Manager (αρχαίο!!!) 16bit Γενική Λογιστική όλο σκουπίδια ... μήπως το έχει αντιμετωπίσει κάποιος ???? Λειτουργικό win xp sp3 el ...   

χμμμμμ

Χωρις να το εχω δοκιμασει, κανε ΔΕΞΙ κλικ πανω στο προγραμμα που τρεχεις,

πανε ιδιοτητες,

ΚΑΡΤΕΛΑ συμβατοτητα,

κλικ στο "εκτελεση προγραμματος σε λειτουργια συμβατοτητας

και διαλεξε ενα ...της εποχης του προγραμματος. Ισως εισαι τυχερος. Καλη επιτυχια

 

Υ.Γ. αν δεν δουλεψει , μην ξεχασεις να το παναφερεις στην προηγουμενη κατασταση και να ζητησεις βοηθεια απο ειδικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμμ

Χωρις να το εχω δοκιμασει, κανε ΔΕΞΙ κλικ πανω στο προγραμμα που τρεχεις,

πανε ιδιοτητες,

ΚΑΡΤΕΛΑ συμβατοτητα,

κλικ στο "εκτελεση προγραμματος σε λειτουργια συμβατοτητας

και διαλεξε ενα ...της εποχης του προγραμματος. Ισως εισαι τυχερος. Καλη επιτυχια

 

Υ.Γ. αν δεν δουλεψει , μην ξεχασεις να το παναφερεις στην προηγουμενη κατασταση και να ζητησεις βοηθεια απο ειδικο...

 

Ευχαριστώ γιά την άμεση απάντηση  :)

Ήταν από τα πρώτα που δοκίμασα από το μεσημέρι , και που προτείνει η Microsft με εναλλακτική το dosbox , εγώ στα win7 64bit χρησιμοποιώ το vm ware, αλλά εκτυπώσεις σκουπίδια ... δοκίμασα και σε win xp sp3 el αλλά και πάλι σκουπίδια ...

Ψάχνοντας κατάφερα να βρω την λύση τουλάχιστον για τα win xp sp3 στα παρακάτω link ... στα win7 64bit με εικονική μηχανή το vm ware δεν το δοκίμασα λόγω της ώρας ... θα το δοκιμάσω όμως αύριο ...

 

Τα lnk:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=74417&p=351616

 

http://www.technosoft.gr/GreekInstructions.htm

 

και πάλι ευχαριστώ  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ γιά την άμεση απάντηση  :)

Ήταν από τα πρώτα που δοκίμασα από το μεσημέρι , και που προτείνει η Microsft με εναλλακτική το dosbox , εγώ στα win7 64bit χρησιμοποιώ το vm ware, αλλά εκτυπώσεις σκουπίδια ... δοκίμασα και σε win xp sp3 el αλλά και πάλι σκουπίδια ...

Ψάχνοντας κατάφερα να βρω την λύση τουλάχιστον για τα win xp sp3 στα παρακάτω link ... στα win7 64bit με εικονική μηχανή το vm ware δεν το δοκίμασα λόγω της ώρας ... θα το δοκιμάσω όμως αύριο ...

 

Τα lnk:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=74417&p=351616

 

http://www.technosoft.gr/GreekInstructions.htm

 

και πάλι ευχαριστώ  :)

 

Κύριε Γιώργο, 

Δυστυχώς δεν μπορώ να σας δώσω κάποια βοήθεια

αλλά θα ήθελα πολύ να σας προσφέρω αυτά τα λουλούδια:

 

476_thumb_311x250.jpg

Καλό ξημέρωμα και χαλαρώστε...  :)  :wub:

 

Υ/Γ 1: Δεν είναι σκουπίδια, ιερογλυφικά είναι... :) 

Υ/Γ 2: Μισώ την Singular και τώρα τελευταία την Microsoft με όλα τα πειράματά της...  :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο μαζί μας μεγαλώνουν και τα μηχανήματα και τα προγράμματα. Εμείς δεν μπορούμε να ξαναγεννηθούμε.Τ προγράμματα όμως μπορούμε να τα πετάξουμε και να τα ανανεώσουμε. Θα νιώσεις και εσύ καλλίτερα. Πίστεψέ με. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε Γιώργο, 

Δυστυχώς δεν μπορώ να σας δώσω κάποια βοήθεια

αλλά θα ήθελα πολύ να σας προσφέρω αυτά τα λουλούδια:

 

476_thumb_311x250.jpg

Καλό ξημέρωμα και χαλαρώστε...  :)  :wub:

 

Υ/Γ 1: Δεν είναι σκουπίδια, ιερογλυφικά είναι... :) 

Υ/Γ 2: Μισώ την Singular και τώρα τελευταία την Microsoft με όλα τα πειράματά της...  :angry:

 

Καλησπέρα Μαρία,

 

Μόλις τώρα το είδα γιατί έλειπα νομίζοντας οτι έχω λύσει το πρόβλημα αλλά ... λάθος εκτιμίσεις ... δεν φοβήθηκε καθόλου και παραμένει .. το άτιμο ... έχω ξαναρχίσει το ψάξιμο ...

 

Ευχαριστώ πάντως για όλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο μαζί μας μεγαλώνουν και τα μηχανήματα και τα προγράμματα. Εμείς δεν μπορούμε να ξαναγεννηθούμε.Τ προγράμματα όμως μπορούμε να τα πετάξουμε και να τα ανανεώσουμε. Θα νιώσεις και εσύ καλλίτερα. Πίστεψέ με. :P

 

Νίκο μου έχεις απόλυτο δίκιο αλλά μου ζητήθηκαν κάποιες εκτυπώσεις από έναν πρώην πελάτη μου ...

Έχω σταματίσει να χρησιμοποιώ αυτά τα προγράμματα από το 2005 αν θυμάμαι καλά, οπότε και πέρασα στον Accountant ...

Επειδή όμως θέλω να βοηθήσω τον συγκεκριμένο συνεχίζω να το ψάχνω ..

 

Ευχαριστώ πάντως που με σκεύθηκες , νασαι καλά  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ γιά την άμεση απάντηση  :)

Ήταν από τα πρώτα που δοκίμασα από το μεσημέρι , και που προτείνει η Microsft με εναλλακτική το dosbox , εγώ στα win7 64bit χρησιμοποιώ το vm ware, αλλά εκτυπώσεις σκουπίδια ... δοκίμασα και σε win xp sp3 el αλλά και πάλι σκουπίδια ...

Ψάχνοντας κατάφερα να βρω την λύση τουλάχιστον για τα win xp sp3 στα παρακάτω link ... στα win7 64bit με εικονική μηχανή το vm ware δεν το δοκίμασα λόγω της ώρας ... θα το δοκιμάσω όμως αύριο ...

 

Τα lnk:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=74417&p=351616

 

http://www.technosoft.gr/GreekInstructions.htm

 

και πάλι ευχαριστώ  :)

 

Λάθος εκτίμηση ... το πρόβλημα παραμένει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...