Προς το περιεχόμενο
  • 0

"Ιδιωτικός εκπαιδευτικός σε ένα ιδιωτικό σχολείο"


ΑΛΕΚΟΣ

Ερώτηση

ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΑ (την μεταφορά έκανε ο ΑΛΕΚΟΣ)

-------------------------------------------------------------------

Γεια και χαρά σε όλη την κοινότητα.

Σας διαβάζω περίπου από τον Οκτώβριο, γιατί αντιμετωπίζω ένα συγκεκριμένο πρόβλημα με το θέμα της ασφάλισης μου. Είμαι ιδιωτικός εκπαιδευτικός σε ένα ιδιωτικό σχολείο.

Για το ΙΚΑ του Βόλου αυτό είναι κάτι καινούριο και δεν ξέρουν πώς να το αντιμετωπίσουν.

Αυτό το διάστημα αν έχω ακούσει διάφορες απόψεις για το πόσα ένσημα δικαιούμαι, αλλά κανένας δεν ήξερε βάση ποιανού νόμου έπρεπε να το στηρίξει.

Για τον λογιστή δεν χρειάζεται να το συζητήσω.

Τελικά στράφηκα στην Ομοσπονδία και μετά από λίγη υπομονή μου έστειλαν αποφάσεις αντίστοιχων με την δική μου περίπτωση δικαστικών διεκδικήσεων, στις οποίες ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί (με μειωμένο ωράριο) σε έλεγχο του ΙΚΑ τους έκοψαν τα 25 ένσημα τον μήνα. Αυτοί προσέφυγαν στο Πρωτοδικείο, που δικαίωσε το ΙΚΑ, στη συνέχεια προσέφυγαν στο Εφετείο που τους δικαίωσε και στο τέλος το ΙΚΑ προσέφυγε στο Συμβούλιο της Επικρατείας, το οποίο όμως δεν δέχτηκε την προσφυγή τους με αποτέλεσμα να δικαιωθούν οι εργαζόμενοι.

Η δική μου απορία, μετά από όλα αυτά που έχω διαβάσει στο συγκεκριμένο forum, είναι ποια θα είναι η αντίδραση του λογιστή και του τοπικού υποκαταστήματος του ΙΚΑ.

Παραθέτω και τις αντίστοιχες αποφάσεις, δεν ξέρω αν είναι στο κατάλληλο σημείο το post μου και φυσικά και τα αντίστοιχα χαρτιά, αλλά τα βάζω εδώ για την διευκόλυνση και άλλων ομοιοπαθών.

Ευχαριστώ πάντως για όλα όσα βρήκα και διάβασα αυτό το διάστημα στο forum σας και πιστεύω ότι όπως φάνηκαν σε μένα χρήσιμα θα έχουν φανεί και σε πολλούς άλλους.

Συνεχίστε με το ίδιο μεράκι. Να είστε καλά!

----------------------

ΜΕΛΟΣ johnpap

Δημοσιεύθηκε Feb 24 2007, 05:17 PM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

:angry:

Πρώτη κρούση στο ΙΚΑ, και πρώτη απάντηση από τον ελεγκτή :

«Στις συγκεκριμένες αποφάσεις οι εκπαιδευτικοί που προσέφυγαν στα δικαστήρια, δούλευαν σε ιδιωτικά σχολεία που δεν έπαιρναν εξωδιδακτικό επίδομα (τώρα αυτό που το βρήκε και πως το κατάλαβε από τα συγκεκριμένα έγγραφα), εμείς που παίρνουμε εξωδιδακτικό δεν δικαιούμαστε 25 ένσημα το μήνα, αν αντί για 30 ώρες την εβδομάδα στο σχολείο έχουμε παρουσία τις 26 ( 18/21 * 30), δεν δικαιούμαστε 25 ένσημα. Εξάλλου για να πάρουμε 25 ένσημα πρέπει το σχολείο να μην δουλεύει πενθήμερο, αλλά να δουλεύει και Σάββατο».

Η συνέχεια σε λίγο …

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
:rolleyes:

Πρώτη κρούση στο ΙΚΑ, και πρώτη απάντηση από τον ελεγκτή :

«Στις συγκεκριμένες αποφάσεις οι εκπαιδευτικοί που προσέφυγαν στα δικαστήρια, δούλευαν σε ιδιωτικά σχολεία που δεν έπαιρναν εξωδιδακτικό επίδομα (τώρα αυτό που το βρήκε και πως το κατάλαβε από τα συγκεκριμένα έγγραφα), εμείς που παίρνουμε εξωδιδακτικό δεν δικαιούμαστε 25 ένσημα το μήνα, αν αντί για 30 ώρες την εβδομάδα στο σχολείο έχουμε παρουσία τις 26 ( 18/21 * 30), δεν δικαιούμαστε 25 ένσημα. Εξάλλου για να πάρουμε 25 ένσημα πρέπει το σχολείο να μην δουλεύει πενθήμερο, αλλά να δουλεύει και Σάββατο».

Η συνέχεια σε λίγο …

:rolleyes:

Τελικά "ουδέν μονιμότερον ... του προσωρινού".

Ακόμα περιμένω συνάντηση με το νομικό σύμβουλο του ΙΚΑ ...

Που θα πάει, θα συναντηθούμε ...

Ακόμα περιμένω να οργανωθούμε με τους συναδέλφους ... (όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το 25 ένσημα 2.pdf είναι το νέο πακέτο που μου δώσανε από την ΟΙΕΛΕ και έχει το απόσπασμα από το Δ.Ε.Ν., μία απόφαση πρόταση από την ΟΙΕΛΕ, τις κλάσεις των ημερήσιων μισθών και τεκμαρτών ημερομισθίων και δικαστικές αποφάσεις, από πρωτοδικείο και από ΣτΕ.

25________2.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...