Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΜΙΣΘΩΝ


επισκέπτη CATA

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Στελιος

Καλησπέρα,

Θα ήθελα και εγώ να εκθέσω την περίπτωσή μου.

Εργάζομαι σε μία εταιρεία η οποία είναι εισηγμένη στο Χρηματιστήριο. Από τον Φεβρουάριο δεν έχει καταβάλει κανένα μισθό. Σε ενοχλήσεις όχι μόνο δικές μου αλλά και άλλων εργαζομένων δηλώνουν πως δεν έχουν λεφτά αλλά καθώς η εταιρεία είναι στο χρηματιστήριο εμφανίζει ότι έχει έσοδα κυρίως από ενοικιάσεις κτιρίων που έχει η εταιρεία στο όνομά της. Εγώ επίσης έχω καταθέσει τα χαρτιά μου για συνταξιοδότηση αλλά ο εργοδότης αρνείται να μου καταβάλει τόσο τα δεδουλευμένα που μου χρωστάει όσο και την αποζημίωση. Τι ενέργειες μπορώ να κάνω? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΟΠΩΣ ΣΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΔΙΑΒΑΖΩ, ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΟΥ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΤΑ ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΑ ΜΟΥ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΙΣΧΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΓΙΑΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ, ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΕΚΦΡΑΣΑ ΤΙ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΟΥΝ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΙΣΧΕΣΗ ΕΠΕΙΔΗ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΒΛΑΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ Η ΙΔΙΑ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΝΑ ΜΕ ΜΥΝΗΣΕΙ. ΙΧΣΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΑ Η ΘΕΣΗ ΜΟΥ? ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΟΜΗΡΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΜΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΟΥΝ ΠΟΤΕ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΜΟΥ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΟΠΩΣ ΣΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΔΙΑΒΑΖΩ, ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΟΥ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΤΑ ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΑ ΜΟΥ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΙΣΧΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΓΙΑΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ, ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΕΚΦΡΑΣΑ ΤΙ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΟΥΝ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΙΣΧΕΣΗ ΕΠΕΙΔΗ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΒΛΑΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ Η ΙΔΙΑ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΝΑ ΜΕ ΜΥΝΗΣΕΙ. ΙΧΣΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΑ Η ΘΕΣΗ ΜΟΥ? ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΟΜΗΡΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΜΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΟΥΝ ΠΟΤΕ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΜΟΥ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

αλλο παλι και αυτο εγω το ακουω πρωτη φορα .για πεστου να σου δωση τον νομο που το λεει εσυ στην επιθεωρηση δεν ρωτησες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΜΑ. ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΠΕ ΕΏΣ ΤΟΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2009 ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΑ ΜΕ ΕΠΙΣΧΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΛΟΓΩ ΜΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΩΝ 8 ΜΗΝΩΝ. ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΟΥ. Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΕΘΕΙ ΣΕ ΑΔΡΑΝΕΙΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ. ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΟΜΩΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΕΊΤΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟ ΑΦΜ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΗΣ ΠΑΛΙΑΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ. ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Ψάχνοντας μια λύση στο πρόβλημά μου κατέληξα σε αυτό το forum και θα ήθελα τη βοηθεία σας, σας παρακαλώ. Εργάζομαι ως βοηθός λογιστή σε μία εταιρεία. Στη συγκεκριμένη εταιρεία πήγα 15/03/2010, αλλά ξέρετε πως είναι τα πράγματα γενικότερα, έτσι με ασφάλισαν 01/07/2010 μέσω του επιδοτούμενου προγράμματος του Ο.Α.Ε.Δ. (τετραετές). Παρ' όλο που έχω τελειώσει Τ.Ε.Ι. Λογιστική, με μεταπτυχιακό, 2 ξένες γλώσσες, υπολογιστές και 2 χρόνια προϋπηρεσία στη μισθοδοσία μου δεν έχει συμπερηληφθεί τίποτα από αυτά (παρά μόνο η ειδικότητα..ούτε καν το επίδομα Τ.Ε.Ι.) και ο μισθός μου έχει υπολογισθεί από το λογιστή της εταιρείας στα 775 ευρώ ενώ η προφορικά συμφωνία μου με τον εργοδότη είναι στα 800 ευρώ (διαφορά άνευ σημασίας). Στο δια ταύτα, μέχρι στιγμής έχω λάβει έναντι 5.100 ευρώ ενώ με ένα πρόχειρο υπολογισμό και μέχρι 31/12/2010 κάνει να λαβαίνω: 9,5 *800=7.600, επίδομα αδείας 400, δώρο Χριστουγέννων 800, σύνολο 7.600+400+800=8.800. Σχεδόν 4.000 ευρώ η διαφορά. Μπορείτε σας παρακαλώ να με βοηθήσετε και να μου πείτε τι μπορώ να κάνω;;; Σε αρκετούς που έχω ρωτήσει αναφορικά με επίσχεση εργασίας η απάντηση τους είναι ότι δεν είναι καλό να κάνω καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας γιατί αυτό θα με ακολουθεί μετά στην επαγγελαμτική μου πορεία και δε θα μπορώ εύκολα να βρω δουλειά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργάζομαι ως βοηθός λογιστή σε μία εταιρεία. έχω τελειώσει Τ.Ε.Ι. Λογιστική, με μεταπτυχιακό, 2 ξένες γλώσσες, υπολογιστές και 2 χρόνια προϋπηρεσία στη μισθοδοσία επίδομα αδείας 400, I. Ρύθμιση άδειας κατά το 1ο ημερολογιακό έτος

Με τη νέα παρ.1 β του Α.Ν.539/1945, καθιερώνεται για το πρώτο ημερολογιακό έτος-εντός του οποίου προσελήφθη ο μισθωτός, υποχρέωση του εργοδότη να χορηγεί μέχρι την 31η Δεκεμβρίου αναλογία - ποσοστό των ημερών αδείας που δικαιούται ο μισθωτός, βάσει του χρονικού διαστήματος απασχόλησης στο έτος αυτό.

Η αναλογία της άδειας, η οποία υπολογίζεται επί των 20 -επί πενθημέρου-και των 24 -επί εξαημέρου-ημερών, θα πρέπει να χορηγείται από τον εργοδότη έως την 31η Δεκεμβρίου του ημερολογιακού έτους πρόσληψης ακόμη και αν δεν έχει ζητηθεί από τους εργαζόμενους (άρ.4 του Α.Ν.539/1945, όπως τροποποιήθηκε με την παρ.15 του άρ.3 του Ν.4504/1966).

Υπενθυμίζεται ότι, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο άρ.3 του Ν.Δ.3755/1957, καθώς και τη σχετική νομολογία, σε περίπτωση μη χορήγησης από τον εργοδότη λόγω υπαιτιότητάς του (άρνηση, πταίσμα, αμέλεια), της άδειας που δικαιούται ο εργαζόμενος εντός του ημερολογιακού έτους, υποχρεούται να καταβάλλει σ' αυτόν τις αντίστοιχες αποδοχές αδείας με προσαύξηση 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή αλλά η άδεια είναι το τελευταίο πράγμα που με νοιάζει αυτη τη στιγμή. Το θέμα είναι πως μπορώ να πάρω τα δεδουλευμένα μου. Αν μπορούσες να με βοηθήσεις θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή αλλά η άδεια είναι το τελευταίο πράγμα που με νοιάζει αυτη τη στιγμή. Το θέμα είναι πως μπορώ να πάρω τα δεδουλευμένα μου. Αν μπορούσες να με βοηθήσεις θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ευχαριστώ.

να μη σε στεναχωρήσω, αλλά εγώ που δούλευα μέχρι 31/12/08 σε μια εταιρία που μας χρώσταγε από τον Ιούλιο μισθούς, η επιθεώρηση δεν έκανε τίποτα βέβαια γιατί πολύ απλά δεν βρήκε κανέναν από τους εργοδότες που γίνανε Λούηδες όλοι, καταθέσαμε αγωγή 7 συνάδελφοι για να μας έρθει φθηνότερα ο δικηγόρος ( 20% !!!!!!!!!! αμοιβή), διεκδικούμε τα χρήματά μας από πελάτη που δέχθηκε την οφειλή του και τα κατέθεσε στο ταμείο παρακαταθηκών και δανείων και ακόμα περιμένουμεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε αρκετούς που έχω ρωτήσει αναφορικά με επίσχεση εργασίας η απάντηση τους είναι ότι δεν είναι καλό να κάνω καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας γιατί αυτό θα με ακολουθεί μετά στην επαγγελαμτική μου πορεία και δε θα μπορώ εύκολα να βρω δουλειά.

Γιατι να σας ακολουθει το να διεκδικησετε το εννομο συμφερον σας?

Η απαντηση μου ειναι να διεκδικησετε νομιμως το δικιο σας.

Υπαρχει η καταγγελια, υπαρχουν επισης και τα αστικα δικαστηρια.

Ειναι θεμα αξιοπρεπειας και ηθικης και επειδη αντιλαμβανομαι οτι ανησυχειτε για τους μελλοντικους εργοδοτες σας,

θα σας δωσω το εξης επιχειρημα:

Δεν νομιζω οτι θα σας εξυπηρετουσε στο μελλον να εργαζεστε για ανηθικους εργοδοτες.

Θα ταλαιπωριεστε ολη σας τη ζωη.

Εγω κινδυνευω να ξαναμεινω ανεργος λογω του οτι η επιχειρηση που εργαζομαι δεν παει καλα.

Εαν βρεθω να μεινω ανεργος ξερω οτι μετα θα ξαναψαξω για εργασια επιμενωντας να βρω εναν εργοδοτη

που θα ειναι τυπικος στις υποχρεωσεις του γι αυτο και το ξεκαθαριζω αυτο ως απαραιτητο ορο οταν περναω απο συνεντευξη.

Ετσι οταν καποιος εχει σκοπο να μην ειναι τυπικος απεναντι μου απλα δεν με προσλαμβανει.

Δεν θελω να χανω το χρονο μου ουτε να διακινδυνευσω να παθω καταθλιψη ή κατι χειροτερο.

Προτιμω ανεργος και αστεγος παρά καταπιεσμενος ...δούλος.

Προτιμω να εργαζομαι απο το πρωι εως το βραδυ αλλά να νοιωθω οτι με σεβονται ως ανθρωπο και οτι δεν με εκμεταλλευεται κανενας.

Δυστυχως ειναι η ανοχη μας που εχει επιτρεψει να συμβαινει ολο αυτο το κακο

με ολη αυτη την εκμεταλλευση που υπαρχει.

Στο κατω κατω οταν εργαζομαστε για τετοιους ανθρωπους τι κοινωνια θα δωσουμε στα παιδια μας?

Θα μας τα φανε οι κανιβαλοι τα παιδια μας ρε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρωτατε πως να παρετε τα δεδουλευμενα σας,

σας απαντουμε να προσφυγετε στις κρατικες υπηρεσιες ή ακομα και στη δικαιοσυνη,

τελος παντων στις νομιμες διαδικασιες (καταγγελια, επισχεση εργασιας, δικηγορο, ο,τιδηποτε)

και μας ρωτατε για πιο ουσιαστικο τροπο.

Δηλαδη?

Τι αλλο να κανει καποιος?

Να παρει ενα μαστιγιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη mariaeleni

ΦΙΛΕ CATA,

Η ΕΠΙΣΧΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΚΡΑΙΑ ΛΥΣΗ..........

Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ ΩΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:

1----ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΡΓΑΤΙΚΗΣ ΔΙΑΦΟΡΑΣ ΜΕ ΘΕΜΑ ΜΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ

ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ.

2----ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ -- ΑΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΙ ΟΛΑ ΤΟΤΕ ΡΩΤΑ ΠΟΤΕ ΑΝ ΣΟΥ ΠΕΙ ΣΕ 1 ΜΗΝΑ ΤΟΤΕ ΠΕΣ ΝΑ ΑΝΑΒΛΗΘΕΙ Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ - ΑΝ ΣΟΥ ΠΕΙ ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΝΩ ΤΟΤΕ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΕΠΙΤΟΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΔΗΛΩΣΗ "ΔΗΛΩΝΩ ΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΩ ΤΗ ΠΟΙΝΙΚΗ ΔΙΩΞΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ Χ ΔΙΟΤΙ ΑΡΝΗΤΑΙ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ ΤΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟ ΝΟΜΟ 690/1945 ΚΑΙ ΔΗΛΩΝΩ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ 44 ΕΥΡΩ ΜΕ ΡΗΤΗ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ - ΜΑΡΤΥΡΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΟΝ ΧΧΧΧ"--------------------ΟΠΟΤΕ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΣΥΝΤΑΣΕΙ ΕΚΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΠΟΣΤΕΛΛΕΙ ΣΟΥΜΠΙΤΟ (ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ) ΣΤΟΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΦΟΡΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ------------ΟΠΟΤΕ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΦΥΛΑΚΙΣΗ ΑΠΟ 10 ΗΜΕΡΕς ΕΩΣ ΚΑΙ 6 ΜΗΝΕς ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΙΚΗ ΠΟΙΝΗ.

2--------ΑΝ ΔΕΝ ΠΙΑΣΟΥΝ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΧΕΣΗΣ - ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΧΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΝΤΑΙ ΠΟΙΝΙΚΑ

ΦΙΛΙΚΑ

DAAS

ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΤΗΛΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς Ή ΣΤΗΛΕ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΟ [email protected]

Ο εργοδότης μου προσπαθεί να αποφύγει την αποζημίωση και έτσι αναζητά πλάγιους τρόπους για να παραιτηθώ από μόνη μου, τώρα για τον τελευταίο μήνα μου έδωσε με καθυστέρηση μιαμισης βδομάδας από την ημέρα πληρωμής, το 1/5 του μισθού και στην ερώτηση πότε θα πάρω τα υπόλοιπα μου είπε δε ξέρω.. Τι πρέπει να κάνω θα πρέπει να κινηθώ άμεσα ? ή να το αφήσω να δώ πώς θα πάει? Εγώ στη δουλείά μου είμαι όπως πρίν? Του παραδίδω εργασίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aπο ελεγκτη του ΙΚΑ ειπώθηκε οτι τώρα που θα βλέπω απο τις καταθέσεις στη τράπεζα των μισθών ,αν δεν έχουν

κατατεθεί στο τέλος του μήνα 30η 31,θα φάτε του κόσμου τα πρόστιμα ,ισχύει κάτι τέτοιο?αν καποιος πληρώσει στις 5

του επομένου τι θα του κάνουν δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ τώρα να ρωτήσω τι αρμοδιότητα έχει το ΙΚΑ με το πότε θα πληρωθεί το προσωπικό ή μπα; Αν δεν καταβληθούν εμπρόθεσμα οι εισφορές ή αν αυτές είναι λιγότερες των νόμιμων, άντε να το καταλάβω.

Και στην περίπτωση αυτήν τι θα κάνει η Επιθεώρηση Εργασίας; Θα ελέγχει αν έχουν καταχωριστεί οι αμοιβές στα λογιστικά βιβλία εμπρόθεσμα; :P

(Εγώ πάντως ήδη σε όσες συμβάσεις έχω κάνει για πελάτες μου —είτε αρχικές, είτε τροποποιητικές για κάθε αιτία— συμπεριλαμβάνω και παράγραφο για καταβολή μέσω τράπεζας με "πίστωση χρόνου" γύρω στις 10-15 από τη λήξη του μηνός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα δουλεύω εδώ και 2 χρόνια σε γνωστή αλυσίδα καφέ όσο καιρό είμαι εκεί δεν έχω πληρωθεί ποτέ κανονικά στην ώρα μου μου χρωστάνε επιδόματα άδειας εδώ και 2 χρόνια και τον τελευταίο καιρό μου χρωστάει 2 μήνες συν αυτόν που τρέχει δεν αντέχω άλλο να πεινάω εγώ και να ζει βασιλικά αυτός στην πλάτη μου τι μπορώ να κάνω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Διονυσης

ΦΙΛΕ CATA,

Η ΕΠΙΣΧΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΚΡΑΙΑ ΛΥΣΗ..........

Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ ΩΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:

1----ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΡΓΑΤΙΚΗΣ ΔΙΑΦΟΡΑΣ ΜΕ ΘΕΜΑ ΜΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ

ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ.

2----ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ -- ΑΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΙ ΟΛΑ ΤΟΤΕ ΡΩΤΑ ΠΟΤΕ ΑΝ ΣΟΥ ΠΕΙ ΣΕ 1 ΜΗΝΑ ΤΟΤΕ ΠΕΣ ΝΑ ΑΝΑΒΛΗΘΕΙ Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ - ΑΝ ΣΟΥ ΠΕΙ ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΝΩ ΤΟΤΕ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΕΠΙΤΟΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΔΗΛΩΣΗ "ΔΗΛΩΝΩ ΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΩ ΤΗ ΠΟΙΝΙΚΗ ΔΙΩΞΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ Χ ΔΙΟΤΙ ΑΡΝΗΤΑΙ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ ΤΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟ ΝΟΜΟ 690/1945 ΚΑΙ ΔΗΛΩΝΩ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ 44 ΕΥΡΩ ΜΕ ΡΗΤΗ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ - ΜΑΡΤΥΡΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΟΝ ΧΧΧΧ"--------------------ΟΠΟΤΕ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΣΥΝΤΑΣΕΙ ΕΚΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΠΟΣΤΕΛΛΕΙ ΣΟΥΜΠΙΤΟ (ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ) ΣΤΟΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΦΟΡΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ------------ΟΠΟΤΕ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΦΥΛΑΚΙΣΗ ΑΠΟ 10 ΗΜΕΡΕς ΕΩΣ ΚΑΙ 6 ΜΗΝΕς ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΙΚΗ ΠΟΙΝΗ.

2--------ΑΝ ΔΕΝ ΠΙΑΣΟΥΝ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΧΕΣΗΣ - ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΧΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΝΤΑΙ ΠΟΙΝΙΚΑ

ΦΙΛΙΚΑ

DAAS

ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΤΗΛΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς Ή ΣΤΗΛΕ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΟ [email protected]

...και αν στον μηνα αυτο (που εχει το χρονικο περιθωριο να στα δωσει) βαρεσει πτωχευση;χανεις τα παντα;εγω δουλευω σε εναν εργοδοτη 7 χρονια και τους τελευταιους 4 μηνες ειμαστε ολοι απληρωτοι.πωςμπορουμε να εξασφαλισουμε αυτα που μας χρωσταει;με τον παραπανω τροπο που αναφεραται;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας. θα ηθελα αν κάποιος ξέρει να μου προτείνει έναν τρόπο αντίδρασης σχετικα με αρνηση καταβολης δωρου και επιδοματος αδειας απο τον εργοδοτη σε waterpark στη Θεσσαλονικη. Ο εργοδότης χρωστάει σε πάνω απο 30 υπαλλήλους το επίδομα αδείας του 2010. Απο τον Σεπτεμβρη του 2010 εως και τώρα (2012) το πηγαινε απο αναβολη σε αναβολη.

Τωρα πλεον λεει ανοιχτα οτι δεν το δινει. Εκτος αυτού δεν θελει να καταβάλει και το επίδομα αδείας του 2011 και το δωρο Χριστουγέννων του 2011 (κατόπιν συμφωνίας με το προσωπικό, επίδομα αδειας + δώρο Χριστουγέννων καταβάλλονται κατά την επόμενη χρονιά από τη χρονιά εργασίας). Πλέον με την λήξη της θερινής σεζόν (όντας τουριστική-εποχική επιχείρηση) κλείνει τα χρηματοοικονομικά της. Πλέον αρνείται να καταβάλει οτιδήποτε.

Δηλαδή, Επίδομα αδείας 2010 - Επίδομα αδείας 2011 - Δώρο Χριστουγέννων 2011

Έχουμε συμβουλευτεί δικηγόρο αλλά θα θέλαμε και μια εμπειρική άποψη σχετικά με τη διένεξη.

Κάποιες επιπλέον πληροφορίες για τον τρόπο που δρα ο επιχειρηματίας και ίσως είναι χρήσιμες σε όποιον θα πρότεινε κάποιον τρόπο αντίδρασης, είναι ότι ποτέ δεν δίνει αντίγραφα από οποιαδήποτε συμφωνία-συναλλαγή με το προσωπικό, αντίγραφα προσλήψεων, αντίγραφα μισθωδοσίας κλπ., το χαρτί της πρόσληψης αναφέρεται σε 8ωρο και πενθήμερο ενώ το ωράριο κυμαίνεται σε 10ωρο και 11ωρο.

Επίσης το 1/3 του προσωπικού παρότι εργάζεται επίσης τις αντίστοιχες ώρες, είναι δηλωμένο στην πρόσληψη ως ημιαπασχόληση.

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας. θα ηθελα αν κάποιος ξέρει να μου προτείνει έναν τρόπο αντίδρασης σχετικα με αρνηση καταβολης δωρου και επιδοματος αδειας απο τον εργοδοτη σε waterpark στη Θεσσαλονικη. Ο εργοδότης χρωστάει σε πάνω απο 30 υπαλλήλους το επίδομα αδείας του 2010. Απο τον Σεπτεμβρη του 2010 εως και τώρα (2012) το πηγαινε απο αναβολη σε αναβολη.

Τωρα πλεον λεει ανοιχτα οτι δεν το δινει. Εκτος αυτού δεν θελει να καταβάλει και το επίδομα αδείας του 2011 και το δωρο Χριστουγέννων του 2011 (κατόπιν συμφωνίας με το προσωπικό, επίδομα αδειας + δώρο Χριστουγέννων καταβάλλονται κατά την επόμενη χρονιά από τη χρονιά εργασίας). Πλέον με την λήξη της θερινής σεζόν (όντας τουριστική-εποχική επιχείρηση) κλείνει τα χρηματοοικονομικά της. Πλέον αρνείται να καταβάλει οτιδήποτε.

Δηλαδή, Επίδομα αδείας 2010 - Επίδομα αδείας 2011 - Δώρο Χριστουγέννων 2011

Έχουμε συμβουλευτεί δικηγόρο αλλά θα θέλαμε και μια εμπειρική άποψη σχετικά με τη διένεξη.

Κάποιες επιπλέον πληροφορίες για τον τρόπο που δρα ο επιχειρηματίας και ίσως είναι χρήσιμες σε όποιον θα πρότεινε κάποιον τρόπο αντίδρασης, είναι ότι ποτέ δεν δίνει αντίγραφα από οποιαδήποτε συμφωνία-συναλλαγή με το προσωπικό, αντίγραφα προσλήψεων, αντίγραφα μισθωδοσίας κλπ., το χαρτί της πρόσληψης αναφέρεται σε 8ωρο και πενθήμερο ενώ το ωράριο κυμαίνεται σε 10ωρο και 11ωρο.

Επίσης το 1/3 του προσωπικού παρότι εργάζεται επίσης τις αντίστοιχες ώρες, είναι δηλωμένο στην πρόσληψη ως ημιαπασχόληση.

Ευχαριστώ...

Καλησπέρα

Επειδή όλοι έχουν "ξεσαλώσει" και κάνουν ότι τους κατέβει, σας μεταφέρω απόσπασμα, μήπως βοηθηθείτε, από παρόμοια συζήτηση που θα βρείτε εδώ:

http://www.taxheaven...26

"

Προχωρα σ' αυτες τις ενεργειες:

1 - Καταγγελια στο τοπικο ΣΕΠΕ με αιτημα τη διενεργεια εργατικης διαφορας κατα τη συζητηση κανε τη δηλωση -επιθυμω τη ποινικη διωξη του εργοδοτη μου βαση του Ν. 690/1933 διοτι αρνηται να μου καταβαλλει δεδουλευμενες ΑΠΟΔΟΧΕΣ- Αν σου ζητησει αναβολη ΜΗΝ ΔΕΧΘΕΙΣ - αν ο επιθεωρητης δεχθει αναβολη τοτε καλεις ΑΜΕΣΩΣ την αστυνομια και ζητας να εφαρμοστει η αυτοφορη διαδικασια του Ν. 690/1933, οποτε η αστυνομια ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΤΟΥ ΣΕΠΕ τον εργοδοτη ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ με την αυτοφορη διαδικασια. Ο εργαζομενος παει μαζι στο αστυνομικο τμημα και ολοι μαζι στο αυτοφορο, οταν ο δικαστης ρωτησει τον εργαζομενο αν επιθυμει την τιμωρια του εργοδοτη λεσ ΝΑΙ.

2 - Καταθετεις ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ στο ΙΚΑ για παρακρατησει δεδουλευμενων εισφορων και ζητας να ασκησει ΤΟ ΙΚΑ μηνυση για υπεξαιρεση εργοδοτικων εισφορων ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΔΕΧΘΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΙΣΤΑ ΥΠΕΞΑΙΡΕΣΗ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΟΠΟΤΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΙΚΑ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΜΗΝΥΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ !!!.

ΚΑΙ ΜΕΤΑ βλεπουμε πληρωνει ή οχι......

"

Καλό βράδυ και καλή δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Που ,ποτε εγιναν αυτα βρε Μπαμπη?!! Μακαρι...

Η επιθεωρηση :D :D του εργοδοτη,ειδικα σημερα, θα ,,,του,,κανη τα τρια....δυο!!

καλο βραδυ διοτι δυναμη....δεν εχω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Που ,ποτε εγιναν αυτα βρε Μπαμπη?!! Μακαρι...

Η επιθεωρηση :D :D του εργοδοτη,ειδικα σημερα, θα ,,,του,,κανη τα τρια....δυο!!

καλο βραδυ διοτι δυναμη....δεν εχω..

Ωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω :o :o :o

Νίκο καλό βράδυ εσύ ...

Καλημέρα εγώ ... :) ... "ξημέρωσε" ...

Καλημέρααααααααααααααααα

Υ.Γ.

Η επιθεώρηση είναι πάντα εκεί ... για το καλό ... του εργαζομένου :P:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΠΛΗΡΩΜΗ ΜΙΣΘΩΝ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΤΡΑΠΕΖΑΣ?

Αααα, αυτό το ξέρω με σιγουριά ...

Δείτε αν θέλετε εδώ.

Δε σας ξαναλέω καλό απόγευμα. Μπορεί να τα ξαναπούμε ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΟΚ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ..

ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα, θα ήθελα να ρωτησω το εξής.

Σημερα ήρθε μια πελάτης και μου είπε πως ο εργοδότης της της εβγαλε βεβαίωση αποδοχών πχ. 12000 ενώ αυτή εχει εισπράξη μόνο 9000. Επίσης τα τελευταία 3 χρονια γινεται το ίδιο πράγμα και δεν τις πληρωνει τωρα αυτα που χρωσταει.

Το καλύτερο είναι ότι την απέλυσε και δηλωσε ( ο εργοδότης)  ότι πηρε 2500 ως αποζημίωση ενω δεν πηρε τιποτα. Τι να την συμβουλέψω¨? (εγω σκέφτομαι επιθεωρ εργασιας). Τελος μου είπε πως δεν εχει υπογράψει χαρτι μισθοδοσίας εδω και 3 χρόνια και τα λέφτα δεν μπαινουν σε τραπεζα.

 

 

ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...