Προς το περιεχόμενο

"Περίμενα να καταγράψετε την αληθινή Ιστορία".


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υ.Γ. Τελικά τι ήταν αυτό που σ' ενόχλησε..?

Βασικά..

το "Ελλάς Ελλήνων" ..

το "η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες" ..

το "το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια"..

μια απλή παράθεση έκανα, με πιθανούς συνδυασμούς.. :)

δεν μου βγήκε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασικά..

το "Ελλάς Ελλήνων" ..

το "η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες" ..

το "το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια"..

μια απλή παράθεση έκανα, με πιθανούς συνδυασμούς.. :)

δεν μου βγήκε το

Αν είναι έτσι Θανάση, εντάξει.. Γιατί, να πω την αμαρτία μου, την είχα αυτή την απορία.

Αλλά τώρα θα ξέρω ότι από τους πιθανούς συνδυασμούς προκύπτει και η πιθανή ιστορική πραγματικότητα.. και πως το Αιγαίο ανήκει στους "καρχαρίες", δεν θα διαφωνήσω..

Τώρα τι ακριβώς θα προκύψει από τους παραπάνω συνδυασμούς, δεν ξέρω.. Θα δείξει.. :)

Το παρακάτω, μ' εκφράζει και μένα απόλυτα,

οπότε μπορούμε να συμφωνήσουμε για την ιστορία αυτών των "υπευθύνων"..

Υ.Γ. Να βρε Θανάση, σκέφτηκα ότι για να γίνει η συνάντηση των μελών στην Καλαμάτα πρώτα συμφώνησαν οι συνάδελφοι σ' έναν κοινό τόπο συνάντησης.. καταλαβαίνεις.. και μου φαίνεται λίγο δύσκολο να βρεθεί "κοινός τόπος συνάντησης" ανάμεσα σε κάφρους, αντιρατσιστές, δικαστές, λαμόγια και όσους άλλους αναφέρεις. Πόσο μάλλον να αναζητηθεί αυτό που ονομάζουμε "κοινό αγαθό".. για να συγγράψουμε και κοινή ιστορία που θα το εκφράσει αυτό το "αγαθό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβαζα τελευταία και αναρωτιόμουν..

τι να πιστέψω?

την Ιστορία των πεινασμένων?

την Ιστορία των μαυραγοριτών?

την Ιστορία των κατακτητών?

την Ιστορία των συμμάχων?

http://www.enet.gr/online/online_text/c=11....2008,id=108656

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελλάς Ελλήνων Φυλακισμένων...

Ελλάς Ελλήνων λαμογιών,

Ελλάς Ελλήνων παραβατών...

Ελλάς Ελλήνων Εμπρηστών

Ελλάς Ελλήνων τηλεθεατών

Ελλας Ελλήνων...Γερμανών

Ελλάς Ελλήνων Δικαστών!

Ελλάς Ελλήνων Μαζοχιστών ;

Ελλάς Ελλήνων Αντιρατσιστών,

Ελλάς Ελλήνων... χρεωμένων,

Ελλάς Ελλήνων Κάφρων!

Ελλάς Ελλήνων Οπαδών..

Ελλας Ελληνων ματακηδων !!!

(γιατι εχω την αισθηση τελευταια, οτι ολα απο μια κλειδαροτρυπα τα παρακολουθουμε )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβαζα τελευταία και αναρωτιόμουν..

τι να πιστέψω?

την Ιστορία των πεινασμένων?

την Ιστορία των μαυραγοριτών?

την Ιστορία των κατακτητών?

την Ιστορία των συμμάχων?

http://www.enet.gr/online/online_text/c=11....2008,id=108656

Θανάση, τα ζητήματα αυτά τα έχει λύσει η σύγχρονη ιστοριογραφία των συνωστιζομένων, κάτι σαν το google earth ένα πράγμα, εστιάζεις από ψηλά.. και από όποια απόσταση θέλεις.. Όσο πιο απόμακρα τόσο και μεγαλύτερος ο συνωστισμός.. Εξαρτάται λοιπόν από το που θέλεις να εστιάσεις και στο πόσο κοντά θέλεις να πλησιάσεις στο γεγονός. Πάρε λοιπόν και συ το google earth και εστίασε όπου σε βολεύει.. έτσι κι αλλιώς ποιός θα ενδιαφερθεί.. τα ψάρια του Αιγαίου..?

Βέβαια το γεγονός αυτό καθ' αυτό των λιμοκτονούντων συνωστιζομένων σε ομαδικούς τάφους θα είναι εκεί, αλλά αν ο φακός δεν εστιάσει.. δεν τρέχει και τίποτα.

Αλήθεια, το euro τελείωσε αν δεν κάνω λάθος.. ή μήπως πρόκειται για κανέναν ξεχασμένο.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελλας Ελληνων ματακηδων !!!

(γιατι εχω την αισθηση τελευταια, οτι ολα απο μια κλειδαροτρυπα τα παρακολουθουμε )

Βοηθάει και η τεχνολογία Χρύσα, ακόμα και αυτό από απόσταση το κάνουμε.. "ηδονοβλεψίες" εξ' αποστάσεως.. :)

Υ.Γ. Να πάρεις το αμάξι σου από κει που το πάρκαρες, εμποδίζει την κυκλοφορία, συνωστίζονται οι άνθρωποι..(συγνώμη αλλά μπήκα για λίγο στο google earth.. και είπα να δω τι κάνεις..) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια το γεγονός αυτό καθ' αυτό των λιμοκτονούντων συνωστιζομένων σε ομαδικούς τάφους θα είναι εκεί, αλλά αν ο φακός δεν εστιάσει..

Θεόφιλε ο φακός εστίασε, αλλά η ιστορία δεν είναι λεύκωμα φωτογραφιών (γεγονότων), χρειάζονται και οι "πανοραμικές" του

"google earth" για να "πιάσει" ο ιστορικός το κλίμα και να αναλύσει το γεγονός.

pi_14b.jpg

Αλήθεια, το euro τελείωσε αν δεν κάνω λάθος.. ή μήπως πρόκειται για κανέναν ξεχασμένο.. :)

απ'το 2004 ξέμεινε .. μαζί με τον Σάββα .. :)

είδες λοιπόν πως αν ξεκόψεις μια φωτογραφία (γεγονός), από τον περίγυρο της, καταλήγεις σε λάθος συμπέρασμα?

Υ.Γ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεόφιλε ο φακός εστίασε, αλλά η ιστορία δεν είναι λεύκωμα φωτογραφιών (γεγονότων), χρειάζονται και οι "πανοραμικές" του

"google earth" για να "πιάσει" ο ιστορικός το κλίμα και να αναλύσει το γεγονός.

pi_14b.jpg

απ'το 2004 ξέμεινε .. μαζί με τον Σάββα .. :)

είδες λοιπόν πως αν ξεκόψεις μια φωτογραφία (γεγονός), από τον περίγυρο της, καταλήγεις σε λάθος συμπέρασμα?

Υ.Γ.

Θανάση, δεν διαφωνώ.. εκεί με τις "πανοραμικές" είναι το πρόβλημα. Γιατί εκεί είναι που υπεισέρχεται η πολιτική παραμυθία του καθενός ιστορικού. Το κλίμα το "πιάνει" μέσα από τη σύγχρονη ματιά του και σύμφωνα με το μείζον διακύβευμα της κάθε εποχής. Αλλά και όχι μόνο, κάθε εργασία, κάθε πόνημα έρχεται να δώσει απαντήσεις σ' αυτό το άτιμο το διακύβευμα.. της κάθε εποχής και του κάθε τόπου, όπως μας διαβεβαιώνουν.

Τελικά δεν ήταν το Ελλάς Ελλήνων που σ' ενόχλησε αλλά οι συσχετισμοί των συνειρμών που συνωστίστηκαν..

Αχ βρε Σάββα τι μας έκανες..

Υ.Γ. Θανάση, τόση μιζέρια δεν την αντέχω.. δεν μπορώ να τα βλέπω όλα μαύρα γύρω μου και ας είναι. Από κάπου θα πρέπει να κάνουμε μια νέα αρχή. Να βρούμε το κοινωνικό αγαθό που θα μας ενώσει που θα μας εκφράζει ως κοινωνία για να γίνουμε δημιουργικοί μήπως και κάτι καταφέρουμε να αλλάξουμε σ' αυτή τη χώρα. Ας κάνουμε ο καθένας μας ότι μπορούμε για τα παιδιά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θανάση, δεν διαφωνώ.. εκεί με τις "πανοραμικές" είναι το πρόβλημα. Γιατί εκεί είναι που υπεισέρχεται η πολιτική παραμυθία του καθενός ιστορικού. Το κλίμα το "πιάνει" μέσα από τη σύγχρονη ματιά του και σύμφωνα με το μείζον διακύβευμα της κάθε εποχής. Αλλά και όχι μόνο, κάθε εργασία, κάθε πόνημα έρχεται να δώσει απαντήσεις σ' αυτό το άτιμο το διακύβευμα.. της κάθε εποχής και του κάθε τόπου, όπως μας διαβεβαιώνουν.

Τελικά δεν ήταν το Ελλάς Ελλήνων που σ' ενόχλησε αλλά οι συσχετισμοί των συνειρμών που συνωστίστηκαν..

Αχ βρε Σάββα τι μας έκανες..

Υ.Γ. Θανάση, τόση μιζέρια δεν την αντέχω.. δεν μπορώ να τα βλέπω όλα μαύρα γύρω μου και ας είναι. Από κάπου θα πρέπει να κάνουμε μια νέα αρχή. Να βρούμε το κοινωνικό αγαθό που θα μας ενώσει που θα μας εκφράζει ως κοινωνία για να γίνουμε δημιουργικοί μήπως και κάτι καταφέρουμε να αλλάξουμε σ' αυτή τη χώρα. Ας κάνουμε ο καθένας μας ότι μπορούμε για τα παιδιά μας.

Θεόφιλε δεν διαφωνώ..και αφού κι εσύ δεν διαφωνείς όλα καλά...

Αφού λοιπόν δεν γίνεται ιστορία με εστιασμένες φωτογραφίες και οι πανοραμικές έχουν προβλήματα, ας συμφωνήσουμε στο διακύβευμα ..

να το ονομάσουμε "αλήθεια"?..

φέρε τώρα την δικιά σου να φέρω και εγώ την δικιά μου .. να δούμε τι γίνεται.

Υ.Γ. γύρω μου δεν τα βλέπω μίζερα, ούτε άσπρα μα ούτε μαύρα.. αληθινά τα βλέπω... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεόφιλε δεν διαφωνώ..και αφού κι εσύ δεν διαφωνείς όλα καλά...

Αφού λοιπόν δεν γίνεται ιστορία με εστιασμένες φωτογραφίες και οι πανοραμικές έχουν προβλήματα, ας συμφωνήσουμε στο διακύβευμα ..

να το ονομάσουμε "αλήθεια"?..

φέρε τώρα την δικιά σου να φέρω και εγώ την δικιά μου .. να δούμε τι γίνεται.

Υ.Γ. γύρω μου δεν τα βλέπω μίζερα, ούτε άσπρα μα ούτε μαύρα.. αληθινά τα βλέπω... :)

Θανάση, υπάρχει και η "αλήθεια" της άλλης Ελλάδας. Της προσπάθειας.. του αγώνα για την επίτευξη στόχων.. της μη λαμογιάς.. η καθαρή Ελλάδα. Έχω την αίσθηση ότι δεν προβάλλεται η "αλήθεια" της όσο θά 'πρεπε.

Η Εθνική μπάσκετ είναι ένα από τα φωτεινά αληθινά παραδείγματα. Παρατηρώ παίκτες άλλων ομάδων όπου η έπαρση, τα τατουάζ και τα διαφόρων ειδών χαιμαλιά πάνε και έρχονται.. σε ρυθμούς χιπ χοπ.. και τους παίκτες της δικής μας ομάδας με ήθος, στόχους, αξιοπρέπεια, να στέκονται στις πιο υψηλές θέσεις του παγκόσμιου μπάσκετ, να είναι ανταγωνιστικοί, και κυρίως να δίνουν μάθημα ζωής στα νέα παιδιά.

Οι παρέες θα μου πεις που γράφουν ιστορία.. Ας είναι και μέσα από παρέες.. όπως εδώ στο Taxheaven.. Έστω και ένα παιδί να σωθεί.. ίσως αύριο ο κόσμος μας να είναι καλύτερος.

Υ.Γ. Τι να την κάνεις τη δικιά μου αλήθεια. Ας μιλήσει η άλλη η φωτεινή αληθινή Ελλάδα.. του ευ αγωνίζεσθαι ή του σύγχρονου fair play.. Αξίες ζωής που έρχονται από τα βάθη των αιώνων και που αυτή η χώρα γέννησε.. Διαχρονικά διδάγματα που θα βοηθήσουν τους νέους να αγωνιστούν τον καλό αγώνα και βήμα βήμα να βελτιωθούν.. να θέσουν στόχους.. και να τους πετύχουν, μέσα από μια ηθική στάση ζωής. Βέβαια θα υπάρχουν πάντα και αυτοί που θα πουν: μα τι είναι αυτά που διαβάζουμε, εδώ τα πάντα γύρω μας έχουν διαλυθεί.. και μεις μιλάμε για ηθική στάση ζωής.. για στόχους.. για αγώνες και κουραφέξαλα.. Και όμως η παρέα της Εθνικής μπάσκετ (και) μ' αυτές τις αξίες τα κατάφερε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμην!

Μήπως "παραμυθία" δεν είναι ιδιότητα του αφελούς που "παραμυθιάζεται";

Έχετε δίκιο, ωστόσο ένας αφελής δεν μπορεί να βούλεται.. το μόνο που θα μπορούσε να κάνει, θα ήταν να χάσκει ασκαρδαμυκτί.. Και το πρόβλημα εντοπίζεται όχι σ’ αυτόν αλλά σ’ όσους "βούλονται"..

για πολιτική "παραμυθία"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Η σύγχρονη ιστοριογραφία των συνωστιζομένων, κάτι σαν το google earth ένα πράγμα, εστιάζεις από ψηλά.. και από όποια απόσταση θέλεις.. Όσο πιο απόμακρα τόσο και μεγαλύτερος ο συνωστισμός.. Εξαρτάται λοιπόν από το που θέλεις να εστιάσεις και στο πόσο κοντά θέλεις να πλησιάσεις στο γεγονός.

Βέβαια το γεγονός αυτό καθ' αυτό των λιμοκτονούντων συνωστιζομένων σε ομαδικούς τάφους θα είναι εκεί, αλλά αν ο φακός δεν εστιάσει.. δεν τρέχει και τίποτα.

Θύελλα για τη γενοκτονία

Να λοιπόν που στην εποχή του google earth ο φακός εστίασε.. τώρα πως (φαίνεται ότι θα έχει και δυνατότητες χρονομηχανής στη νέα έκδοσή του) και γιατί, είναι ένα άλλο ζητούμενο..

και να σκεφτεί κανείς πως ό,τι έγινε έγινε και με την προτροπή αλλά και τη συνδρομή γερμανών αξιωματούχων..

Καταλαβαίνουμε από διάφορες μαρτυρίες ότι οι Τούρκοι με αρχηγό τους τον Κεμάλ πασά (τον μετέπειτα Ατατούρκ) προχώρησαν σε μια μεθοδευμένη εξόντωση (γενοκτονία) του ελληνικού στοιχείου του Εύξεινου Πόντου με τις «ευλογίες» Γερμανών και Σοβιετικών. Βέβαια ένα σημαντικός οργανωτής και υποκινητής της δίωξης και γενοκτονίας των Ελληνοποντίων ήταν ο Γερμανός στρατηγός Λίμαν φον Σάντερς. Βάσει σχεδίου λοιπόν οι Τούρκοι με την υποστήριξη των συμμάχων προχώρησαν αρχικά σε προπαγάνδα του τουρκικού τύπου κατά των εκεί Ελλήνων τους οποίους και καλούσαν σε «εκούσια μετανάστευση».

Γενοκτονία Ποντιακού Ελληνισμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Για όσους παρακολούθησαν την συλλογιστική μας στα περί ιστορικής "αλήθειας", ας προσέξουν το παρακάτω,

(...)

Επισημαίνεται μάλιστα ότι για τον Γερμανοελληνικό Επιχειρηματικό Σύνδεσμο, ο οποίος "γνωρίζει πώς σκέφτονται και πώς χειρίζονται τέτοια θέματα οι αρμόδιοι της γερμανικής διοίκησης, η πολιτική ηγεσία και η επιστημονική διανόηση της Γερμανίας", λύση μπορεί να υπάρξει μόνο "μέσα από το κοινό ευρωπαϊκό μέλλον των δύο χωρών, αρκεί οι δύο πλευρές να συμφωνήσουν στην άμεση ιστορική επανεκτίμηση των συμβάντων από κοινή επιστημονική ομάδα των δύο κρατών μέσα σε ένα ευρύ ευρωπαϊκό πλαίσιο". Τονίζεται ακόμη ότι "διαφορετική προσέγγιση και αντιμετώπιση του θέματος εγκυμονεί τον κίνδυνο να οδηγήσει στην πλήρη απομάκρυνση γερμανών επενδυτών, επιχειρηματιών, τουριστών, εθελοντών, φιλελλήνων κλπ από την Ελλάδα και σε δραματική εξέλιξη των ελληνογερμανικών σχέσεων.

http://news247.gr/ei...is.1724910.html

Να λοιπόν ένας λόγος ακόμη στο γιατί θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στις προσεγγίσεις μας. Σκέφτομαι... πώς θα μπορούσαμε άραγε να επαναπροσεγγίσουμε τις Γερμανικές βιαιότητες, μέσα από ποιά ματιά θα μπορούσαμε να ξαναδούμε αυτά τα εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας. Διότι με όποιον παραμορφωτικό φακό και να τα δει κανείς δεν παύουν να συγκλονίζουν ως τέτοια.

Δεν δημοσιεύω εικόνες από την εγκληματική δράση των Γερμανών, σκοπός μου δεν είναι να συγκινήσω αλλά να δώσω ένα επιπλέον ερέθισμα στην προβληματική που μας απασχόλησε σ' αυτό εδώ το θέμα.

Η ιστορική Αλήθεια δεν μπορεί να αντικατασταθεί από τον φακό της χωρο (μη σας πω και χρόνο...) μηχανής αναζήτησης του google earth, και της οπτικής γωνίας που βολεύει και εξυπηρετεί συμφέροντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

(...)

Η κυρία Ρεπούση δεν είναι ένα ατύχημα του εκλογικού νόμου. Ούτε η καριέρα της (μια καθηγήτρια γαλλικών με μεταπτυχιακό στην παιδαγωγική της ιστορίας, να συγγράψει, ως να ήταν ιστορικός, διδακτικό βιβλίο) υπήρξε σύμπτωμα τύχης. Ούτε οι απόψεις της είναι «προσωπικές», καθώς δηλώνει η ΔΗΜΑΡ κάθε φορά που ζορίζεται και τις αποκηρύσσει (ενώ ταυτοχρόνως την κρατά στο τμήμα παιδείας του κόμματος). Η κυρία Ρεπούση είναι γνήσιο τέκνο του «θαυμαστού νέου μας κόσμου». Ενώ η ίδια υποστηρίζει την ποινικοποίηση της άρνησης του Ολοκαυτώματος, δεν υποστηρίζει το ίδιο για την άρνηση της Γενοκτονίας των Ποντίων.

Δύο μέτρα και δύο σταθμά; Καθόλου! Το είδος της κυρίας Ρεπούση υποστηρίζει κι επιδιώκει την ποινικοποίηση των ιδεών, την ποινικοποίηση της ιστορίας, αλλά επιλεκτικά.

Δεν πρόκειται για υποκρισία. Πρόκειται για διατεταγμένη σκέψη προς την κατεύθυνση της ομογενοποιημένης σκέψης.

Προϋπόθεση για την ομογενοποιημένη σκέψη είναι η λήθη. Οταν ο Χίτλερ

αποφάσιζε την «τελική λύση» που οδήγησε στη Γενοκτονία των Εβραίων, γνωστή με την ελληνική λέξη Ολοκαύτωμα, τη μόνη που μπόρεσε να αποδώσει τέτοια φρίκη, ένα απ’ τα ισχυρότερα κίνητρά του προς αυτή την κατεύθυνση ήταν η λήθη στην οποίαν είχε περιπέσει η Γενοκτονία των Αρμενίων απ’ τους Τούρκους - «ουδείς τη θυμάται» έλεγε ο Χίτλερ και σχεδίαζε τον επόμενο εφιάλτη.

Φαίνεται φρικτό αλλά η διατεταγμένη σκέψη εις ό,τι αφορά, φέρ’ ειπείν, την άρνηση της Γενοκτονίας των Ποντίων είναι η άλλη όψη στο ίδιο νόμισμα της ποινικοποίησης της άρνησης του Ολοκαυτώματος.

Αν μάλιστα το νόμισμα αυτό είναι του Σόρος, άνετα στη μια όψη μπορεί να υπάρχει η ποινικοποίηση της άρνησης του Ολοκαυτώματος και στην άλλη η άρνηση της Γενοκτονίας των Ποντίων, ή των Αρμενίων, ή των Παλαιστινίων.

(...)

http://www.iskra.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=12187:stathis-skepsi&catid=78:ygeia&Itemid=178

Ευχαριστώ Δημήτρη (Doctor)

 

Άψογη η προσέγγιση του Στάθη στο συγκεκριμμένο ζήτημα που μας απασχόλησε στο παρελθόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κ.Ρεπούση δέχτηκε κριτική για το "πόνημά" της, ωστόσο δεν ζητήσαμε να οδηγηθεί στην πυρά, αλλά γράψαμε ότι στην καλύτερη των περιπτώσεων θα μπορούσε να κοσμεί τις προθήκες των βιβλιοπωλείων, και όστις ήθελε θα μπορούσε να επιμορφωθεί για τα περί συνωστισμών και άλλων τινών.

 

Με τις πρακτικές τύπου Γαλλίας (ποινικοποίησε την άρνηση της Γενοκτονίας των Αρμενίων), με τις οποίες διαφωνώ, δεν οδηγούμαστε πουθενά. Το μόνο που καταφέρνουμε είναι η άρνηση της ελευθερίας της σκέψης, και της έρευνας. Και αυτό είναι επικίνδυνο γιατί ομογενοποιεί τη σκέψη και παράγει ρομποτοειδή... Δηλαδή άβουλα και αναλώσιμα είδη ενός απολυταρχικού και σχιζοφρενικού πολιτεύματος που εξελικτικά θα παράξουν ως τέτοια.

 

Θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στο θέμα της ποινικοποίησης της σκέψης... της γνώμης... της άποψης...

 

Δεν μπορεί στο όνομα, δεν ξέρω ποιας ιδεοληψίας-ιδεολογίας... να οδηγούμαστε σε "γενοκτονία" της σκέψης ή για να το πω καλύτερα στο ολοκαύτωμα (εδώ χωρίς εισαγωγικά) της σκέψης.

 

Ναι η κ.Ρεπούση και όποια/ος άλλη/ος μπορεί να στοχάζεται και να εκφράζει την ιστορική της/του γνώμη - άποψη ελεύθερα. Και αυτο δεν είναι διαπραγματεύσιμο σε μια, καλώς εννοούμενη, δημοκρατική χώρα αλλά δεν έχει και καμμιά σχέση με την ιστορική Α-λήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Φαίνεται πως δεν το έχει μόνο η ιστορία το να επαναλαμβάνεται ως φάρσα, ενίοτε..

 

Και επειδή μόνο ως κακόγουστη φάρσα θα μπορούσε να εκλάβει κανείς τις απόψεις που εκφράζονται εσχάτως

στα περί εθνοκάθαρσης των Ποντίων και μικρασιατικών πληθυσμών (βλέπε υπουργό παιδείας κλπ..) να πούμε δυο λόγια..

 

Μα φυσικά και επρόκειτο για εθνοκάθαρση από την πλευρά του Κεμάλ και της παρέας του.

 

Το ζήτημα όμως που απασχόλησε και θα απασχολεί είναι το τίνι τρόπω εγένετο αυτή η εθνοκάθαρσις..

 

Εδώ οι ιστορικές καταγραφές είναι αμείλικτες,  εγένετο δια της Γενοκτονικής μεθόδου.

 

Ελληνικοί πληθυσμοί με ιστορική διαδρομή χιλιάδων χρόνων έπαψαν να υφίστανται στον Πόντο και σε άλλες

περιοχές της πρώην Οθωμανικής αυτοκρατορίας. Και αυτό είναι κάτι που δεν αμφισβητείται και που με τη σειρά του

καταγράφεται - ονοματίζεται ως Γ ε ν ο κ τ ο ν ί α.

 

Στην προσπάθειά μας λοιπόν να αυτοδιαχωριστούμε δίνοντας το δικό μας χρώμα στον πολιτικό χάρτη

που από το πολύ πλύσιμο έγινε ροζ, που λέει και ο Μηλιώκας το μόνο που καταφέρνουμε, μιλώντας για

εθνοκάθαρση, είναι να δίνουμε άλλοθι σ' αυτές τις πρακτικές του παρελθόντος και να κτίζουμε γέφυρες

για μελλοντικές ανάλογες μεθοδεύσεις γενοκτονικού τύπου.

 

 

 

Y.Γ.  Ωστόσο, όπως είχαμε γράψει για την κ. Ρεπούση τα ίδια θα εξακολουθούμε να υποστηρίζουμε και για τον κ. Φίλη, αναδημοσιεύω:

 

Η κ.Ρεπούση δέχτηκε κριτική για το "πόνημά" της, ωστόσο δεν ζητήσαμε να οδηγηθεί στην πυρά, αλλά γράψαμε ότι στην καλύτερη των περιπτώσεων θα μπορούσε να κοσμεί τις προθήκες των βιβλιοπωλείων, και όστις ήθελε θα μπορούσε να επιμορφωθεί για τα περί συνωστισμών και άλλων τινών.

 

Με τις πρακτικές τύπου Γαλλίας (ποινικοποίησε την άρνηση της Γενοκτονίας των Αρμενίων), με τις οποίες διαφωνώ, δεν οδηγούμαστε πουθενά. Το μόνο που καταφέρνουμε είναι η άρνηση της ελευθερίας της σκέψης, και της έρευνας. Και αυτό είναι επικίνδυνο γιατί ομογενοποιεί τη σκέψη και παράγει ρομποτοειδή... Δηλαδή άβουλα και αναλώσιμα είδη ενός απολυταρχικού και σχιζοφρενικού πολιτεύματος που εξελικτικά θα παράξουν ως τέτοια.

 

Θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στο θέμα της ποινικοποίησης της σκέψης... της γνώμης... της άποψης...

 

Δεν μπορεί στο όνομα, δεν ξέρω ποιας ιδεοληψίας-ιδεολογίας... να οδηγούμαστε σε "γενοκτονία" της σκέψης ή για να το πω καλύτερα στο ολοκαύτωμα (εδώ χωρίς εισαγωγικά) της σκέψης.

 

Ναι η κ.Ρεπούση και όποια/ος άλλη/ος μπορεί να στοχάζεται και να εκφράζει την ιστορική της/του γνώμη - άποψη ελεύθερα. Και αυτο δεν είναι διαπραγματεύσιμο σε μια, καλώς εννοούμενη, δημοκρατική χώρα αλλά δεν έχει και καμμιά σχέση με την ιστορική Α-λήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... το μόνο που καταφέρνουμε, μιλώντας για

εθνοκάθαρση, είναι να δίνουμε άλλοθι σ' αυτές τις πρακτικές του παρελθόντος και να κτίζουμε γέφυρες

για μελλοντικές ανάλογες μεθοδεύσεις γενοκτονικού τύπου.

 

 

Δηλώνω εκ των προτέρων ότι δεν έχω ειδική επιστημονική γνώση επί του θέματος και δεν μπορώ να μπω στην ουσία. Θεωρώ όμως ότι έχω τη δυνατότητα να κάνω ένα λογικό συνειρμό και να συνδέσω μία αιτία με ένα αποτέλεσμα.

 

Η παραπάνω πρόταση ξεφεύγει από τα όρια της (δικής μου τουλάχιστον) λογικής και αγγίζει τα όρια του παραλογισμού... Δηλαδή με το να πεις ότι η γενοκτονία δεν είναι γενοκτονία αλλά εθνοκάθαρση, δίνεις άλλοθι στην πρακτική αυτή, αδιανόητο!

 

Το μόνο που καταφέρνουν οι τερατώδεις υπερβολές είναι να κάνουν να φαίνεται, έστω και ελάχιστα, συμπαθής ο αηδιαστικός υπουργός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλώνω εκ των προτέρων ότι δεν έχω ειδική επιστημονική γνώση επί του θέματος και δεν μπορώ να μπω στην ουσία. Θεωρώ όμως ότι έχω τη δυνατότητα να κάνω ένα λογικό συνειρμό και να συνδέσω μία αιτία με ένα αποτέλεσμα.

 

Η παραπάνω πρόταση ξεφεύγει από τα όρια της (δικής μου τουλάχιστον) λογικής και αγγίζει τα όρια του παραλογισμού... Δηλαδή με το να πεις ότι η γενοκτονία δεν είναι γενοκτονία αλλά εθνοκάθαρση, δίνεις άλλοθι στην πρακτική αυτή, αδιανόητο!

 

Το μόνο που καταφέρνουν οι τερατώδεις υπερβολές είναι να κάνουν να φαίνεται, έστω και ελάχιστα, συμπαθής ο αηδιαστικός υπουργός.

 

Τί ακριβώς δεν καταλαβαίνουμε.. Τί ακριβώς φαντάζει ως τερατώδης υπερβολή..!.

η έμμεση νομιμοποίηση των θηριωδιών εκ μέρους του κινήματος των Νεοτούρκων ;

 

Δεν γίνεται κατανοητό το ότι με δηλώσεις τέτοιας μορφής δίνουμε συγχωροχάρτι στις αιτιάσεις των γκρίζων λύκων

και λοιπών εθνικιστών τούρκων με τα περί εθνοκάθαρσης ;

Εντάξει δεν έγινε και τίποτα μια εθνοκάθαρση κάναμε.. Η εφημερίδα Σαμπάχ πανηγυρίζει..

http://www.protothema.gr/politics/article/524231/efimerida-sabah-gia-fili-mia-gennaia-paradohi-apo-ton-upourgo-paideias/

 

Το μείζον ωστόσο παραμένει στο με τι μέσα έγινε αυτή η εθνοκάθαρση..

Και εδώ είναι που δίνουμε το συγχωροχάρτι στα "μέσα παραγωγής" αυτής της εθνοκάθαρσης που υιοθετήθηκαν.

 

Τί ακριβώς δεν καταλαβαίνουμε.. και δεν μας φαντάζει ως υπερβολή έστω, αν όχι τερατώδης, το να αναφερόμαστε

σε αναζωπύρωση του εθνικιστικού λόγου εκ μέρους του κ. Φίλη και άλλων όταν  κανείς θελήσει να αμφισβητήσει τις

δικές τους ιστορικού αναστοχαστικού πολιτικού τύπου προσεγγίσεις.

 

Δεν μας φαντάζει επίσης ως υπερβολή η παράλειψη από το βιβλίο της Γ’ λυκείου του ειδικού κεφαλαίου που αναφέρεται

στα τεκταινόμενα της περιόδου εκείνης. Η λήθη της ιστορικής μνήμης μόνο κακό μπορεί να κάνει. Δεν βοηθά στην αναγνώριση

και κατά συνέπεια στην καταδίκη και στην μη επανάληψη τέτοιων φαινομένων. Δεν βοηθά επίσης την γείτονα χώρα να προχωρήσει

στον εκδημοκρατισμό της. Εν τέλει και σύμπασα την ανθρωπότητα σε μια ανθρωπινότερη πορεία.

 

Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνουμε ότι θέλουμε να δημιουργήσουμε τεχνητές πολιτικές διαχωριστικές γραμμές για την αυθυπαρξία μας

ως πολιτικός σχηματισμός, σε μια περίοδο εφαρμοσμένης μνημονιακής (όπως λέμε εφαρμοσμένης οικονομικής) πολιτικής.

 

Λες και αυτό ήταν το μόνο που θα μπορούσε να μας απασχολήσει στην συγκεκριμένη χρονική συγκυρία. Δεν ξέρω αν επρόκειτο για

ατυχή δήλωση ή ήταν προσχεδιασμένο μέσα στα προαναφερόμενα πλαίσια που μάλλον έτσι δείχνει να είναι.

 

Φαίνεται να μας έπεσε βαρύ το μνημονιακό φορτίο.

 

Με σεβασμό στην διαφορετική γνώμη - άποψη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...