Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΑΡΑΓΡΑΦΗ ΦΠΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΟΘΕΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΕΤΗ 1995 & 1996


επισκέπτη TASIA

Ερώτηση

Ατομική επιχείρηση παροχής (αμμοβολές πλοίων κλπ) με έναρξη 1993, δραστηριότητα μέχρι το 1997, δεν έχει γίνει διακοπή εργασιών.

έχουν κατατεθεί δηλώσεις ΦΠΑ & Εκκαθαριστικές... όμως δεν είναι οι σωστές. Πάμε τώρα γιά διακοπή με ημερ. 31/12/1997, αλλά οφείλεται πολύ Φπα .

Υπάρχει παραγραφή ΦΠΑ των ετών 1994,95,96,97 ? ΚΑΙ ΠΩς ΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΆΖΩ ΣΤΟΝ ΕΛΕΓΚΤΉ ΤΗΣ ΔΟΥ ? ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΤΙ ΓΊΝΕΤΑΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εδώ δεν έχουμε μη υποβολή αλλά λανθασμένη υποβολή..

μ'αυτό το πρίσμα δείτε τις παραγραφές..

αν του κάτσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΜΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΟΕ ΕΛΑΙΟΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟΙ ΗΜ ΕΝΑΡΞΗΣ 16/03/1990 ΚΑΙ ΔΙΑΛΥΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ 24/01/1992 ΦΠΑ ΑΚΑΤΑΘΕΤΟ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΚΟΠΗ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 1992. Η ΔΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΒΑΛΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΦΠΑ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ. ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΕΙ? ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΘΗΚΑΝ ΠΧ ΕΧΘΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΝΩ 1000.000 ΦΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΩ (λίγο επιστημονική φαντασία είχε η απάντηση αλλά τέλοσ πάντων).ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατέθεσε λοιπόν μηδενικές δηλώσεις περιοδικές και εκκαθαριστικές χωρίς πρόστιμο για το διάστημα που αναφέρεις .. έως 30/11/2011.

Και μετά κάνε την διακοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω διαλυτικό 24/01/1992 με ακείνη την ημερομηνία θα κάνω διακοπή και εκτος αυτού το ΦΠΑ 1991 ειναι χρεωστικό ο επιχειρηματίας είναι σε πολύ δύσκολη κατάσταση δεν μπορεί να το πληρώσει όλο μόνος του και δεν μπορεί να βρεί τον πρώην συνέταιρο.Πρέπει να το αποδώσω η έχει παραγραφεί?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς όλες οι παραγραφές από 2000 και μετά έχουν παραταθεί αορίστως..

Και η δική σου περίπτωση (μη υποβολής) θα έληγε το 2002-2003..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

να υποβληθουν ΦΠΑ μεχρι την ημερομηνια του διαλυτικου ΚΑΙ ΟΧΙ ως σημερα διοτι δεσμευει τον χρονο διακοπης ως τη χρονικη στιγμη των δηλωσεων

παραγραφη στο ΦΠΑ ειναι 5ετης ''απο το τελος του ετους μεσα στο οποιο ληγει η προθεσμια για επιδοση εκκαθ.δηλ ''

η 10ετης σε περιπτωση μη δηλωσης περιοδικης η εκκαθαριστικης [βλ. αρθρο 57 του ΦΠΑ]

στο εισοδημα ειναι 15ετης σε περιπτωση μη καταθεσης αρχικης

ο συναδελφος soulis νομιζω οτι κανει λαθος στην απαντηση του,οι χρησεις ως 1999 εχουν παραγραφει αν θυμαμαι καλα στις 31,12,2005

δες και την αρ.πρ,1044338/359/0015 - 13,7,2006 απαντηση του Υπουργειου προς τον Εμπ.Συλλογο ΘΕσ/κης

[υπηρχε και αρθρο στο taxeaven]

bg5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα έτη ως 1995 έχουν παραγραφεί. Μην καταθέσετε τίποτα με τωρινή ημερομηνία διότι θα παραταθεί ο χρόνος της παραγραφής. Αν μπορέσω λίγο πιο αργά θα σας στείλω και τις σχετικές αποφάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παραγραφή για εισόδημα: άρθρο 84 Ν.2238/1994

παραγραφή για ΦΠΑ: άρθρο 57 Ν.2859/2000

παράταση παραγραφής: άρθρο 12 παρ. 7 Ν. 3888/2010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΡΑΓΡΑΦΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ

Επί μη υποβολής δήλωσης φορολογίας το δικαίωμα του δημοσίου για την επιβολή φόρου παραγράφεται μετά την πάροδο 15 ετών από τη λήξη της προθεσμίας επίδοσης της δήλωσης (σχετ. άρθρο 84 του ν. 2238 /1994).

Στο Φ.Π.Α. επί μη υποβολής περιοδικής ή εκκαθαριστικής δήλωσης, ο χρόνος παραγραφής είναι 15 έτη για χρήσεις μέχρι 1994 και 10 έτη για χρήσεις 1995 και επόμενες από το τέλος του έτους μέσα στο οποίο λήγει η προθεσμία για την επίδοση της εκκαθαριστικής δήλωσης (σχετ. άρθρο 57 του ν. 2859/2000).

* Με το άρθρο 11 του ν.3513/2006 παρατάθηκαν μέχρι 31/12/2008 οι προθεσμίες παραγραφής που έληγαν-λήγουν την 31/12/2006 και 31/12/2007, με εξαίρεση της φορολογίας κληρονομιών δωρεών, γονικών παροχών και προικών. Έτσι, μεταξύ άλλων, παρατάθηκε η παραγραφή των χρήσεων 2000 και 2001 για δύο και ένα έτη αντίστοιχα και πλέονοι χρήσεις αυτές, μαζί με τη χρήση 2002, παραγράφονται την 31/12/2008 (σχετ. εγκ. ΠΟΛ.1145/21.12.2006).

** Σύμφωνα με το νόμο Ν 3697/2008 (Φ.Ε.Κ. 194.τ.Α'.25.09.2008) Ενίσχυση της διαφάνειας του Κρατικού Προϋπολογισμού, έλεγχος των δημοσίων δαπανών, μέτρα φορολογικής δικαιοσύνης και άλλες διατάξεις,η προθεσμία παραγραφής που λήγει στις 31.12.2008, ημερομηνία μετά την οποία παραγράφεται το δικαίωμα του Δημοσίου για κοινοποίηση φύλλων ελέγχου επιβολής φόρων, τελών και εισφορών, παρατείνεται μέχρι 31.12.2009.

***Σύμφωνα με το νόμο 3790/2009 Εταιρεία ιδιωτικών πλοίων αναψυχής, επιβολή ειδικού φόρου και έκτακτης εισφοράς στα πλοία αναψυχής, ρύθμιση φορολογικών θεμάτων, θεμάτων του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους και λοιπές διατάξεις.

Η προθεσμία παραγραφής που λήγει στις 31.12.2009, ημερομηνία μετά την οποία παραγράφεται το δικαίωμα του Δημοσίου για κοινοποίηση φύλλων ελέγχου ή πράξεων επιβολής φόρων, τελών και εισφορών, παρατείνεται μέχρι 30.6.2010.

****Σύμφωνα με το νόμο 3842/2010 Αποκατάσταση φορολογικής δικαιοσύνης, αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής και άλλες διατάξεις Η προθεσμία παραγραφής που λήγει στις 30.6.2010, η­μερομηνία μετά την οποία παραγράφεται το δικαίωμα του Δημοσίου για κοινοποίηση φύλλων ελέγχου ή πρά­ξεων επιβολής φόρων, τελών και εισφορών, παρατείνε­ται μέχρι 31.12.2010.

*****Σύμφωνα με το νόμο 3888/2010 Εκούσια κατάργηση φορολογικών διαφορών, ρύθμιση ληξιπρόθεσμων χρεών, διατάξεις για την αποτελεσματική τιμωρία της φοροδιαφυγής και άλλες διατάξεις

Η προθεσμία παραγραφής που λήγει στις 31.12.2010 ημερομηνία μετά την οποία παραγράφεται το δικαίωμα του Δημοσίου για κοινοποίηση φύλλων ελέγχου ή πράξεων επιβολής φόρων, τελών και εισφορών, παρατείνεται μέχρι 31.12.2011.

******Σύμφωνα με το νόμο 4002/2011Τροποποίηση της συνταξιοδοτικής νομοθεσίας του Δημοσίου. Ρυθμίσεις για την ανάπτυξη και τη δημοσιονομική εξυγίανση. Θέματα αρμοδιότητας Υπουργείων Οικονομικών, Πολιτισμού και Τουρισμού και Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης.

Η προθεσμία παραγραφής που λήγει στις 31.12.2011, ημερομηνία μετά την οποία παραγράφεται το δικαίωμα του Δημοσίου για κοινοποίηση φύλλων ελέγχου ή πράξεων επιβολής φόρων, τελών και εισφορών, παρατείνεται μέχρι 31.12.2012.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας Εύχομαι κάποια στιγμή με τις γνώσεις μου να μπορέσω να σας ανταποδώσω.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να διορθωσω -εν μερει - αυτο που ειπα παρα πανω ,δλδ οτι '' η καταθεση φπα δεσμευει τον χρονο λειτουργειας [αρα και το χρονο διακοπης] '' [το ιδιο ειπε και αλλος ενας συναδελφος ]

η ΠΟΛ.1028/2003 λεει '' εαν..........εχουν υποβληθει μηδενικες δηλωσεις ΦΠΑ & ΦΕ το εννομο αποτελεσμα παραγεται απο το πραγματικο γεγονος της παυσης εργασιων της ΠΟΛ.1068/2001

ομως ,πριν ξεκινησει κανεις, πρεπει να μελετησει τις ανωτερω πολ. διοτι εχουν και καποια ''αλλα''

bg5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αντωνης Σαμιος

παιδια καλημερα,

να σας κανω κι εγω μια ερωτηση.

ειχα ενα καταστημα την περιοδο απο 10/08/1996 εως τις 05/01/2001 οπου εγινε και διακοπη. Σημερα που μιλαμε ξεκιναω μια ατομικη επιχειρηση παροχης υπηρεσιων και ενω ολα πηγαν μια χαρα με εναρξεις κτλ οταν πηγα στη ΔΟΥ που πλεον θα ανηκω για θεωρηση βιβλιων και στοιχειων μου ειπαν οτι βλεπουν στο συστημα τους οτι δεν εχω καταθεσει εκκαθαριστικη φπα για τα ετη 1997, 2000 και 2001 και φυσικα με στελνουν τωρα στη δου που ειχα το καταστημα ωστε να παω στο τμημα Φπα για να μου βαλουν μια σφραγιδα στην αιτηση για τον ΚΒΣ οτι ολα ειναι ΟΚ. Μονο ετσι θα μου κανουν θεωρηση.

τελικα τι γινετε σ αυτη την περιπτωση αν πραγματι τοτε δεν ειχαν γινει οι εκκαθαριστικες που μου λενε?

και μια ακομα σημειωση για το ετος 2000 πληρωσα περσι και περαιωση.

ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...