Jump to content
  • 0

ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΥΨΟΣ ΜΕΤΟΧΙΚΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΣΕ ΣΥΣΤΑΣΗ ΑΝΩΝ.ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ


Guest ΜΑΝΩΛΗΣ

Question

Guest ΜΑΝΩΛΗΣ

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΜΕΤΟΧΙΚΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΣΥΣΤΑΣΗ ΑΝΩΝΥΜΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ;

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Η ΣΥΝΙΣΤΩΜΕΝΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ Ο.Ε. ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΥΠ΄ ΟΨΗ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΤΡΕΠΟΜΕΝΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΣΤΟ ΜΕΤΟΧΙΚΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΗς Α.Ε.;

Ευχαριστώ.

Link to post
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Το μετοχικό κεφάλαιο μιας Α.Ε δεν μπορεί να είναι κατώτερο απο το ελάχιστο νόμιμο όριο όπως αυτό ορίζεται απο το άρθρο 8 του Ν.2190/1920 δηλαδή 60.000 ευρώ.

Εάν πρόκειται για μετατροπή ανολόγος με ποιον Νόμο έγινε η μετατροπή. Εάν εγιμε με τους Νόμους 2166 ή 1297 το Μ.Κ είναι 293.470,29 ευρώ

Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest TZABELAS  KITSOS

Το μετοχικό κεφάλαιο μιας Α.Ε δεν μπορεί να είναι κατώτερο απο το ελάχιστο νόμιμο όριο όπως αυτό ορίζεται απο το άρθρο 8 του Ν.2190/1920 δηλαδή 60.000 ευρώ.

Εάν πρόκειται για μετατροπή ανολόγος με ποιον Νόμο έγινε η μετατροπή. Εάν εγιμε με τους Νόμους 2166 ή 1297 το Μ.Κ είναι 293.470,29 ευρώ

ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ 1297

ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΣΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΑΡΘΡΟΥ 9 40,000,00

ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΚ 293470,29 ΚΑΙ 40,000 ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΦΟΡΟΙ ΤΕΛΗ ( Φ.Σ.Κ , ΤΑΜΕΙΟ ΝΟΜΙΚΩΝ ΚΛΠ ) ?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα 

για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται σε περίπτωση αλλαγής ποσοστού μέλους Δ.Σ στο κεφάλαιο με μείωση ποσοστού σε άλλο μέλος και χωρίς να υπάρξει αυξομείωση μετοχικού κεφαλαίου?Πρέπει να πάρει απόφαση η Γ.Σ?

 

Link to post
Share on other sites
  • 0
5 λεπτά πριν , musabelis said:

Καλησπέρα 

για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται σε περίπτωση αλλαγής ποσοστού μέλους Δ.Σ στο κεφάλαιο με μείωση ποσοστού σε άλλο μέλος και χωρίς να υπάρξει αυξομείωση μετοχικού κεφαλαίου?Πρέπει να πάρει απόφαση η Γ.Σ?

 

Ενας μέτοχος μεταβιβάζει μετοχές σε άλλο μέτοχο . Δείτε το καταστατικό σας αν χρειάζεται να κάνετε κάποια ιδιαίτερη διαδικασία την όποια έχετε προβλέψει . Διαφορετικά το ζήτημα αυτό δεν είναι στην αρμοδιότητα των θεμάτων της γενικής συνελεύσεως των μετόχων .

Εφόσον λόγω της αλλαγής στη μετοχική σύνθεση προκύψει και μεταβολή στη σύνθεση του διοικητικού συμβουλίου με εκλογή   νέου , τότε θα υπάρξει απόφαση γενικής συνελεύσεως . Αν η αλλαγή είναι πιο περιορισμένη δηλ παραιτηθεί μέλος κλπ , θα κινηθείτε αναλόγως των προβλέψεων που υπάρχουν στο καταστατικό της ΑΕ (συνήθως προβλέπεται η ακολουθητέα διαδικασία σε αυτή την περίπτωση ).

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...