Προς το περιεχόμενο

ΜΠΟΡΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΣΥΖΥΓΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΜΕΤΑΒΟΛΗΣ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ , ΑΠΑΙΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ?

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΧΩΡΙΣΤΑ ΦΟΡ.ΔΗΛ. ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΜΕΤΑΒΟΛΗΣ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ , ΑΠΑΙΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ?

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΧΩΡΙΣΤΑ ΦΟΡ.ΔΗΛ. ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ

Μεταβολή στο μητρώο γιατι ?

Π.χ. ο σύζυγος είναι δημόσιος υπάλληλος / διπλωμάτης - υπηρετεί στο εξωτερικό, η σύζυγος μένει Ελλάδα

γα τις ανάγκες/σπουδές παιδιών τους και υποβάλλουν κοινή δήλωση.

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάποια μεταβολή,εκτός και αν ιδιαίτεροι λόγοι επιβάλλουν να γίνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΗΛΑΔΗ , ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΘΕΛΗΣΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ , ΘΑ ΤΣΕΚΑΡΩ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΩ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ?

Ο ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΟΜΩΣ ΥΠΑΓΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΤΗΣ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΛΗΤΟΥ ( ΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΛΗΤΟΣ )

ΕΦΟΣΟΝ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΩΣ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΘΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΤΗΣ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΛΗΤΟΥ , Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΘΑ ΑΝΗΚΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΝΕΑ ΔΟΥ , Η ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΤΩΡΙΝΗ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Ε1 προβλέπει και για τους δυο συζυγους κωδικό εαν είναι κάτοικοι εξωτερικού 319-320.

Κατα την γνωμη μου μπορεί να είναι μόνο ένας εκ των δύο.

και απο τις οδηγιες της σελιδας gsis

8. Είμαι αλλοδαπός και κατοικώ στην Ελλάδα. ΄Εχω υποχρέωση να δηλώσω και τα εισοδήματα που αποκτώ στην πατρίδα μου ή σε άλλη χώρα του εξωτερικού.

Οι κάτοικοι Ελλάδος ανεξάρτητα από την ιθαγένειά τους, έχουν υποχρέωση να δηλώνουν στην Ελλάδα τα εισοδήματά τους, που προκύπτουν τόσο στο εσωτερικό όσο και στην αλλοδαπή. Αν κάποια εισοδήματα έχουν φορολογηθεί στο εξωτερικό, τότε, από τον φόρο που προκύπτει για το συνολικό εισόδημα αφαιρείται ο φόρος που αποδεδειγμένα καταβλήθηκε για τα εισοδήματα αυτά. Το ποσό του φόρου που αφαιρείται, δε μπορεί να είναι μεγαλύτερο εκείνου, που αναλογεί στα εισοδήματα αυτά και ο οποίος ευρίσκεται με επιμερισμό του συνολικού φόρου.

Αν στο εξωτερικό έχει προκύψει ζημία, αυτή δεν συμψηφίζεται με εισοδήματα του εσωτερικού αλλά μόνον με άλλα θετικά εισοδήματα που έχουν προκύψει στο εξωτερικό.

Επισημαίνεται ότι, στη περίπτωση που έχει υπογραφεί σύμβαση αποφυγής της διπλής φορολογίας μεταξύ της Ελλάδας και της χώρας του εξωτερικού, στην οποία προκύπτουν τυχόν άλλα εισοδήματα, εφαρμόζονται οι διατάξεις της σύμβασης, ως ισχυρότερες.

Αρμόδια Δ/νση του ΥΠΟΟ για περισσότερες πληροφορίες, είναι η Διεύθυνση Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων, Πανεπιστημίου 20, τ.κ 101 84, τηλ.3375197-3605825.

http://www.gsis.gr/forologikos_odigos/xris...lirofories.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GEORGIA..

την περίπτωση να μην συμφέρει να δηλωθεί ως κάτοικος εξωτερικού ..την έχεις σκεφτεί?

γιατί αν έχει τίποτα εισοδήματα "εντός" μάλλον χάνει το αφορολόγητο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ SOULIS , ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ

Ο ΥΠΟΧΡΕΟΣ ( ΣΥΖΥΓΟΣ ) ΕΙΣΠΡΑΤΤΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΕΝΟΙΚΙΟ ΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ ΤΩΝ 200,00 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ , ΚΑΙ ΘΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟ DUBAI ΜΕ ΥΨΗΛΗ ΑΜΟΙΒΗ

Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 13.000,00 ΑΠΟ ΕΝΟΙΚΙΑ , ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟ DUBAI ΜΕ ΥΨΗΛΗ ΑΜΟΙΒΗ

ναι αλλά σε τι εταιρεία..Ελληνική? που θα πληρώνεται? από που θα πέρνει βεβαίωση..που θα φορολογείται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΘΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟ DUBAI ΜΕ ΥΨΗΛΗ ΑΜΟΙΒΗ

Το οτι εργαζεται στο εξωτερικο δεν σημαινει και το οτι ειναι κατοικος εξωτερικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά σε τι εταιρεία..Ελληνική? που θα πληρώνεται? από που θα πέρνει βεβαίωση..που θα φορολογείται?

ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΟΧΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ - ΑΛΛΑ ΤΩΝ ΗΝΩΜΕΝΩΝ ΑΡΑΒΙΚΩΝ ΕΜΙΡΑΤΩΝ , ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΟΡΟΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ

ΚΑΙ ΘΕΩΡΗΣΑ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΩ ΣΕ ΚΑΤΟΙΚΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...
επισκέπτη Επισκέπτης-Πανος-
ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΟΧΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ - ΑΛΛΑ ΤΩΝ ΗΝΩΜΕΝΩΝ ΑΡΑΒΙΚΩΝ ΕΜΙΡΑΤΩΝ , ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΟΡΟΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ

ΚΑΙ ΘΕΩΡΗΣΑ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΩ ΣΕ ΚΑΤΟΙΚΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ειδα οτι ο πελατης σου θα εργαστεί στο Dubai. Επειδη προκειτε να εργαστώ και εγω εκει με expatriate contract 3 ετων. Θα ήθελα να μάθω πως θα φορολογούμε; Θα τα δηλώνω μονο στο Dubai ή θα πρέπει να τα δηλώνω και στην Ελλάδα? και αν τα δηλώνω θα φορολογούμε κανονικά ή έχω απαλλαγή?

Αυτή τη στιγμή κάνω φορολογική δηλωση μαζί με την γυναίκα μου.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Παρόμοια περίπτωση!!!

υποβαλω κανονικα δηλωση σαν μισθωτος μαζι με την συζυγο μου (μισθωτη) με επιπλεον εισοδημα ενα πολυ μικρο ποσο απο ενοικιο μεχρι τωρα. Θα εργαστω στο Αμπου Νταμπι για τα επομενο χρονικο διαστημα ισως και δυο τρια χρονια, οπου δεν υπαρχει φορολογια σε εισοδημα απο μισθο, απο ακινητα κλπ. H συζυγος μου θα συνεχιζει να εργαζεται στην Ελλαδα. Ας υποθεσουμε οτι δεν υπαρχει διακρατικη συμβαση αποφυγης φορολογιας, τι γινεται τοτε? Υπαρχει περιπτωση να φορολογηθω στην Ελλαδα για αυτα τα εισοδηματα? τι πρεπει να δηλωνω και τι δεν πρεπει? Συμφερει να γινω μονιμος κατοικος εξωτερικου? τι θα συμβει αν θα θελησω να αγορασω ακινητο στην Ελλαδα μετα? Ξερω απο συναδελφους εκει, οτι υπαρχει δυνατοτητα δημιουργιας offshore εταιρειων για τετοιους σκοπους. Τι με συμφερει? Ποιον να ρωτησω?? ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι εργαζεται στο εξωτερικο δεν σημαινει και το οτι ειναι κατοικος εξωτερικου.

Σωστή η παρατήρηση του Τάσου.

Στην ερμηνεία των άρθρων 51 & 52 του Α.Κ. ορίζεται ποιά θεωρείται ως κατοικία του προσώπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ψάχνεται πάλι ο Διομήδης.. πάνω που βρήκε τον "ρημαδοαστικο κωδικα " νάσου και ο Α.Κ... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η φορολογία εισοδήματος κατοίκων εξωτερικού για τα όποια εισοδήματα δηλώνουν, είναι πάντα βαρύτερη απο των άλλων. Σαν πρώτο παράδειγμα είναι ότι δεν υπάρχει σε αυτούς αφορολόγητο όριο.

Τι λοιπόν εμποδίζει κάποιον να έχει το ΑΦΜ εδώ και να δουλεύει έξω, χωρίς να δηλώνει εδώ τίποτα. Αρκεί να μπορεί να φέρει τα χρήματα εδώ, να τα δικαιολογήσει κ.λ.π δίχως εμπλοκή της Εφορίας. Θα τον πιάσει το ΚΕΠΥΟ με διασταύρωση απο το ντουμπάι?

Μόνο σε περίπτωση συγκέντρωσης κεφαλαίου για δικαιολόγηση τεκμηρίου πρέπει να γίνει μια ειδική μελέτη μακροπρόθεσμη, για να δει κανείς τι τον συμφέρει.

Κατα τα άλλα ο ένας εκ των δύο συζύγων μπορεί να είναι κάτοικος εξωτερικού( για την Εφορία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Ο ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΕΜΒΑΖΕΙ ΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΕΛΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΚΑΛΥΨΗ ΤΩΝ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΩΝ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗ ΓΙΑ ΗΔΗ ΑΠΟΚΤΗΘΕΝΤΑ ΠΑΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΥΡΕΣΗΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΡΗΜΑΤΩΝ.ΑΡΑ ΟΛΟΤΑΧΩΣ ΓΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ "ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ¨ ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΚΕΨΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΝΤΟΥΜΠΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΩΣ ΚΑΤΟΙΚΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΔΙΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΕΜΙΡΑΤΑ, ΚΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗΣ ΔΙΠΛΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗΣ, ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΩ ΠΛΗΡΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

ΕΠΙΣΗΣ, Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΝΟΙΚΙΑ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤ.ΕΞΩΤ. ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΠΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΥΡΩ.

ΣΥΜΦΩΝΟ ΟΤΙ ΤΑ ΕΜΒΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΙΟ ΛΑΙΛΑΠΑ (ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΗ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΚΛΠ) ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ Ο ΦΟΡΟς ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΥΣ. ΑΚΟΜΑ ΜΕΛΕΤΩ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΓΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΦΟΡΛΟΓΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΟΥ ΝΑ ΠΕΤΑΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΑΒΑΣ ΤΟ ΚΑΖΑΝΑΚΙ (ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΝΑ ΚΑΖΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΦΟΥ ΤΑ Σ...ΤΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ). ΟΙ ΥΠΕΡΑΚΤΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥΦΟΡΕΘΕΙ, ΟΙ ΕΓΧΩΡΙΕΣ ΒΟΜΒΑΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΩΝΑΣΗΣ ΠΩΣ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΝ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ Η ΜΟΝΗ ΚΑΛΗ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΕΝΩ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟΝ ΜΕΣΩ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ.

ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩς ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓ,Η ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΟΤΙ ΑΠΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΕΚΑΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΑΦΕς ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ΩΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΤΟΥΜΠΑΙ, ΔΙΟΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΟΥΛΕΥΩ). ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΝΟΝ ΝΤΡΟΠΗ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟ, ΟΙ ΤΟΠΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΕΥΘΑΡΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΦΕΡΝΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΚΑΙ ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ. ΚΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΤΑΝΕ ΑΥΤΟ, ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΔΑΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΑΦΗΣΕ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΣΕΙΧΗΔΕΣ ΕΝΑ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΝΗΣΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ...

ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η φορολογία εισοδήματος κατοίκων εξωτερικού για τα όποια εισοδήματα δηλώνουν, είναι πάντα βαρύτερη απο των άλλων. Σαν πρώτο παράδειγμα είναι ότι δεν υπάρχει σε αυτούς αφορολόγητο όριο.

...

Αυτό πλέον δεν ισχύει μόνο γι αυτούς.. Το αφορολόγητο "πέθανε" και για τους Ελληνες κατοίκους ημεδαπής <_< ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...
ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΝΤΟΥΜΠΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΩΣ ΚΑΤΟΙΚΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΔΙΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΕΜΙΡΑΤΑ, ΚΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗΣ ΔΙΠΛΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗΣ, ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΩ ΠΛΗΡΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

ΕΠΙΣΗΣ, Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΝΟΙΚΙΑ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤ.ΕΞΩΤ. ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΠΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΥΡΩ.

ΣΥΜΦΩΝΟ ΟΤΙ ΤΑ ΕΜΒΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΙΟ ΛΑΙΛΑΠΑ (ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΗ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΚΛΠ) ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ Ο ΦΟΡΟς ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΥΣ. ΑΚΟΜΑ ΜΕΛΕΤΩ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΓΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΦΟΡΛΟΓΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΟΥ ΝΑ ΠΕΤΑΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΑΒΑΣ ΤΟ ΚΑΖΑΝΑΚΙ (ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΝΑ ΚΑΖΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΦΟΥ ΤΑ Σ...ΤΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ). ΟΙ ΥΠΕΡΑΚΤΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥΦΟΡΕΘΕΙ, ΟΙ ΕΓΧΩΡΙΕΣ ΒΟΜΒΑΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΩΝΑΣΗΣ ΠΩΣ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΝ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ Η ΜΟΝΗ ΚΑΛΗ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΕΝΩ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟΝ ΜΕΣΩ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ.

ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩς ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓ,Η ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΟΤΙ ΑΠΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΕΚΑΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΑΦΕς ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ΩΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΤΟΥΜΠΑΙ, ΔΙΟΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΟΥΛΕΥΩ). ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΝΟΝ ΝΤΡΟΠΗ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟ, ΟΙ ΤΟΠΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΕΥΘΑΡΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΦΕΡΝΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΚΑΙ ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ. ΚΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΤΑΝΕ ΑΥΤΟ, ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΔΑΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΑΦΗΣΕ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΣΕΙΧΗΔΕΣ ΕΝΑ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΝΗΣΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ...

ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ

Μερική λύση στο πρόβλημα για την κάλυψη αγορών και το "πόθεν έσχες" είναι:

1. ο δανεισμός με collateral ομόλογα/καταθέσεις/μετοχές/τίτλους στο εξωτερικό. Ακόμη καλύτερα, αν ο δανεισμός δεν προέρχεται από τράπεζα, αλλά από "δική σου" εταιρεία στην Κύπρο (καλύτερα συνδεδεμένη με μια offshore) η οποία θα σε εμφανίζει ως director θα σε αμοίβει (με 1 ποσό κάτω από 19500 ευρώ ετησίως) και θα σε δανειοδοτήσει με πληρωμή των δώσεων με παρακράτηση από την αμοιβή σου/ =η θεωρία του blue-jean

2. η κοινή πλατφόρμα χρηματιστηρίων Ελλάδος-Κύπρου. Αγοράζεις στο ένα, πουλάς στο άλλο :wacko:

Άλλες λύσεις που θα μπορούσα να σου προτείνω ενδείκνυνται για άλλου είδους συναλλαγές, και ενδεχομένως να ανέβαζαν σε μερικές περιπτώσεις το κόστος πιο πάνω από την ενδεχόμενη φορολόγηση στην Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 months later...

http://www.gsis.gr/forologikos_odigos/xris...ladio-greek.doc

ΓΕΝΙΚΑ

Οι κάτοικοι του εξωτερικού για τα εισοδήματα που αποκτούν στην Ελλάδα, φορολογούνται κατ' αρχάς με τις ίδιες διατάξεις που φορολογούνται και οι κάτοικοι της Ελλάδας, με ορισμένες βέβαια διαφοροποιήσεις.

ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΦΟΡΟΣ

Ο φόρος επιβάλλεται στο εισόδημά τους (κατ' αρχάς στο συνολικό καθαρό εισόδημά τους) πραγματικό και τεκμαρτό που προκύπτει μόνο στην Ελλάδα (και όχι στο εισόδημα που προκύπτει στο εξωτερικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΝΤΟΥΜΠΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΩΣ ΚΑΤΟΙΚΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΔΙΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΕΜΙΡΑΤΑ, ΚΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗΣ ΔΙΠΛΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗΣ, ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΩ ΠΛΗΡΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

ΕΠΙΣΗΣ, Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΝΟΙΚΙΑ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤ.ΕΞΩΤ. ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΠΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΥΡΩ.

ΣΥΜΦΩΝΟ ΟΤΙ ΤΑ ΕΜΒΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΙΟ ΛΑΙΛΑΠΑ (ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΗ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΚΛΠ) ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ Ο ΦΟΡΟς ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΥΣ. ΑΚΟΜΑ ΜΕΛΕΤΩ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΓΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΦΟΡΛΟΓΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΟΥ ΝΑ ΠΕΤΑΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΑΒΑΣ ΤΟ ΚΑΖΑΝΑΚΙ (ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΝΑ ΚΑΖΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΦΟΥ ΤΑ Σ...ΤΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ). ΟΙ ΥΠΕΡΑΚΤΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥΦΟΡΕΘΕΙ, ΟΙ ΕΓΧΩΡΙΕΣ ΒΟΜΒΑΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΩΝΑΣΗΣ ΠΩΣ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΝ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ Η ΜΟΝΗ ΚΑΛΗ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΕΝΩ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟΝ ΜΕΣΩ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ.

ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩς ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓ,Η ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΟΤΙ ΑΠΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΕΚΑΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΑΦΕς ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ΩΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΤΟΥΜΠΑΙ, ΔΙΟΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΟΥΛΕΥΩ). ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΝΟΝ ΝΤΡΟΠΗ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟ, ΟΙ ΤΟΠΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΕΥΘΑΡΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΦΕΡΝΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΚΑΙ ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ. ΚΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΤΑΝΕ ΑΥΤΟ, ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΔΑΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΑΦΗΣΕ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΣΕΙΧΗΔΕΣ ΕΝΑ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΝΗΣΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ...

ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Παρόμοια περίπτωση.

Παντρεμένο ζευγάρι, η γυναίκα ζεί στην Ελλάδα χωρίς εισοδήματα και πληρώνει ενοίκιο κατοικίας και ο άνδρας ζεί και εργάζεται στα ΗΑΕ με υψηλό μισθό αποστέλλοντας χρήματα στην οικογένεια του.

Τί συμφέρει περισσότερο?

Να δηλώσει ο άνδρας κάτοικος εξωτερικού ή Ελλάδας?

Σημειωτέον οτι στα ΗΑΕ δεν υπάρχει φορολογία αλλά νομίζω πως δεν υπάρχει συμφωνία απαλλαγής διπλής φορολογίας μεταξύ Ελλάδας και ΗΑΕ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ ζω και εργάζομαι στο Κατάρ εδώ και σχεδόν 2 χρόνια.

Πέρσι έκανα μηδενική δήλωση για τα εισοδήματα του 2008.

Τώρα η αλήθεια είναι πως έχω μπερδευτεί. Σκεφτόμουν να μεταπηδήσω από τη ΔΟΥ Αμαρουσιου στη ΔΟΥ Κατοικων Εξωτερικου, αλλά εδώ και λίγη ώρα διαβάζω στο φόρουμ και προσπαθώ να καταλάβω αν τελικά αξίζει.

1) Αν έχω καταλάβει καλά, μπορώ να δηλώνω παραμένοντας στην τοπική ΔΟΥ μηδενικό εισόδημα και παράλληλα να εισάγω συνάλλαγμα (ροζ χαρτάκια...) το οποίο να μπορέσει να σταθεί σαν τεκμήριο αν έπειτα από κάποια χρόνια αποφασίσω να προβώ σε αγορά σπιτιού??

2) Παράλληλα, μόλις ανακάλυψα πως δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ η διμερής σύμβαση μεταξύ των δύο χωρών (http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/11100) την οποία διαβάζοντας κατάλαβα πως αν δηλώσω στην Ελλάδα εισόδημα από Κατάρ (και δεδομένου ότι στο Κατάρ η φορολογία εισοδήματος από μισθωτή εργασία ειναι μηδενική) θα φορολογηθώ κανονικά σε ολόκληρο το ποσό του εισοδήματος βάσει των νόμων της Ελλάδας ακόμη κι αν το εισόδημα προέρχεται από ξένη εταιρία και γεννάται απο μισθωτή εργασία στη χώρα του Κατάρ.

Να σημειώσω, πως στην Ελλάδα μέσα στο έτος 2009 δεν βρέθηκα για περισσότερο από 20 μέρες (διακοπές...), το δε εισόδημα μου στη χώρα είναι μηδενικό.

Παρακαλώ αν κάποιος έχει την ευγενή καλοσύνη να με διαφωτίσει θα είμαι υπόχρεος!!

Ευχαριστώ

Άρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Απο την Ειδικη έκθεση Συνηγορου του Πολιτη http://www.synigoros.gr/reports/Eidikh_ek8esh_Metadimoteuseis_18_1.pdf

4. Κατοικία του Αστικού Κώδικα και πραγματική εγκατάσταση

1 Έτσι, ο Δήμαρχος ή ο Πρόεδρος της κοινότητας δεν μπορεί, προκειμένου να απορρίψει αίτηση

μεταδημότευσης, να επικαλεσθεί την «μεταφορά και εγκατάσταση αιγοπροβάτων, υπό το πρίσμα του

οικονομικού ανταγωνισμού των ήδη δημοτών» (αναφορά 10725/01) ή την «έλλειψη τάφων στο

Δήμο» (αναφορά 163/06).

Το στοιχείο της πραγματικής εγκατάστασης του οποίου τη συνδρομή συνάγουμε από

τα τεκμήρια που προβλέπει ο νόμος δεν είναι δυνατό να ανάγεται στη γενική έννοια

της «κατοικίας» κατά τον Αστικό Κώδικα (άρθρο 51 ΑΚ: «Το πρόσωπο έχει κατοικία

τον τόπο της κύριας και μόνιμης εγκατάστασής του»). Κάτι τέτοιο θα ήταν αντίθετο

προς τη ρητή βούληση του νομοθέτη. Ορίζοντας συγκεκριμένα τεκμήρια (άρθρο 279

του Κώδικα Δήμων και Κοινοτήτων), ο νόμος έθεσε ειδικό ορισμό κατοικίας

προκειμένου περί μεταδημότευσης, εμφανώς στενότερο από τον γενικό ορισμό των

άρθρων 51-56 Αστικού Κώδικα βάσει του οποίου απαιτείται σωρευτική απόδειξη του

πραγματικού και του βουλητικού στοιχείου (corpus και animus). Άλλωστε, η ρύθμιση

των άρθρων 51-56 ΑΚ έχει ως κύριο σκοπό της την ασφάλεια των συναλλαγών

(τόπος εκπλήρωσης συμβατικών υποχρεώσεων, δωσιδικία κ.ο.κ.) και ως αντίστοιχο

πεδίο τον χώρο εφαρμογής ιδιωτικού δικαίου, εξ ου και διέπεται από την αρχή της

αποκλειστικότητας, σύμφωνα με την οποία κάθε πρόσωπο δεν μπορεί να έχει

ταυτοχρόνως περισσότερες από μία κατοικίες. Επιλέγοντας, αντίθετα, το τεκμήριο

του λογαριασμού Δ.Ε.Κ.Ο. (ή του αντιγράφου εκκαθαριστικού της οικείας Δ.Ο.Υ.)

προκειμένου περί μεταδημότευσης, ο νομοθέτης προφανώς θέλησε ν’ αποστεί από

την αρχή της αποκλειστικότητας για την ειδική αυτή περίπτωση. Έτσι, τα ανωτέρω

ειδικά τεκμήρια κατοικίας είναι μεν μαχητά, πλην όμως η ανατροπή τους είναι

δυνατή υπό το πρίσμα του ειδικού ορισμού της κατοικίας και όχι του γενικού. Δεν

είναι εφικτή, λόγου χάριν, η αμφισβήτηση των νομίμων τεκμηρίων του άρθρου 279

με επίκληση της έλλειψης στοιχείων που αποδεικνύουν πλήρως «βουλητικό στοιχείο»

με την έννοια του Αστικού Κώδικα, ούτε φυσικά με επίκληση της ύπαρξης άλλων,

ισχυρότερων στοιχείων που τυχόν αποδεικνύουν κατοικία σε άλλο τόπο με την έννοια

του Αστικού Κώδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

Aris, πρόκειται να μεταβώ για εργασία στο Κατάρ το ερχόμενο διάστημα. Με ενδιαφέρει να καταλάβω πως γίνεται η εισαγωγή συναλλάγματος χωρίς να έχεις θέματα 'Πόθεν έσχες' εφόσον δεν έχεις δηλωθεί κάτοικος εξωτερικού. Εάν θες να επικοινωνήσεις χρησιμοποίησε την διεύθυνση [email protected].

Vangelis

Κι εγώ ζω και εργάζομαι στο Κατάρ εδώ και σχεδόν 2 χρόνια.

Πέρσι έκανα μηδενική δήλωση για τα εισοδήματα του 2008.

Τώρα η αλήθεια είναι πως έχω μπερδευτεί. Σκεφτόμουν να μεταπηδήσω από τη ΔΟΥ Αμαρουσιου στη ΔΟΥ Κατοικων Εξωτερικου, αλλά εδώ και λίγη ώρα διαβάζω στο φόρουμ και προσπαθώ να καταλάβω αν τελικά αξίζει.

1) Αν έχω καταλάβει καλά, μπορώ να δηλώνω παραμένοντας στην τοπική ΔΟΥ μηδενικό εισόδημα και παράλληλα να εισάγω συνάλλαγμα (ροζ χαρτάκια...) το οποίο να μπορέσει να σταθεί σαν τεκμήριο αν έπειτα από κάποια χρόνια αποφασίσω να προβώ σε αγορά σπιτιού??

2) Παράλληλα, μόλις ανακάλυψα πως δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ η διμερής σύμβαση μεταξύ των δύο χωρών (http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/11100) την οποία διαβάζοντας κατάλαβα πως αν δηλώσω στην Ελλάδα εισόδημα από Κατάρ (και δεδομένου ότι στο Κατάρ η φορολογία εισοδήματος από μισθωτή εργασία ειναι μηδενική) θα φορολογηθώ κανονικά σε ολόκληρο το ποσό του εισοδήματος βάσει των νόμων της Ελλάδας ακόμη κι αν το εισόδημα προέρχεται από ξένη εταιρία και γεννάται απο μισθωτή εργασία στη χώρα του Κατάρ.

Να σημειώσω, πως στην Ελλάδα μέσα στο έτος 2009 δεν βρέθηκα για περισσότερο από 20 μέρες (διακοπές...), το δε εισόδημα μου στη χώρα είναι μηδενικό.

Παρακαλώ αν κάποιος έχει την ευγενή καλοσύνη να με διαφωτίσει θα είμαι υπόχρεος!!

Ευχαριστώ

Άρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 months later...
επισκέπτη Θανάσης

Θα ήθελα και εγώ να με βοηθήσετε σε μια απορία που έχω.

Τα τελευταία χρόνια ο πατέρας μου εργάζεται στην Κύπρο, μέχρι στιγμής δήλωνε μηδενικό εισόδημα στην Ελλάδα, καθώς δεν έχει άλλες πηγές εισοδήματος. Κάθε μήνα στέλνει ένα ποσό τις τάξεως των 1500-1800 ευρό για τις ανάγκες τις δικές μας και για την αποπληρωμή στεγαστικού δανείου.

Σήμερα που πήγε η μητέρα μου στον λογιστή για να κάνει την φορολογική της δήλωση, της είπε οτι κακώς είναι έτσι και θα έπρεπε να δηλωθεί σαν κάτοικος εξωτερικού. Σαν εναλλακτικές της πρότεινε να γίνει αίτηση διαζυγίου και να μπώ εγώ υπο την φορολογική προστασία της (κάπως έτσι).

Η ερώτησή μου είναι η εξής, τί πρόβλημα μπορεί να υπάρξει αν δηλωθεί ο πατέρας μου ως κάτοικος Ελλάδας με μηδενικό εισόδημα και να στέλνει τα λεφτά κάθε μήνα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...