Προς το περιεχόμενο

ΑΠΟΔΟΣΗ ΑΦΜ ΣΕ ΑΛΛΟΔΑΠΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ


επισκέπτη GB71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΟΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΟ ΘΕΜΑ :

ΑΛΛΟΔΑΠΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΣΥΣΤΗΣΕΙ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.

Η ΕΔΡΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΝΩΝΥΜΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ.

ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑΣ Η ΑΛΛΟΔΑΠΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΑΦΜ.ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΦΟΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΤΟΥ ΑΦΜ ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ?

ΣΗΜ. : Η ΑΛΛΟΔΑΠΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΑΦΜ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΣΤΗΣΕΙ ΑΚΟΛΟΥΘΩΣ ΤΗΝ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάρει ΑΦΜ απο την Ανωνύμων. Απο χαρτιά , το καταστατικό της μεταφρασμένο,Βεβαίωση της Αλλοδαπής Φορολογικής Αρχής οτι ειναι ο.κ. [Certificate of Goodstanding] επίσης μεταφρασμένο, Πληρεξούσιο και πρακτικά περί ορισμού Νόμιμου εκπροσώπου που, εαν είναι αλλοδαπός, θα χρειασθεί και αυτός ΑΦΜ εαν δεν έχει.Επίσης μερικά [Μ] και κανά δυό Υπ.Δηλ. του Ν. 1599

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 years later...

Καλημέρα!

 

Αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος ας απαντήσει. Διότι τηλεφωνώ (213-1613380) στο ΜΗΤΡΩΟ της ΦΑΕ ΑΘΗΝΩΝ και δεν το σηκώνει κανένας εδώ και μια εβδομάδα. Έστειλα και e-mail και φυσικά δεν έχουν απαντήσει. Και επειδή βρίσκομαι Ζάκυνθο δεν ειναι εύκολο να πεταχτώ στην ΦΑΕ ΑΘΗΝΩΝ!!!!

 

Μου είπαν απο Δ.Ο.Υ.Ζακύνθου οτι θα πρέπει να λάβω ΑΦΜ απο ΦΑΕ ΑΘΗΝΩΝ για μια γερμανική ΕΠΕ, η οποία πρόκειται να είναι εταίρος μιας ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΠΕ η οποία θα συσταθεί στην Ζάκυνθο.  Η Γερμανική ΕΠΕ δεν θα έχει καμία δραστηριότητα στην Ελλάδα, θα χρηματοδοτήσει την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΕ για να διαμορφώσει το ακίνητο που θα νοικιάσει και να αγοράσει μηχανήματα για την παραγωγή της.

 

Γνωρίζει κανείς τι δικαιολογητικά χρειάζεται να έχω της γερμανικής ΕΠΕ, προκειμένου να πάρω ΑΦΜ της στην ΦΑΕ ΑΘΗΝΩΝ???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Τράπεζα ζητάει από αλλοδαπή εταιρεία χωρις δραστηριότητα στην Ελλάδα και μάλιστα τρίτης χώρας την έκδοση ΑΦΜ βάσει της πολ.1005/2014 για να μπορέσει να κάνει συναλλαγή μαζί της.

Η έκδοση θα γίνει μέσω φορολογικού εκπροσώπου στην ΔΟΥ του φορολογικού εκπροσώπου;

Τα δικαιολογητικά θα είναι καταστατικό, διορισμός εκπροσώπου και goodstanding;

Αν αποκτήσει ΑΦΜ θα έχει αργότερα και λοιπές υποχρεώσεις υποβολής δήλωσης εισοδήματος ή ΦΠΑ και τήρησης κάποιων βιβλίων ή θα είναι πλήρως απαλλαγμένη;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Τράπεζα ζητάει από αλλοδαπή εταιρεία χωρις δραστηριότητα στην Ελλάδα και μάλιστα τρίτης χώρας την έκδοση ΑΦΜ βάσει της πολ.1005/2014 για να μπορέσει να κάνει συναλλαγή μαζί της.

Η έκδοση θα γίνει μέσω φορολογικού εκπροσώπου στην ΔΟΥ του φορολογικού εκπροσώπου;

Τα δικαιολογητικά θα είναι καταστατικό, διορισμός εκπροσώπου και goodstanding;

Αν αποκτήσει ΑΦΜ θα έχει αργότερα και λοιπές υποχρεώσεις υποβολής δήλωσης εισοδήματος ή ΦΠΑ και τήρησης κάποιων βιβλίων ή θα είναι πλήρως απαλλαγμένη;

 

Ευχαριστώ

 

Θα χρειαστεί να υποστείτε τη βάσανο του ΓΕΜΗ. Έχω καιρό να το κάνω αλλά θυμάμαι ότι ζητούσαν ένα σωρό δικαιολογητικά. Θα οριστεί σίγουρα φορολογικός εκπρόσωπος (ΦΠ) εδώ. Η ΔΟΥ θα είναι η ΦΑΕ (για Αθήνα).

Δεν τηρεί βιβλία (εφόσον δεν έχει δραστηριότητα), δεν θα υπαχθεί στον ΦΠΑ, θα υποβάλει μια μηδενική ΔΦΕ το χρόνο.

Δείτε και αυτή την ΠΟΛ: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21238

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 years later...

Καλημέρα συνάδελφοι. Διαβάζω στην Α 1089226 ΕΞ 2015/30.6.2015 "Για τα αλλοδαπά νομικά πρόσωπα και τις αλλοδαπές νομικές οντότητες που δεν διαθέτουν ταχυδρομική διεύθυνση στην Ελλάδα, υπάλληλος Δ.Ο.Υ. στην χωρική αρμοδιότητα της οποίας υπάγεται ο φορολογικός εκπρόσωπος".

Συνεπώς για κυπριακή εταιρεία που θα μπει εταίρος σε νεοσύστατη ΙΚΕ, αφμ της κυπριακής θα βγάλουμε στην ΔΟΥ του εκπροσώπου, σωστά? Όχι στην φαεε δηλ.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω εδω αν εχει τπτ 

ΑΦΜ και ΦΠΑ για επιχειρήσεις εντός και εκτός ΕΕ: Εγχειρίδιο της ΑΑΔΕ

https://www.taxheaven.gr/news/42139/afm-kai-fpa-gia-epixeirhseis-entos-kai-ektos-ee-egxeiridio-ths-aade#

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη σύσταση ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗΣ ΕΠΕ με μοναδικό εταίρο αλλοδαπή εταιρεία (χωρίς δραστηριότητα στην Ελλάδα) το ΑΦΜ για την αλλοδαπή εταιρεία το εξέδωσε η συμβολαιογράφος μέσω της Υπηρεσίας Μιας Στάσης. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλημέρα. Μπορεί κάποιος να μου στείλει στοιχεία επικοινωνίας συμβολαιογραφου που γνωρίζει και έχει ξανακάνει την διαδικασία με την έκδοση αφμ αλλοδαπής. Εχω περίπτωση και εγω που κυπριακή θα μπει εταίρος σε ικε. 

Εχω κάνει καμια 10αρια τηλέφωνα απο την λίστα του επιμελητηριου και τζίφος. Κάποιοι δεν είναι πιστοποιημενοι, άλλοι είναι σε σύνταξη κοκ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ge0rge0 είπε

Καλημέρα. Μπορεί κάποιος να μου στείλει στοιχεία επικοινωνίας συμβολαιογραφου που γνωρίζει και έχει ξανακάνει την διαδικασία με την έκδοση αφμ αλλοδαπής. Εχω περίπτωση και εγω που κυπριακή θα μπει εταίρος σε ικε. 

Εχω κάνει καμια 10αρια τηλέφωνα απο την λίστα του επιμελητηριου και τζίφος. Κάποιοι δεν είναι πιστοποιημενοι, άλλοι είναι σε σύνταξη κοκ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Τι να τον κάνετε τον συμβολαιογράφο? Καταστατικό της κυπριακής, εγγραφα της κυπριακής που φαίνονται οι εκπρόσωποι και η σύσταση της, απόφαση της κυπριακής ότι πρόκειται να αποκτήσει μερίδια της τάδε ελληνικής εταιρείας, πληρεξούσιο της κυπριακής που εξουσιοδοτεί και ορίζει φορολογικό της εκπρόσωπο και λήψη ΑΦΜ από τη ΔΟΥ του εκπροσώπου (που από Δευτέρα θα είναι κλειστά). Όλα επίσημα μεταφρασμένα αν είναι στα αγγλικά (τα κυπριακά έγγραφα είναι στα ελληνικα) και θεώρηση apostille. Ο συμβολαιογράφος πού κολλάει?

ΠΟΛ 1006/2003

ζ. Τα αλλοδαπά νομικά πρόσωπα και νομικές οντότητες της περ. ζ της παρ. 8 του άρθρου 1 της παρούσας, υποβάλλουν:
- Το συστατικό τους έγγραφο, επίσημα μεταφρασμένο.
- Πιστοποιητικό αρμόδιας αρχής της χώρας έδρας του νομικού προσώπου, για την ύπαρξή τους, επίσημα μεταφρασμένο.
- Έγγραφη δήλωση με βεβαιωμένο το γνήσιο της υπογραφής για τον ορισμό φορολογικού εκπροσώπου στην Ελλάδα, σύμφωνα με την παρ. 1 του άρθρου 8 του ΚΦΔ, επίσημα μεταφρασμένο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...