Jump to content

FOROI 2007 - Δηλώσεις Φυσικών & Νομικών Προσώπων

Recommended Posts

• 2 weeks later...

Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1020/08.02.07 το ποσοστό φορολογίας των Ο.Ε. γίνεται 22%.

Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα υπάρχουν άλλοι συντελεστές εκτός απο το 22%.

Μήπως μπορεί να διορθωθεί απο τους υπεύθυνους?

Ποιό το κόστος αγοράς του προγράμματος? Τί γίνεται στις περιπτώσεις των ναυτικών? Σε άλα προγράμματα έχουν παρατηρηθεί προβλήματα. Αξίζει ή να αγοράσω το RAM, το οποίο δίνει δωρεάν πρόγραμμα και είναι και αρκετά αξιόπιστο?

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα τις δημοσιεύσεις του Δημήτρη (Dcorfu)..και του Nikkap..

Ονομα αρχείου: FOROI 2007 - Δηλώσεις Φυσικών & Νομικών Προσώπων

Ονομα κααταχωρητή: Gus

Το αρχείοπ καταχωρήθηκε: 31 Jan 2007

Κατηγορία: Demo προγραμματων

για τον nragkou

PROSVASIS/FOROI2007

Να κάνω μια αφελή ερώτηση προς τον υπεύθυνο της PROSVASIS ?

Δεν είναι λίγο ακριβό το πρόγραμμα ? Και η ετήσια σύμβαση υποστήριξης ακόμα ακριβότερη ? Γιατί σύμβαση στο 60% της αξίας του προγράμματος δεν συναντάω συχνά.

Με τις εταιρείες που εγώ συνεργάζομαι η σύμβαση κυμαίνεται γύρω στο 20% με 25% ετησίως .Δεν γνωρίζω τι ακριβώς κάνει το συγκεκριμένο πρόγραμμα αλλά πιστεύω ότι είναι υπερβολικό (με βάση το σκεπτικό που σας ανέπτυξα παραπάνω ). Όλα αυτά σε θεωρητικό πάντα επίπεδο , γιατί κάποιος που έχει και το ανάλογο πρόγραμμα εσόδων-εξόδων ή και λογιστικής της εν λόγω εταιρείας δεν έχει την δυνατότητα να επιλέξει , μιας και γλυτώνει κόπο και χρόνο , έχοντας το Ε3 έτοιμο.

Να κάνω μια αφελή ερώτηση προς τον υπεύθυνο της PROSVASIS ?

Δεν είναι λίγο ακριβό το πρόγραμμα ? Και η ετήσια σύμβαση υποστήριξης ακόμα ακριβότερη ? Γιατί σύμβαση στο 60% της αξίας του προγράμματος δεν συναντάω συχνά.

Με τις εταιρείες που εγώ συνεργάζομαι η σύμβαση κυμαίνεται γύρω στο 20% με 25% ετησίως .Δεν γνωρίζω τι ακριβώς κάνει το συγκεκριμένο πρόγραμμα αλλά πιστεύω ότι είναι υπερβολικό (με βάση το σκεπτικό που σας ανέπτυξα παραπάνω ). Όλα αυτά σε θεωρητικό πάντα επίπεδο , γιατί κάποιος που έχει και το ανάλογο πρόγραμμα εσόδων-εξόδων ή και λογιστικής της εν λόγω εταιρείας δεν έχει την δυνατότητα να επιλέξει , μιας και γλυτώνει κόπο και χρόνο , έχοντας το Ε3 έτοιμο.

Να δώσω και εγω μια αφελή απάντηση;

Ο,τι πληρώνεις παίρνεις

Ειδικά στην περίπτωση της Ipirotiki παλαιά και της Prosvasis σήμερα ότι πληρώνεις παίρνεις και παραπάνω.

Να κάνω μια αφελή ερώτηση προς τον υπεύθυνο της PROSVASIS ? αυτούς που το έχουν δουλέψει

Κατα την προσωπική μου άποψη, είναι το καλύτερο πρόγραμμα της αγοράς, το χρησιμοποιώ έδω και δέκα χρόνια ( απο την εποχή ipirotiki), Ποτέ μέχρι τώρα δεν με έχει "κρεμάσει", πολύ νωρίς οι εκδόσεις και τα update, ενώ το κόστος των 200 € υποστήριξης είναι μηδαμινό, πάντα κατα την ταπεινή μου άποψη, μπροστά σε αυτά που μου προσφέρει

Να δώσω και εγω μια αφελή απάντηση;

Ο,τι πληρώνεις παίρνεις

Ειδικά στην περίπτωση της Ipirotiki παλαιά και της Prosvasis σήμερα ότι πληρώνεις παίρνεις και παραπάνω.

Νίνα καλησπέρα ,

1.Πως είσαι σίγουρη ότι δεν είμαι ευχαριστημένος από τα προγράμματα που χρησιμοποιώ και ότι μου δίνουν λιγότερα από αυτά που πληρώνω ?

Η ερώτηση είχε σαν αποδέκτη κάποιο μέλος με το όνομα PROSVASIS και δεν ήθελα να έρθω σε καμμία περίπτωση σε αντιπαράθεση με κανέναν από τους συναδέλφους για του ποιού το πρόγραμμα είναι το καλύτερο . Έτσι και αλλιώς ο καθένας μας επιλέγει τα προγράμματα-εργαλεία με τα οποία θα κάνει την δουλειά του σωστότερα , γρηγορότερα , και ευκολότερα -πάντα κατά την εκτίμησή του- .

Για να καταλήξω , πιστεύω ότι η επιλογή των προγραμμάτων λόγω της πληθώρας των εταιριών , των αυξημένων απαιτήσεων μας ως ελεύθεροι επαγγελματίες και πολλών άλλων παραγόντων είναι μια δύσκολη απόφαση και πέρα για πέρα υποκειμενική . Απλά το κόστος της ετήσιας σύμβασης μου φάνηκε υπερβολικό.

Πριν λίγο καιρό ήμουν σε αναζήτηση προγράμματος φορολογίας εισοδήματος.

Αφού είδα αρκετά, κατέληξα στο foroi2007.

Αυτό που με ξένισε προσωπικά, και το θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο, ήταν ότι κάποιες εταιρίες χρεώνουν χωριστά απαραίτητα κομμάτια του προγράμματος, όπως πχ διαχείριση και εκτύπωση εντύπων, υπολογισμός και εκκαθάριση φόρου, αυτοέλεγχος κλπ.... Για να μην πιάσουμε το θέμα με τις θέσεις εργασίας :)

Από εκεί και πέρα, η επιλογή προγράμματος είναι θέμα του καθενός.