Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ (ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΑ) ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΧΕΔΟΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ.


επισκέπτη giorgosbi

Ερώτηση

Ο πατέρας μου πέθανε το 2002,και η μητέρα το20 01. Θέλουμε να κάνουμε αποδοχή κληρονομίας (εξ αδιαθέτου) τα παιδιά (4)...

Η περιουσία περιλαμβάνει οικόπεδα, κατοικίες και αγροτεμάχια (εντός κι εκτός σχεδίου).

Ολα ειναι σε ενα χωριο με κατοικους γυρω στους 500 ατομα, εγγεγραμενα..

Ερωτήματα: 1) Υπάρχει διαφορετική φορολογική μεταχείριση για κάθε είδος ακινήτου;

2) Ο φόρος πληρώνεται τώρα με την αποδοχή κληρονομίας ή όταν κάνουμε διανομή (επειδή σε πρώτη φάση η αποδοχή θα γίνει εξ αδιαιρέτου σε ποσοστά).

Και μετα θα μεταβιβασθει ολοκληρη σε μενα.

:rolleyes:

Και οι δυο γονείς μου δεν έχουν αφήσει διαθήκη.

Και τώρα θα πληρώσουμε πολλή φόρο που καθυστερήσαμε την αποδοχή.

Και τι είναι καλυτέρα και εάν μπορούμε βεβαια, να κάνουμε αποδοχή τα (4)

Παιδιά, και μετά θα μετεβιβασθεί σε ένα παιδί.

Η μπορούμε να κάνει αποδοχή για όλη την κληρονομιά μονο το ένα παιδί,

Διότι το ένα παιδί τελικά θα πάρει όλη την κληρονομιά.

Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Ο πατέρας μου πέθανε το 2002,και η μητέρα το20 01. Θέλουμε να κάνουμε αποδοχή κληρονομίας (εξ αδιαθέτου) τα παιδιά (4)...

Η περιουσία περιλαμβάνει οικόπεδα, κατοικίες και αγροτεμάχια (εντός κι εκτός σχεδίου).

Ολα ειναι σε ενα χωριο με κατοικους γυρω στους 500 ατομα, εγγεγραμενα..

Ερωτήματα: 1) Υπάρχει διαφορετική φορολογική μεταχείριση για κάθε είδος ακινήτου;

2) Ο φόρος πληρώνεται τώρα με την αποδοχή κληρονομίας ή όταν κάνουμε διανομή (επειδή σε πρώτη φάση η αποδοχή θα γίνει εξ αδιαιρέτου σε ποσοστά).

Και μετα θα μεταβιβασθει ολοκληρη σε μενα.

:rolleyes:

Και οι δυο γονείς μου δεν έχουν αφήσει διαθήκη.

Και τώρα θα πληρώσουμε πολλή φόρο που καθυστερήσαμε την αποδοχή.

Και τι είναι καλυτέρα και εάν μπορούμε βεβαια, να κάνουμε αποδοχή τα (4)

Παιδιά, και μετά θα μετεβιβασθεί σε ένα παιδί.

Η μπορούμε να κάνει αποδοχή για όλη την κληρονομιά μονο το ένα παιδί,

Διότι το ένα παιδί τελικά θα πάρει όλη την κληρονομιά.

Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ ευχαριστώ

για την περιπτωση που θα κανουν αποδοχη ολα τα [παιδια και μετα τα 3 θα μεταβιβασουν δωρεαν στο ενα μαλλον θα πρπει να πληρωθει φορος δωρεας

ομως καλυτερα να ρωτησεται ενα συμβολαιογραφο

ειναι ποιο ειδικος σε αυτα τα θεματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο νόμος δεν τάσσει προθεσμία για την δήλωση αποδοχής κληρονομίας και την μεταγραφή της .

Ομως όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο Απόστολος ( a.a ) παραπάνω , πρέπει να πάρετε την γνώμη του ειδικού .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστω παρα πολυ για τις αμεσες απαντησεις σας.

Αλλα γιατι λενε οτι εχεις προθεσμια εναν χρονο, για να κανεις ΑΠΟΔΟΧΗ.

Και οτι μετα θα πληρωσεις μεγαλο προστιμο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ευχαριστω παρα πολυ για τις αμεσες απαντησεις σας.

Αλλα γιατι λενε οτι εχεις προθεσμια εναν χρονο, για να κανεις ΑΠΟΔΟΧΗ.

Και οτι μετα θα πληρωσεις μεγαλο προστιμο. ;)

Ποιός το λέει ? Για γίνε λίγο συγκεκριμένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κανονικά η προθεσμία για αποδοχή κληρονομίας είναι 6 μήνες απο την ημ/νια θανάτου

τώρα θα πληρωθεί ένα μικρό πρόστιμο γιατί πέρασε το εξάμηνο

θα αποδεχθείτε όλοι την κληρονομία όλων των ακινήτων αναγκαστικά.

μετά θα ακολουθήσουν δωρεές μεταξύ σας ώστε να φτάσουν

τα ακίνητα στη κατοχή αυτών που θέλετε.

σαφώς υπάρχει διαφορετική φορολογική μεταχείριση στα εντός απο τα εκτός σχεδίου

φόρος κληρονομίας, αν προκύπτει, που πολύ αμφιβάλλω, θα σας έρθει λίγους μήνες

μετά που θα υποβάλλεται τη δήλωση φόρου κληρονομίας στην αρμόδια ΔΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αλλο πράγμα είναι η αποδοχή της κληρονομιάς και άλλο η δήλωση φόρου κληρονομιάς . Μην τα μπερδεύουμε .

Για την αποδοχή της κληρονομιάς και την μεταγραφή της δεν υπάρχει προθεσμία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλησπέρα σε όλους.

Δηλώστε ότι ολη την περιουσία την εκμεταλλεύοσουν εσύ ούτως ώστε να πάει σαν χρησικτησία. Θα πρέπει όμως να συμφωνήσουν όλα τα αδέλφια. Και προφανώς χρειάζεται ένας καλός δικηγόρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα πρέπει να δει τι συμφέρει περισσότερο.

οι δωρεές που πρέπει να γίνουν απο τους υπολοίπους κληρονόμους

ή οι τεράστιοι φόροι χρησικτησίας που θα πληρωθούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μαλλον δεν θα πληρωσεις τιποτα (εκτος από 400 Ε μαξιμουμ προστιμο εκπροθεσμου ΓΙΑ ΤΟΥΣ 4 αδερφους)

και αδικα στεναχωριεσαι...

Καθε αδελφος δικαιουται 80000 αφορολογητο για καθε γονεα (ή 20000 αν ο πατερας σας πεθανε την τελ. τριετια εκτος απο περσι, οποτε και ισχυει το νεο αφορολογητο). Και απο τη μητερα σας δικαιουστε το ιδιο ποσο, αρκει να μην υποβαλατε δηλωση νωριτερο (αδηλωτο περιουσιακο στοιχειο 3 ετιας-νέοι συντελεστες-σημερινη αξια).

Δεν νομιζω οτι η αξια των ποσοστων σας θα υπερβαινει το αφορολογητο σε ενα χωριο 500 κατοικων. Σε ποια ΔΟΥ υπαγεται;

Οι δωρεες σε αδελφο εχουν αφορολογητο 15000. Οποτε θα δειτε τι σας συμφερει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε όλους. 

 

Ο πατέρας μου πριν λίγες ημέρες έκανε αποδοχή κληρονομιάς. Ο παππούς μου είχε πεθάνει το 1998. Τώρα θα μου πείτε γιατί το έκανε 16 χρόνια μετά... Ας πούμε ότι μέχρι τώρα δεν συνέτρεχαν λόγοι.

 

Τα ακίνητα που μεταβιβάστηκαν ήταν όλα κτήματα που καλλιεργούνταν και συνεχίζουν να καλλιεργούνται από τον πατέρα μου ο οποίος ασχολείται αποκλειστικά με την γεωργία. Από το 1998 δηλώνονται κανονικά στο Ε9 του πατέρα μου.

 

Όπως μου είπε ο εφοριακός ο υπολογισμός του φόρου γίνεται με βάση τα όσα ίσχυαν την χρονιά θανάτου, δηλαδή το 1998 (το οποίο από όσο έχω διαβάσει λογικά ισχύει) + τις προσαυξήσεις φυσικά.

 

Ψάχνοντας τους νόμους κάπου διάβασα ότι σε περίπτωση που ένας αγρότης μεταβιβάσει καλλιεργήσιμη γη σε αγρότη δεν υπάρχει φόρος για την πράξη αυτή. Το διάβασα όμως σε ερωταπαντήσεις και όχι σε κάποιο επίσημο έγγραφο.

 

Επίσης, δεν ξέρω αν ίσχυε κάτι τέτοιο το 1998 ή αν βγήκε κάποια εγκύκλιος ή νόμος που να περιλαμβάνει τα παρελθόντα έτη σωρρευτικά. 

 

Θα ήμουν υποχρεωμένος αν θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο πατέρας μου πέθανε το 2002,και η μητέρα το20 01. Θέλουμε να κάνουμε αποδοχή κληρονομίας (εξ αδιαθέτου) τα παιδιά (4)...

Η περιουσία περιλαμβάνει οικόπεδα, κατοικίες και αγροτεμάχια (εντός κι εκτός σχεδίου).

Ολα ειναι σε ενα χωριο με κατοικους γυρω στους 500 ατομα, εγγεγραμενα..

Ερωτήματα: 1) Υπάρχει διαφορετική φορολογική μεταχείριση για κάθε είδος ακινήτου;

2) Ο φόρος πληρώνεται τώρα με την αποδοχή κληρονομίας ή όταν κάνουμε διανομή (επειδή σε πρώτη φάση η αποδοχή θα γίνει εξ αδιαιρέτου σε ποσοστά).

Και μετα θα μεταβιβασθει ολοκληρη σε μενα.

mellow.gif

Και οι δυο γονείς μου δεν έχουν αφήσει διαθήκη.

Και τώρα θα πληρώσουμε πολλή φόρο που καθυστερήσαμε την αποδοχή.

Και τι είναι καλυτέρα και εάν μπορούμε βεβαια, να κάνουμε αποδοχή τα (4)

Παιδιά, και μετά θα μετεβιβασθεί σε ένα παιδί.

Η μπορούμε να κάνει αποδοχή για όλη την κληρονομιά μονο το ένα παιδί,

Διότι το ένα παιδί τελικά θα πάρει όλη την κληρονομιά.

Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ ευχαριστώ

Φιλαράκι επειδή βλέπω απ όλες τις ερωτήσεις που κάνεις να σε ενδιαφέρει το τι φόρος θα πληρωθεί και πότε (με την αποδοχή, με τη διανομή και τελικά καταλήγεις ότι όλη την περιουσία θα την πάρει μόνο ο ένας αδερφός) σε συμβουλεύω λοιπόν να πας σε έναν δικηγόρο, ράτσας γάτα, να του πείς τα ίδια ακριβώς και να κάνεις αυτό που θα σου πεί. Ακριβώς όμως. Μην πας σε συμβολαιογράφο, γιατί ο συμβολαιογράφος θα χάσει τα συμβόλαια της διανομής και θα σου πεί να κάνεις άλλα. Όλα τα υπόλοιπα είναι για κουβέντες. Διότι αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει σύμπνοια στην οικογένεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε όλους. 

 

Ο πατέρας μου πριν λίγες ημέρες έκανε αποδοχή κληρονομιάς. Ο παππούς μου είχε πεθάνει το 1998. Τώρα θα μου πείτε γιατί το έκανε 16 χρόνια μετά... Ας πούμε ότι μέχρι τώρα δεν συνέτρεχαν λόγοι.

 

Τα ακίνητα που μεταβιβάστηκαν ήταν όλα κτήματα που καλλιεργούνταν και συνεχίζουν να καλλιεργούνται από τον πατέρα μου ο οποίος ασχολείται αποκλειστικά με την γεωργία. Από το 1998 δηλώνονται κανονικά στο Ε9 του πατέρα μου.

 

Όπως μου είπε ο εφοριακός ο υπολογισμός του φόρου γίνεται με βάση τα όσα ίσχυαν την χρονιά θανάτου, δηλαδή το 1998 (το οποίο από όσο έχω διαβάσει λογικά ισχύει) + τις προσαυξήσεις φυσικά.

 

Ψάχνοντας τους νόμους κάπου διάβασα ότι σε περίπτωση που ένας αγρότης μεταβιβάσει καλλιεργήσιμη γη σε αγρότη δεν υπάρχει φόρος για την πράξη αυτή. Το διάβασα όμως σε ερωταπαντήσεις και όχι σε κάποιο επίσημο έγγραφο.

 

Επίσης, δεν ξέρω αν ίσχυε κάτι τέτοιο το 1998 ή αν βγήκε κάποια εγκύκλιος ή νόμος που να περιλαμβάνει τα παρελθόντα έτη σωρρευτικά. 

 

Θα ήμουν υποχρεωμένος αν θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/1741

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φιλαράκι επειδή βλέπω απ όλες τις ερωτήσεις που κάνεις να σε ενδιαφέρει το τι φόρος θα πληρωθεί και πότε (με την αποδοχή, με τη διανομή και τελικά καταλήγεις ότι όλη την περιουσία θα την πάρει μόνο ο ένας αδερφός) σε συμβουλεύω λοιπόν να πας σε έναν δικηγόρο, ράτσας γάτα, να του πείς τα ίδια ακριβώς και να κάνεις αυτό που θα σου πεί. Ακριβώς όμως. Μην πας σε συμβολαιογράφο, γιατί ο συμβολαιογράφος θα χάσει τα συμβόλαια της διανομής και θα σου πεί να κάνεις άλλα. Όλα τα υπόλοιπα είναι για κουβέντες. Διότι αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει σύμπνοια στην οικογένεια.

Καλά ρε φίλε, που απαντάς????

Δεν βλέπεις ότι ο τύπος έχει κανει την ερώτηση πριν 7,5 χρόνια!!!!!

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Νομίζω ότι αυτό μου κάνει. Αν και έχει εκδοθεί αργότερα από την ημερομηνία θανάτου απ ότι είδα στο Άρθρο 30 έχει ισχύ από το 1997. 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Καλημέρα σε όλους. 

 

Ο πατέρας μου πριν λίγες ημέρες έκανε αποδοχή κληρονομιάς. Ο παππούς μου είχε πεθάνει το 1998. Τώρα θα μου πείτε γιατί το έκανε 16 χρόνια μετά... Ας πούμε ότι μέχρι τώρα δεν συνέτρεχαν λόγοι.

 

Τα ακίνητα που μεταβιβάστηκαν ήταν όλα κτήματα που καλλιεργούνταν και συνεχίζουν να καλλιεργούνται από τον πατέρα μου ο οποίος ασχολείται αποκλειστικά με την γεωργία. Από το 1998 δηλώνονται κανονικά στο Ε9 του πατέρα μου.

 

Όπως μου είπε ο εφοριακός ο υπολογισμός του φόρου γίνεται με βάση τα όσα ίσχυαν την χρονιά θανάτου, δηλαδή το 1998 (το οποίο από όσο έχω διαβάσει λογικά ισχύει) + τις προσαυξήσεις φυσικά.

 

Ψάχνοντας τους νόμους κάπου διάβασα ότι σε περίπτωση που ένας αγρότης μεταβιβάσει καλλιεργήσιμη γη σε αγρότη δεν υπάρχει φόρος για την πράξη αυτή. Το διάβασα όμως σε ερωταπαντήσεις και όχι σε κάποιο επίσημο έγγραφο.

 

Επίσης, δεν ξέρω αν ίσχυε κάτι τέτοιο το 1998 ή αν βγήκε κάποια εγκύκλιος ή νόμος που να περιλαμβάνει τα παρελθόντα έτη σωρρευτικά. 

 

Θα ήμουν υποχρεωμένος αν θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Τελικά όντως ισχύει η ΠΟΛ 1205/1998 που μου έγραψε ο Mk83 αλλά μου έβγαλε άλλο πρόβλημα ο υπάλληλος. Μου είπε ότι επειδή έχει παρέλθει 15ετία από την ημερομηνία θανάτου δεν ισχύουν οι φοροαπαλλαγές και ότι αν η δήλωση αποδοχής και το συμβόλαιο γινόταν πέρυσι δεν θα πλήρωνε ο πατέρας μου φόρο.

 

Ειλικρινά δεν μπορώ να βρω αν όντως ισχύει αυτό αλλά δεν βρίσκω και κάτι που το αντικρούει.

 

Για μια ακόμη φορά αν μπορείτε να βοηθήσετε θα είμαι ευγνώμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...