Jump to content
  • 0

ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΑΙ ΑΠΛΗΡΩΤΟ ΕΝΟΙΚΙΟ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ;

vaggelis_bar
 Share

Question

ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΥΛΙΚΕΙΟ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑ 3 ΕΤΗ,

ΕΝΩ ΤΟ ΕΝΟΙΚΙΟ ΘΑ ΔΙΝΕΤΑΙ ΣΕ 3 ΔΟΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΙΑ.

ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΟ 1Ο ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ, ΕΝΩ Η ΠΡΩΤΗ ΔΟΣΗ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΣΤΙΣ 30/11/2006.

ΛΟΓΩ ΟΜΩΣ ΤΩΝ ΑΠΕΡΓΙΩΝ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ, Η ΙΔΙΟΚΤΗΤΡΙΑ ΤΟΥ ΚΥΛΙΚΕΙΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΕΝΟΙΚΙΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΑΨΗ ΝΕΟΥ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟΥ. ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΤΗΣ ΕΓΙΝΕ ΔΕΚΤΟ, ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΨΕΙ ΤΟ ΝΕΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2006 ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΝΟΙΚΙΟ.

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ; ΔΕ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΕΝΟΙΚΙΟ;

Ή ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΣΤΗΝ 2η ΔΟΣΗ ΤΗς ΧΡΟΝΙΑΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟ ΜΕ ΜΕΙΟΝ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ;

10 answers to this question

Recommended Posts

• 0
αν δεν εχειμ πληρωθει το ενοικιο δεν καταχωρειται .

ΑΝ ΔΕ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΕΙ, ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ ΜΕΤΑ ΣΤΙΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΜΕΝ ΚΑΙ Ο ΔΕ;

ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΥΤΕ ΕΚΕΙ; ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ;

• 0
Guest Επισκέπτης

για πες μας κατι.χωρις αποδειξη εισπραξης πως θα καταχωρηθει?

• 0

Το ενοίκιο πρέπει να καταχωρηθεί στην χρήση του...

αν δεν υπάρχουν αποδείξεις είσπραξης ..μπορεί να καταχωρηθεί με το μισθωτήριο..

Αν γνωρίζετε το ποσό που οφείλετε και θα αποδόσετε για το 2006..κάντε την καταχώρηση 31/12 και φροντίστε όταν πληρώσετε να πάρετε μια συνολική απόδειξη ..ασχέτου ημερομηνίας ...που θα αναλύει όμως ότι αφορά μισθώματα περιόδου 2006.

αν δεν τα καταχωρήσετε/δηλώσετε στο 2006..χάνετε το έξοδο..

• 0

Χρόνος απόκτησης του εισοδήματος από οικοδομές

Το εισόδημα από την εκμίσθωση οικοδομής αποκτάται όταν ο δικαιούχος δικαιούται να το εισπράξει, ανεξάρτητα από το αν το εισπράττει ή όχι.

Περαιτέρω:

i) Η αποζημίωση από το Ελληνικό Δημόσιο με βάση πρακτικό του Νομικού Συμβουλίου του κράτους φορολογείτε την χρήση της έκδοσης του πρακτικού.

ii) Η διαφορά του εισοδήματος από την εκμίσθωση οικοδομής που καταβάλλεται αναδρομικά με ιδιωτικό συμφωνητικό μίσθωσης με αναδρομική ισχύ φορολογείτε στην χρήση που καταβλήθηκε.

iii) Το εισόδημα που αναπροσαρμόστηκε με δικαστική απόφαση φορολογείτε κατά τη χρήση έκδοση της.

Σημείωση:

1. Το εισόδημα που καταβάλλεται αναδρομικά με βάση νόμο ή δικαστική απόφαση φορολογείτε την χρήση στην οποία αναφέρεται.

2. Το εισόδημα που προκαταβάλετε και αφορά περισσότερες από μία χρήση , φορολογείτε τμηματικά στις χρήσης τις οποίες αφορά.

• 0
Το ενοίκιο πρέπει να καταχωρηθεί στην χρήση του...

αν δεν υπάρχουν αποδείξεις είσπραξης ..μπορεί να καταχωρηθεί με το μισθωτήριο..

Αν γνωρίζετε το ποσό που οφείλετε και θα αποδόσετε για το 2006..κάντε την καταχώρηση 31/12 και φροντίστε όταν πληρώσετε να πάρετε μια συνολική απόδειξη ..ασχέτου ημερομηνίας ...που θα αναλύει όμως ότι αφορά μισθώματα περιόδου 2006.

αν δεν τα καταχωρήσετε/δηλώσετε στο 2006..χάνετε το έξοδο..

Σούλη αναφέρθηκε στο "ενοίκιο" ως έσοδο και ισχύουν τα του Απόστολου (a.a.).

Μια όμως που έθεσες και το ενοίκιο ως έξοδο πάλι θα συμφωνήσω με τον Σούλη ότι καταχωρείται ως έξοδο σε αυτόν που πληρώνει το ενοίκιο έστω και εάν δεν το κατέβαλε λόγω καθυστέρησης. Ειναι έξοδο που αφορά συγκεκριμένη χρήση και πρέπει να βαρύνει αυτήν. Δεν γίνεται βέβαια με καταχώρηση κάποιας απόδειξης (αφού δεν έγινε η πληρωμή) αλλά με εγγραφή μεταβατικών λογαριασμών. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στα Β' κατηγορίας περιπλανιέται αυτή η αποχή των εννοιών της πρόβλεψης και των μεταβατικών λογαριασμών... Μήπως επειδή δεν χρεώνεις και δεν πιστώνεις;;;

• 0
Guest Επισκέπτης
Σούλη αναφέρθηκε στο "ενοίκιο" ως έσοδο και ισχύουν τα του Απόστολου (a.a.).

Μια όμως που έθεσες και το ενοίκιο ως έξοδο πάλι θα συμφωνήσω με τον Σούλη ότι καταχωρείται ως έξοδο σε αυτόν που πληρώνει το ενοίκιο έστω και εάν δεν το κατέβαλε λόγω καθυστέρησης. Ειναι έξοδο που αφορά συγκεκριμένη χρήση και πρέπει να βαρύνει αυτήν. Δεν γίνεται βέβαια με καταχώρηση κάποιας απόδειξης (αφού δεν έγινε η πληρωμή) αλλά με εγγραφή μεταβατικών λογαριασμών. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στα Β' κατηγορίας περιπλανιέται αυτή η αποχή των εννοιών της πρόβλεψης και των μεταβατικών λογαριασμών... Μήπως επειδή δεν χρεώνεις και δεν πιστώνεις;;;

Για ποιους μεταβατικους λογαριασμους λες τωρα στα Β κατηγορίας βιβλια. Το ενοικιο το καταχωρουμε στα Β παντα και οταν δεν υπαρχει αποδειξη αρκει το συμφωνητικό ενοικιου. Και μη μου πεις ποιος νομος το λεει αυτο, γιατι ερχομαι στο ΦΩΤΑΚΑΔΟ με ντιχαλοβεργα.

Αντωνης Βασιλακης

Ηρακλειο.

Σεδα χθες στις φωτογραφίες που βγαλατε τον Ιουλιο.

Τωρα τις προσεξα και εχω καποιες απορίες.

Θα μου τα πεις ομως οταν ελθω στο ΦΩΤΑΚΑΔΟ

• 0
Για ποιους μεταβατικους λογαριασμους λες τωρα στα Β κατηγορίας βιβλια. Το ενοικιο το καταχωρουμε στα Β παντα και οταν δεν υπαρχει αποδειξη αρκει το συμφωνητικό ενοικιου. Και μη μου πεις ποιος νομος το λεει αυτο, γιατι ερχομαι στο ΦΩΤΑΚΑΔΟ με ντιχαλοβεργα.

Αντωνης Βασιλακης

Ηρακλειο.

Σεδα χθες στις φωτογραφίες που βγαλατε τον Ιουλιο.

Τωρα τις προσεξα και εχω καποιες απορίες.

Θα μου τα πεις ομως οταν ελθω στο ΦΩΤΑΚΑΔΟ

Σε περιμένω Αντώνη !! Η τσικουδιά είναι έτοιμη !!! :):)

• 0
Αντώνη

Δεν άντεξες και επέμβηκες.Εχεις δίκιο.Αλλά και ο Κωστάκης έχει δίκιο.

Οταν ανάφερε τον όρο "μεταβατικό λογαριασμό" εννούσε την γενική έννοια του όρου της μετάβασης και όχι την χρεωπίστωση λογαριασμών για λόγους λογιστικής και φορολογικής τακτοποίησης.

Αντώνη γνωρίζεις πολύ καλά ότι οι μεταβατικοί λογαριασμοί ενεργητικού και παθητικού στα Γ κατηγ.βιβλία και σύμφωνα με το ΕΓΛΣ δημιουργούνται κατά κανόνα στο τέλος κάθε χρήσης με σκοπό την χρονική τακτοποίηση των εξόδων και εσόδων,έτσι ώστε στα αποτελέσματα της χρήσης να περιλαμβάνονται μόνο τα έσοδα και έξοδα που αφορούν την συγκεκριμένη χρήση.

Δεδομένου ότι στα Γ κατηγ.βιβλία τηρούνται επακριβώς οι μεταβατικοί λογαριασμοί,το πρόβλημα της έννοιας και της σωστής παρακολούθηησης τους υπάρχει στα Β κατηγ.βιβλία.

Και ας αφήσουμε το ενοίκιο και ας πάρουμε τα άλλα έξοδα.Την ΔΕΗ,τον ΟΤΕ ,τα κινητά τηλεφωνα κλπ.

Ρώτησε έναν από τα χιλιάδες μέλη και επισκέπτες του φόρουμ (πρώτος εγώ και δεύτερος εσύ),έναν ΟΤΕ που έρχεται ιανουάριο 2007 και αφορά και χρονική περίοδο 2006 πότε τον περνάμε?Η συντριπτική πλειοψηφία θα σου απαντήσει (και εγώ μέσα σε αυτούς) ότι τον περνάει με την ημερομηνία πληρωμής.Και όμως είναι λάθος.Θα πρέπει να γίνει διαχωρισμός το τμήμα του εξόδου που αφορά το 2006 και το τμήμα του εξόδου που αφορά το 2007.Και εδώ ακριβώς είναι η έννοια της μετάβασης.Ματαβαίνω από το 2007 που ελαβα τον λογαριασμό στην χρήση του 2006 για του προσδιορίσω τα έξοδα που του αντιστοιχούν.Αποδίδω τα τω καίσαρι τω καίσαρι και τα τω θεώ τω θεώ.Ασχετα με την ημερομηνία που έλαβα την "λυπητερή".

Δεν με ενδιαφέρει η χρεωπίστωση.Με ενδιαφέρει ο σωστός καταμερισμός εσόδων και εξόδων ώστε να είμαι σύμφωνος με την αρχή της αυτοτέλειας των αποτελεσμάτων των χρήσεων.

Επίσης Αντώνη,γνωρίζεις ότι κάθε εγγραφή στα βιβλία βασίζεται σε παραστατικά.Και το παραστατικό της εγγραφής της μετάβασης μπορεί να είναι και ένα απλό λογιστικό σημείωμα,αρκεί και αυτό να βασίζεται σε ένα αποδεδειγμένο γεγονός.

Ακριβώς...

Δεν του τόπα του Αντώνη γιατί ήθελα να έρθει στα Χανιά να τα πούμε. :)

• 0
..............................................Και ας αφήσουμε το ενοίκιο και ας πάρουμε τα άλλα έξοδα.Την ΔΕΗ,τον ΟΤΕ ,τα κινητά τηλεφωνα κλπ.Ρώτησε έναν από τα χιλιάδες μέλη και επισκέπτες του φόρουμ (πρώτος εγώ και δεύτερος εσύ),έναν ΟΤΕ που έρχεται ιανουάριο 2007 και αφορά και χρονική περίοδο 2006 πότε τον περνάμε?Η συντριπτική πλειοψηφία θα σου απαντήσει (και εγώ μέσα σε αυτούς) ότι τον περνάει με την ημερομηνία πληρωμής.Και όμως είναι λάθος.Θα πρέπει να γίνει διαχωρισμός το τμήμα του εξόδου που αφορά το 2006 και το τμήμα του εξόδου που αφορά το 2007.Και εδώ ακριβώς είναι η έννοια της μετάβασης.Ματαβαίνω από το 2007 που ελαβα τον λογαριασμό στην χρήση του 2006 για του προσδιορίσω τα έξοδα που του αντιστοιχούν.Αποδίδω τα τω καίσαρι τω καίσαρι και τα τω θεώ τω θεώ.Ασχετα με την ημερομηνία που έλαβα την "λυπητερή".

Δεν με ενδιαφέρει η χρεωπίστωση.Με ενδιαφέρει ο σωστός καταμερισμός εσόδων και εξόδων ώστε να είμαι σύμφωνος με την αρχή της αυτοτέλειας των αποτελεσμάτων των χρήσεων......................................

Όντως όπως λέει ο Δημήτρης αυτό κάνουμε. Κατά κανόνα .

Όταν όμως κρίνουμε ότι "πρέπει", το διαχωρίζουμε.

Άλλο ένα χιλιάρικο το μήνα νοίκι, άλλο ένα διακοσάρι. Αναλογικά με το "άλλο μαγαζί, άλλο τρύπα".