Προς το περιεχόμενο
  • 0

Απαλλαγή ΦΠΑ για αγορά καινούργιου εξοπλισμού


adel

Ερώτηση

Θα ήθελα την βοήθεια κάποιου συνάδελφου σχετικά με διαδιακσία για απαλλαγή ΦΠΑ σε αγορά καινούργιου μηχανολογικού εξοπλισμού. (Βάση ποιάς ΠΟΛ, διαδιακασίες και έντυπα που απαιτούνται στην ΔΟΥ, κτλ). Εφόσον υπάρχουν και υποδείγματα στο φορουμ θα με εξυπηρετούσε αφάνταστα.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Π-2869/2389/4-5-87 Yπουργική Απόφαση που ρυθμίζει θέματα του νόμου 1642/1986.

Δικαιολογητικα

1)Αναλυτικος Πινακας εις διπλούν των αγοραζόμενων αγαθών

2)Υπευθυνη Δηλωση

3)προτιμολόγιο που να αναφερει οτι τα μηχανηματα ειναι καινουργια και δεν παρακρατείται η κυριότητα

4)Βεβαίωση επιμελητηρίου

5)αντιγραφο εναρξης επαγγέλματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Τι θα πρέπει να αναφέρει η Υ/Δ ?

Και η βεβαίωση του επιμελητηρίου αρκεί αυτή που έχω για θεώρηση ?

η Υ.Δ ειναι προ-συμπληρωμενη απο την ΔΟΥ και λεει οτι τα αγαθα δεν προοριζονται για μεταπωληση και θα παραμεινουν στην επιχ/ση για 5 χρονια.

+ οτι εντος μηνος θα προσκομισεις το κανονικο τιμολογιο και θα κανεις γνωστοποιηση για την χρηση των μηχανηματων εντος 10 ημερων απο την πρωτη χρηση τους,

Βεβαιωση επιμελητηριου....αν λεει για θεωρηση, δεν κανει!

αν λεει για ...νομιμη χρηση.....συγχαρητηρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε δικιά μου περίπτωση έχουμε παραλάβει τον εξοπλισμό με Δελτίο Αποστολής εδώ και 10 ημέρες. Τα προτιμολόγια μόλις τα έλαβα από τον προμηθευτή και άρα πάω Δευτέρα στην ΔΟΥ. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση (για την γνωστοποίηση της έναρξης χρήσης εντός 10 ημερών) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σε δικιά μου περίπτωση έχουμε παραλάβει τον εξοπλισμό με Δελτίο Αποστολής εδώ και 10 ημέρες. Τα προτιμολόγια μόλις τα έλαβα από τον προμηθευτή και άρα πάω Δευτέρα στην ΔΟΥ. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση (για την γνωστοποίηση της έναρξης χρήσης εντός 10 ημερών) ?

Εσυ θα δηλωσεις πότε έγινε η έναρξη της χρήσης του μηχανηματος (βαλε 2 μερες πριν ) . ΔΑ δεν σημαινει και εναρξη χρήσης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σε δικιά μου περίπτωση έχουμε παραλάβει τον εξοπλισμό με Δελτίο Αποστολής εδώ και 10 ημέρες. Τα προτιμολόγια μόλις τα έλαβα από τον προμηθευτή και άρα πάω Δευτέρα στην ΔΟΥ. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση (για την γνωστοποίηση της έναρξης χρήσης εντός 10 ημερών) ?

δεδομένου οτι δεν έχεις παρει ακομα την απαλλαγη....σιγουρα δεν μπορεις να κανεις γνωστοποίηση.΄

μολις παρεις την απαλλαγη, κανε την ιδια μερα γνωστοποίηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταθέτοντας την αίτηση και τα δικαιολογητικά για την απαλλαγή στο προσυμπληρωμένο κείμενο της υπεύθυνης δήλωσης που μας έδωσαν στην ΔΟΥ βεβαιώναμε ότι η επιχείρηση δεν έχει λάβει επιχορήγηση για πάγια ή οποιοδήποτε άλλη επιχορήγηση. Η συγκεκριμένη επιχείρηση έχει καταθέσει αίτηση σε πρόγραμμα ΝΕΕ του ΟΑΕΔ. Μου διαφεύγει κάτι μήπως θα υπάρχει πρόβλημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ.

ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΦΠΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΓΑΘΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΤΟΥ (1.000.000 δρχ) ή (2934,7 ευρω) ???

ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΑΥΤΟ ή ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ....

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΚΔΟΣΩ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΑΘΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΜΕ ΦΠΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΤΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΕΚΔΟΣΩ ΠΙΣΤΟΤΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΜΕ ΤΟ ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ....

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΚΔΟΣΩ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΑΘΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΜΕ ΦΠΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΤΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΕΚΔΟΣΩ ΠΙΣΤΟΤΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΜΕ ΤΟ ΦΠΑ

Προφανώς μιλάς για τη Π.2869.

Οχι δεν προβλέπεται η έκδοση πιστωτικού για τη διαδικασία αυτή.

Θα πάρεις πρώτα το απαλλακτικό και μετά θα εκδώσεις τιμολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...