Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ασφάλιση στον ΟΓΑ εποχικά εργαζομένων στις επιχειρήσεις τυποποίησης


logistis

Ερώτηση

Αρθρο 53 Ειδικές ρυθμίσεις (Ν 3518/06)

1. Η περίπτωση δ΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 6 του Ν. 3050/2002 (ΦΕΚ 214 Α΄) καταργείται και η παράγραφος 4 του ίδιου άρθρου αντικαθίσταται, ως ακολούθως:

«4. Ασφαλισμένοι του κλάδου κύριας ασφάλισης αγροτών, οι οποίοι απασχολούνται εποχικά για χρονικό διάστημα μέχρι έξι μήνες ετησίως σε επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις, οι οποίες μεταποιούν, τυποποιούν και διακινούν προϊόντα εδάφους, κτηνοτροφίας, αλιείας, δασοπονίας, θηραματοπονίας και κάθε είδους εκτροφών, συνεχίζουν να ασφαλίζονται στον Ο.Γ.Α., εξαιρούμενοι της ασφάλισης του Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ. για την απασχόλησή τους αυτή. Το συνολικό χρονικό διάστημα των έξι μηνών μπορεί να κατανεμηθεί κατά τη διάρκεια του έτους σύμφωνα με τις ανάγκες της επιχείρησης ή εκμετάλλευσης.»

................................................................................

............

Σχετικά με το παραπάνω τί γίνεται;Το έχει εφαρμόσει κανείς;Υπάρχει μεγάλη πίεση απο σχετικές επιχειρήσεις.Εκτός απο ασθένεια, σύνταξη και αγροτική εστία αποδίδονται και τα υπόλοιπα συνεσπρατόμενα ποσά (στράτευση, ανεργία,κ.λ.π) Με ποιό τρόπο;Οι αρμόδιες υπηρεσίες δεν μπορούν να απαντήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Αρθρο 53 Ειδικές ρυθμίσεις (Ν 3518/06)

1. Η περίπτωση δ΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 6 του Ν. 3050/2002 (ΦΕΚ 214 Α΄) καταργείται και η παράγραφος 4 του ίδιου άρθρου αντικαθίσταται, ως ακολούθως:

«4. Ασφαλισμένοι του κλάδου κύριας ασφάλισης αγροτών, οι οποίοι απασχολούνται εποχικά για χρονικό διάστημα μέχρι έξι μήνες ετησίως σε επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις, οι οποίες μεταποιούν, τυποποιούν και διακινούν προϊόντα εδάφους, κτηνοτροφίας, αλιείας, δασοπονίας, θηραματοπονίας και κάθε είδους εκτροφών, συνεχίζουν να ασφαλίζονται στον Ο.Γ.Α., εξαιρούμενοι της ασφάλισης του Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ. για την απασχόλησή τους αυτή. Το συνολικό χρονικό διάστημα των έξι μηνών μπορεί να κατανεμηθεί κατά τη διάρκεια του έτους σύμφωνα με τις ανάγκες της επιχείρησης ή εκμετάλλευσης.»

Πρόκειται για ήδη ασφαλισμένους στον ΟΓΑ, οι οποίοι δεν υποχρεούνται να αλλάξουν ασφαλιστικό φορέα για την συγκεκριμένη απασχόληση.

Η δική μου άποψη είναι ότι δεν τίθεται θέμα απόδοσης των συνεισπραττόμενων εισφορών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την γνωρίζω την εγκύκλιο και έχω συζητήσει και με το τοπικό υποκατάστημα ΙΚΑ. Αυτά που δεν γνωρίζω είναι ορισμένα πρακτικά ζητήματα.

π.χ.

1. Πρόγραμμα εργασίας ( υπάρχει υποχρέωση κατάθεσης για αυτούς; )

2. Με τι ημερομίσθιο αμοίβονται;

3. Βιβλίο νεοπροσληφθέντων ( καταχωρούνται; )

4. Αναγγελία πρόσληψης;

5. Σύμβαση εργασίας;

6. Βεβαίωση δήλωση εργοδότη στο τέλος του εξαμήνου;

Μόνο λίγα απο τα πρακτικά ζητήματα που μου έρχονται στο μυαλό. Και πολλά άλλα βεβαια. Απλά αν έχετε ήδη την εμπειρία απο επιχείρηση στην οποία το εφαρμόζετε θα εκτιμούσα τα φώτα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. Όχι

2. Κατόπιν συμφωνίας, λαμβάνοντας υπ' όψη την ασφαλιστική κατηγορία:

Ποσά εισφορών έτους 2009 αυτοτελώς απασχολούμενων αγροτών Κλάδου Κύριας Ασφάλισης

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΟΣΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΜΗΝΙΑΙΑ ΕΙΣΦΟΡΑ σε € ΣΥΝΟΛΟ ΕΙΣΦΟΡΩΝ σε €

Για σύνταξηΓια ασθένεια Για ΛΑΕ ΜΗΝΙΑΙΑ ΕΞΑΜΗΝΙΑΙΑ ΕΤΗΣΙΑ

1η 436,98 30,59 6,55 1,92 39,06 234,36 468,72

2η 541,65 37,92 8,12 1,92 47,96 287,76 575,52

3η 651,78 45,62 9,78 1,92 57,32 343,92 687,84

4η 804,28 56,30 12,06 1,92 70,28 421,68 843,36

5η 956,77 66,97 14,35 2,88 84,20 505,20 1.010,40

6η 1.018,18 77,57 16,62 2,88 97,07 582,42 1.164,84

7η 1.258,47 88,09 18,88 2,88 109,85 659,10 1.318,20

3. Όχι

4-5-6. Ναι, για την απόδειξη έναρξης - λήξης της εργασίας. Υποβολή αντιγράφων στον τοπικό ανταποκριτή του ΟΓΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Anemos-

Οι εργαζομενοι στους τομεις της γεωργιας και κτηνοτροφιας αμειβονται βαση της γενικης συλλογικης συμβασης βαση του νομου 1876/90 ο οποιος οριζει με το αρθρο1 παρ.1,3 και αρθρο 8 οτι απο 5/9/90 οι Ε.Γ.Σ.Σ.Ε εφαρμοζονται σε εργαζομενους που απασχολουνται στη γεωργια ,κτηνοτροφια. Επομενως και οι αποδοχες ακολουθουν τα κατωτερα ορια της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. και επισης ισχυουν το επιδομα γαμου ,75% της Κυριακης,νυχτερινα κλπ

Αποφασεις δικαστηριων επι του παραπανω θεματος. 136/2005 Μονομελες Πρωτοδικιο Αθηνων, 4604/2006 Εφετειο Αθηνων, 1833/07 και 36/07 της Ολομελειας.

Οσο αφορα τα δωρα Χριστουγεννων, Πασχα, καθως και επιδομα αδειας νομιζω (αλλα δεν ειμαι σιγουρος) μεχρι τωρα οτι δεν ισχυουν (Θα παραθεσω την ερευνα σε νομους σε 1-2 ημερες και μια απαντηση απο το υπουργειο εργασιας του 2004).

Αυτο ειναι και το ερωτημα που εχω τελικα και τη βοηθεια, νομικα αν ξερει καποιος με σαφηνεια αν ισχυουν τα δωρα, επιδοματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

O νομός μόνο απο την ασφάλιση του ΙΚΑ τους απάλλαξε κατα τα άλλα ισχύει οτι ισχύει για τους λοιπούς εργαζόμενους.(δλδ.πρόγραμμα εργασίας,δώρα,επιδόματα κ.λ.π.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δες το παρακάτω...

ΙΚΑ Εγκ.42/2008

ΕΧΩ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΕΡΩΤΗΜΑ (23/2/2011) ΣΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΣΗΜΕΡΑ Η Εγκ.42/2008 .

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΜΙΑ ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ.

ΜΕ ΑΡΚΕΤΟ ΨΑΞΙΜΟ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ;

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ή ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΕΙ ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει κάτι νεότερο επί του θέματος;

Ποια είναι η διαδικασία σε αυτές τις περιπτώσεις;

Πρυποθέσεις και Ερωτήσεις:

1) Πρέπει να είμαστε επιχείρηση συσκευασίας-τυποποίσης αγροτικών προιόντων.

2) Έχοντας βεβαίωση από τον εργαζόμενο ότι έιναι ενεργός ασφαλισμένος στον ΟΓΑ κάνουμε,

3) Αναγγελία πρόσληψης, στον ΟΓΑ ή στο ΙΚΑ ή και στα δύο; με

4) Απασχόληση μέχρι 6 μήνες το έτος συνολικά ανά εργαζόμενο.

5) Φορολογικά-Λογιστικά πως το χειριζόμαστε; καταχωρούμε την δαπάνη στον λογ.60 ή στον λογ.64;

6) Καταχωρούμε τους εργαζόμενους στον Βιβλίο Νεοπροσλαμβανόμενων (Κόκκινο βιβλίο);

7) Έχουμε ασφαλιστική ενημερότητα από το ΟΓΑ για κάθε ργαζόμενο με ισχύ όση διάρκεια έχει η σύμβαση.

8) Με αυτήν την απασχόληση και μόνο μπορεί ο ασφαλισμένος να ανανεώσεις την ασφάλιση του στον ΟΓΑ;

9) Έχει κάποιος συνάδελφος τέτοια περίπτωση ολοκληρωμένη; Να έχει περάσει από ελέχγους ΙΚΑ ΟΓΑ ΔΟΥ σε αυτό το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφαρμογή σε: Επιχ/σεις ή εκμεταλλεύσεις οι οποίες μεταποιούν, τυποποιούν ή διακινούν προϊόντα εδάφους, κτηνοτροφίας, αλιείας, δασοπονίας, θηραματοπονίας και κάθε είδους εκτροφών (έτσι αναφερει η

ΙΚΑ Εγκ.42/2008)

1. Αναγγελία πρόσληψης, στον ΟΑΕΔ (με ένδειξη ασφαλ.ΟΓΑ)

2. Δεν Καταχωρούμε τους εργαζόμενους στον Βιβλίο Νεοπροσλαμβανόμενων (Εγκ.ΙΚΑ 38/98 και 81/99 παραγρ.1)

3. Πίνακας Προσωπικού στο ΣΕΠΕ κανονικά. Με την Ένδειξη "ΟΓΑ" στη στήλη ΑΜ.ΙΚΑ

4. Απασχόληση 6 μηνών το έτος (δηλ.25 ημ χ 6 μην = 150 ημ. το ανωτατο ) συνολικά ανά εργαζόμενο κατανεμημένο όπως εμείς θέλουμε

5. Να έχουμε ασφαλιστική ενημερότητα από το ΟΓΑ για κάθε ργαζόμενο με ισχύ όση διάρκεια έχει η σύμβαση.

6. Φορολογική-Λογιστική οπως και τους άλλους εργαζόμενους. Αλλά επειδή είναι εποχιακή απασχόληση-οριμένου χρόνου ή έργου παρακράτηση ΦΜΥ 3%.

7. Αρα το πληρωτέο θα είναι Μικτό - ΦΜΥ χωρίς άλλες κρατήσεις.

Πρότασή:

Επειδή έχω περάσει και έλεγχο ΙΚΑ και δεν είχα πρόβλημα.

Καλό θα είναι ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ να είναι ΑΛΛΟΣ με εργαζόμενους ΙΚΑ και ΑΛΛΟΣ με ασφαλισμένους ΟΓΑ.

Και γενικά να υπάρχει ξεχωριστό αρχείο με τα έγγραφα του ΟΓΑ και του ΙΚΑ.

@@ ΕΧΩ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΕΡΩΤΗΜΑ (23/2/2011) ΣΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΣΗΜΕΡΑ Η Εγκ.42/2008 ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟΣΗΜΟ.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΜΙΑ ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ. Πάντως στις κωδικοποιήσεις Νόμων και διατάξεων δεν προκύπτει από πουθενά η κατάργηση της Εγκ.42/2008.

ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΝΕΟΤΕΡΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω κάνει αυτά που λες με μόνη εξαίρεση ότι στην αναγγελία πρόσληψης και στον πίνακα προσωπικού δεν αναφέρω "Ασφάλιση ΟΓΑ".

Λες να έχω πρόβλημα; Τι μπορώ να κάνω τώρα;

Στην ΑΠΔ δεν μπαίνουν αυτοί οι εργαζόμενοι, οκ;

Ούτε υπάγονται σε κάποιο πακέτο ή ειδική περίπτωση ασφάλισης;

Ο ΦΜΥ 3% ισχύει ακόμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω κάνει αυτά που λες με μόνη εξαίρεση ότι στην αναγγελία πρόσληψης και στον πίνακα προσωπικού δεν αναφέρω "Ασφάλιση ΟΓΑ".

ΠΩΣ ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΕ Ο ΟΑΕΔ;ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Λες να έχω πρόβλημα; Τι μπορώ να κάνω τώρα;

Στην ΑΠΔ δεν μπαίνουν αυτοί οι εργαζόμενοι, οκ; ΟΚ

Ούτε υπάγονται σε κάποιο πακέτο ή ειδική περίπτωση ασφάλισης; ΟΧΙ

Ο ΦΜΥ 3% ισχύει ακόμα; ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΗΚΑ ΠΟΤΕ ΕΤΣΙ ΕΒΓΑΖΑ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΕ ΕΛΕΓΧΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς συνάδελφοι, ελάχιστοι είμαστε αυτοί που ασχολούνται με αγροιτικές επιχειρήσεις και όπως δείχνουν τα πράγματα θα παραμείνει θολό το τοπίο για αρκετό καιρό ακόμα.

Αλλά εγώ θα θέσω ακόμα μια ερωτηση σχετικά:

 

Έμπορος κηπευτικών, ο οποίος έχει και συσκευαστήριο, μπορεί να  προσλάβει εργζόμενο ο οποίος είναι ήδη ασφαλισμένος στον ΟΓΑ, χωρίς να τον ασφαλίσει στο ΙΚΑ βάση της παραπάνω εγγυκλείου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Εφαρμογή σε: Επιχ/σεις ή εκμεταλλεύσεις οι οποίες μεταποιούν, τυποποιούν ή διακινούν προϊόντα εδάφους, κτηνοτροφίας, αλιείας, δασοπονίας, θηραματοπονίας και κάθε είδους εκτροφών (έτσι αναφερει η ΙΚΑ Εγκ.42/2008)

1. Αναγγελία πρόσληψης, στον ΟΑΕΔ (με ένδειξη ασφαλ.ΟΓΑ)

2. Δεν Καταχωρούμε τους εργαζόμενους στον Βιβλίο Νεοπροσλαμβανόμενων (Εγκ.ΙΚΑ 38/98 και 81/99 παραγρ.1)

3. Πίνακας Προσωπικού στο ΣΕΠΕ κανονικά. Με την Ένδειξη "ΟΓΑ" στη στήλη ΑΜ.ΙΚΑ

4. Απασχόληση 6 μηνών το έτος (δηλ.25 ημ χ 6 μην = 150 ημ. το ανωτατο ) συνολικά ανά εργαζόμενο κατανεμημένο όπως εμείς θέλουμε

5. Να έχουμε ασφαλιστική ενημερότητα από το ΟΓΑ για κάθε ργαζόμενο με ισχύ όση διάρκεια έχει η σύμβαση.

6. Φορολογική-Λογιστική οπως και τους άλλους εργαζόμενους. Αλλά επειδή είναι εποχιακή απασχόληση-οριμένου χρόνου ή έργου παρακράτηση ΦΜΥ 3%.

7. Αρα το πληρωτέο θα είναι Μικτό - ΦΜΥ χωρίς άλλες κρατήσεις.

Πρότασή:

Επειδή έχω περάσει και έλεγχο ΙΚΑ και δεν είχα πρόβλημα.

Καλό θα είναι ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ να είναι ΑΛΛΟΣ με εργαζόμενους ΙΚΑ και ΑΛΛΟΣ με ασφαλισμένους ΟΓΑ.

Και γενικά να υπάρχει ξεχωριστό αρχείο με τα έγγραφα του ΟΓΑ και του ΙΚΑ.

@@ ΕΧΩ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΕΡΩΤΗΜΑ (23/2/2011) ΣΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΣΗΜΕΡΑ Η Εγκ.42/2008 ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟΣΗΜΟ.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΜΙΑ ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ. Πάντως στις κωδικοποιήσεις Νόμων και διατάξεων δεν προκύπτει από πουθενά η κατάργηση της Εγκ.42/2008.

ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΝΕΟΤΕΡΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. !!

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ.

ΤΟΠΙΚΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΙΚΑ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ(ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΔΙΑΡΚΕΙΑ<6ΜΗΝΟΥ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ Ή ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΣΕ ΙΣΧΥ)

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΑΜΟΙΒΟΝΤΑΙ ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ ΕΡΓΑΤΕΣ, ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ ΜΙΣΘΟΔΟΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΦΜΥ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΙΤΛΟΥ ΚΤΗΣΗΣ ΜΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 20% ΚΑΙ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ 3,6%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ.

ΤΟΠΙΚΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΙΚΑ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ(ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΔΙΑΡΚΕΙΑ<6ΜΗΝΟΥ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ Ή ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΣΕ ΙΣΧΥ)

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΑΜΟΙΒΟΝΤΑΙ ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ ΕΡΓΑΤΕΣ, ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ ΜΙΣΘΟΔΟΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΦΜΥ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΙΤΛΟΥ ΚΤΗΣΗΣ ΜΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 20% ΚΑΙ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ 3,6%?

ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα

τη συγκεκριμένη εξαίρεση τη χρησιμοποιύμε στην εταιρεία μου τα τελευταία χρόνια έχοντας αποκτήσει κάποια εμπειρία και αφού πέρασα πρόσφατα έλεγχο απο ΙΚΑ χωρις κανένα πρόβλημα μπορώ να σας πω τα εξείς:

 

Οι προυποθέσεις για την εξαίρεση αναλύονται πλήρως στην Εγγυκλιο του ΙΚΑ αρ.42/26-5-2008

και σε αυτή του ΟΓΑ προς τους ανταποκριτές του με αρ.πρωτ. 24517/28-05-2013.

Η πρόσληψη στον ΟΑΕΔ γινεται κανονικά με την ένδειξη τι αφορα ασφαλισμενο του ΟΓΑ

Οσο αφορά την Επιθεώρηση εργασίας τηρούνται κανονικά οι πίνακες τα προγράμματα εργασιας κτλ

Αμείβονται βάσει συμβασης ( ισχύει η ΕΓΣΣΕ).

Δεν έχουν κρατήσεις ΙΚΑ, δεν περιλαμβάνονται στην ΑΠΔ.

Για την απόδειξη της ασφάλισης στον ΟΓΑ απαιτείται βεβαίωση κύριας ασφάλισης στον ΟΓΑ ή βεβαίωση του ανταποκριτη ΟΓΑ οπου και πάλι να αναφέρεται οτι είναι κύρια ασφαλισμένος στον ΟΓΑ.

Παρακρατείται ΦΜΥ και Εισφ.Αλλ όπως προβλέπεται.

Στον έλεγχο που έγινε απο το ΙΚΑ ζήτησαν πρόσληψη (ΕΡΓΑΝΗ), το χρόνο απασχόλησης <6μηνο και την βεβαίωση ΟΓΑ

 

Μέχρι και σήμερα που ξαναεπικοινώνησα με ΙΚΑ και ΟΓΑ δεν έχει αλλάξει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...