Jump to content
Sign in to follow this  
Guest ΜΑΡΙΟΣ

ΜΑΝPOWER-Πως προσθέτω την νέα κλίμακα ΦΜΥ στο πρόγραμμα

Recommended Posts

Guest ΜΑΡΙΟΣ

Καλησπέρα

Θέλω να βάλω την νέα κλίμακα ΦΜΥ στο ΜΑΙNPOWER

Πηγαίνω

ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΆ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

ΚΛΙΜΑΚΕΣ

Εχω στο κωδ. ΚΛ0021 την κλίμακα του 2006 και αντικαθιστώ την νέα του 2007

Μετά κάνω υπολογοσμούς αλλά εξακολουθεί να υπολογίζει με τα προηγούμενα κλιμάκια .

Μήπως πρέπει να κάνω και κάτι άλλο .

Σας Ευχαριστώ.

Guest KWNNA

Ναι...

Πρέπει να επικοινωνήσεις με την SINGULAR (οπλίσου με υπομονή γιατί θα είσαι πολύ ώρα στην αναμονή ).

Θα σου στείλουν με e-mail όλη την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις για να περάσεις την νέα κλίμακα !!!!!!!!!!!

Καλησπέρα

Θέλω να βάλω την νέα κλίμακα ΦΜΥ στο ΜΑΙNPOWER

Πηγαίνω

ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΆ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

ΚΛΙΜΑΚΕΣ

Εχω στο κωδ. ΚΛ0021 την κλίμακα του 2006 και αντικαθιστώ την νέα του 2007

Μετά κάνω υπολογοσμούς αλλά εξακολουθεί να υπολογίζει με τα προηγούμενα κλιμάκια .

Μήπως πρέπει να κάνω και κάτι άλλο .

Σας Ευχαριστώ.

===========================

Καλημέρα.

Σας επισυνάπτω το αρχείο με τις αναλυτικές οδηγίες.

____________2007.zip

Guest Επισκέπτης-MARIOS-

MARIA

Σ ευχαριστώ πολύ

Θα προσπαθήσω με αυτά το απόγευμα που θα πάω στην εταιρεία.

Καλημέρα.

Εγώ τώρα που είμαι λίγο ..... τεμπέλης........

Αφού έχω φτιάξει τις κλίμακες σε μία εταιρεία πως μπορώ να τις αντιγράψω μαζικά στις άλλες εταιρείες;;;;;;;;

Είναι κάποιο συγκεκριμένο αρχείο στο c:\SINGNT\FILE011\etaireia\

που έχει μόνο τις κλίμακες και αν το αντιγράψω από λειτουργικό θα μεταφερθούν στις άλλες;;;

ΥΓ: Θα με ενδιέφερε αν μπορείς να μου πεις ποιά αρχεία περιέχουν ποιες πληροφορίες μέσα στο folder που αφορά μιά εταιρεία

(κλίμακες, ταμεία, συμβάσεις, κλπ) ώστε να μπορώ να μεταφέρω τέτοια δεδομένα μεταξύ των εταιρειών και να κερδίζω χρόνο.

Guest Επισκέπτης

ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ FL1113.SNI ΚΑΙ ΤΟ FL1113.SND. ΣΙΓΟΥΡΕΨΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ BACKUP ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΤΑ ΑΝΤΙΓΡΑΨΕΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΙ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΒΑ. ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ ΣΕ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΑ.

Guest Επισκέπτης

Καλημέρα.

Δεν μου ειπες Μαρια οτι η νεα βερσιον θα εχει την νεα κλιμακα;

Γιατι λοιπόν να μπλεξουν ολοι τώρα, σε μια διαδικασία με αβεβαια αποτελεσματα.

ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ

ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ FL1113.SNI ΚΑΙ ΤΟ FL1113.SND. ΣΙΓΟΥΡΕΨΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ BACKUP ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΤΑ ΑΝΤΙΓΡΑΨΕΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΙ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΒΑ. ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ ΣΕ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΑ.

Εγώ διαπιστώνω μεταβολή στα αρχεία Fl1113.snd και Fl1118.snd

Το θέμα είναι ποιό από τα δύο μπορείς να αντιγράψεις (ή και τα δύο) χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα.

ΥΓ. Επειδή φαντάζομαι πως η singular δεν εγκρίνει αυτή την διαδικασία, όσοι συνάδελφοι δεν έχετε πολύ καλή σχέση με Η/Υ μην το επιχειρήσετε.

Μην πάρουμε και κανένα στον λαιμό μας :blink::D

ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Τα αποτελέσματα συνάδελφε και συντοπίτη είναι απολύτως βέβαια και καθως ο μήνας έχει ήδη 26 δεν μπορείς να περιμένεις για πολύ την νέα version. Πρέπει να βγάλεις μισθοδοσία. Συνεπώς η λύση είναι αυτή κι είναι μονόδρομος.

ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ

=====================

Κύριε Αντώνη Καλημέρα.

Η ερώτηση του Μάριου είναι πως ενημερώνονται "οι κλίμακες του Manpower".

Σε σας ισχύει αυτό που σας απάντησα.

Εγώ τώρα που είμαι λίγο ..... τεμπέλης........

Αφού έχω φτιάξει τις κλίμακες σε μία εταιρεία πως μπορώ να τις αντιγράψω μαζικά στις άλλες εταιρείες;;;;;;;;

============================================

Εαν είσαι σίγουρος ότι είναι ίδιες οι κλίμακες και στην άλλη εταιρία ακολουθείς τα παρακάτω βήματα:

Συμβάσεις-> Αντιγραφή από άλλη εταιρία-> (Επιλέγεις την άλλη εταιρία που έχεις ορίσει σωστά τις κλίμακες) σβήνεις όλα τα πεδία (ctrl+O) και επιλέγεις μόνο τις κλίμακες και φορολογικές παραμέτρους.

Εαν είσαι σίγουρος ότι είναι ίδιες οι κλίμακες και στην άλλη εταιρία ακολουθείς τα παρακάτω βήματα:

Συμβάσεις-> Αντιγραφή από άλλη εταιρία-> (Επιλέγεις την άλλη εταιρία που έχεις ορίσει σωστά τις κλίμακες) σβήνεις όλα τα πεδία (ctrl+O) και επιλέγεις μόνο τις κλίμακες και φορολογικές παραμέτρους.

Προφανώς εννοείς όλες τις κλίμακες και όχι μόνο τις φορολογικές (ασφαλιστικές κλάσεις, αποζημιώσεις, τεκνων κλπ) και μάλλον θέλεις να πείς πως όλες οι κλίμακες είναι στο ίδιο αρχείο.

Συνεπώς είτε με τον τρόπο που λές εσύ (που προτείνει η singular) είτε με τον τρόπο που λέω εγώ που είναι λίγο πιο βίαιος ο κίνδυνος είναι ίδιος. Να αντιγράψεις όλες τις κλίμακες και ενδεχομένως να προκαλέσεις ζημιά στην άλλη εταιρεία (πχ δεν έχουν όλες οι συμβάσεις ίδια κλιμάκωση στα επιδόματα παιδιών).

Κατάλαβα καλά ;;;;

Αρα η ασφαλέστερη οδός είναι να τις φτιάξεις μία μία :blink::D

Αναλυτικότερα οι ενέργειες που πρέπει να εκτελεστούν είναι οι εξής :

 Αλλαγή του πεδίου «Φορολογικές σταθερές ισχύουν από :» των Νέων Φορολογικών Σταθερών σε 01/01/2005 ώστε να δημιουργηθεί ιστορική εγγραφή.

 Ενεργοποίηση του πεδίου «Κλίμακες Φόρου που ισχύουν από 01/01/2003 : [x]» όταν το έτος χρήσης είναι μεταγενέστερο του 2003 (εάν δεν είναι ενεργοποιημένο). Επίσης, θα παρατηρήσετε με την ενεργοποίηση του πεδίου, ότι η προηγούμενη σε ισχύ κλίμακα απενεργοποιείται, καθώς επίσης απενεργοποιείται και η κλίμακα μείωσης παρακράτησης φόρου. Οι κλίμακες αυτές δεν ισχύουν μετά την 01/01/2003.

1) Γιατί 2005 και 2003 και όχι 2007; Μήπως έχει γίνει λάθος στο κείμενο και τα μπλέξουμε χειρότερο;

2) Τι είναι προτιμότερο; Να φτιάξουμε καινούριες κλίμακες και να αντικαταστήσουμε με αυτές τις παλιές στον Πίνακα με τις κλίμακες, ή να μεταβάλουμε τις παλιές;

.....................

2) Τι είναι προτιμότερο; Να φτιάξουμε καινούριες κλίμακες και να αντικαταστήσουμε με αυτές τις παλιές στον Πίνακα με τις κλίμακες, ή να μεταβάλουμε τις παλιές;

Προτιμότερο είναι να φτιάξεις μια εταιρεία να αντιγράψεις εκεί όλα τα αρχεία της υφιστάμενης ώστε να έχεις πληροφόρηση και αργότερα και να τροποποιήσεις τις υφιστάμενες κλίμακες αντί να φορτώνεις το πρόγραμμα με νέες κλίμακες.

Εγώ αυτό κάνω.