Προς το περιεχόμενο

Accountant - Μεταβλητες ΦΠΑ λογαριασμων Αγορων στα βιβλία Α κατηγορας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Accountant v3.02 1.105b

Ποιους μεταβλητές πρέπει να έχουν οι λογαριασμοί προς αναγωγή σε τεκμαρτές πωλήσεις ώστε να υπολογίζεται αυτόματα και σωστά η περιοδική δήλωση ΦΠΑ Α κατηγορίας

Είχε ξανασυζητηθεί το θέμα αλλά δεν υπάρχει ολοκληρωμένη απάντηση.

Μπορεί κάποιος που έχει λύσει το θέμα να γράψει τι μεταβλητές έχουν οι παρακάτω λογαριασμοί:

20.**.00 Αγορές προς αναγωγή σε πωλήσεις 0%

20.**.09 Αγορές προς αναγωγή σε πωλήσεις 9%

20.**.19 Αγορές προς αναγωγή σε πωλήσεις 19%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Accountant v3.02 1.105b

Ποιους μεταβλητές πρέπει να έχουν οι λογαριασμοί προς αναγωγή σε τεκμαρτές πωλήσεις ώστε να υπολογίζεται αυτόματα και σωστά η περιοδική δήλωση ΦΠΑ Α κατηγορίας

Είχε ξανασυζητηθεί το θέμα αλλά δεν υπάρχει ολοκληρωμένη απάντηση.

Μπορεί κάποιος που έχει λύσει το θέμα να γράψει τι μεταβλητές έχουν οι παρακάτω λογαριασμοί:

20.**.00 Αγορές προς αναγωγή σε πωλήσεις 0%

20.**.09 Αγορές προς αναγωγή σε πωλήσεις 9%

20.**.19 Αγορές προς αναγωγή σε πωλήσεις 19%

=====================

Καλημέρα.

θα πρέπει να ακολουθήσεται τα παρακάτω βήματα για να ενημερωθούν σωστά τα Α ΚΑΤΗΓ.ΒΙΒΛΙΑ

1. Να ορίσετε στους λογαρριασμούς των αγορών στην δεύτερη σελίδα "Αναφέρεται σε Αγορές αναγ. σε τεκμαρτά έσοδα".

2. Να επιλέξετε τους ΜΣΚΚ και να τους ορίσετε στις γενικές παραμέτρους των βιβλίων (θα ορίσετε ΣΜΚ μόνο στις αγορές με 0%, εαν ο συντελεστής προκύπτει 1,10 θα ορίσετε μόνο το 10)

3. Στις Αγορές με 0% την μεταβλητή ΠΦΠΑΑ2005 F3310K Καθαρή Αξία Καν.Κιν.- Κιν. Επιστροφών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω κάνει Μαρία, και πάλι δεν γινόταν η αναγωγή αλλά διέγραψα, ξαναδημιούργησα περιοδικές και τώρα είναι ΟΚ.

Έχω ανάλυση λογαριασμών μέχρι 4 βαθμιο, Δεν έχω τον μεταβλητή F3310K στον τριτοβάθμιο του 0%, πρέπει να υπάρχει και εκεί?

Επειδή έχω φτιάξει νέους λογαριασμούς και έχω αντιγράψει τους αντίστοιχους μεταβλητές του 20.00. αλλά ανησυχώ μην έχω ξεχάσει τίποτα. Αν δεν είναι κόπος μπορείτε να γράψετε ποιους μεταβλητές πρέπει να έχουν στο σύνολο οι παραπάνω λογαριασμοί (και εκτός ΦΠΑ)

Πρέπει να ορίσω και τους αντίστοιχους λογαριασμούς και ΜΣΚΚ και για τα έσοδα, από γενικές παράμετροι διαχείρισης?

Στην πίσω σελίδα δεν εμφανίζεται η αναγωγή στο 0% ανά συντελεστή, ενώ το 9 και 19 εμφανίζονται, υπάρχει τρόπος να διορθωθεί?

Για το 0% παλιότερα δεν υπήρχαν οι συντελεστές ΜΣΚΚ αγορών και πωλήσεων και γι' αυτό βάζαμε τον ΣΜΚ, τώρα με νους συντελεστές δεν μπορεί να το υπολογίσει αυτόματα τον ΣΜΚ όπως υπολογίζει στον 9% και 19%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον πολλά ζήτησα, καμιά απάντηση?

Τουλάχιστον μπορεί να γράψει κάποιος ποιος μεταβλητής ενημερώνει το Ε3 κωδ 231 (αγορές)

Γιατί όταν χρησιμοποιώ το Ε32004Β - 231 παίρνω λάθος αποτέλεσμα στο Ε3, αντί για αγορές αθροίζει τις πωλήσεις στο 0%, δηλαδή προσαυξάνει τις αγορές με ΣΜΚ που έχω ορίσει και έτσι τα φέρνει στον κωδ 231 του Ε3. Πως μπορώ να το διορθώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον πολλά ζήτησα, καμιά απάντηση?

Τουλάχιστον μπορεί να γράψει κάποιος ποιος μεταβλητής ενημερώνει το Ε3 κωδ 231 (αγορές)

Γιατί όταν χρησιμοποιώ το Ε32004Β - 231 παίρνω λάθος αποτέλεσμα στο Ε3, αντί για αγορές αθροίζει τις πωλήσεις στο 0%, δηλαδή προσαυξάνει τις αγορές με ΣΜΚ που έχω ορίσει και έτσι τα φέρνει στον κωδ 231 του Ε3. Πως μπορώ να το διορθώσω;

=============================

κ. Χαλίτ το ότι δεν σας απαντώ δεν σημαίνει ότι σας αγνοώ.

Αυτό το διάστημα γνωρίζεται ότι έχουμε πολύ δουλειά, κάνουμε εκπαιδεύσεις κ.ο.κ.

Βέβαια όλα αυτά που αναφέρατε δεν τα καταλαβαίνω. Ακολουθήσατε τις οδηγίες που σας έδωσα και δεν λειτούργησαν?

Θα θέλατε να μιλήσουμε στο τηλέφωνο 8011159011 για να δούμε το πρόβλημα??

Μαρία Δαγκλή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλεφώνησα αρκετές φορές αλλά δεν απαντάει κανείς!!! Διορθωθηκε το προβλημα στο ΦΠΑ αλλα τωρα εχω προβλημα στο Ε3.

Να περιγράψω καλύτερα το πρόβλημα :

Βιβλία Α κατηγορίας

Αγορές 0% - Τσιγάρα = 1000,00 ΣΜΚ 12,50

Αγορές 9% - Τρόφιμα = 500,00

Δημιουργώ έντυπο Ε3 (Ε32004Β) μέσα από το Accountant (v 3.02)

Στον κωδικό 231 (αγορές) του Ε3 πρέπει να έχω αποτέλεσμα =1000+500= 1500

Το πρόγραμμα όμως μου φέρνει αποτέλεσμα = (1000*1,125)+500 = 1625

Πως μπορώ να το διορθώσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλεφώνησα αρκετές φορές αλλά δεν απαντάει κανείς!!! Διορθωθηκε το προβλημα στο ΦΠΑ αλλα τωρα εχω προβλημα στο Ε3.

Να περιγράψω καλύτερα το πρόβλημα :

Βιβλία Α κατηγορίας

Αγορές 0% - Τσιγάρα = 1000,00 ΣΜΚ 12,50

Αγορές 9% - Τρόφιμα = 500,00

Δημιουργώ έντυπο Ε3 (Ε32004Β) μέσα από το Accountant (v 3.02)

Στον κωδικό 231 (αγορές) του Ε3 πρέπει να έχω αποτέλεσμα =1000+500= 1500

Το πρόγραμμα όμως μου φέρνει αποτέλεσμα = (1000*1,125)+500 = 1625

Πως μπορώ να το διορθώσω?

=================

Καλησπέρα κ. Χαλίτ.

Σας τηλεφώνησα κι εγώ αλλά απουσιάζατε.

Πράγματι ο κωδικός Ε3 ενημερώνεται έτσι, έχω ήδη ενημερώσει το τμήμα ανάπτυξης για να το διορθώσουμε.

Έχω την εντύπωση όμως ότι ορίσατε λάθος ΣΜΚ.

Δείτε το παράδειγμα που σας αναφέρω.

Εαν ο συντελεστής αγορών είναι 5% και πωλήσεων 4,5% τότε έχουμε 5/4,5=1,11, το 11 ορίζουμε στον ΣΜΚ (αυτό που προκύπτει μετά την υποδιαστολή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καπνοβιομηχανικα ειναι 4 με 4,50

Οπότε σωστό ειναι νομίζω (4,50/4=1,125=12,50)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμενω 12,50

Με 125 σημαινει οτι εχω κερδος 125% στην πωληση, θα πληρωσει μια περιουσια ο ανθρωπος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...