Προς το περιεχόμενο

ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ Β ΕΞΑΜΗΝΟ 2006


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παράταση χρόνου υποβολής των εξαμηνιαίων καταστάσεων πωλήσεων πετρελαίου θέρμανσης

1094887/762/0015/27.10.2006

ΤΗΛΕΓΡΑΦΗΜΑ

Λαμβάνοντας υπόψη την ανάγκη διευκόλυνσης της εκπλήρωσης της υποχρέωσης της ηλεκτρονικής υποβολής των εξαμηνιαίων καταστάσεων πετρελαίου εσωτερικής καύσης (diesel) που χρησιμοποιείται για θέρμανση ή σε ορισμένες εκμεταλλεύσεις, που προβλέπεται από την ΑΥΟΟ 1086978/609/0015/ΠΟΛ.1121/15.9.2005 (όπως ισχύει μετά την τροποποίησή της με την ΑΥΟΟ 1003080/22/0015/ΠΟΛ.1002/12.1.2006) και τον χρόνο υποβολής τους, όπως είχε παραταθεί με την εγκύκλιο 1066954/505/0015/18.7.2006, παρατείνουμε το χρόνο υποβολής των καταστάσεων αυτών που αφορούν τις διενεργηθείσες πωλήσεις του διαστήματος από 14.10.2005 έως 30.6.2006 μέχρι τις 20.1.2007.

Επισημαίνεται ότι οι καταστάσεις υποβάλλονται μόνο με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας μέσω διαδικτύου στο διαδικτυακό τόπο της ΓΓΠΣ μέσω του προγράμματος e-καύσιμα. Διευκρινίζεται εμπρόθεσμες καταστάσεις δεν υποβάλλονται πέραν του ανωτέρω τρόπου ούτε μέσω ΚΕΠ ούτε μέσω ΔΟΥ.

κατσε να δωσουμε αυτα πρωτα

γιατι και παλι παραταση μου βρομαει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Α' εξάμηνο το έχεις υποβάλλει;

Ναι από τον Ιούλιο αλλά αν δεν δοθεί παράταση για το 2 εξάμηνο λογικά η προθεσμία είναι την Δευτέρα.. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι από τον Ιούλιο αλλά αν δεν δοθεί παράταση για το 2 εξάμηνο λογικά η προθεσμία είναι την Δευτέρα.. :(

ΓΙΑΤΙ ΔΕΥΤΕΡΑ;;;

ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 20/1 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;; (επειδή η υποβολή είναι υποχρεωτικά μόνο μέσω διαδικτύου εννοώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Πότε είναι η προθεσμία??? κανονικά δεν είναι 20/01/2007??

Κανένα νέο γιαυτό;

Μήπως κάποιος σύλλογος έχει κάνει καμία ερώτηση στους ... του Υπουργείου. Πάλι τελευταία στιγμή θα πάρουν τις ... αποφάσεις τους (οι του Υπουργείου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟ Β' ΕΞΑΜΗΝΟ?

ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΤΟ Α' ΕΞΑΜΗΝΟ ΥΠΟΒΑΛΟΥΜΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ Α' ΚΑΙ ΤΟ Β' ΕΞΑΜΗΝΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελλάς το μεγαλείο σου !!!

Σε δύο μέρες λήγει η προθεσμία και εμείς δεν ξέρουμε τι θα κάνουμε !!!

Όποιος έχει κανένα καλό μέντιουμ ας ρωτήσει.

Θα του χρωστώ χάρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δύο καταστάσεις λήγουν 20/01.

Αν δεν δοθεί νέα παράταση.

Αποκλείεται το Β' Εξάμηνο να λήγει τώρα, το Α' εξάμηνο υποβάλλεται μαζί με την περίοδο 14/10-31/12/2005 σε μία κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλείεται το Β' Εξάμηνο να λήγει τώρα, το Α' εξάμηνο υποβάλλεται μαζί με την περίοδο 14/10-31/12/2005 σε μία κατάσταση.

Γιατί το αποκλείεις ?

Σύμφωνα με την πολ.1002 / 12.01.2006

Αρθρο 3

Υποβολή καταστάσεων για τις πωλήσεις πετρελαίου εσωτερικής καύσης (diesel)- θέρμανσης

1. Οι επιτηδευματίες που διαθέτουν πετρέλαιο εσωτερικής καύσης (diesel)- θέρμανσης στο κοινό ή σε άλλους επιτηδευματίες και πρόσωπα των παραγράφων 3 και 4 του άρθρου 2 του π.δ.186/1992 (Κ.Β.Σ.), υποβάλλουν με τη λήξη κάθε ημερολογιακού εξαμήνου και μέχρι την 20η ημέρα του επόμενου μήνα από τη λήξη του εξαμήνου, εμπρόθεσμη αναλυτική κατάσταση αποκλειστικά και μόνο με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας μέσω διαδικτύου, στο δικτυακό τόπο της Γενικής Γραμματείας Πληροφορικών Συστημάτων (Γ.Γ.Π.Σ.) www.gsis.gr , με τις πωλήσεις πετρελαίου που πραγματοποιήθηκαν εντός του εξαμήνου σε ιδιώτες ή επαγγελματίες και πρόσωπα των παραγράφων 3 και 4 του άρθρου 2 του Κ.Β.Σ. (Δημόσιο, Ν.Π.Δ.Δ., Αγρότες κ.λ.π.), ανεξάρτητα από την κατηγορία βιβλίων του Κ.Β.Σ. που τηρούν και ανεξάρτητα από τον τρόπο ενημέρωσής τους (μηχανογραφικά η χειρόγραφα).

Κατ΄ εξαίρεση η υποβολή της πρώτης αναλυτικής κατάστασης θα περιλαμβάνει τις πωλήσεις που πραγματοποιήθηκαν από 14.10.2005 έως 30.6.2006.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΠΩΛΗΣΕΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ

Προθεσμίες ηλεκτρονικής υποβολής: 1/7/2006 - 20/1/2007

Αν κάποιος μπει στην ιστοσελίδα της Γ.Γ.Π.Σ. για την υποβολή των δηλώσεων πωλήσεων πετρελαίου θέρμανσης θα παρατηρήσει πως αναγράφει τα πιο κάτω:

"2) Επιλέξτε την περίοδο πωλήσεων για την οποία θέλετε να υποβάλετε καταστάσεις:

ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΩΛΗΣΕΩΝ

1 . 15/10/2005-30/06/2006

2 . 01/07/2006-31/12/2006 "

Μας δίνεται η δυνατότητα να επιλέξουμε την περίοδο που θέλουμε, οπότε, αν δεν αλλάξει κάτι (κάποια παράταση ίσως), ως 20/01/2007 (σύμφωνα με ό,τι ισχύει ως τώρα) θα πρέπει να υποβληθούν και οι δηλώσεις πωλήσεων πετρελαίου θέρμανσης για το Β' εξαμήνο του 2006.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά θα πάνε οι συγκεντρωτικές του Β' εξαμήνου πριν καλά καλά υποβάλλουμε τον ΦΠΑ. Θα ήθελα να ξέρω αυτή την μλκ ποιος εγκέφαλος την σκέφτηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά θα πάνε οι συγκεντρωτικές του Β' εξαμήνου πριν καλά καλά υποβάλλουμε τον ΦΠΑ. Θα ήθελα να ξέρω αυτή την μλκ ποιος εγκέφαλος την σκέφτηκε.

Μα φυσικά ....... αυτός που σκέφτηκε και τις άλλες μλκς......!!!! :angry::angry::angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά έχει στείλει κανείς κατάσταση του Β εξαμήνου ή περιμένουμε εως τη Δευτέρα?

πάντως οι προθεσμίες στην ιστοσελίδα της ΓΓΠΣ είναι κατατοπιστικότατες!!!!!

τι κάνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. ΕΧΩ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΨΙΛΟΝ ΝΕΤ ΚΑΙ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ? ΕΧΩ ΚΟΛΗΣΕΙ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOS!!!!!!

ΕΧΩ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΥΠ. ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΜΥΝΗΜΑ:

"ΑΝΕΠΙΤΥΧΗΣ ΥΠΟΒΟΛΗ

ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΟ

ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΦΑΛΜΑΤΑ:

ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΑΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΟ ΑΡΧΕΙΟ ZIP Ή ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΙΕΣΤΕΙ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ"

εγω όμως τη συμπίεση την έκανα σύμφωνα με το πρόγραμμα σε καποιο σημείο στο δίσκο μου και το έχω σωσει με τον ΑΦΜ του πρατηρίου (δεν έχω χρησημοποιήσει καθόλου γράμματα) πχ 915896442.zip

εχει κανείς ιδέα τι συμβαίνει. (θα τρελαθώ) έχω δύο μέρες που την ετοιμάζω και δεν μπορώ να την υποβάλλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOS!!!!!!

ΕΧΩ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΥΠ. ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΜΥΝΗΜΑ:

"ΑΝΕΠΙΤΥΧΗΣ ΥΠΟΒΟΛΗ

ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΟ

ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΦΑΛΜΑΤΑ:

ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΑΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΟ ΑΡΧΕΙΟ ZIP Ή ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΙΕΣΤΕΙ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ"

εγω όμως τη συμπίεση την έκανα σύμφωνα με το πρόγραμμα σε καποιο σημείο στο δίσκο μου και το έχω σωσει με τον ΑΦΜ του πρατηρίου (δεν έχω χρησημοποιήσει καθόλου γράμματα) πχ 915896442.zip

εχει κανείς ιδέα τι συμβαίνει. (θα τρελαθώ) έχω δύο μέρες που την ετοιμάζω και δεν μπορώ να την υποβάλλω.

ΑΚΥΡΟ

ΕΝΤΑΞΕΙ.

ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΒΙΑΣΥΝΗ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ......πατατα.

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. ΕΧΩ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΨΙΛΟΝ ΝΕΤ ΚΑΙ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ? ΕΧΩ ΚΟΛΗΣΕΙ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΙΕΣΕΙΣ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΣΤΗΝ www.gsis.gr/oil/afmroot/enter.gsis

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθα 22:00 και τις έστειλα γιατί δεν θα κοιμόμουν από το άγχος μου... αν και είναι σίγουρο ότι θα υπάρξει παράταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...